ایلنا   |  سیاسی  |  

راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم. راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است.

راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم. راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، عبدالله توکلی در همایش «مبارزه با فساد در ایران؛ نظام‌‌‌‌مند یا موردی» در سخنرانی خود با عنوان «مبارزه با فساد در پرتو قرآن» گفت: در قرآن آمده است «و پاره‌‌‌‌ای از مردم منافق هستند و وقتی صحبت از اصلاح می‌‌‌‌کنند، تو را به اشتباه می‌‌اندازند در حالی که سرسخت‌‌‌‌ترین دشمنان حق هستند و وقتی به ریاست می‌رسند به فساد مبادرت می‌‌ورزند در حالی که خداوند فساد را دوست ندارد.» افراد بسیاری را در سطح جهانی و کشور خودمان می‌‌‌شناسیم که وقتی سخن می‌‌‌گویند از فساد است و قسم می‌‌خورند که بر اساس آنچه در دلشان است، سخن می‌‌‌گویند در حالی که این چنین نیست.

وی با بیان اینکه درباره فساد کتاب‌ها و مقالات زیادی نوشته شده اما شاید مهمترین راهبرد به سمت مبارزه با فساد سیستماتیک آن است که دست به تربیت جامعه بزنیم، اظهار داشت: راهبرد اساسی در مبارزه با فساد از دید قرآن منحل کردن ریشه فساد است. اکنون باید راهبردهای زیادی برای مبارزه با فساد در حوزه تعلیم و تربیت طراحی شود. این هم از دست پاکان برمی‌‌‌آید. قرآن کریم در 40 آیه به موضوع فساد پرداخته است. با فساد تکوینی شروع کرده است که فساد موجب اصلاح می‌‌‌شود اما آنچه خدا می‌‌‌فرماید فساد تشریحی است یعنی فسادهایی که به دست بشر به وجود می‌‌آید.

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: انسان ظاهرا موجودی بد سابقه‌ای است و وقتی موضوع خلقت پیش می‌‌آید ملائک از خدا می‌‌پرسند موجودی را پدید می‌‌‌آوری که فساد کند. این انسانی که در صورت تربیت نشدن در مظان فساد است اگر به خود توجه نکند، به استدلالی که فرشتگان گفتند زندگی اجتماعی فراهم می‌‌‌کند که خروجی جز تباهی ندارد. جزای کسانی که با خداوند می‌جنگند جزای بزرگی است. خداوند سعی در فساد در زمین را در کنار محاربه آورده است.

توکلی افزود: خداوند در آیه دیگری می‌فرماید وقتی جامعه مبتلابه فساد می‌شود، هم زندگی مادی و هم زندگی معنوی تباه می‌‌‌شود. فساد موجب می‌شود نسل انسان از بین برود.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) در نامه به مالک اشتر، چهار هدف اساسی برای حکمرانی خوب را مشخص می کند که یکی اصلاح فساد در جامعه است، تصریح کرد: بنیان ایجاد فساد در منطق قرآن، نفاق است چراکه ظاهر این افراد ظاهر صلاح است. این افراد حکم خدا را تغییر می‌‌‌دهند و حلال را حرام و حرام را حلال می‌‌‌‌کنند. چه بسا شواهد تاریخی داریم که افرادی با ظاهر مومنانه و بطن منافقانه حکومت را به دست گرفتند. 

دانشیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به داستان حضرت موسی (ع) خاطرنشان کرد: فرعون می‌‌‌گوید موسی (ع) فرد فاسدی است و من می‌خواهم شما را از شر او نجات دهم؛ جای خیر و شر با هم عوض می‌‌‌شود. بنیان این موضوع آن است که این افراد به نفع کوتاه‌‌مدت و بلندمدت خود می‌‌اندیشند و دین، اخلاق و معنویت را در استخدام خود قرار می‌‌‌دهند. در حالی که اصلاح واقعی توسط انبیاء اتفاق افتاده است.

توکلی اضافه کرد: آیه‌‌های بسیاری هشداد می‌‌‌دهد بعد از پاک شدن زمین آن را به فساد آلوده نکنید. اینکه خودمان به خودمان برچسب مصلح بزنیم کارساز نیست.

قرآن حوزه حضرت موسی   اخبار برگزیده
  

همه گزینه‌های روی میز جادوگر/ از ستاره‌های استقلال تا اعجوبه ملوانسرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت برای تقویت تیمش در نیم فصل دوم قصد دارد تا چند بازیکن جدید جذب کند.
برنا بازی ستاره استقلال 

  

رونمایی از پدیده لیگ هجدهم/ پایان داغ برای سرخابی‌ها/ ببینیدویژه برنامه لیگ هجدهم از خبرگزاری برنا منتشر شد.
برنا 

  

خداحافظی ناگهانی مهاجم استقلال در فضای مجازیمهاجم تیم فوتبال استقلال در فضای مجازی با این تیم و هوادارانش خداحافظی کرد.
برنا استقلال فضای مجازی فوتبال 

  

پرسپولیس شکست خوردتیم‌های پایه پرسپولیس در رقابت‌های این هفته لیگ تهران به سه پیروزی و یک تساوی دست پیدا کردند.
برنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تهران 

  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  اخبار داغ
  

میزان پیشرفت طرحهای اقتصاد مقاومتی در رودبار جنوب ارزیابی شدجیرفت - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت : پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان رودبار جنوب را به منظور حل مسائل و مشکلات احتمالی مورد ارزیابی قرار دادیم.
ایرنا اقتصاد اقتصاد مقاومتی ایرنا 

  

ایجاد اصلاحات در لایحه مالیات بر ارزش افزوده/تعیین مالیات برای کالاهایی مخرب محیط زیست سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست امروز اصلاحاتی در بحث لایحه ارزش افزوده صورت گرفت. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: در حوزه مالیات بر کالاهایی که مخرب محیط زیست است اصلاحاتی انجام و عوارضی بر کالاهای مخرب بسته می شود و در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد. هفته آینده…
خانه‌ملت مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

ملزومات مبارزه با فسادهای مالی نیازمند تقویت استاراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: ملزومات مبارزه با فساد مالی در جامعه نیازمند تقویت است و در راستای باید امید و انگیزه مداری را برای بسط سلامت اجتماعی توسعه داد.
ایرنا قربانعلی دری نجف آبادی فساد مالی استان مرکزی 

  

قیمت سکه و ارز/ دلار 150 تومان گران شدقیمت سکه طرح جدید امروز در بازار تهران 3 میلیون و 400 هزار تومان و دلار با رشد 150 تومانی 10100 تومان فروخته شد.
فارس قیمت ارز دلار 

  

کاهش قیمت برخی خودروها/ پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد+جدولخودرو پژو پارس با یک میلیون تومان کاهش قیمت امروز در بازار تهران به قیمت 71 میلیون تومان معامله شد.
فارس قیمت پژو جدول 

  

دعوت از مسئولان وزارت امور خارجه و علوم برای حل مشکل ارزی دانشجویان/ تشکیل کمیته‎ای سه نفره برای اعمال ماده 234 درباره بنیاد آرشام سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست عصر امروز(سه‌شنبه 27 آذرماه) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دستور جلسه امروز بررسی وضعیت استیضاح وزیر آموزش و پرورش بود که با توجه به از نصاب افتادن امضاهای این طرح، استیضاح وزیر 8 امضا داشت؛ بنابراین از دستور کار کمیسیون و مجلس خارج شد. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع بعدی در خصوص…
خانه‌ملت سازمان سنجش وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم