گسترش   |  اقتصادی  |  

ریزش بورس تمام می‌شود

کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که با توجه به شرایط بازار و خروج برخی از فروشندگان از صف ها، ریزش شاخص چهارشنبه تمام می‌شود.

ریزش بورس تمام می‌شود

احسان شکراله بیگی در گفت‌وگو با گسترش نیوز گفت: انصراف مسئولان بازار سرمایه در مورد اجرای گره معاملاتی و خسته شدن بعضی از فروشندگان از تصمیم شان، باعث کم شدن حجم صف‌های فروش و سبز شدن بعضی از نمادهای در بازار سرمایه شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: صف‌های فروش از میانه روز کم کم جمع شدند. حرکت مثبت بازار روی بعضی سهم‌ها مثل شستا هم در بازار امروز دخیل بود. با وجودی که از اول معاملات منفی خورده بود اما در ساعات پایانی معاملات بازار کمی تغییر پیدا کرد و این سهم با مثبت خوردن در پایان معاملات بسته شد.

شکراله بیگی همچنین قفل شدن صف‌های فروش را موجب انصراف دسته‌ای از معامله گردان دانست و گفت: افرادی که مدت طولانی برای فروش هم اقدام کرده‌ بودند، به دلیل این که بازار قفل شده بود و نتوانسته بودند بفروشند از ایستادن در صف انتظار، انصراف دادند. حوصله این افراد از انتظار فروش سر رفته و به همین دلیل امروز از صف‌های فروش خارج شدند. خروج آنها هم به کاهش حجم سنگین و روان شدن بورس منجر شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: فکر می‌کنم کمی طرف عرضه بازار کاهش یافته و این رفتار به معنی پالس مثبت برای خریداران بازار سرمایه است. به همین دلیل تقاضا در برخی از سهم‌ها نسبت به روزهای قبل بیشتر شد. اما هنوز تقاضا به سمت فلزات اساسی، پالایشی‌ها و برخی از سهم‌های ارزنده که صف‌های عرضه شان جمع شده، بازنگشته است.

بازار روان تر می‌شود

این کارشناس بازار سرمایه به پیش‌بینی بازار روز سه شنبه پرداخت و گفت: شرایط بازار امروز گویای این است که فردا بازار روان تر از امروز می‌شود. احتمال قوی صف‌های عرضه و فروش کم تر می‌شوند و می‌توان انتشار داشت که خرید سهام بیش از امروز قوت بگیرد. حتی این فرضیه و انتظار تقویت شده که بازار روز چهارشنبه هیچ ریزشی نداشته باشد.

شکراله بیگی ادامه داد: روند بازار روی پالایشی‌ها حکایت از این دارد که فردا صف فروشی برای آنها نخواهیم داشت و بازار سه شنبه روان تر شود و شاید بتوانیم این انتظار را داشته باشیم که روز چهارشنبه شاخص از حالت منفی به سمت صفر حرکت کند.

شاخص 8 هزار واحد ریخت

در پایان معاملات امروز شاخص کل بازار سرمایه با افت 0.66 درصدی 8 هزارو 82 واحد به عقب بازگشت و روی عدد یک میلیون و 216 هزار واحد ایستاد.

شاخص کل هموزن نیز همچنان با قرار گرفتن در مدار نزولی با افت 0.17 درصدی، 714 واحد دیگر عقب کشید و به عدد 431 هزار واحد بازگشت.

نمادهای فارس، فولاد، ونیکی، کگل، شپنا، کچاد و و غدیر بیشتر ین تاثیر را بر شاخص داشتند.

شستا، شپنا، فملی، فولاد، وبملت، وتجارت و خودرو بیشترین تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص دادند.

سرچشمه، فولاد، وبصادر، و بملت و وتجارت با حجم‌های مشکوک روبه رو شدند.

شاخص فرا بورس هم امروز بیش از 40 واحد عقب نشینی کرد و به عدد 17 هزار و 780 واحد رسید.

نمادهای آریا، بگیلان، بپوند، شگویا، صبا، غگیلا و هرمز بالاترین حجم تراکنش‌ها را در فرابورس داشتند. شاخص فرا بورس بیشترین تاثیر را از معاملات زاگرس، ذوب، شگویا، آریا، هرمز، صبا و بجهرم پذیرفت.

ارزش معاملات امروز بورس هم با 124 درصد رشد نسبت به روز یکشنبه 1929 میلیارد تومان برآورد شد.

از 321 نماد معامله شده در امروز، قیمت پایانی 13 سهم، معادل 4 درصد بازار مثبت بود و در مقابل 143 سهم معادل 44.5 درصد در سطوح منفی داد و ستد شدند. در این بازار برای 3 نماد صف خریدی به ارزش 18.5 میلیارد تومان تشکیل شد. اما در مقابل، صف فروش سنگین در 264 نماد بورسی، حدود 82 درصد بازار به ارزش 3027 میلیارد شکل گرفت.

امروز ارزش معاملات خرد بورس 1681 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس 411 میلیارد تومان رقم خورد. خالص خرید سهامداران حقوقی هم مثبت 391 میلیارد تومان برآورد شده است. سهام دو گروه بانک و فرآورده‌های نفتی در صدر خریدها حقوقی‌ها بود. حقیقی‌ها برای سومین روز متوالی در هیچ یک از صنایع خالص خرید مثبت نداشتند.

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز

سرمایه بانک خودرو   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

شهرام تقی زاده انصاری در پی ابتلا به کرونا درگذشتشهرام تقی زاده انصاری؛ نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه فلسفه، فیزیک و تاریخ علم و از شاگردان با سابقه علامه محمد تقی جعفری در پی ابتلا به بیماری کرونا در سن 76 سالگی در گذشت.
ایلنا علامه محمدتقی جعفری نویسنده حوزه 

  

آخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / 4 واکسن جدید در راه استرئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین خبرها از وضعیت تولید و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایر
خبرفوری استرالیا بانک ملی کوبا 

  

بورس به پرواز در آمد /وال استریت سبز شدهمه شاخص های مهم بورسی جهانی به طور قابل توجهی صعود کردند.
اقتصادنیوز وال استریت شاخص 

  

وضعیت بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1400در هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
گسترش بندرعباس ماه شرکت فولاد 

  

مانی رهنما و همسرش بعد از کرونا+عکساقتصادنیوز : مانی رهنما با همسرش صبا راد عکسی دو نفره از خود منتشر کردند .
اقتصادنیوز عکس 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

استارت رالی صعودی بورس از امروز؟با تقویت سمت تقاضا در دو روز گذشته، ناظران تکرار این سناریو را به معنای احتمال شروع یک رالی صعودی ارزیایی می کنند. هر چند که اما و اگرها در این خصوص بسیار زیاد است.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری دولت تهران 

  

کاهش قیمت دلار موقتی است؟استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: دولت در صدد است تا نرخ ارز را هر چند دستکاری شده در آخرین روز‌های حضور خود کم کند و با نرخ کم به دولت بعدی بسپارد، اما دولت بعدی با توجه به کسری بودجه بالا و نقدینگی بزرگی که ایجاد شده قطعا مشکلات مختلفی را پیش رو خواهد داشت.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

روایت روزنامه حامی دولت از معامله خسارت‌بار با بورسیک روزنامه حامی دولت تصریح کرد سوء سیاستگذاری دولت، موجب رشد حبابی بورس و سپس سقوط سنگین آن شد.
فردا روزنامه دولت رشد اقتصادی