ایلنا   |  سیاسی  |  

راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم. راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است.

راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم. راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، عبدالله توکلی در همایش «مبارزه با فساد در ایران؛ نظام‌‌‌‌مند یا موردی» در سخنرانی خود با عنوان «مبارزه با فساد در پرتو قرآن» گفت: در قرآن آمده است «و پاره‌‌‌‌ای از مردم منافق هستند و وقتی صحبت از اصلاح می‌‌‌‌کنند، تو را به اشتباه می‌‌اندازند در حالی که سرسخت‌‌‌‌ترین دشمنان حق هستند و وقتی به ریاست می‌رسند به فساد مبادرت می‌‌ورزند در حالی که خداوند فساد را دوست ندارد.» افراد بسیاری را در سطح جهانی و کشور خودمان می‌‌‌شناسیم که وقتی سخن می‌‌‌گویند از فساد است و قسم می‌‌خورند که بر اساس آنچه در دلشان است، سخن می‌‌‌گویند در حالی که این چنین نیست.

وی با بیان اینکه درباره فساد کتاب‌ها و مقالات زیادی نوشته شده اما شاید مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم، اظهار داشت: راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است. اکنون باید راهبردهای زیادی برای مبارزه با فساد در حوزه تعلیم و تربیت طراحی شود. این هم از دست پاکان برمی‌‌‌آید. قرآن کریم در 40 آیه به موضوع فساد پرداخته است. با فساد تکوینی شروع کرده است که فساد موجب اصلاح می‌‌‌شود اما آنچه خدا می‌‌‌فرماید فساد تشریحی است یعنی فسادهایی که به دست بشر به وجود می‌‌آید.

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: انسان ظاهرا موجودی بد سابقه‌ای است و وقتی موضوع خلقت پیش می‌‌آید ملائک از خدا می‌‌پرسند موجودی را پدید می‌‌‌آوری که فساد کند. این انسانی که در صورت تربیت نشدن در مظان فساد است اگر به خود توجه نکند، به استدلالی که فرشتگان گفتند زندگی اجتماعی فراهم می‌‌‌کند که خروجی جز تباهی ندارد. جزای کسانی که با خداوند می‌جنگند جزای بزرگی است. خداوند سعی در فساد در زمین را در کنار محاربه آورده است.

توکلی افزود: خداوند در آیه دیگری می‌فرماید وقتی جامعه مبتلابه فساد می‌شود، هم زندگی مادی و هم زندگی معنوی تباه می‌‌‌شود. فساد موجب می‌شود نسل انسان از بین برود.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) در نامه به مالک اشتر، چهار هدف اساسی برای حکمرانی خوب را مشخص می کند که یکی اصلاح فساد در جامعه است، تصریح کرد: بنیان ایجاد فساد در منطق قرآن، نفاق است چراکه ظاهر این افراد ظاهر صلاح است. این افراد حکم خدا را تغییر می‌‌‌دهند و حلال را حرام و حرام را حلال می‌‌‌‌کنند. چه بسا شواهد تاریخی داریم که افرادی با ظاهر مومنانه و بطن منافقانه حکومت را به دست گرفتند. 

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به داستان حضرت موسی (ع) خاطرنشان کرد: فرعون می‌‌‌گوید موسی (ع) فرد فاسدی است و من می‌خواهم شما را از شر او نجات دهم؛ جای خیر و شر با هم عوض می‌‌‌شود. بنیان این موضوع آن است که این افراد به نفع کوتاه‌‌مدت و بلندمدت خود می‌‌اندیشند و دین، اخلاق و معنویت را در استخدام خود قرار می‌‌‌دهند. در حالی که اصلاح واقعی توسط انبیاء اتفاق افتاده است.

توکلی اضافه کرد: آیه‌‌های بسیاری هشداد می‌‌‌دهد بعد از پاک شدن زمین آن را به فساد آلوده نکنید. اینکه خودمان به خودمان برچسب مصلح بزنیم کارساز نیست.

قرآن حوزه حضرت موسی   اخبار برگزیده
  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  اخبار داغ
  

خانواده های شهدا و ایثارگران سرمایه های ارزشمند نظام هستندمهاباد- ایرنا- فرماندار مهاباد گفت: خانواده های معظم شهدا و ایثارگران از سرمایه های ارزشمند نظام اسلامی و انقلاب محسوب می شوند.
ایرنا خانواده جوانان نویسنده 

  

مبنا و شاخص های حرکت ارزشی و انقلابی به تصویب رسیدتهران- ایرنا- چهارمین نشست هم اندیشی احزاب و تشکل های ارزشی، ولایی و انقلابی در محل جامعه روحانیت مبارز برگزار شد و 4 مبنا و 14 شاخص به تصویب جلسه رسید.
ایرنا جامعه روحانیت مبارز مصطفی پورمحمدی شاخص 

  

افزایش تورم در نتیجه رهاسازی نقدینگی است محمود بهمنی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص میزان چاپ اسکناس و تاثیر آن در نقدینگی موجود در کشور گفت: اگر چاپ اسکناس بی رویه باشد قطعاً نقدینگی را بالا می برد و بالا رفتن نقدینگی موجب افزایش قیمت‌ها می شود. وی افزود: نقدینگی باید کنترل و نظارت شده باشد، نقدینگی موجود در جامعه به حد بالایی رسیده است و زمانی که کنترل و نظارتی…
خانه‌ملت افزایش قیمت تورم خودرو 

  

معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شدجیرفت - ایرنا - بنیاد مستضعفان به عنوان معین و یاور اقتصادی شهر نمونه اقتصاد مقاومتی با اهدای کمک هزینه 500 میلیون تومانی خرید سَم، به جمع مبارزان و نابودگران ملخ صحرایی ملحق شد.
ایرنا ایرنا بنیاد مستضعفان اقتصاد مقاومتی 

  

ثبات بهای طلا همزمان با افزایش ارزش دلار در سایه نگرانی‌های تجاریبهای طلا امروز- پنجشنبه- همزمان با افزایش نرخ دلار در سایه افزایش تنش‌های تجاری آمریکا و چین ثابت ماند.
ایلنا بانک مرکزی بانک دلار 

  

جزئیات افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی، از دلار 7000 تومانی تا تک شرط روحانی برای بازگشت ارز صادراتوزیر اسبق بازرگانی که از مهمانان ضیافت افطاری شب گذشته رئیس جمهور و فعالان اقتصادی بود، جزئیاتی از جلسه شب گذشته و مباحث مطرح شده که عمدتاً در خصوص قیمت ارز، بازگشت ارز صادراتی و مشکلات معیشتی بود را تشریح کرد.
تسنیم رئیس جمهور ریاست جمهوری اتاق بازرگانی