آقای رئیس جمهور از فعالان محیط زیست قول گرفته اند حرف نزنند

سلامت نیوز:-*الهه موسوی: این روزها استان گلستان در تدارک سفر رییس دولت است؛ همان استانی که سال هاست با خشکسالی، سیل و ریزگرد دست وپنجه نرم می کند و جنگ آب چند سال است در بسیاری از نقاط آن درگرفته است. نه اینکه چراغانی کنند و گل و درخت بکارند؛ بلکه همه می خواهند طرح های متعددی را که به قول خودشان توسعه ای است بدون طی مراحل قانونی، مجوز گرفته و با ورود شما کلنگ بزنند...

آقای رئیس جمهور از فعالان محیط زیست قول گرفته اند حرف نزنند

سلامت نیوز:-*الهه موسوی: این روزها استان گلستان در تدارک سفر رییس دولت است؛ همان استانی که سال‌هاست با خشکسالی، سیل و ریزگرد دست وپنجه نرم می‌کند و جنگ آب چند سال است در بسیاری از نقاط آن درگرفته است. نه اینکه چراغانی کنند و گل و درخت بکارند؛ بلکه همه می‌خواهند طرح‌های متعددی را که به قول خودشان توسعه‌ای است بدون طی مراحل قانونی، مجوز گرفته و با ورود شما کلنگ بزنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون از سوی دیگر دهان فعالان محیط زیست را نیز ببندند! فعالان محیط زیست را خبر کرده‌اند برای مراسم استقبال شما و از آن‌ها قول گرفته اند که درباره چند چیز حرف نزنند و سوال نکنند و شعار ندهند و پلاکارد نزنند.

اول درباره «طرح شیرین سازی وانتقال آب خزر به کویر»! دوم اینکه در نشست با سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی با رییس جمهور، نباید پرسشی درباره این خط انتقال مطرح شود.

حال بماند که فعالان باسابقه حوزه محیط زیست را که ساکت‌کردن‌شان غیرممکن بوده، اصلا دعوت نکرده اند. این حرکت‌شان البته خاطراتی تلخ از دوران حاکمیت افراطی‌گری در کشور را برای ما زنده کرد؛ دوران دولت‌های نهم و به ویژه دهم که ما محیط زیستی‌ها را از ورود به مناطق منع می کردند و برای‌مان پرونده درست می‌کردند و در نشست‌های خبری دعوت نمی‌شدیم و اگر گزارشی از تخلف مدیران دولتی در حوزه محیط زیست می نوشتیم به دادسرا و دادگاه احضار می‌شدیم. تاریخ دوباره تکرار می‌شود و چقدر بد که این تکرار به نام شما و دولت اعتدال و امید ثبت شود.

حق پرسشگری

برای من که به شما رای داده‌ام و اگر دوباره قرار باشد همان کاندیداها بیایند باز هم به شما رای خواهم داد، این خاطرات دور از ذهن است. هرگز فکرش را هم نمی‌کردم اینقدر زود و راحت، دوباره آن سال‌ها تکرار شود. چون به شعارها و منشور شما اعتقاد داشتم و فکر می‌کنم تنها راه نجات ایران، حاکمیت جریان اعتدال و قانون‌محور است که از اساسی‌ترین شعارهای شما در روزهای انتخابات نیز بود. همان روزهایی که منشور حقوق شهروندی را نوشتید و در آن از حق پرسشگری برای شهروندان، رسانه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد گفتید.

شمعی را در دل ما مردم این سرزمین روشن کردید؛ همان که به نظر می رسد حالا دارد خاموش می‌شود. یادتان می‌آید مهم‌ترین شعار شما که تفاوت عمده با دیگر کاندیداها بود و به شدت بر روی آن تاکید داشتید، التزام به قانون و حق پرسشگری شهروندان بود؟

بگذریم از شعار دولت محیط زیستی‌تان که در دوره دوم‌تان، دچار جهش ژنتیکی شد و تبدیل به ضد محیط زیستی‌ترین دولت تاریخ ایران شدید؛ چرا که عده‌ای به شما القا کردند که محیط زیست مانع توسعه است و اگر سخت‌گیری‌هایش با طرح‌ها نباشد اقتصاد ایران رشد می‌کند.

شما هم این ادعاهای بی اساس را قبول کردید؛ اما دیدید که نشد! به نظر گمان کردید که دیگران هم آن همه شعار و هوار و وعده و وعید را فراموش می کنند و می‌روند پی کارشان و یادشان می رود که قرار بود محیط‌زیستی‌ترین دولت تاریخ این کشور باشید.حالا ما محیط زیست را بی‌خیال می شویم؛ اما شما بگویید آیا قانون را نیز می‌توانیم زیرپا بگذاریم و از تخلف‌های بیشمار مدیران شما در رأس سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مربوط به طبیعت و محیط زیست و منابع طبیعی بگذریم؟

آیا می‌توانیم بودجه نویسی شما را نیز فراموش کنیم که در آن، مصوبه شورای‌عالی محیط زیست دولت خودتان را درباره جاده ابر که در دولت اول شما منطقه حفاظت شده اعلام شد زیرپا گذاشتید و برای ساخت آن در دل جنگل‌های باستانی ابر، بودجه تعیین کردید؟ یا تصویب بودجه برای سدهای متعدد روی رودخانه‌های مختلف از جمله «تجن» که بی‌شک باعث نابودی آن می شود.

طرح های بی مجوز

بعد از سفر شما به سمنان، حالا قرار است به گلستان بیایید. آیا خبر دارید مسئولان گلستان در حال لابی کردن برای گرفتن مجوز طرح‌هایی هستند که مشکلات قانونی آن‌ها برطرف نشده؟ کارخانه‌هایی که آلاینده‌اند و مشکوک به وجود رادیواکتیو در پسماندهای‌شان! طرح‌های گردشگری که با تخلف می‌خواهد اجرایی شود که آشوراده یکی از آن‌هاست.

طرح پرورش ماهیان خاویاری که با تجاوز به اراضی تالابی گمیشان گره خورده است و نیز دو طرح تله کابین گرگان در جنگل ناهارخوران و تله کابین علی آباد در جنگل کبودوال که می خواهند بدون تهیه طرح و بررسی در کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در شورای عالی جنگل ومرتع وخاک، موافقت آن را بگیرند؟

در حالی که طبق قانون، ابتدا باید طرح کلی منطقه جنگلی فوق تهیه می‌شد که هنوز نشده؛ سپس باید طرح جزیی پروژه درخواستی تهیه شده و در کمیته فنی اداره کل هر استان تایید شود و بعد در شورای‌عالی جنگل مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته و به رای گذاشته شود. تازه بعد از طی این مراحل می توان پروژه را کلنگ‌زنی کرد. اما حالا برخی مدیران در گلستان در تدارک کلنگ زدن این پروژه هستند تا برای خود رزومه ترتیب دهند و فردا و پس فردا وزیر و وکیل بشوند و به مناصب بالاتر برسند.

این اوضاع تنها مختص گلستان نیست و مربوط به امروز و فردا نیز نمی‌شود. مدت‌هاست محیط‌زیستی‌ها به شما نامه می‌نویسند و بیانیه می‌دهند و درخواست می‌کنند. اوضاع خوزستان بحرانی است و مدیران شما با انتقال آب کارون و موافقت کرده اند. سد شفارود را هنوز ارزیابی نشده، دارند می‌سازند و هکتار هکتار جنگل می‌برند.

در زنجان برای ساخت سدهایی بودجه تعیین می‌شود که مجوز ندارند؛ کوه‌خواری و زمین‌خواری و مرتع‌خواری و جنگل‌خواری در کرمان و ایلام و کردستان و دیگر استان‌ها بیداد می‌کند. معدن‌کاوی‌ها در سراسر ایران دمار از روزگار طبیعت درآورده و در همین استان خودتان، معدن‌کاوان، شاهوار را که مهم‌ترین کانون آبساز البرز شرقی است، قلع و قمع و نابود کرده اند. در رأس تمام این تخلف‌ها نیز، اغلب، مدیران دولتی هستند و گاه هم کیسه و شریک متخلفان و متصرفان که اسنادشان گاه و بیگاه منتشر می شود.

توسعه ناپایدار

همه می‌دانیم که اوضاع خوبی نداریم؛ مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و ... از همه سو، رخ نمایانده و بیت‌المال خالی که از دولت قبل روی دست شما افتاده، بحران‌هایی بزرگ را مقابل شما و دولت‌تان گذارده است. می‌دانیم که بسیاری از این تصمیم‌گیری‌ها را با این هدف انجام دادید که اوضاع درست شود. آقای عیسی کلانتری را در رأس مهم‌ترین سازمان حفاظت از طبیعت کشور گذاشتید تا راحت، مجوز معدن و سد بدهد؛ با همه درخواست های راه و کارخانه و انتقال آب و ... موافقت کند تا نرخ بیکاری پایین بیاید؛ تا کشور آباد شود و تا اقتصاد رشد کند.

اما دیدید که نشد. نمی‌شود؛ سال‌ها پیش از ما، کشورهای صنعتی این راه را رفته‌اند، نشده و نمی شود! و برای همین روش و خط مشی توسعه پایدار را پدید آوردند. آلمان کشوری بود که تمام جنگل های‌طبیعی اش را از دست داد. نیمی را در جنگ جهانی و نیم دیگر را در پروسه صنعتی شدن.

اما خیلی زود فهمید صنعت بدون طبیعت یعنی آلودگی شهرها و آب و خاک و بیماری و مرگ شهروندان و این، به هیچ دردی نمی‌خورد. وقتی کشوری پول داشته باشد اما مردمانش از نرخ بالای بیماری‌ها رنج ببرند و نتوانند نفس بکشند و سالم باشند؛ وقتی هوا برای نفس کشیدن و آب برای خوردن نباشد؛ وقتی در هر خانه و خانواده‌ای یک نفر از سرطان بمیرد یا با هزینه های بسیار بالای این بیماری دست و پنچه نرم کند و دردش را سال‌ها تحمل کند، پول به هیچ کارشان نخواهد آمد. به قول آن مرد سرخ پوست « فقط وقتی آخرین درخت قطع شد، آخرین رود خشک شد، آخرین ماهی مُرد، مرد سفید خواهد فهمید که پول، قابل خوردن نیست!» آقای رییس جمهور؛ نگذارید همه دارایی‌ها از دست برود.

دنیا این راه را رفته است و فهمیده است که بدون رعایت داشته‌های طبیعی و سرمایه اصلی هیچ رشدی اتفاق نمی افتد و تمام توسعه‌ها به این شکل، ناپایدار است. اگر هم چندسالی پولی به مناطق بیاورد، اصل آن مناطق را از دست خواهیم داد. این را در فرهنگ عامه هم داریم. همه بزرگ‌ترها و ریش‌سفیدهای فامیل به جوان‌ترها می‌گویند اصل سرمایه ات را دست نزن و حفظ کن و فقط از سودش برداشت کن!

نگذارید طبیعت این سرزمین بیش از این ویران شود. اجازه ندهید دولت پس از شما، ویرانه‌ای را تحویل بگیرد که هزار و یک مصوبه و طرح نادرست محیط‌زیستی روی دستش بماند و یک سرزمین ویران برجا بماند؛ درست مثل شما زمانی که شما دولت یازدهم را تحویل گرفتید و نتوانستید هیچ‌یک از تخریب‌های دولت‌های پیش از خودتان را اصلاح کنید؛ «دریاچه اورمیه» تنها یکی از هزاران نمونه‌ای است که با صرف میلیاردها تومان از بودجه عمومی، اصلاح نشد و هر روز بدتر می‌شود و تازه خرابی‌ها و پیامدها و بدبختی‌هایش در سال‌های بعد رخ می‌نماید. بنشینید و ببینید که چه می‌شود.این قانون طبیعت است؛ اگر رعایتش را نکنیم به ما پاسخ می‌دهد. طبیعتی که طی میلیون‌ها سال فعل و انفعال طبیعی به دست ما رسیده است و حالا اگر ویرانش کنیم و کار غیرتخصصی در آن انجام دهیم باید میلیون‌ها سال بگذرد تا دوباره بازسازی شود. شاید برای همین، در آیات وروایات دینی ما این همه بر احترام به طبیعت و مظاهر آن تاکید می‌شود. نام بسیاری از آیات کتاب مقدس‌مان قرآن نیز، همین مظاهر طبیعی است؛ «بقره: گاو ماده» ، «عنکبوت»، «شتر» ، «شمس: خورشید»، «نمل: مورچه»، «نحل: زنبور عسل» و ... اما در انتها از شما درخواستی دارم. لطف کنید یک‌بار دیگر «منشور حقوق شهروندی» دولت‌تان و «اصول محیط زیستی این منشور» را مطالعه کنید و یادتان بیاید هنگام انتخابات چه حقوقی را برای شهروندان و چه تکالیفی را برای خود و دولت‌تان تعیین کرده‌اید. این منشور و اصول آن را به مدیران‌تان نیز یادآوری کنید؛ زمان از دست می رود و دیگر وقت چندانی برای اصلاح باقی نیست.

*روزنامه نگار و فعال محیط زیست

رئیس جمهور دولت یازدهم محیط زیست 



  اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

مبارزه با ملخ های مراکشی در اراضی کشاورزی طارم سفلی آغاز شدقزوین - ایرنا - معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: مبارزه با آفت ملخ های مراکشی در اراضی طارم سفلی آغاز شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

ارزش افزوده غیرنفتی رونق تولید را دوچندان می کندساوه - ایرنا - نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش ارزش افزوده ناشی از اقتصاد غیر نفتی، رونق تولید در بخش های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی را تسهیل می کند.
ایرنا تولید ایران مجلس شورای اسلامی 

  

تقویت ارزش افزوده غیرنفتی راهبرد رونق تولید استساوه - ایرنا - نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش ارزش افزوده ناشی از اقتصاد غیر نفتی، رونق تولید در بخش های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی را تسهیل می کند.
ایرنا تولید استان مرکزی ایرنا 

  

طلبه امروز باید به کار امام زمانش بیاید/ارزش یک روحانی به القاب و عناوین نیستنماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که کسوت روحانی از اول تا آخر عمر خدمت است، گفت: عرصه طلبگی یعنی سرباز امام زمان(عج) و وقف خدمت به اسلام شدن.
ایلنا کار آستان قدس رضوی استان خراسان رضوی 

  

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: به فیفا نامه‌ای ارسال کردیم تا پاداش ما از حضور بازیکنان در جام‌جهانی را به حساب ارزی آقای برانکو واریز کنند چون ما حساب ارزی نداریم.
نود باشگاه پرسپولیس پرسپولیس فیفا 

  

قیمت ارز در امروز یکشنبه 4 فروردینقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12هزار و 950 تومان تعیین شده است.
خودروتک قیمت ارز دلار 

  

ایسنا نوشت: معاون اول رئیس جمهور از برخی مناطق سیل زده در استان مازندران بازدید کرد.
نامه نیوز اسحاق جهانگیری سیل رئیس جمهور 

  

هزینه وام مسکن ارزان شد؛ تقاضا کم!اواخر سال 1396 قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن حدود 67 هزار تومان بود که اواخر سال گذشته به 54 هزا
خبرفوری هزینه وام مسکن وام