آژیر قرمز مجدد کرونا در قم | ابتلای روزانه کرونا در جهان رکورد زد

6 ماه پس از ثبت اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در استان قم، وضعیت این استان به‌دلیل افزایش موارد بستری و روند رو به رشد کرونا هشدارآمیز توصیف شده است...

آژیر قرمز مجدد کرونا در قم | ابتلای روزانه کرونا در جهان رکورد زد

6 ماه پس از ثبت اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در استان قم، وضعیت این استان به‌دلیل افزایش موارد بستری و روند رو به رشد کرونا هشدارآمیز توصیف شده است. روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه از اواخر خردادماه، نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان مجددا روند صعودی به خود گرفته و این شیب صعودی همچنان در حال امتداد است، گفت: استان قم برای چندین هفته متوالی است که در وضعیت قرمز بیماری قرار دارد. بروز موارد بستری در این استان، بالاتر از متوسط کشوری است و بیم آن می‌رود که عادی‌انگاری شرایط و سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زمینه را برای خیز مجدد بیماری در این استان فراهم کند.

 سیما سادات لاری افزود: اکنون حدود 500 بیمار مبتلا به بیماری کووید-19 در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان قم بستری هستند که وضعیت عمومی 95 نفر از آنها وخیم گزارش شده است. اوایل اسفندماه سال گذشته بود که اولین بیماران کرونا در کشور در شهر قم بستری شدند و این استان تا مرز قرنطینه شدن پیش رفت و با توجه به شرایط این استان به‌دلیل درخواست‌های مکرر وزارت بهداشت حرم حضرت معصومه (س) به‌خاطر جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا به روی زائران بسته شد. به‌دنبال آن بنابر توصیف سخنگوی وزارت بهداشت «پس از خیز شدید بیماری در اسفند سال گذشته دراین استان با همکاری مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تلاش کادر بهداشت و درمان و همکاری مسوولان ستاد استانی کرونا، از ابتدای فروردین تا اواسط خرداد سال‌جاری شاهد یک روند نزولی در موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان بودیم.» موضوعی که حالا به‌نظر می‌رسد یک بار دیگر این استان را در مرز خطر خیزش مجدد کرونا و بلند شدن صدای آژیر قرمز قرار داده است.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در قم

در همین حال لاری روز گذشته درخصوص میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان قم گفت: طی بررسی‌های صورت‌گرفته، میزان استفاده از ماسک توسط مردم استان قم در مراکز و اماکن عمومی، اداره‌ها، بانک‌ها و مراکز خرید صنفی 81 درصد و در وسایل نقلیه عمومی درون و برون‌شهری 78 درصد است. همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان اداره‌ها و بانک‌های این استان 96 درصد و میزان استفاده از ماسک توسط متصدیان و شاغلان واحدهای صنفی و صنعتی به ترتیب 75 و 92 درصد گزارش شده است. لاری افزود: بالاترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته سوم شهریور ماه در استان قم در بانک‌ها و کمترین میزان رعایت در اماکن ورزشی و واحدهای بستنی فروشی گزارش شده است. او همچنین از پلمب تعداد 197 واحد متخلف در این استان خبر داد.

بوشهر و غرب اهواز در مرز خیزش بیماری

گزارش‌ها از شهرهای دیگر نیز از ادامه وضعیت قرمز در استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین حکایت می‌کند. همچنین براساس گزارش وزارت بهداشت، استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند. در این میان بررسی آمار موارد روزانه بستری در استان بوشهر نشان از وضعیت هشدار دارد که درصورت جدی گرفته نشدن این هشدار آمار مرگ‌ومیر در این استان افزایش خواهد یافت. وضعیت استان خوزستان نیز به همین منوال است. به گفته سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز، مراجعات به مراکز بهداشتی افزایش یافته است و این نگرانی ایجاد شده که در آینده نه چندان دور با مشکلات جدی در زمینه شیوع کرونا مواجه شویم. مهران احمدی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا در غرب اهواز اظهار کرد: در پیک کرونا، شیوع بیماری در غرب اهواز به ویژه در مناطق حاشیه‌ای بیشتر بوده است. تعداد محلات کم‌برخوردار در غرب اهواز بیشتر است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این مناطق کمرنگ‌تر است. وی همچنین گفت: آمار مبتلایان در غرب اهواز بیشتر از شرق این شهر است.

موج سوم کرونا با شدت بیشتر

همزمان روز گذشته حسین قشلاقی، عضو شورای‌عالی نظام پزشکی با اشاره به همزمانی آنفلوآنزا با کووید-19 گفت: موج سوم کرونا با شدت بیشتری رخ خواهد داد.

افزایش مجدد جان‌باختگان و بستری‌ها

آمار ارائه شده ازسوی وزارت بهداشت نیز حاکی از افزایش تدریجی مجدد جان‌باختگان کرونا و بستری شدگان این بیماری در کشور است. براساس این گزارش در 24 ساعت منتهی به روز گذشته 156 بیمار دیگر کووید-19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به 23 هزار و 313 نفر رسید. این رقم روز 23 شهریور 128بود. به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت طی یک روز گذشته براساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2 هزار و 619 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی و یک هزار و 382 نفر از آنها بستری شدند که با این حساب، مجموع بیماران کووید-19 در کشور به 404 هزار و 648 نفر رسید. به گزارش «ایرنا» معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون 348 هزار و 13 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین 3798 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

رعایت فاصله‌گذاری در 86 درصد مدارس

ازسوی دیگر همزمان با توجه به بازگشایی مدارس ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس را از تاریخ 11 تا 19 شهریور ماه منتشر کرد که براساس آن، 85 درصد معلمان و دانش‌آموزان ماسک می‌زنند. به گزارش خبرگزاری فارس، در بازرسی‌های انجام شده اجرای صحیح گندزدایی کلاس‌ها و محیط مدرسه 1/80 درصد، تهیه و وجود مایع دستشویی در سرویس‌های بهداشتی 6/86 درصد، رعایت فاصله‌گذاری بین صندلی، نیمکت، کارکنان و دانش‌آموزان 76 درصد، تهویه مناسب در فضای کلاس‌ها و فضاهای عمومی معادل 56 درصد و استفاده از ماسک توسط کارکنان و دانش‌آموزان 85 درصد ذکر شده است. بالاترین درصد رعایت مفاد پروتکل بهداشتی در مدارس هم مربوط به شهرستان بم و به میزان 96 درصد است.

70 تا80 درصد دانش‌آموزان مدرسه‌ نمی‌روند

در همین ارتباط مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: گزارشی از ابتلای دانش‌آموزان یا معلمان به کرونا به‌دلیل حضور در مدرسه نداریم. محمد محسن بیگی در گفت‌وگو با «ایلنا» تصریح کرد: دانش‌آموزان ما در مدارس خیلی حضور فیزیکی ندارند و در بسیاری از شهرهای کشور 70 تا80 درصد دانش‌آموزانشان در مدارس نیستند؛ زیرا خانواده‌ها روش آموزش مجازی را انتخاب کرده‌اند؛ البته برخی خانواده‌ها هم روش آموزش حضوری را انتخاب کرده‌اند.

احتمال ابتلای 25 میلیون ایرانی به کرونا

در همین حال رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در گفت‌وگو با همشهری آنلاین از اجرای تحقیقی با آزمایش خون روی 10 هزار فرد کاملا سالم در کشور خبر داد و گفت: براساس آن تحقیق مثلا بعضی از شهرهایمان مثل رشت یا قم یا بعضی از شهرهای مازندران تعداد افرادی که در حقیقت کووید-19 گرفته بودند بیشتر از 30 درصد بود. یعنی در آن جمعیت 10 هزار نفره بیشتر از 30 درصد افراد به بیماری مبتلا شده بودند. بر این اساس مشخص شد احتمالا تا آن زمان 25 میلیون نفر از ایرانی‌ها به کووید-19 مبتلا شده‌اند.

ثبت بالاترین ابتلای روزانه در جهان

اما وضعیت دیگر کشورها نیز مطلوب نیست و ویروس کرونا همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. همچنان که روز گذشته سازمان جهانی بهداشت (WHO) از ثبت بالاترین رقم شناسایی موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-19 در یک روز خبر داد. به گزارش «ایسنا» سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارشی اعلام کرد: برای بار دوم در جهان بالاترین رکورد موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-19 طی یک روز ثبت شد؛ به‌گونه‌ای‌که ظرف 24 ساعت 307 هزار و 930 مورد شناسایی شده است. رکورد پیشین ثبت شده توسط سازمان جهانی بهداشت از تعداد مبتلایان روزانه این بیماری مربوط به ششم ماه سپتامبر بوده که 306 هزار و 857 مورد جدید شناسایی شدند. طبق اعلام سایت اطلاع‌رسانیِ این سازمان، بیشترین افزایش آمار مبتلایان مربوط به سه کشور هند، ایالات‌متحده و برزیل بوده است. در حال حاضر هند از نظر آمار روزانه مبتلایان به بیماری کووید-19 در رتبه نخست جهان قرار دارد و هفته گذشته با ثبت 97 هزار و 570 مورد جدید طی یک روز رکورد جهانی را از آن خود کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، همچنین طبق بررسی‌ها، موارد ابتلا به این بیماری در 58 کشور از جمله آرژانتین، اندونزی، مراکش، اسپانیا و اوکراین رو به افزایش است. در میان کشورهای جهان جمهوری چک بیشترین افزایش یک روزه خود در تعداد مبتلایان به کرونا را برای سومین روز متوالی در روز یکشنبه گزارش داد. به گزارش «ایسنا» مقامات بهداشتی چک با اشاره به وقوع موج دوم کرونا در این کشور اظهار کردند: این پنجمین روز متوالی بود که پس از سرعت یافتن شیوع کرونا در ماه آگوست، شمار مبتلایان روزانه کرونا در این کشور 7/10 میلیون نفری بیش از هزار نفر بوده است. براساس گزارش رویترز، در هفته گذشته شمار مبتلایان به کرونا در جمهوری چک به سرعت از 30 هزار مورد فراتر رفت.

 

مدرسه درمان تندرستی   اخبار برگزیده
  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

عدم همراهی اروپا با واشنگتن در پرونده ایران ناامید کننده است/ از این‌که تنها مانده‌ایم، ناراحت نیستیمنماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به شکست سنگین این کشور در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت، گفت که این شورا در عمل به وظایف خود ناموفق بوده است.
ایلنا واشنگتن ایران سازمان ملل متحد 

  

ترامپ:پیروز شوم کار ایران سخت خواهد شدرییس جمهوری آمریکا با این ادعا که ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند، گفت که پس از انتخابات شرایط را برای توافق با این کشورها سخت‌تر خواهد کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ کار 

  

اظهارات جدید سردار نقدی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی+ فیلممعاون هماهنگ‌کننده سپاه در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که «سطح دسترسی خبرنگاران و افکار عمومی به اطلاعات در خصوص مسائلی از جمله هواپیمای اوکراینی خیلی پائین بود و اغنای مناسبی صورت نگرفت و سپاه کارکشته عمل نکرد» گفت: کارکشته‌ای که می‌گویند معنی‌اش این است که قرائن بسیاری وجود داشته که ما می‌توانستیم خودمان را به آن آویزان کنیم و بگوئیم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ ا...
گسترش جنگ 

  

ترامپ: پس از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت‌تر می‌کنمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در میامی و فلوریدا اعلام اینکه قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایم کشور، شرایط را برای توافق احتمالی با ایران و ونزوئلا سخت‌تر کند به مقامات تهران و کاراکاس هشدار داد
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکسن آنفلوآنزا | تحویل 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا آغاز شده استمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: توزیع 1.5 میلیون واکسن آنفلوآنزا آغاز و در فاز اول در اختیار معاونت بهداشتی قرار خواهد گرفت تا به صورت رایگان به زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان تلقیح شود...
۵۵ آنلاین داروخانه دارو وزارت بهداشت 

  

سردار نقدی گفت: حجم رسانه‌هایی که به سپاه حمله می‌کنند، تبلیغات و جو رسانه‌ای روی ما هم تأثیر گذاشته وگرنه واقعیت اجتماعی این نیست، تبلیغاتی که در خصوص تعارض مردم با سپاه می‌شود اصلا درست نیست، ما در میان مردم و بطن جامعه هستیم، مردم بسیار به ما احترام می‌گذارند.
نامه نیوز سپاه پاسداران نیروی انتظامی زمین 

  

اولین ویدیو از سقوط هواپیمای تک موتوره در نظرآبادساعت 08:08 صبح جمعه 4 مهرماه سقوط یک فروند هواپیما تک موتوره در فرودگاه احمدآباد نظرآباد به اورژانس البرز اعلام شد.
مملکت‌آنلاین هواپیما فرودگاه اورژانس 

  

خبر خوش درباره کروناپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
مستقل‌آنلاین خبرنگار انگلیس آنتی ویروس 

  

درخواست های بایدن از ایران ؛ شرط مذاکره چیست؟شاید سئوالی که از هم اکنون برای برخی مطرح است آن باشد که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا، نحوه برخورد دولت بایدن با ماجرای برجام و نحوه بازگشت احتمالی به این توافق چگونه خواهد بود؟
مثلث غنی سازی ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

به رئیس جمهور رای می‌دهیم که در حساب‌های بانکی مردم سرک بکشدوظیفه دولت این است که در حساب بانکی مردم سرک بکشد. به رئیس جمهور رای می دهیم که در حساب ها سرک بکشد تا متوجه شود چه کسی حق مردم را می خورد. وقتی سالی 12میلیارد قاچاق وارد کشور میشود، این قاچاق جایی تبدیل می شود به پول و به سیستم بانکی وارد می شود. با شفافیت این قابل ردیابی است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور دولت قاچاق 

  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  اخبار داغ
  

نماینده بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
صراط ویروس بیمارستان امام خمینی 

  

توصیه‌هایی برای نظافت اتاق کرونایی هامحققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برای جلوگیری از گسترش آلودگی توصیه‌هایی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیطی که بیمار مبتلا به کووید 19 در آن ایزوله شده است، ارائه دادند.
گسترش دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران آموزش 

  

موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، افزود: در موج سوم کرونا تعداد مبتلایان و بستری شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم گزارش شده است به نحوی که در این میان نام استان‌های تهران و قم، چشم نوازی می‌کند. وی ادامه داد: تعداد فوتی‌ها در برخی استان‌ها بی سابقه و خیلی بیشتر از حدنصاب‌های قبلی است و بر اساس آمار هفته گذشته، متوسط هر 7 دقیقه یک نفر به علت…
مهر تعطیلی مدارس رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

ابتلا معتادان به کرونا، سخت تر است/ استعمال دخانیات شانس ابتلا به کرونا را تشدید می‌کندایرج خسرونیا گفت: مصرف‌کنندگان مواد مخدر به‌دلیل کاهش میزان اکسیژن خون بیش از دیگر افراد در معرض مبتلا به کرونا هستند.
برنا ایرج خسرونیا مواد مخدر 

  

اقدام به بارداری و درمان ناباروری در دوران پاندمی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، ویروس کرونا در چند ماه گذشته همه جهان را درگیر کرده و به نظر می‌رسد تا دستیابی به یک واکسن مؤثر و ایمن، راهی طولانی باقی است. اما زندگی همچنان جریان دارد و زوج‌هایی که تصمیم به بارداری یا اقدام برای درمان ناباروری دارند، نمی‌توانند به ریشه‌کنی زودهنگام این ویروس دلخوش باشند. بنابراین، پرسش‌های زیادی در این زمینه در ذهن بسیاری از زوج‌ها وجود دارد. آیا…
مهر بارداری کودکان ویروس 

  

ویتامین دی ما را از کرونا نجات می دهد؟نتایج یک مطالعه که به‌تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کووید-19 که سطح ویتامین دی خونشان به اندازه کافی است با کاهش قابل توجه خطر ابتلا به عوارض جانبی بالینی از جمله بیهوش شدن، هیپوکسی (کم‌اکسیژنی) و مرگ مواجه بودند.
اقتصادنیوز بیمارستان ویروس طوفان 

  

11 توصیه طلایی و مهم برای کنار آمدن و زندگی با ویروس کرونا در حال حاضرحالا که مشخص نیست تا چه زمانی جمعیت جهان با کرونا درگیر خواهد بود، باید ضرورت‌های زندگی با کرونا را بیاموزیم تا بتوانیم از سلامت خود و خانواده‌هایمان و جامعه محافظت کنیم.
برنا خانواده ویروس سلامت 

  

کرونا | محدودیت‌های کرونایی در البرز اعمال می‌شود.استاندار البرز گفت: محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته در البرز اعمال می‌شود.
۵۵ آنلاین 

  

چرا شاخص بورس این روزها نوسان دارد؟ + فیلم به دلیل سوددهی بالای برخی سهام‌ها، سرمایه‌گذاران به دنبال شناسایی سود و خروج نقدینگی خود از بازار سرمایه نمودند. منبع: اقتصاد آنلاین
گسترش شاخص سهام سرمایه 

  

وضعیت قرمز ناشی از ویروس کرونا در استان خوزستان اعمال می‌شود.استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بیماران مبتلا با کرونا در خوزستان گفت: تمامی مقررات ویژه وضعیت قرمز ناشی از ویروس کرونا همانند گذشته در استان خوزستان اعمال می‌شود.
۵۵ آنلاین ویروس درخت استان خوزستان 

  

کمتر از 10 دانشجوی علوم پزشکی هم اکنون به کرونا مبتلا هستند!مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در حال حاضر کمتر از 10 نفر از دانشجویان اینترن و کارورز در کل کشور مبتلا به کرونا هستند و در قرنطینه به سر می‌برند.
برنا آموزش پزشکی وزارت بهداشت آموزش 

  

پیش‌بینی وضعیت شاخص بورس در روز یکشنبه 6 مهر/زمان رشد واقعی بورس اعلام شدیک کارشناس بازار سرمایه معتقد است رشد واقعی بورس از پایان آبان ماه کلید می خورد و در این مقطع دیگر نمی‌توان سهمی در این بازار خرید.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سرمایه