ایلنا   |  سیاسی  |  

ایران از جایگاه خوبی برای میانجی‌گری در بیت شیعه عراق برخوردار است/ دوران تظاهرات و درگیری‌‌های مسلحانه تمام شده است

سفیر پیشین ایران در عراق گفت: عراق از طریق همه گروه‌ها با جمهوری اسلامی ایران رابطه خوب و محترمانه‌ای دارد. رابطه جریان صدر و شخص سیدمقتدی صدر هم رابطه خوبی است. در نتیجه تهران این توان را دارد که ورود کند تا مشکلات حل و فصل شود.

ایران از جایگاه خوبی برای میانجی‌گری در بیت شیعه عراق برخوردار است/ دوران تظاهرات و درگیری‌‌های مسلحانه تمام شده است

سفیر پیشین ایران در عراق گفت: عراق از طریق همه گروه‌ها با جمهوری اسلامی ایران رابطه خوب و محترمانه‌ای دارد. رابطه جریان صدر و شخص سیدمقتدی صدر هم رابطه خوبی است. در نتیجه تهران این توان را دارد که ورود کند تا مشکلات حل و فصل شود.

حسن دانایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در تحلیل تحولات عراق، اختلافات میان گروه‌های شیعه و موضع تهران در این رابطه و همچنین در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی ایران این پذیرش را از سمت چهارچوب هماهنگی احزاب شیعه و البته مقتدی صدر داراست تا بتواند برای پایان بحران میانجی‌گری کند، گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات عراق بصورت رسمی از زبان وزیر امور خارجه و سخنگوی دستگاه دیپلماسی مطرح شده است. تاکید ما بر این است که بایستی اگر مشکلاتی میان طرف‌های عراقی وجود دارد، با گفت‌وگو و دور هم جمع شدن حل و فصل شود. دوران درگیری، تظاهرات و به خصوص درگیری‌های مسلحانه تمام شده است.

وی ادامه داد: عراق و ملت عراق سال‌هاست که دچار مشکلات داخلی هستند و روا نیست این موارد استمرار داشته باشد. نگاه و برخورد جمهوری اسلامی ایران نیز همین است و در همین راستا اقدام کرده است. اگر افراط کنار گذاشته شده و تصمیم‌ها سنجیده باشد، موضوع قابل حل خواهد بود. در یک دوره‌ای دو جریان داخل شیعه با هم مشکلاتی داشتند و به ناگاه یک طرف از مجلس خارج شد و به شکل حقوقی خودش را خلع سلاح کرد و اثرگذاری رسمی و حقوقی خود را از بین برد.

وی افزود: با این حال به نظر می‌رسد رهبر جریان صدر پس از مدتی به این نتیجه رسیده که این تصمیم درست نبوده و به شکل دیگری وارد بازی شده که امیدوار هستیم این شکل جدید با تدبیر و حکمت در بیت شیعه مدیریت شود، تهران هم تلاش خواهد کرد تا با ارتباط و نفوذ خود مسیر گفت‌و‌گوها را تسهیل کند. 

سفیر پیشین کشورمان در عراق گفت: حتما ایران این جایگاه و احترام برای میانجی‌گری در بین شیعه را داراست. من فکر نمی‌کنم اگر یک گروه از 10 گروه سخنی بگوید ملاک باشد. عراق از طریق همه گروه‌ها با جمهوری اسلامی ایران رابطه خوب و محترمانه‌ای دارد. رابطه جریان صدر و شخص سیدمقتدی رابطه خوبی است. ایشان در مصاحبه اخیر خود نیز اعلام کرد که ایران هیچ فشاری برای خروج من از پارلمان نداشته است. در نتیجه تهران این توان را دارد که دخالت کرده و ورود کند تا مشکلات حل و فصل شود.  

دانایی فر در پاسخ به این سوال که آیا این تحولات تاثیری در روند تسهیل گری عراق در مسیر گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان خواهد داشت، گفت: عراق جایگاه ویژه‌ای در این رابطه دارد و این گفت‌وگوها از اهمیت بالایی در بغداد در برخوردار است چراکه هم مسئولان فعلی و چه در ادوار گذشته این دید را دارند که ارتباط ایران با همسایگان عراق رابطه مستقیمی با عراق دارد و همیشه اصرار دارند رابطه ایران به ویژه با عربستان رابطه خوبی باشد. ما هم استقبال کردیم و استقبال هم خواهیم کرد تا این گفت‌وگوها با موفقیت به سرانجام برسد.  

انتهای پیام/

ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان   اخبار برگزیده
  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واریزی جدید به حساب این سهامداران | افزایش ارزش سهام عدالت در بازار امروزبا افزایش شاخص کل بورس امروز 1 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به 11 میلیون 387 هزار و 172 تومان رسید.
مثلث افزایش قیمت سهام عدالت سهام 

  

ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای استسردار رمضان شریف با اشاره به نفوذ،اثرگذاری و نقش بسیج کنندگی جمهوری اسلامی برای حل مسائل منطقه ای گفت: ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش های منطقه‌ای است.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

اسکوچیچ:کریم باقری را برگردانیددرخواست اسکوچیچ از فدراسیون فوتبال برای بازگشت باقری به تیم ملی
خانه فوتبال دراگان اسکوچیچ کریم باقری ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

گام به گام خرید خودرو از بورس کالاکارشناس بازار سرمایه با اشاره به آغاز عرضه خودرو از هفته آینده در بورس کالا، مراحل گام به گام خرید خودرو از این بورس را تشریح کرد و گفت: خودرو در بازار فیزیکی بورس کالا عرضه می‌شود، بنابراین کسانی که قصد خرید خودرو دارند باید کد مخصوص بازار فیزیکی بورس کالا را داشته باشند.
گسترش ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

آمار کرونا چهارشنبه نوزدهم مرداد 1401 | تعداد فوتی ها بالا رفت !بنابر اعلام وزارت بهداشت، متاسفانه در شبانه روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از کرونا در کشور مجددا افزایش داشته و در این بازه زمانی 90 بیمار جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

کرونا به جان خودروسازی تویوتا افتادشرکت تویوتا موتور در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مجموع 16 کارگر در کارخانه Tsutsumi در استان آیچی به کووید آلوده شده‌اند و این امر باعث می‌شود که این شرکت تامین نیروی کافی برای فعالیت‌ها را سخت کند.
اقتصادنیوز تویوتا کارگر 

  

آمار کرونا امروز 19 مرداد در ایران/ افزایش هولناک فوتی های کرونابنابر اعلام وزارت بهداشت، متاسفانه در شبانه روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از کرونا در کشور مجددا افزایش داشته و در این بازه زمانی 90 بیمار جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت یارانه 

  

فوت 90 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ 1078 نفر بستری شدند به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 19 مردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 5635 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 1078 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 451 هزار و 779 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 90 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 654…
مهر خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 19 مرداد 1401/ چند نفر قربانی کرونا شدند؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 7 میلیون و 451 هزار و 779 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 19 مرداد 1401 + جدولقیمت دلار در صرافی‌های بانکی، امروز 19 مرداد 1401 اعلام شد
نامه نیوز قیمت دلار جدول 

  

ریزش بورس پس از 5 روز /اثر مثبت فولاد بر شاخص کل!اقتصادنیوز: امروز پس از 5 روز شاخص‌های بورس نزول کردند و ارزش معاملات خرد سهام کاهش یافت.
اقتصادنیوز فولاد شاخص سهام 

  

افت فروش بزرگان بورس در تیر ماهبا نزدیک شدن به پایان مرداد ماه و مشخص شدن میزان فروش مرداد ماه شرکت‌ها فعالان و تحلیلگران بازار می توانند فروش ماه ششم را تخمین بزنند و سود (EPS) شش ماه رو محاسبه کنند و به عبارتی دخل شرکت‌های بورسی را محاسبه کنند.
اقتصادنیوز ماه سود 

  

عقبگرد در بازار دلار و طلا /قیمت سکه مقاومت کرداقتصادنیوز : بازار امروز چهارشنبه 19 مرداد ماه شاهد عقبگرد قیمت دلار و قیمت طلا بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت ماه 

  

بورس تهران 3 هزار واحد افت کردروند حرکت بازار سرمایه امروز برخلاف روز گذشته نزولی بودبه طوری که شاخص کل بورس بیش از 3000 واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز تهران سرمایه شاخص 

  

ریزش 3 هزار واحدی شاخص بورسشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 3هزار واحدی روبرو شد.
فردا شاخص ایران خودرو خودرو 

  

کاهش بیش از 3 واحدی شاخص بورس تهران امروز19مرداد1401شاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 3472 واحد همراه شد.
برنا شاخص بورس تهران تهران