صراط   |  اجتماعی  |  

9 ترفند دانشمندان برای تقویت حافظه

برای تقویت حافظه هیچگاه دیر نیست و هرگز نباید از تمرین دادن مغز دست کشید. ما 9 ترفندی که دانشمندان برای تقویت حافظه شان به کار می‌برند را به شما می‌آموزیم.

صراط:

مغز انسان نیز به مانند سایر اعضای بدن برای حفظ قدرت خود نیاز به ورزش دارد. البته در این میان رمز اول داشتن یک حافظه قوی داشتن سلامت و نشاط است.

ما به شما 9 ترفندی را می‌آموزیم که به کمک آن‌ها می‌توانید ذهن خود را تقویت کنید، حتی اگر دیگران بگویند که خیلی پیر شده اید.

1. به مغز خود تمرین دهیدتا زمانی که به بزرگسالی رسیده اید، مغز شما میلیون‌ها مسیر عصبی ایجاد کرده است که به شما در پردازش و یادآوری سریع اطلاعات، حل مشکلات آشنا و انجام کار‌های عادی با حداقل تلاش ذهنی کمک می‌کند. اما اگر همیشه به این مسیر‌های فرسوده پایبند باشید، تحریک لازم برای ادامه رشد و نمو را به مغز خود نمی‌دهید. باید هر از گاهی اوضاع را تغییر دهید!

حافظه نیز مانند قدرت عضلانی با استفاده مداوم تقویت می‌شود. هرچه بیشتر روی مغز خود کار کنید می‌توانید اطلاعات بیشتری را پردازش و به حافظه بسپارید.

اما باید بدانید که هر فعالیت مغزی قدرت خاص خود را دارد مانند وزنه‌هایی که مدام برای تقویت عضلات به دستگاه بدنسازی می‌افزاییم برای مغز نیز روش‌های خاصی را باید پیگیری کنیم.

4 تمرین برای مغزالف. چیز جدیدی یاد بگیرید، اگر کاری را که قبلا انجام داده اید تکرار کنید، تمرین مناسبی برای مغز تدارک ندیده اید، اما اگر فعالیت جدید چیزی غیر آشنا باشد، مغز شما می‌تواند به یادگیری و توسعه ادامه دهد.

ب. تمرین چالش برانگیز باشد. بهترین فعالیت برای تقویت مغز، ان است که توجه کامل و دقیق شما را بطلبد. به عنوان مثال یادگیری نواختن یک قطعه جدید موسیقی مغز شما را به چالش می‌کشد، اما به یاد داشته باشید که نواختن یک قطعه خیلی دشوار که قبلا آموخته اید هیچ کمکی به شما نمی‌کند.

ج. به دنبال فعالیت‌هایی باشید که از سطح آسان شروع شده و سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. دربه طوریکه در هر مرحله بیشتر تحت فشار قرار بگیرید.

د. به فعالیتی که انتخاب می‌کنید علاقه و اشتیاق داشته باشید چرا که سختی فراگیری آن شما را دلزده نمی‌کند.

در این میان می‌توانید نوختن موسیقی، سفالگری، شطرنج، صحبت کردن به زبان خارجی و ... را امتحان کنید.2. ورزش کنید

در حالی که ورزش ذهنی برای سلامت مغز مهم است، اما به یاد داشته باشید که بدن شما نیز به عرق کردن و ورزش نیاز دارد. فعالیت بدنی به شما در تیز ماندن کمک می‌کند، اکسیژن مغز شما را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به اختلالات منجر به از دست دادن حافظه مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. ورزش همچنین اثرات مواد شیمیایی مفید مغز را افزایش می‌دهد و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد.

کدام ورزش‌ها به تقویت حافظه کمک می‌کند؟در این میان شما باید ورزش‌هایی را انتخاب کنید که باعث می‌شود قلب خون بیشتری پمپاژ کند. به طور کلی هر چیزی که برای قلب شما مفید باشد برای مغز شما عالی است.3. خواب کافیواقعیت این است که بیش از 95 درصد بزرگسالان برای جلوگیری از کمبود خواب، هر شب به 7.5 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. حتی چند ساعت کم خوابیدن هم تفاوت ایجاد می‌کند و حافظه، خلاقیت، توانایی حل مسئله و مهارت تفکر انتقادی همه به خطر میافتد.

تحقیقات نشان می‌دهد که خواب برای تقویت حافظه ضروری است، زیرا فعالیت اصلی در تقویت حافظه در عمیق‌ترین مراحل خواب انجام می‌شود.

یک برنامه خواب منظم داشته باشید. هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. سعی کنید حتی در آخر هفته‌ها و تعطیلات ساعت خواب خود را به هم نزنید.4. با دوستان خود وقت بگذرانیدمطالعات بی شماری نشان می‌دهد که زندگی پر از دوستان و سرگرمی دارای مزایای شناختی است.

انسان موجودی بسیار اجتماعی است. هدف ما زنده ماندن نیست، چه رسد به رشد در انزوا. روابط اجتماعی مغز ما را تحریک می‌کند، در واقع، تعامل با دیگران ممکن است بهترین نوع تمرین مغزی را فراهم کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن دوستی‌های معنادار و سیستم پشتیبانی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی، بلکه برای سلامت مغز نیز حیاتی است. به عنوان مثال در یک مطالعه اخیر از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، محققان دریافتند که افرادی که بیشترین فعالیت اجتماعی را دارند کمترین میزان کاهش حافظه را دارند.

5. از استرس دوری کنیداسترس یکی از بدترین دشمنان مغز است. با گذشت زمان استرس مزمن سلول‌های مغز را از بین می‌برد و به هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز که در تشکیل خاطرات جدید و بازیابی خاطرات قدیمی نقش دارد آسیب می‌رساند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که استرس در از دست رفتن حافظه نیز نقش دارد.6. بخندیدحتما شنیده اید که خنده بهترین دارو است و این برای مغز و حافظه و همچنین بدن صدق می‌کند. برخلاف پاسخ‌های احساسی که محدود به مناطق خاصی از مغز است خنده مناطق مختلفی را در سراسر مغز درگیر می‌کند.

علاوه بر این گوش دادن به جوک‌ها مناطقی از مغز را که برای یادگیری و خلاقیت بسیار حیاتی است، فعال می‌کند. همانطور که دانیل گلمان روانشناس معروف در کتاب هوش هیجانی خود می‌گوید: به نظر می‌رسد خنده به افراد کمک می‌کند تا به طور گسترده تری فکر کنند و ارتباط آزادانه تری داشته باشند.

7. رژیم غذایی مناسبهمانطور که بدن به سوخت نیاز دارد، مغز نیز به آن نیاز دارد. احتمالاً می‌دانید که یک رژیم غذایی مبتنی بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، چربی‌های سالم و پروتئین بدون چربی فواید زیادی برای سلامتی فراهم می‌کند، اما چنین رژیم غذایی می‌تواند حافظه را نیز بهبود بخشد.

البته برای سلامت مغز مهمتر از آنچه می‌خورید، آنچه نمیخورید اهمیت دارد. نکات تغذیه‌ای زیر به تقویت قدرت مغزی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل کمک می‌کند:

مصرف غذا‌های دارای امگا 3 را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که اسید‌های چرب امگا 3 به ویژه برای سلامت مغز مفید است.

کالری و چربی اشباع شده را محدود کنید. تحقیقات نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی حاوی چربی اشباع شده زیاد خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش داده و تمرکز و حافظه را مختل می‌کنند.

میوه و سبزیجات بیشتر بخورید. این محصول مملو از آنتی اکسیدان است، موادی که از سلول‌های مغز شما در برابر آسیب محافظت می‌کنند.

چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی پلی فنول‌ها و آنتی اکسیدان‌های قوی است که از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند که می‌توانند به سلول‌های مغز آسیب برسانند. 8. مشکلات سلامتی را شناسایی و درمان کنیدفقط زوال عقل یا بیماری آلزایمر نیست که باعث از دست دادن حافظه می‌شود. بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات بهداشت روان و دارو‌ها وجود دارد که می‌تواند در حافظه تداخل ایجاد کند: مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، عدم تعادل هرمون ها، مصرف دارو

9. برای حمایت از یادگیری و حافظه گام‌های عملی برداریدبرای یادگیری چیز‌های جدید سعی کنید موانع را از بین ببرید. اگر می‌بینید که هنگام یادگیری حواستان پرت می‌شود، سعی کنید عوامل محیطی حواس پرتی را بر طرف کنید.

تا آنجا که ممکن است حواس را درگیر کنید. سعی کنید اطلاعات را به رنگ ها، بافت ها، بو‌ها و طعم‌ها مرتبط (کدگذاری) کنید. عمل فیزیکی بازنویسی اطلاعات می‌تواند به شما در مغز کمک کند. حتی اگر یک یادگیرنده بصری هستید، آنچه می‌خواهید به خاطر بسپارید با صدای بلند بخوانید. اگر می‌توانید آن را به صورت ریتمیک بخوانید، حتی بهتر.

اطلاعات را به آنچه قبلاً می‌دانید ربط دهید. داده‌های جدید را به اطلاعاتی که قبلاً به خاطر سپرده اید، اعم از این که مطالب جدید مبتنی بر دانش قبلی باشد، یا چیزی به سادگی آدرس شخصی که در خیابانی زندگی می‌کند و در آنجا شخصی را از قبل می‌شناسید، متصل کنید.

منبع: شادمان

ورزش موسیقی دارو   اخبار برگزیده
  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  

روابط جو بایدن با عربستان سعودی همیشه خوب بوده است. با این حال، دونالد ترامپ چنان رابطه ای را با آل سعود آغاز کرد که بعید است هیچ رئیس جمهور دیگری بتواند آن را ادامه دهد.
نامه نیوز ایران خودرو ایران ایران و عربستان 

  

اعتراض به جهانگیری ؛ اگر در دولت کاری نبودی چرا استعفا نکردی؟فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال 96 ارائه می دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند.
مثلث اسحاق جهانگیری خودرو دولت 

  

دلیل ظریف برای عدم کاندیداتوری در انتخابات/ سیاسی کردن بودجه، سم مهلک استمحمد جواد ظریف، وزیرخارجه در گفتگویی مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز بودجه سیاست خارجی ایران 

  

یارانه 110 هزارتومانی نمی‌خواهیم، قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیدکم‌درآمدهای اجتماع، اولین متضرران گران شدن نرخ ارز هستند؛ این در حالیست که سیاست‌های یارانه‌ای فعلی دولت همیشه در تقابل با معیشت این گروه بوده است و رئیس مجلس بازهم وعده یارانه‌ی بیشتر می‌دهد.
ایلنا یارانه مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

یارانه نقدی چه کسانی دو برابر می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق: سال آینده به ازای هر فرد که 45 هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر 91 هزار تومان خواهد شد. ثبت‌نام از افراد جدید و کسانی که قبلا منصرف شدند برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده فراهم می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه عیدی 

  

قیمت خودرو کراس اوور جدید جک K7 اعلام شد / ورود رقیب قیمتی چری تیگو 7کرمان موتور فروش خودرو جدید خود را با نام K7 آغاز کرد. قیمت این خودرو 950 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اعلام قیمت کوئیک‌ S و ساینا Sرضا شیوا گفت: قیمت تمام شده دو خودروی کوئیک‌S و سایناS، این هفته به محض دریافت اطلاعات اعلام می شود.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

خبر خوش / جزئیات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیعلی اصغر بیات اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تقدیم کلیات بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی پیگیری‌ها و مذاکرات فشرده و متعددی را با مسئولان عالی دولت و مجلس انجام دادیم...
مستقل‌آنلاین تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس بودجه 

  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  اخبار داغ
  

عرضه اولیه های جدید در راه بورسعرضه اولیه یا‌ انتشار اوراق 375 شرکت در بورس در راه است.
اقتصادنیوز 

  

جریمه بیش از 28 هزار خودرو به دلیل عدم رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونانیروی انتظامی از جریمه 28 هزار و 751 خودرو به دلیل عدم رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.
ایلنا خودرو نیروی انتظامی خبرنگار 

  

مینو محرز: از سوئد واکسن کرونا وارد می‎کنیممسئول ارزیابی واکسن کرونای ایرانی گفت: واکسن سوئدی وارداتی با تکنولوژی Recombinant ساخته شده و مورد تایید است.
اقتصادنیوز سوئد 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه | دوشنبه 6 بهمنقیمت طلا قیمت سکه مورخ دوشنبه 6 بهمن را در ادامه می خوانید.
مستقل‌آنلاین قیمت بهار جدول 

  

اخراج به خاطر امتناع از واکسیناسیون کرونا!در آلمان چند کارمند به دلیل امتناع از واکسیناسیون ویروس کرونا اخراج شدند.
ایلنا واکسیناسیون آلمان ویروس 

  

چند عرضه اولیه در راه بورسمعاون وزیر صنعت از آمادگی 375 شرکت صنعتی و معدنی برای تا‌مین مالی از طریق عرضه اولیه یا‌ انتشار اوراق خبر داد و گفت: تا‌کنون تا‌ییدیه هیا‌ت پذیرش و مجوز سازمان بورس برای 80 شرکت صادر شده است.
گسترش صنعت تولید اوراق بدهی 

  

آیا واقعا شیر مادر قادر به نابودی ویروس کرونا است؟شواهدی که از تحقیقات جدید به دست آمده نشان می دهد که شیر مادرانی که به کرونا مبتلا شده اند حاوی آنتی بادی کرونا بوده و می تواند واکنش سیستم ایمنی بدن نوزاد را نسبت به کرونا فعال سازد.
برنا شیر ویروس نوزاد 

  

معاون اول رئیس‌جمهوری در جدیدترین دستور خود در خصوص "درخواست دستور بازنگری و اصلاح شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد"" به نهاوندیان اعلام کرد" ( هیچ علامت منفی به بورس داده نشود).
نامه نیوز خودرو وام مسکن وام 

  

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18 عیار هر گرم یک میلیون و 61 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 10 میلیون و 500 هزار تومان است.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت وام مسکن 

  

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد یک هزار و 300واحدی، در ارتفاع یک میلیون و 235هزار واحد قرار گرفت.
صراط شاخص سرمایه فولاد مبارکه 

  

فوری/ دستور مهم بورسی جهانگیری به نهاوندیانمعاون اول رئیس‌جمهوری در جدیدترین دستور خود در خصوص "درخواست دستور بازنگری و اصلاح شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد"" به نهاوندیان اعلام کرد" ( هیچ علامت منفی به بورس داده نشود).
گسترش فولاد کار 

  

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز 1345 واحد رشد کرد. شاخص هم‌وزن اما با افت 5059 واحدی همراه شد.
نامه نیوز شاخص بورس تهران وزن 

  

بورس امروز 6 بهمن ماه / شستا شاخص کل را مثبت کرد / شاخص هم‌وزن همچنان منفیدر پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 1344 واحدی به رقم یک میلیون و 235 هزار واحدی رسید.
برنا ماه شاخص وزن 

  

ارتباط نرخ بهره بین‌بانکی و بورسدر ارتباط با اثر نرخ بهره بین‌بانکی بر بورس، مطالب گسترده‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است به‌طوری‌که منتشرکنندگان این مطالب خود از متضرران بورس یا ذی‌نفعان نوسانات بورس هستند.
گسترش کاهش نرخ بهره تورم بودجه