نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است ! / وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته مزارع و باغات را شناسنامه دار کند

سلامت نیوز:مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه: در حال حاضر تاکنون هیچ محصول تراریخته ای در کشور کشت نشده است و محصولات تراریخته ای هم که وارد می شوند ذرت و سویا است. گفت: نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است...

نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است ! / وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته مزارع و باغات را شناسنامه دار کند

سلامت نیوز:مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه:«در حال حاضر تاکنون هیچ محصول تراریخته ای در کشور کشت نشده است و محصولات تراریخته ای هم که وارد می شوند ذرت و سویا است.» گفت:«نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر حسین عزیزی، در نشست خبری روز جهانی غذا به صورت مجازی برگزار شد، گفت:« همه ساله 16 اکتبر مطابق با روز جهانی غذا است که این روز با 24 یا 25 مهر مصادف می شود. روزجهانی غذا در تمامی کشورهای دنیا گرامی داشته می شود و برنامه هایی در جهت تولید غذای سالم و رساندن غذا به همه طبقات بخصوص طبقات آسیب پذیر برگزار می شود. وزارت بهداشت وظیفه خاصی در ارتباط با سلامتی غذا دارد و همیشه و هرساله این روز را گرامی داشته است و ما برای این روز در هفته آینده برنامه داریم.»

وی در ادامه گفت:« برنامه های وزارت بهداشت در جهت معرفی غذای سالم و رژیم غذایی سالم است. موضوعی که در دنیا چندین سال است که مطرح می شود شعار کاهش مصرف نمک و شکر و روغن است که مصرف متعادل این مواد مشکلی نخواهند داشت ولی زیاده روی در مصرف آنها می تواند زمینه ساز بیماری های قلبی-عروقی و فشارخون و چاقی و غیره باشد به همین دلیل بر روی مواد غذایی نشانگر غذایی درج می شود که شامل سه رنگ سبز و زرد و قرمز است که رنگ سبز به معنی عدم مشکل ماده غذایی از نظر سلامتی است. رنگ زرد به معنای متوسط بودن و رنگ قرمز هشدار می دهد که محصول حاوی نمک یا چربی و شکر بالایی است و افرادی که بیماری دارند باید بیشتر به این نشانگرها توجه کنند تا زندگی سالمتری داشته باشند.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره موضع و سیاست سازمان غذا و دارو درباره محصولات تراریخته، گفت:« درباره تراریخته سه موضوع مطرح است یک جنبه آن کاشت محصولات است که این مسئله ارتباطی به وزارت بهداشت ندارد و برعهده وزارت جهاد کشاورزی است که اجازه و مجوز کاشت این محصولات را صادر می کند. در حال حاضر تاکنون هیچ محصول تراریخته ای در کشور کشت نشده است و محصولات تراریخته ای هم که وارد می شوند ذرت و سویا است.»

وی در ادامه گفت:« وظیفه ما نظارت بر سلامتی محصولات تراریخته است از نظر اینکه از آنها نمونه برداری کنیم اما هیچ وظیفه ای در مورد کاشت و توسعه این محصولات در کشور نداریم و در این مورد تابع شورای عالی ایمنی زیستی هستیم. در مورد واردات محصولات تراریخته ما نظارت بر سلامتی را انجام می دهیم یعنی از نظر مطابقت با استانداردهای بین المللی این محصولات را بررسی می کنیم که ما فعلا استاندارد اروپا را برای بررسی این محصولات مد نظر داریم.»وی تاکید کرد:«نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است نه می گوییم این محصولات خوب هستند نه می گوییم بد هستند. اگر مجلس و دولت بگویند این محصولات نباید وارد شود ما هیچ مخالفتی نداریم و نه تولید این محصولات را تشویق می کنیم نه وارداتشان را، ضمن اینکه مانع آن هم نمی شویم وقتی اجازه واردات این محصولات را دادند آنها را کنترل می کنیم و استانداردهای سازمان در بررسی این محصولات سختگیرانه است.»

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت نیوز درباره ایمنی غذایی و شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش سموم محصولات و اینکه تاکنون چه تعداد مزارع شناسنامه دار به سازمان غذا و دارو معرفی شده است گفت:« مسئله تولید غذا خیلی مهم است و نظارت باید از مزارع و باغات شروع شود. 8 سال پیش تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه منعقد شد که وضعیت سموم را بررسی کند. متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته مزارع و باغات را شناسنامه دار کند.»

وی افزود:« اگر وضعیت سموم را در محصولات کشاورزی بررسی کنیم و عدم انطباق مشاهده شود باید پیگیری و مداخله شود متاسفانه چون محصولات شناسنامه ندارند فقط می توانیم از نظر عدم انطباق با استانداردها آنها را بررسی کنیم اما پیگیری و مداخله ای انجام نمی شود طبق آخرین چیزی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است حدود 300 هکتار مزرعه شناسایی کردند که خیلی کم است و هنوز در ابتدای کار است و ولی اینکه مزارع شناسنامه دار را به سازمان غذا و دارو معرفی کرده باشند تاکنون هیچ مزرعه شناسنامه داری را معرفی نکرده اند.»ادامه دارد...

وزارت جهاد کشاورزی وزارت بهداشت محصولات کشاورزی   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

علائم غیرعادی ویروس کرونااقتصادنیوز : ویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

فرق آبان 98 و آبان 1400 / گزینه‌های زیر میز/ ضد و نقیض‌های کروناروزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
فردا روزنامه ایران رئیس جمهور روزنامه 

  

ثبت سه متغیر نگران کننده کرونایی درکشوربررسی آمار فوتی های کرونایی در روزهای اخیر نشان می دهد میزان مرگ ومیر سه روز است که روندی صعودی به خود گرفته است.
۵۵ آنلاین مرگ ایران ماه 

  

هشدار؛ احتمال ورود به پیک ششم کرونا بالاست/ واکسن‌هایی با پلتفرم ویروس کشته شده ایمنی کوتاه مدتی دارندمحمد وجگانی گفت: ما عمدتا در حال حاضر داریم از یک واکسن استفاده می‌کنیم درحالی که اگر قرار است از واکسن‌های خارجی نیز استفاده کنیم باید مردم را آزاد بگذاریم که از هر واکسنی که علاقه مند هستند،استفاده کنند چراکه همین امر مردم را برای تزریق واکسن ترغیب می‌کند.
برنا ویروس 

  

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند/هشدار به واکسن نزده ها به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، درباره ضرورت استفاده از واکسن دوز سوم، اظهار کرد: بسته به نوع واکسنی که به گروه‌های مختلف جامعه تزریق شده باشد، استفاده از واکسن یادآور توصیه می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده کرده‌اند، بهترین دوز یادآور می‌تواند واکسن آسترازنکا باشد، افزود: به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، بهترین دوز واکسن تقویتی…
مهر ایران ویروس درمان 

  

واکسن کرونا در مبتلایان به آلرژی شدید هم بی خطر است به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در این تحقیق نزدیک به 53000 کارمند در سیستم مراقبت‌های بهداشتی بیمارستان عمومی ماساچوست شرکت داشتند. از بین 474 نفر (0.9٪) با سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید، 11.6٪ پس از دریافت اولین یا دومین دوز واکسن کووید 19، واکنش‌های آلرژیک داشتند، درحالیکه 4.7٪ از کسانی که سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید نداشتند، بعد از دریافت واکسن واکنش آلرژیک نشان دادند.…
مهر آلرژی بیمارستان خبرنگار 

  

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونااستادیار دانشگاه خوارزمی، گفت: خیلی از تولدهایی که در ابتدای پاندمی کووید 19 در جهان رخ داد، به دلیل
خبرفوری تولد کودکان درمان 

  

واکسن کرونا با کدام داروها تداخل ایجاد می کند؟احتمال واکنش منفی بین واکسن و هر دارویی بسیار ناچیز است. مصرف دارو دلیل تأخیر در دریافت واکسن کووید-19 نیست.
گسترش شیمی آموزش دارو 

  

قیمت بیت کوین سال 2017 را کپی می کند/ نوسان قیمت دلار زیر 1800در روزی که گذشت قیمت بیت کوین بیش از 5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین قیمت بیت کوین 

  

برنامه های بانک مرکزی برای حمایت از بورسعلی صالح آبادی در گفتگوی ویژه خبری درباره سیاست های بانک مرکزی درخصوص حمایت از بورس توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک علی صالح آبادی 

  

دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطح اجسام و داخل سلول‌های بدن انسان شدند.
صراط ویروس تولید بدن انسان 

  

صالح آبادی: نرخ سود افزایش نمی یابد/ برنامه بانک مرکزی برای حمایت از بورسرئیس کل جدید بلانک مرکزی امشب در یک گفتگوی ویژه خبری به ارائه دیدگاه ها و برنامه های خود پرداخت.
اقتصادنیوز سود بانک مرکزی بانک 

  

پیش بینی جذاب از روند شاخص بورس در روزهای آیندهامروز شاخص کل بورس با 9 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 393 هزار واحد قرار گرفت. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار سهام چگونه است؟
گسترش شاخص دولت سهام 

  

تست دوم کرونای کاروان تیم امید ایران منفی شدبر اساس اعلام کمیته پزشکی مسابقات مرحله مقدماتی گروهی زیر23 سال آسیا در دوشنبه، تست دوم کرونای کاروان تیم امید ایران منفی اعلام شد.
ایلنا ایران آسیا فدراسیون فوتبال