ایلنا   |  ورزشی  |  

سلحشوری: نایب قهرمان جهان شدم اما به قهرمان دلداری دادم!/ مشکلات مالی تاثیر بدی روی اعزام‌ها دارد

عضو تیم ملی پومسه تکواندو ایران گفت: حریفم وقتی قهرمان شد نمی‌توانست روی صحنه بایستد و دستانش می‌لرزید و گریه می‌کرد. با اینکه او برنده شده بود، من او را دلداری می‌دادم!

سلحشوری: نایب قهرمان جهان شدم اما به قهرمان دلداری دادم!/ مشکلات مالی تاثیر بدی روی اعزام‌ها دارد

عضو تیم ملی پومسه تکواندو ایران گفت: حریفم وقتی قهرمان شد نمی‌توانست روی صحنه بایستد و دستانش می‌لرزید و گریه می‌کرد. با اینکه او برنده شده بود، من او را دلداری می‌دادم!

به گزارش ایلنا، کمتر کسی فکر می کرد دختر ژیمناستیک‌کار اصفهانی روزی به عنوان قهرمان تکواندوپومسه جهان (دررده سنی 15 تا 17 سال) لقب بگیرد. اما افتخارات او اینجا به پایان نرسید. مرجان سلحشوری در مسابقات جهانی سال اخیر پومسه تکواندو در رده سنی 18 تا 30 سال توانست مدال نقره دریافت کند  و  در مراسم افطاری با رئیس جمهور هم از مشکلات ورزشکاران صحبت کرد.

نخستین بانوی مدال آور بازی‌های آسیایی جاکارتا با رفتار احساسی که مقابل حریف کره‌ای درفینال مسابقات جهانی داشت تصاویر زیبایی را کنار رقبای خارجی خودخلق کرد. به همین بهانه ایلنا بامرجان سلحشوری به گفتگو پرداخت که آن را در زیر می‌خوانید:

*شرایط مسابقات جهانی چطور بود؟

مسابقات جهانی خیلی سخت بود به این خاطر که در رشته ما به صورت تک حذفی برگزار می‌شود. روز قبل مسابقه قرعه کشی برگزار می‌شود. برای مسابقه دو بازیکن همزمان روی صحنه می‌روند و فرم‌شان را اجرا می‌کنند. هرکسی که نمره‌اش بالاترشود به مرحله بعدصعودمی‌کند. این امکان وجود دارد که 2بازیکنی که سطح بالایی دارند در مراحل اولیه، قرعه‌شان به هم بخوردو یک نفر نتواندصعودکند.

*رقبا چطور بودند؟

بازی اول با کرواسی و دوم ویتنام بود، با وجود سختی‌ها شرایط خوب پیش رفت. در دیدار سوم باید برنده می شدم که مدال برنزم را قطعی کنم. این مرحله خیلی برایم سخت بود، حریفم قهرمان دوره قبل مسابقات جهانی بود. خیلی سعی کردم و خیلی خوشحالم که توانستم در آن مرحله برنده باشم و به فینال برسم.

*چرا در یک قدمی طلا، مدال‌تان نقره شد؟

با هدف کمسب مدال طلا واردمسابقات شدم وجنگیدم؛ اما خیلی شرایط باعث شد که نتوانم طلا را بگیرم ولی شدنی بود. یکسری شرایط سختی است که از بیرون قابل رویت نیست. اما با توجه به آن مسائل که در اردو و مسابقه داشتم از نتیجه‌ای که گرفتم راضی هستم. هرچند مدال نقره جهان هم کم نیست.

*قضیه آن صحنه‌های احساسی در بازی فینال چه بود؟

حریفم اصالتاً کره‌ای است؛ اما از زمان کودکی در دانمارک زندگی می کنند و با پرچم این کشور در مسابقات شرکت می ‌کند. فینال مقابل او بودم که باختم. ایشان آنقدر خوشحال بود نمی‌توانست روی صحنه بایستد و دستانش می‌لرزید و گریه می‌کرد. از او خواستم که گریه نکند. طبیعتاً خودم هم احساسی شدم. او را در آغوش کشیدم و او خیلی خوشحال بود. با اینکه او برنده شده بود، من او را دلداری می‌دادم!

*انگار از قبل هم همدیگر را می شناختید؟

از قبل هم ورزشکار کره‌ای را می‌شناختم اما این مسابقه باعث شد ارتباط و رفاقتم صمیمی‌تر شود. ایشان هم شخصیت بزرگی داشت. بعد از مراسم اهدای مدال درباره یکسری مسائل با هم صحبت کردیم. او قلب بزرگی داشت.

*با این روحیه لطیف، شما در بخش مبارزه تکواندو هم شرکت کردید؟

 اتفاقاً تا زمانی که کمربند آبی بودم مبارزه هم کار می کردم. یادم هست حتی وقتی مسابقات استانی بود خیلی تمایل داشتم که در این مسابقات شرکت کنم. باید بگویم در باشگاهی که حضور داشتم که به صورت تخصصی پومسه کار می‌شد و مربیان وقتم در تیم ملی حضور داشتند.به همین خاطر پومسه‌کار شدم.

* طبیعتاً شما برای پومسه سختی‌های زیادی متحمل شدید.

با اینکه مربیان وقتم تشخیص دادند استعداد حضور در مسابقات پومسه را دارم، در این مسیر خیلی سخت کشیدم. برای پومسه به کلاس خصوصی رفتم و تمرینات زیادی انجام دادم.  آنقدر خوب بودم که در سن 15 سالگی عضو تیم ملی بودم.

*صحبت از سختی شد. تا یادمان نرفته در مراسم افطاری با رئیس جمهور هم از مشکلات ورزشکاران گفتید.

در آن مراسم از دغدغه همه ورزشکارها صحبت کردم، برای رشته های دیگر هم صدق می‌کرد. خوشبختانه جو خیلی خوب و صمیمانه بود، وقتی سخنرانی‌ام تمام شد.  بانوان ورزشکار رشته‌های دیگر هم تشکر و اعلام کردند که نکته‌های خوبی را مطرح کردید. بحث بیمه، مسائل مالی و بودجه فدراسیون‌ها بود. برای مثال در همین مسابقات به دلیل قیمت بلیط(هر نفر حدوداً 50 تا 60 میلیون) امکان اعزام همه رده‌های سنی وجود نداشت. این مسائل باعث می‌شود به جای پیشرفت در ورزش، پسرفت کنیم. آقای رئیس جمهور بازیکنان و سخنرانان مراسم، گفتند امیدوارم در دور بعدی که دیدار داشته باشیم، اصلاً اینجور موارد مطرح نشود. ما هم امیدواریم به این صورت پیش برود. 

*در میان این تنگناهای مالی، از جوایز و تجلیل‌هایی که بعد کسب مقام در مسابقات دارید، راضی هستید؟

جوایز و تجلیل مدال آوران پومسه نسبت به رشته‌های دیگرخیلی کمتراست. بخش پومسه یک پنجم مسابقات دیگر است. امیدوارم این مسائل و مشکلات برطرف شود.اگر اینها رفع شود باعث پیشرفت کشور خودمان می‌شود. تکواندو ایران واقعاً قوی است. در بخش پومسه همه رقبا از ما می‌ترسند. با وجود این پتانسیل حیف است یکسری مسائل باعث پسرفت و از دست دادن جایگاه‌مان شود. 

*جوان پومسه کار می‌تواند فقط به درآمد این ورزش اکتفا کند؟

به عنوان یک جوان در کنار پومسه شغل دیگری دارم و فقط به اکتفای درآمد این رشته نمی‌توان بسنده کرد.  اول اینکه ورزشکار مورد نظر باید تعداد زیادی مدال کسب کرده باشد، دوماً دائما درگیر مسابقه، شاگرد خصوصی و مربی تیم باشد، که واقعاً سخت است. به نظرم برای آقایان و به ویژه متاهلین این رقم اصلاً قابل اتکا نیست. البته باز هم به توقع آدم‌ها بستگی دارد.

*بعد از پایان دوران بازیگری، وارد عرصه مربیگری می‌شوید؟

الان هم مربیگری می کنم ولی فقط کلاس‌های خصوصی دارم.  با اینکه مدرک مربیگری‌ام را دریافت کردم. فکر می کنم نسبت به گذشته نظرم عوض شده. مربیگری کردن کمی دغدغه و سختی خاص خودش را دارد.دلم می‌خواهد از حاشیه به دور باشم. البته به واسطه علاقه زیادی که به تکواندو دارم و با آن زندگی می‌کنم شاید پایان دوران بازیگری‌ام که برسد نظرم عوض شود و نتوانم دوری از این رشته را تحمل کنم! به شرایط و مسائل مختلفی بستگی دارد.

*در بستگان کسی بوده که به خاطر مشاهده وضعیت شما، پومسه را شروع کند؟

از بستگانم تعداد زیادی بعد از دیدن شرایطم وارد رشته پومسه شدند. بعضی ها موفق شدند.دسته دیگری هم وقتی باسختی‌های آن روبروشدند، نتوانستند ادامه بدهند وکلاً آنراکنار گذاشتند. کلاً با این توصیه را داشته باشم. که اگر بخواهند رشته‌ای را شروع کنند ابتدا علاقه وسپس رشته المپیکی باشد. ابتدا اینکه حضور در المپیک افتخار و علاقه هر ورزشکاری است. در مرحله بعد هم در میزان تجلیل‌ها و حمایت‌ها تاثیرگذار است.

انتهای پیام/

تکواندو ایران رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 2 خرداد | 7 فوتی و شناسایی 268 بیمار جدید کرونا در کشوربنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت