ایلنا   |  فرهنگی  |  

جوانان ایرانی فقط همین جشنواره را دارند/ می‌توان برای برگزیدگان امتیازی در کنکور هنر در نظر گرفت

محمدرضا دوست محمدی (عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران) معتقد است؛ این رویداد موقعیتی است که می‌توان در آن کارهای بزرگی انجام داد و باعث ارتباط جدی شرکت کنندگان در آینده خواهد شد.

جوانان ایرانی فقط همین جشنواره را دارند/ می‌توان برای برگزیدگان امتیازی در کنکور هنر در نظر گرفت

محمدرضا دوست محمدی (عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران) معتقد است؛ این رویداد موقعیتی است که می‌توان در آن کارهای بزرگی انجام داد و باعث ارتباط جدی شرکت کنندگان در آینده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در میان رویدادهای مستمری که سالانه برگزار می‌شوند، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران یکی از مهم‌ترین‌هاست که امسال بیست و نهمین دوره آن برگزار خواهد شد. این رویداد توسط مرکز هنرهای تجسمی و با مشارکت مشارکت «اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران»، «موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر» و همکاری «ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها» برگزار می‌شود و هدف آن علاوه بر ایجاد رقابت و بروز خلاقیت، ارتقای تخصصی هنرجویان و کشف استعدادهاست.

گفتنی است بیست و نهمین دوره از جشنواره با حضور اساتید دانشگاه و هنرمندان عرصه‌های مختلف هنرهای تجسمی شهریورماه امسال، یعنی طی هفته‌های آینده در «اردوگاه فرهنگی ورزشی شهید باهنر» برگزار می‌شود. در این رویداد فقط متولدین یکم فروردین 1377 تا بیست و نهم اسفند 1386 حائز شرط سنی شرکت در جشنواره خواهند بود‎ و به این ترتیب نوجوانان 15 تا 24 سال امکان حضور در این رویداد را خواهند داشت.

ارتباط تصویری (پوستر)، تصویرسازی، خوشنویسی (نستعلیق)، سفال و سرامیک، عکاسی، کاریکاتور (کارتون)، مجسمه‌سازی، طراحی، نقاشی، نگارگری (نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب) و هنرهای جدید: (ویدیو آرت، چیدمان، هنرمحیطی) رشته‌هایی هستند که در جشنواره امسال به آن‌ها پرداخته می‌شود.

اواسط تیرماه گذشته بود که عبدالرضا سهرابی (مدیر مرکز هنرهای تجسمی و رئیس شورای سیاستگذاری بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان) با صدور احکامی کاظم چلیپا (نقاش)، محمدمهدی رحیمیان (عکاس و استادیار رشته عکاسی)، علی اشرف صندوق آبادی (خطاط و مدرس خوشنویسی)، فرزاد ادیبی (گرافیست)، سیدنظام‌الدین امامی‌فر (پژوهشگر هنر و استاد دانشگاه)، محمدرضا دوست‌محمدی (گرافیست، طراح و مدرس دانشگاه)، صدیقه احمدی (نگارگر و مدرس)، عبدالرحیم سیاهکارزاده (مدیر موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر) و محمد خراسانی‌زاده (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران) را به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری این جشنواره منصوب کرد.

حال به همین مناسبت محمدرضا دوست محمدی (گرافیست، طراح و مدرس دانشگاه) درباره جزییات برگزاری بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران و نحوه انتخاب آثار با ایلنا گفتگو کرد. او عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا و دانش‌آموخته رشته انیمیشن از دانشگاه هنر است.

رویداد دانش آموزی جشنواره تجسمی جوانان به دلیل کرونا تعطیل شده

دوست‌محمدی در ابتدای صحبت‌هایش درباره اهمیت توجه به هنرجویان و نحوه ورودشان به عرصه حرفه‌ای و البته بازار کار، گفت: در کشور ما قبل از ورود هنرجویان به دوران حرفه‌ای و بازار کار، دو رویداد مهم در حوزه هنرهای تجسمی وجود دارد؛ یکی رویداد دانش‌آموزی که به صورت ملی برگزار می‌شود و متأسفانه چند سالی است به دلیل کرونا تعطیل شده است. به نظر من این رویداد از حیث کشف استعداد، آموزش و تشویق دانش‌آموزان، فرصت بسیار خوبی برای آن‌ها محسوب می‌شود.

او در ادامه توضیحاتش گفت: پس از آنکه نوجوانان، مدرسه خود را به پایان می‌رسانند و وارد دانشگاه می‌شوند نیز جشنواره هنرهای تجسمی جوانان فرصت خوبی برای کشف استعداد و ایجاد حلقه‌های ارتباطی برای آن‌ها است. از این منظر وجود چنین جشنواره‌ای اتفاق مهمی است، اما فکر می‌کنم برداشتی که تابه حال از این رویداد هنری صورت گرفته، آنچنان که باید کافی و کامل نبوده است.

دوست‌محمدی افزود: از نظر من جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، مجال و موقعیتی است که می‌توان کارهای بزرگی را در آن انجام داد. در شورای سیاستگذاری صحبت‌های زیادی داشتیم اما با این زمان و بودجه محدود، نمی‌دانم که تا چه حد امکان عملی کردن آن‌ها وجود دارد.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران درباره فرصت‌هایی که این جشنواره در اختیار هنرمندان جوان قرار می‌دهد نیز توضیحاتی داد.

او گفت: یکی از فرصت‌های موجود این است که آثار برگزیدگان جشنواره بدون داوری دوباره وارد جشنواره هنرهای تجسمی فجر می‌شود، اما به نظر من این حداقل کاری است که این جشنواره می‌تواند برای هنرمندان جوان انجام دهد و جا دارد در این راستا کارهای بیشتری انجام شود.

ایجاد بانک اطلاعاتی باعث اتصال هنرجویان و کارآفرینی می‌شود

دوست محمدی ادامه داد: مثلاً وزارت ارشاد و وزارت علوم می‌توانند تفاهم‌نامه‌ای بنویسند تا تعدادی از برگزیدگان این جشنواره امتیازی در کنکور هنر داشته باشند. خوب است که یک بانک اطلاعاتی از شرکت‌کنندگان و برگزیدگان جشنواره فراهم شود تا هنرجویان به یکدیگر متصل و به کارآفرین‌های کشور معرفی شوند و بتوانند از آن‌ها سفارش کار بگیرند.

او اذعان داشت: یکی دیگر از اقداماتی که می‌تواند مفید باشد، این است که هنرجویان در محیط‌های آموزشی خصوصی (که از قضا هزینه‌های زیادی هم دارد) بورسیه شوند و آموزش ببینند. این کارها نوعی تشویق عملی برای هنرمندان جوان است و باعث می‌شود برگزیده شدن در جشنواره دستاوردهای خوبی برایشان به همراه داشته باشد.

محمدرضا دوست محمدی در پاسخ به این سوال که چند درصد از امتیازات بیان شده توسط او انجام شدنی است، گفت: از نظر من تعداد زیادی از این کارها می‌توانند انجام شوند، اما از آنجا که خودم در بخش اجرایی نیستم، نمی‌دانم تا چه حد امکان عملیاتی شدنشان وجود دارد.

دوست محمدی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم از وجود چنین رویدادی بی‌خبر هستند، گفت: باید با صدا و سیما هماهنگی‌هایی انجام و مستندهایی درباره جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران ساخته شود تا مردم ببینند چه اتفاق‌هایی در کشور رخ می‌دهد.

این استاد گرافیک گفت: ما معمولاً اخبار منفی را می‌شنویم، اما در این جشنواره می‌بینیم که جوانانی مستعد و پرانرژی در حال پیش بردن هنر ما هستند. این مستندهایی که می‌گویم، می‌توانند حس شور و انرژی را به مردم منتقل کنند و باعث شود هنرمندان جوان بیشتری از وجود جشنواره مطلع شده و در آن شرکت کنند.

جوانان ایرانی فقط همین یک جشنواره را دارند

این هنرمند افزود: ایران کشوری نیست که چندین جشنواره تجسمی برای جوان‌ها داشته باشد و حالا که فقط همین یک جشنواره وجود دارد باید کارهای بهتری انجام داد که تأثیر بیشتری داشته باشد.

او با بیان اینکه در اوایل دهه هفتاد سه بار در جشنواره هنرهای تجسمی جوانان شرکت کرده است، گفت: هنرجویان در این جشنواره چند عایدی خوب دارند که یکی از آن‌ها ایجاد حلقه‌های آشنایی است و بسیاری از ارتباط‌های دوستی و کاری که از در این جشنواره شکل می‌گیرد تا سال‌ها باقی می‌ماند.

دوست محمدی در ادامه توضیحاتش گفت: عایدی دیگر هنرجویان، آموزشی است که در کارگاه‌ها از مربی‌هایشان می‌گیرند و این می‌تواند بسیار مفید باشد. من پیشنهاد می‌دهم اگر زمان جشنواره اجازه داد، پس از پایان کارگاه‌ها یک روز نیز به برگزاری ورکشاپ و نشست با هنرمندان پیشکسوت هر رشته که معمولاً دسترسی به آن‌ها آسان نیست اختصاص پیدا کند. فکر می‌کنم این اتفاق می‌تواند برای هنرجویان جوان بسیار مفید و جذاب باشد.

تک بودن جشنواره مانع مقایسه آن با دیگر رویدادهاست

دوست‌محمدی بیان کرد: با توجه به اینکه ما جشنواره‌های ملی چندانی نداریم، وجود جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران که جشنواره‌ای در مقیاس ملی است، حتماً مفید است، اما اینکه نمره آن چند است مشخص نیست، زیرا این جشنواره رقیبی ندارد و تک بودن آن باعث می‌شود که نتوانیم آن را با نمونه دیگری مقایسه کنیم و کیفیتش را بسنجیم.

محمدرضا دوست محمدی در پایان صحبتهایش گفت: به هر ترتیب، برگزاری جشنواره در همین حد نیز کار بزرگی است و در ضرورت آن شکی نیست. گرچه ضعف‌هایی در شکل اجرا وجود دارد که باید درباره آن‌ها بحث و تصمیم‌گیری شود.

انتهای پیام/

جوانان نوجوانان ایران   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

جنگ جهانی سوم آغاز شده است ؟ | جدال بر سر کشف بیمار صفر کروناجدال برای منشا اصلی کرونا همچنان وجود دارد، اما انتشار گزارش جدید روسیه درباره آزمایش‌گاه‌های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین، ابعاد جدیدی از وضعیت جنگ و رقابت قدرت‌های بزرگ را فاش می‌کند.
۵۵ آنلاین جنگ روسیه اوکراین 

  

ابتلای رئیس فایزر به کرونا علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن«آلبرت بورلا» رئیس شرکت فایزر روز دوشنبه اعلام کرد که تست ابتلا به کرونای وی مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز 

  

ابتلای دوباره وزیر دفاع آمریکا به کروناوزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه اعلام کرد که تست کرونای لوید آستین وزیر دفاع آمریکا مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز وزارت دفاع پنتاگون 

  

قیمت دلار توافقی در کانال 28 و یورو در کانال 30 هزار تومان بسته شدبا پایان فعالیت بازار توافقی ارز امروز (دوشنبه 24 مردادماه 1401)، بهای هر اسکناس یورو با کاهش 1.59 درصد نسبت به روز قبل روبرو شد.
برنا دلار یورو ارز 

  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت