بحران زاینده‌رود با انتقال آب حل نمی‌شود

سلامت نیوز:استفاده های بی رویه از آب و با راندمان پایین خصوصاً در بخش کشاورزی، کارایی پایین مصرف آب، تقاضاهای بی رویه و کاهش شدید منابع به دلیل خشک سالی های اخیر از واقعیت های عیان در کشور است که رشد جمعیت و به تبع آن، ضرورت تأمین نیاز جمعیتی، افزایش اراضی زیر کشت و گسترش صنایع، اهمیت بهداشت و محیط زیست روزبه روز اهمیت و ماهیت مسئله ساز آن را دوچندان کرده است...

بحران زاینده‌رود با انتقال آب حل نمی‌شود

سلامت نیوز:استفاده‌های بی‌رویه از آب و با راندمان پایین خصوصاً در بخش کشاورزی، کارایی پایین مصرف آب، تقاضاهای بی‌رویه و کاهش شدید منابع به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر از واقعیت‌های عیان در کشور است که رشد جمعیت و به‌تبع آن، ضرورت تأمین نیاز جمعیتی، افزایش اراضی زیر کشت و گسترش صنایع، اهمیت بهداشت و محیط‌زیست روزبه‌روز اهمیت و ماهیت مسئله‌ساز آن را دوچندان کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همدلی ،این روزها مسئله چالشی و ریشه‌ای بحران آبی حوضه آبریز زاینده‌رود استان اصفهان بحث روز مسئله بحران آبی ایران است؛ به‌گونه‌ای که خشک‌سالی‌های اخیر، بحران تأمین آب این حوضه را تبدیل به دوره‌ای بلندمدت کرده است و علاوه بر بحران طبیعی تأمین آب برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی تبعات سیاسی و اجتماعی مهمی نیز در این منطقه در پی داشته است.

بحران خشکی و عدم موازنه هیدرولوژیکی حوضه رودخانه زاینده‌رود و بروز هر یک از پیامدهای منفی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ناشی از این بحران، قطعاً از یک سری دلایل بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت نشات می‌گیرند که عمده آن‌ها را در مصارف آب کشاورزی و صنایع آب‌بر به‌خصوص صنایع فولادی باید جستجو کرد.

اینک در استان اصفهان در حدود 300 میلیون مترمکعب آب در صنایع استفاده می‌شود که با توجه به طرح‌های توسعه‌ای، پیش‌بینی‌ها بر این است که این رقم در 10 سال آینده تا 500 میلیون مترمکعب در سال نیز خواهد رسید و با توجه به بلندمدتی دوره‌های خشک‌سالی، وضعیت در آینده بحرانی‌تر نیز خواهد شد. همچنین متوسط سالانه تبخیر و تعرق پتانسیل در حوضه 1500 میلی‌متر است؛ لذا بدون دسترسی به منابع قابل‌اطمینان آب، با تشدید بحران خشک‌سالی و تغییرات اقلیمی، کشاورزی در سطح حوضه زاینده‌رود ممکن نخواهد بود.

اگر بخواهیم به‌صورت واقعی و با رویکرد کاملاً علمی به مسئله بنگریم، معضل آب در حوضه زاینده‌رود، یک مسئله تاریخی است به‌گونه‌ای که در دوران مأمون عباسی، عصر صفوی و عصر قاجار نیز این مسئله وجود داشته و در نوشته‌های مورخان اصفهانی نیز به فصلی بودن رودخانه و خشک شدن آن در تابستان همواره اشاره‌شده است.

بااین‌حال طی دهه‌های اخیر، توسعه صنایع آب‌بر در این حوضه جغرافیایی که قطعاً بر اساس آمایش سرزمینی و استفاده از اصل مزیت نسبی نبوده است، توسعه اراضی کشاورزی فاریاب (از میزان سه هزار هکتار در سال 59 به حدود 20 هزار هکتار در سال 99) به میزان حداقل شش برابر طی چهل سال اخیر و توسعه باغ ویلاها با رویکرد تجمل‌گرایی در این حوزه، عامل اصلی بحران آب کنونی بوده است، ولی متأسفانه مسئولان امر به‌جای پذیرش واقعیت‌ها و تلاش برای حل اصولی آن یا سازگاری با این شرایط، با فرافکنی دنبال بهره‌گیری از نارضایتی‌های اجتماعی برای سرپوش گذاشتن بر ضعف مدیریتی خود در حوزه آب، صنعت و کشاورزی هستند.

درحالی‌که استاندار اصفهان در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در تاریخ 13 بهمن 1392 گفته بود: بر اساس طرح جامع حوضه آبریز زاینده‌رود، رودخانه فصلی زاینده‌رود به رودخانه دائمی تبدیل می‌شود، ولی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در تاریخ 5 خرداد 1400 طی بیاناتی عجیب، فصلی شدن رودخانه دائمی زاینده‌رود را نتیجه مدیریت نادرست وزارت نیرو مطرح می‌کند؛ یا به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان مورخ 29 آبان 1400، حشمت‌الله انتخابی، دبیر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی استان اصفهان اظهار می‌دارد: در آستانه روز جهانی محیط‌زیست مجدداً اخباری مبنی بر احتمال قطع جریان آب زاینده‌رود در رسانه‌ها منتشر گردیده که موجب نگرانی شدید مردم شده است.

بر اساس این اظهارات گویی جریان طبیعی آب وجود داشته و از طرف یک قدرت بیرونی جلوی جریان آب گرفته‌شده و طبیعی است این‌گونه اظهارات آگاهانه یا ناآگاهانه منجر به تحریک افکار عمومی شده است. درحالی‌که در آمریکا از سال‌های 1970 روند استفاده از پساب در کارخانه‌های فولاد اجرایی شده است، ولی همچنان در قرن 21 علیرغم کمبود شدید آب و جانمایی‌های غلط صنایع آب بر در کویر مرکزی، به‌جای استفاده از آب‌های نامتعارفی مانند پساب‌ها، همچنان از منابع آبی محدود استفاده می‌کنیم.

سخنگوی آبفای استان اصفهان در مصاحبه مورخ 5 آبان 1397 با خبرگزاری مهر اعلام کرد که 40 درصد صنایع اصفهان هنوز از آب به جای پساب استفاده می کنند و این موضوع در شرایط بحرانی آب، یک سوءمدیریت بزرگ قلمداد می‌شود؛ ولی مسئولان امر به‌جای پذیرش تصمیمات اشتباه، تلاش دارند مشکلات طبیعی خشک‌سالی و کمبود منابع آب را سیاسی جلوه داده و با طرح صحبت‌هایی غیرمسئولانه امنیت روانی جامعه را دستخوش تغییر کنند.

به‌عنوان نمونه، مدیرکل زمین‌شناسی اصفهان در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی در تاریخ 19 اسفند 1399، احیای رودخانه زاینده‌رود و تأمین حقابه آن و تالاب گاوخونی، را راهکار اساسی رفع بحران فرونشست زمین در این استان می‌داند، درحالی‌که عامل اصلی بحران فرونشست زمین مسئله پمپاژهای بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی برای توسعه باغ ویلاها بوده و باید بررسی شود، با چه مجوزهایی اجازه این‌گونه برداشت‌ها داده‌شده است.

حال با ذکر توضیحات بالا، متأسفانه جریان‌ها و قدرت‌های سیاسی در استان اصفهان، به‌جای تلاش برای حل موضوع از طریق علمی و با رعایت مسائل زیست‌محیطی، در تلاش برای انتقال مجدد آب از سایر حوضه‌ها مانند انتقال مجدد از سرشاخه‌های بی‌رمق کارون و دز هستند؛ اتفاقی که نه‌تنها به دلیل مشکلات حوضه‌های پایین‌دست ازنظر کمی، فنی و اکولوژیکی مقدور نیست، بلکه به‌تبع آن بحران‌های اجتماعی را نیز خواهد داشت.

راهکار حل یا کاهش اثرات بحران آب در حوضه آب زاینده‌رود، حذف کشت‌های آب‌بری مانند برنج و استفاده از محصولات با مصرف کم آب، اصلاح اساسی یا تغییر روش‌های آبیاری، توجه جدی به مسئله مدیریت تلفیقی مصرف آب، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، استفاده از پساب‌های تصفیه‌شده به‌عنوان منابعی پایدار در صنایع فولاد و در صورت امکان انتقال بخشی از آن‌ها به مناطق مناسب بر اساس طرح‌های آمایشی و در نهایت سازگاری با شرایط بحران آبی و اصلاح الگوی مصرف آب در همه بخش‌هاست.

زاینده رود انتقال آب سلامت   اخبار برگزیده
  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

استقلالی ها گل گهر در مقابل استقلال قرار نمی گیرندغیبت چند استقلالی تیم گل گهر در بازی امروز مقابل استقلال یکی از سوژه های جالب این تقابل است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهاره رهنما استقلال 

  

مخالفت مجلس با کلیات طرح افزایش تعداد نمایندگانمرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت.
فردا مجلس شورای اسلامی پژوهش جمهوری اسلامی ایران 

  

خروجی اولین کمیته دستمزد 1401/ بهبود معاش با مولفه‌های غیرنقدی و سپس ورود به عدد و رقمتوفیقی خروجی اولین کمیته دستمزد ذیل شورایعالی کار را تشریح کرد.
ایلنا دستمزد دولت پژوهش 

  

سیگنال صعودی جروم پاول به بازار دلاردلار صعود نیرومندی را پس از معرفی مجدد پاول برای ریاست بر فدرال رزرو تجربه کرد.
اقتصادنیوز دلار 

  

رئیس مجلس گفت: در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی که مردم تکیه گاه اصلی کشور هستند ما آنها را با دسته بندی های مختلف جدا کرده ایم.
ایلنا سینما ماه سرمایه 

  

خبر مهم دولت برای مستأجران | شرط جدید بانک ها برای پرداخت وام مسکن بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت وام ودیعه به متقاضیان با دو شرط انجام می شود؛ تاهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری دو شرط لازم برای اجاره‌نشین‌ها جهت دریافت وام ودیعه است. همچنین طبق اعلام ستاد ملی کرونا چنانچه متقاضی تا حداکثر 2 هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­‌شود…
نامه نیوز دولت بانک مرکزی بانک 

  

چند درصد مدیران دولتی تا الان عوض شده اند؟روزنامه دولتی ایران نوشت: یکی از حواشی که پیرامون انتصابات دولت سیزدهم مطرح می‌شود آن است که دولت سرعت لازم برای جابه‌جایی و انتصاب مدیران جدید را نداشته و تنها 60 درصد مدیران طی 100 روز گذشته که دولت جدید کار را آغاز کرده است منصوب شدند!
۵۵ آنلاین روزنامه ایران بازی 

  

شگفتی نشریه آمریکایی از قدرت پهپادی ایرانفارس/ یک نشریه آمریکایی با اشاره به توانمندی یگان‌های پهپادی ایران نوشت، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی هزینه می‌کنند، هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری تولید می‌کند.
مثلث ایران نیروهای مسلح یارانه 

  اخبار داغ
  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

قیمت سکه در انتظار سیگنال دلار/ ورود ویروس جهانی به بازار سکه؟شماری از بازیگران بازار باور دارند در صورتی که در روز جاری دلار به بالای محدوده 29 هزار و 200 تومان نفوذ کند، سکه امامی نیز می تواند بار دیگر به سوی قله 12 میلیون و 800 هزار تومانی حرکت کند.
اقتصادنیوز دلار ویروس 

  

سقوط قیمت خودروبه نظر می رسد ماه عسل عرضه کنندگان خودرو در بازار طی دو هفته پایانی آبان ماه به پایان رسید و قیمت ها بعد از صعود بار دیگر در مسیر نزول قرار گرفته و به قیمت های حدود نیمه آبان ماه برگشت.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

پیش بینی بورس امروز 6 آذر 1400معاملات روز شنبه بازار سهام متاثر از رفتار بورس بازان در روز چهارشنبه با چند نشانه مثبت و چند نشانه منفی دنبال می شود.
۵۵ آنلاین سهام وین بودجه 

  

واکنش وزارت بهداشت به سویه جدید ویروس کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی گویا، در خصوص تشدید سخت‌گیری ها در مبادی ورودی کشور برای جلوگیری از شیوع سویه جدید کرونا، گفت: مردم از سفر به کشورهای آفریقای جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی جداً خودداری کنند. وی با اعلام اینکه در حال حاضر از ورود افراد غیر ایرانی از مبدأ این کشورها جلوگیری می‌شود، افزود: افراد ایرانی که از مبدأ این کشورها می‌خواهند به ایران…
مهر وزارت بهداشت ویروس سفر 

  

سویه جدید کرونا با تعداد باورنکردنی جهش + فیلمرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به سویه جدید کرونا گفت: سویه جدید کرونا در جنوب آفریقا (بی یک یک 529) دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است.
گسترش وزارت بهداشت آفریقای جنوبی سفر 

  

قیمت خودرو پایین آمد؟به نظر می رسد ماه عسل عرضه کنندگان خودرو در بازار طی دو هفته پایانی آبان ماه به پایان رسید و قیمت ها بعد از صعود بار دیگر در مسیر نزول قرار گرفته و به قیمت های حدود نیمه آبان ماه برگشت.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ماه 

  

نمودار پروتکل ها نگران کننده است/استان های اول و آخر جدول کرونا به گزارش خبرنگار مهر، وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در فاصله 26 آبان تا 3 آذر 1400، نموداری تهیه کرده است که می‌توان به تحلیل اوضاع کشور پرداخت. با سرد شدن هوا، شاهد بسته ماندن پنجره‌ها در محیط‌های اداری، آموزشی و…، هستیم و همین مسئله نگرانی‌ها را بابت چرخش ویروس در فضاهای بسته تشدید می‌کند. نمودار زیر نشان می‌دهد که وضعیت رعایت تهویه…
مهر استان آذربایجان غربی استان بوشهر وزارت بهداشت 

  

روش مقابله با ویروس آفریقایی کرونا در ایرانرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ما تمهیدات ویژه را برای مقابله با سویه آفریقایی ویروس کرونا به کار گرفتیم، گفت: افرادی که قصد مسافرت به آفریقای جنوبی و کشور‌های زیمبابوه، بوتسوآنا، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را دارند، مسافرت خود را به تعویق بیندازند.
گسترش زیمبابوه ویروس ایران 

  

هفته سرنوشت ساز برای تعیین قیمت خودروستاد تنظیم بازار قرار است روز چهارشنبه همین هفته، موضوع قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را بررسی و نظر نهایی خود را نسبت به اصلاح قیمت‌ها اعلام کند.
گسترش قطعه سازان قیمت افزایش قیمت 

  

پیش بینی قیمت دلار در آستانه مذاکراتدر آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

لباس بورس امروز چه رنگی خواهد بود؟در ابتدای هفته اول آذر شاخص لباس قرمز بر تن کرد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد، دو روز را در این محدوده به سر برد و پس از آن، در روز دوشنبه، لباس سبز پوشید و تغییر کانال داد. دو روز را در کانال 1.4 میلیونی پشت سر گذاشت و در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر قرمزپوش شد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

پیش‌بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات/ بدبینی بازار به نشست وین!قیمت دلار هفته گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های از سرگیری مذاکرات برجام قرار گرفته بود و در اواخر هفته به قیمت 26 هزار و 900 تومان رسید.
فردا قیمت ارز قیمت دلار 

  

تاثیر مذاکرات در بازار ارز/ قیمت دلار امروز 6 آذر چند؟در آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی دچار افت 100 تومانی شد و در محدوده 29 هزار تومانی به کار خود پایان داد.
فردا ارز قیمت افزایش قیمت