ارزش گرانبهای ماکارونی درمقایسه با جنگل های ایران + ویدئو

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران با تاکید بر لزوم استقلال سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از ذیل ساختار اداری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در شرایطی که هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی، تمام صدا و سیما را برای تثبیت قیمت ماکارونی بسیج کرد، ولی شاهد آن هستیم که این وزارتخانه سال هاست چشم خود را به روی مشکلات جنگل های ایران بسته است و در چنین شرایطی بسیاری از کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیس...

ارزش گرانبهای ماکارونی درمقایسه با جنگل های ایران + ویدئو

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران با تاکید بر لزوم استقلال سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از ذیل ساختار اداری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در شرایطی که هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی، تمام صدا و سیما را برای تثبیت قیمت ماکارونی بسیج کرد، ولی شاهد آن هستیم که این وزارتخانه سال هاست چشم خود را به روی مشکلات جنگل های ایران بسته است و در چنین شرایطی بسیاری از کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست کشور بر لزوم استقلال سازمان منابع طبیعی و تشکیل نهادی تحت عنوان «وزارت منابع طبیعی» تاکید دارند.

در شرایطی سال هاست مهمترین سازمان متولی حفاظت از طبیعت ایران یعنی همان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری که تا سال گذشته با عنوان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از آن یاد می شد، ذیل ساختار اداری وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است که مسئولان این وزارتخانه نه تنها توجه زیادی به معضلات مربوط به طبیعت بخصوص جنگل های ایران ندارند، بلکه به اراضی ملی تحت مدیریت سازمان منابع طبیعی به عنوان بانک زمین نگاه می کنند و تمایل دارند انواع پروژه های عمرانی و کشاورزی را در این اراضی اجرا کنند. در چنین شرایطی بسیاری از کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست تاکید دارند برای بهبود حفاظت از جنگل های ایران ، سازمان منابع طبیعی باید هرچه زودتر از زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی خارج شود و بهتر است دولت به تشکیل «وزارت منابع طبیعی» بپردازد.

چند سالی است که برخی کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی کشورمان روی این نکته تاکید دارند که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که اخیرا به سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری تغییر نام یافته است، نباید به عنوان یک معاونت، زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی باشد، زیرا این سازمان همچون سازمان حفاظت محیط زیست، عملا باید به ایفای نقش حاکمیتی در بسیاری از مناطق طبیعت ایران بپردازد و ایفای چنین نقشی جز با ارتقای سطح این نهاد در ساختار اداری کشور امکان پذیر نیست؛ زیرا در ساختار اداری ایران، معاونت یک وزارتخانه قطعا نمی تواند تمام دستگاه های اجرایی را به اجرای قوانین و مقررات حوزه منابع طبیعی ملزم کند.

این نکته ای است که علی بناگر، رئیس انجمن علمی جنگل بانی ایران روی آن دست گذاشت و اظهار داشت: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، نهادی است که عملا مسئولیت حفاظت از طبیعت ایران در بیش از 80 درصد از مساحت کشور را برعهده دارد و بنابراین این سازمان یکی از مهمترین نهادهای کشور برای حفظ امنیت و استقلال سرزمینی محسوب می شود. این در حالی است که متاسفانه سازمان منابع طبیعی در ساختار اداری ایران جایگاهی مستقل برای خود ندارد و صرفا زیرمجموعه ای از وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: اساسا مسائل مربوط به وزارت جهاد کشاورزی آن قدر زیاد هست که در شورای معاونین این وزارتخانه کمتر فرصتی برای پرداختن به موضوعات منابع طبیعی به‌ویژه حفاظت از جنگل ها و مراتع ایران پیش می آید؛ زیرا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی ناچارند عمده وقت خود را صرف حل مشکلات روزمره مردم در زمینه شیر، مرغ، تخم مرغ، برنج، گوشت و سایر کالاهای اساسی کنند و با توجه به تعدد این موضوعات، مدیران وزارت جهاد کمتر فرصت پیدا می کنند که به مشکلات منابع طبیعی کشور بپردازند.

کمبود نیرو و سهمیه استخدامی قطره چکانی به سازمان منابع طبیعی

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که در شرایطی که بیش از پنج سال از تصویب ماده 48 مکرر مبنی بر ممنوعیت بهره برداری از چوب جنگل های شمال موسوم به «قانون تنفس جنگل‌ ها» می گذرد، اما هنوز جنگل های هیرکانی همچون جنگل های زاگرس و سایر پهنه های جنگلی ایران در بلاتکلیفی کامل به سر می برند. این در حالی است که مسئولان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بارها در مصاحبه های خود اذعان کرده اند که با وجود بهبود امکانات سخت افزاری این سازمان در سال های اخیر، هنوز هم سازمان منابع طبیعی به شدت با کمبود تجهیزات مواجه است.

رئیس انجمن علمی جنگل بانی ایران ضمن اشاره به این نکته گفت: مشخص نیست سرجنگلبانی‌ها (واحدهای حفاظتی سازمان منابع طبیعی) با کدام ابزار و نیرو باید از اراضی و انفال ملی محافظت کنند. این در حالی است که متاسفانه در سال های اخیر برخی سرجنگلبانی‌ها به علت کمبود نیرو تعطیل شدند و در چنین شرایطی متاسفانه سازمان امور اداری و استخدامی، بعد از این که در چند دوره آزمون، سهمیه ای برای فارغ التحصیلان جنگل و علوم وابسته در نظر نگرفت یا سهمیه قطره چکانی اختصاص داد، در آخرین دوره برگزاری آزمون استخدامی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، ترکیب دروس را تنها به میزان 15 درصد از برنامه آموزشی فارغ التحصیلان رشته جنگلداری در نظر گرفت و بخش مربوطه در سازمان هم به این انتخاب جهت دار و ناکارآمد اعتراض نکرد.

وی در ادامه تاکید کرد: در شرایطی که هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی، تمام صدا و سیما را برای تثبیت قیمت ماکارونی بسیج کرد، ولی شاهد آن هستیم که این وزارتخانه سال هاست چشم خود را به روی مشکلات جنگل های ایران بسته و حتی اخیرا پیشنهاد حذف عنوان «جنگل» از نام سازمان جنگل ها و مراتع را تقدیم دولت کرده است. در چنین شرایطی هم مشخص نیست چه کسانی باید وظیفه تامین منابع مالی سازمان منابع طبیعی برای افزایش نیرو، امکانات، دانش فنی و تربیت مدیران شایسته را برعهده گیرند و به تنقیح  قوانین منابع طبیعی کشور بپردازند.

سازمان منابع طبیعی به بانک زمین تبدیل شده است

بناگر در بخش دیگری از اظهاراتش سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را مهمترین معاونت وزارت جهاد کشاورزی توصیف کرد و گفت: مشخص نیست که وزارت جهاد کشاورزی چه زمانی می خواهد به مهمترین معاونت خود به چشم یک دستگاه حاکمیتی بنگرد، اما کاملا مشخص است که متاسفانه نگاه و توجه ویژه ای که باید به جنگل ها و مراتع کشور به عنوان امانت بین نسلی در وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته باشد، وجود ندارد؛ زیرا وزارت جهاد کشاورزی دچار روزمرگی های بسیاری در زمینه تامین مواد غذایی است و همواره مسائل مربوط به کالاهای اساسی را به عنوان اولویت اول خود در نظر می گیرد. در چنین شرایطی هم شکی نیست که باید هرچه زودتر به فکر استقلال سازمان منابع طبیعی از ذیل ساختار اداری وزارت جهاد کشاورزی باشیم.

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران ادامه داد: متاسفانه اکنون بسیاری از مسئولان کشور از جمله مدیران وزارت جهاد کشاورزی به سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری همچون یک بانک زمین نگاه می کنند و در هر منطقه ای از ایران که یک معضل اقتصادی به وجود می آید، مسئولان محلی به بهانه اشتغالزایی به سازمان منابع طبیعی فشار می آورند تا از این سازمان زمین بگیرند. این در حالی است که با وجود ارقام بالای واگذاری های زمین توسط سازمان منابع طبیعی به ارگان های مختلف، کمتر شاهد آن بوده ایم که پروژه های اجراشده در اراضی ملی بتوانند نقشی موثر در حل مشکلات اقتصادی مردم داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست کشور معتقدند تا زمانی که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی باشد، فرصتی برای حل مشکلات اساسی جنگل ها و مراتع ایران پدید نخواهد آمد و بهتر است که هرچه زودتر سازمان منابع طبیعی از ذیل ساختار اداری وزارت جهاد کشاورزی خارج شود و وزارتخانه ای تحت عنوان «وزارت منابع طبیعی» در ایران تشکیل شود.

حجم ویدیو: 9.62M | مدت زمان ویدیو: 00:01:19 دانلود ویدیو منبع: رکنا

بانک جنگل کالاهای اساسی   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت خودرو سقوط کرد!به گفته فعالان بازار خودرو، رکود در این بازار به ویژه در خودروهای میان رده و اقتصادی تشدید شده است. در این میان پرسش اصلی این است که آیا روند کاهش قیمت خودرو ، ادامه خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

صادرات 4 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران با حضور در نشست هم اندیشی و گفتگوی تشکل‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، افزود: هر کالای حوزه سلامت که تولید می‌شود چنانچه مورد تأیید استاندارد قرار گیرد، از حمایت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نیز برخوردار خواهد شد. وی با…
مهر وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ونزوئلا 

  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان 

  

آخرین آمار کرونا در کشور | 6 خرداد 1401آخرین آمار کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت 

  

تاکنون چند دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 149 میلیون و 820 هزار و 522 دز رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

185 بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدنددر طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 302 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 185 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ جان باختن 6 بیمار کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز 6 خردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 185 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 42 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 231 هزار و 284 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار 

  

آمار جدید کرونا در کشور/ چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

نمادهای پُرمعامله بورس در هفته اول خرداد +نموداراقتصادنیوز: در نخستین هفته‌ کاری خرداد میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش کاهش یافت.
اقتصادنیوز 

  

قیمت دلار امروز ششم خرداد 1401امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 25 هزار و 893 تومان است.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

واکسن های ایرانی کرونا هر چه سریع تر در WHO تایید شوند به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای هیأت ایرانی شرکت کننده در هفتاد و پنجمین اجلاس سالانه بهداشت جهانی، چهارمین روز حضورشان در ژنو را نیز پرکار در کمیته‌های تخصصی گذراندند. وزیر بهداشت، سخنرانی خودش را در سالن اصلی مجمع با انتقاد از تبعیض‌های بهداشتی موجود در جهان شروع کرد و اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکنون نتوانسته این بی عدالتی‌ها را رفع کند. عین اللهی همچنین در دیدار با المنظری…
مهر مدیترانه سازمان بهداشت جهانی پاکستان