ایلنا   |  سیاسی  |  

راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم. راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است.

راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم. راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، عبدالله توکلی در همایش «مبارزه با فساد در ایران؛ نظام‌‌‌‌مند یا موردی» در سخنرانی خود با عنوان «مبارزه با فساد در پرتو قرآن» گفت: در قرآن آمده است «و پاره‌‌‌‌ای از مردم منافق هستند و وقتی صحبت از اصلاح می‌‌‌‌کنند، تو را به اشتباه می‌‌اندازند در حالی که سرسخت‌‌‌‌ترین دشمنان حق هستند و وقتی به ریاست می‌رسند به فساد مبادرت می‌‌ورزند در حالی که خداوند فساد را دوست ندارد.» افراد بسیاری را در سطح جهانی و کشور خودمان می‌‌‌شناسیم که وقتی سخن می‌‌‌گویند از فساد است و قسم می‌‌خورند که بر اساس آنچه در دلشان است، سخن می‌‌‌گویند در حالی که این چنین نیست.

وی با بیان اینکه درباره فساد کتاب‌ها و مقالات زیادی نوشته شده اما شاید مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم، اظهار داشت: راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است. اکنون باید راهبردهای زیادی برای مبارزه با فساد در حوزه تعلیم و تربیت طراحی شود. این هم از دست پاکان برمی‌‌‌آید. قرآن کریم در 40 آیه به موضوع فساد پرداخته است. با فساد تکوینی شروع کرده است که فساد موجب اصلاح می‌‌‌شود اما آنچه خدا می‌‌‌فرماید فساد تشریحی است یعنی فسادهایی که به دست بشر به وجود می‌‌آید.

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: انسان ظاهرا موجودی بد سابقه‌ای است و وقتی موضوع خلقت پیش می‌‌آید ملائک از خدا می‌‌پرسند موجودی را پدید می‌‌‌آوری که فساد کند. این انسانی که در صورت تربیت نشدن در مظان فساد است اگر به خود توجه نکند، به استدلالی که فرشتگان گفتند زندگی اجتماعی فراهم می‌‌‌کند که خروجی جز تباهی ندارد. جزای کسانی که با خداوند می‌جنگند جزای بزرگی است. خداوند سعی در فساد در زمین را در کنار محاربه آورده است.

توکلی افزود: خداوند در آیه دیگری می‌فرماید وقتی جامعه مبتلابه فساد می‌شود، هم زندگی مادی و هم زندگی معنوی تباه می‌‌‌شود. فساد موجب می‌شود نسل انسان از بین برود.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) در نامه به مالک اشتر، چهار هدف اساسی برای حکمرانی خوب را مشخص می کند که یکی اصلاح فساد در جامعه است، تصریح کرد: بنیان ایجاد فساد در منطق قرآن، نفاق است چراکه ظاهر این افراد ظاهر صلاح است. این افراد حکم خدا را تغییر می‌‌‌دهند و حلال را حرام و حرام را حلال می‌‌‌‌کنند. چه بسا شواهد تاریخی داریم که افرادی با ظاهر مومنانه و بطن منافقانه حکومت را به دست گرفتند. 

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به داستان حضرت موسی (ع) خاطرنشان کرد: فرعون می‌‌‌گوید موسی (ع) فرد فاسدی است و من می‌خواهم شما را از شر او نجات دهم؛ جای خیر و شر با هم عوض می‌‌‌شود. بنیان این موضوع آن است که این افراد به نفع کوتاه‌‌مدت و بلندمدت خود می‌‌اندیشند و دین، اخلاق و معنویت را در استخدام خود قرار می‌‌‌دهند. در حالی که اصلاح واقعی توسط انبیاء اتفاق افتاده است.

توکلی اضافه کرد: آیه‌‌های بسیاری هشداد می‌‌‌دهد بعد از پاک شدن زمین آن را به فساد آلوده نکنید. اینکه خودمان به خودمان برچسب مصلح بزنیم کارساز نیست.

قرآن حوزه حضرت موسی   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

اهل شاخه: باخت چیزی از ارزش ما کم نکرد / هدف ما با مهاجری والاستبازیکن تیم ماشین سازی می گوید مهاجری مربی بسیار بزرگ و شناخته شده ای است، هدف ما با او هدف والایی است و انشالله که با او بالای جدول باشیم.
ایلنا بازی ورزشگاه جدول 

  

دو مهاجم مشترکا ارزشمندترین مهاجمان دنیای فوتبال از دید نرانسفرمارکت لقب گرفتند.
نود فوتبال 

  

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریالرئیس انجمن بلاک‌چین ایران تاکید کرد: بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال، محدودیت‌هایی دارد که این مساله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند و نیازمند صیانت استمراغه- ایرنا- عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر لزوم تبیین ارزش های انقلابی و اسلامی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی، دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند بوده و نیازمند صیانت است.
ایرنا رهبر انقلاب خانواده پوشش 

  

پیگیر بومی‌سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صادرات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها مطرح شدمعاون وزیر صنعت تاکید کرد:‌ قطعا صنایع کشور باید قانون کشور و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی را رعایت کنند.
ایلنا دولت فولاد صنعت فولاد 

  

هدف سمپوزیوم کیش، بومی‌سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده استمدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر برای بانک مرکزی نیز اثبات شده است که فولادسازان ارز صادراتی را در داخل کشور ارائه کرده‌اند و اگر مقداری از ارز هم وارد نشده به دلیل مصرفی ارزی شرکت‌های فولادی است.
ایلنا جزیره کیش تولید فولاد 

  

توضیحات نوبخت درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور توضیحاتی درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98 ارائه کرده است.
تسنیم محمدباقر نوبخت نرخ ارز ارز 

  

کشف ارز خارجی در مرز بازرگانفرمانده هنگ مرزی ماکو گفت: با تلاش ماموران مستقر در گمرک بازرگان ارز قاچاق به ارزش یک میلیارد و 130
خبرفوری ارز خودرو گمرک