گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ سقوط کم‌سابقه دلار

اقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 20 آذرماه 1398 بازار طلاوارز تهران روی مدار نزولی که از بعدازظهر دیروز آغاز شده بود حرکت کرد. قیمت‌ها در معاملات اولیه با کاهش اندک مواجه شدند و تا ظهر شیب مدار نزولی تندتر شد. امروز دلار در بازار آزاد تا 13هزار تومان نیز کاهش یافت و بعدازظهر با حدود 500 تومان کاهش نسبت به قیمت پایانی دیروز روی رقم 13200 تومان به کار خود پایان داد...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ سقوط کم‌سابقه دلار

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی آزادی خبرنگار اقتصادنیوز  در این باره نوشت:در پنجمین روز هفته، دلار با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و به راحتی از مرز حمایتی 13 هزار و 500 تومانی پایین رفت. بعدازظهر، شاخص ارزی در بازار با قیمت 13 هزار و 200 تومان به فروش می رسید که 480 تومان کمتر از قیمت بسته شده روز سه شنبه بود. چنین میزان افتی برای دلار از اواخر اردیبهشت ماه سابقه نداشت و بازار به طور کلی در آذرماه اصلا کاهش سه رقمی را به ثبت نرسانده بود و اوضاع به طورکلی کام افزایشی ها بود.

به گفته فعالان، شدیدترین افت روزانه دلار در هفت ماه گذشته، ریشه در عوامل متفاوتی داشت. گروهی بر عرضه یک باره بازارساز از قیمت های بالا تاکید داشتند. دسته ای به افزایش فروش معامله گران فنی و سفته بازان اشاره می کردند و عده ای نیز به افزایش فعالیت خالی فروشان ارزی باور داشتند. در این میان افت نرخ حواله درهم را نیز نباید فراموش کرد که امروز در مقطعی حتی تا  ابتدای کانال 3 هزار و 600 تومانی نیز عقب نشینی کرده بود. با این حال آنچه مسلم است امروز حجم اسکناس دلار موجود در بازار بالا رفته بود و خریداران نیز حضور چندان فعالی در بازار نداشتند و تنها در مقاطعی سعی کردند که مرز 13 هزار تومانی را حفظ کنند.

در حاشیه بازار، برخی فعالان نیز از برخورد امنیتی با شماری از دلالان در پله آهنی و خیابان فردوسی صحبت می کردند و اعتقاد داشتند، این موضوع در هراس معامله گران برای فعالیت در بازار ارز نقش داشته است. البته بیشتر بازیگران کاهش قیمت را به طور کلی ناشی از همان افزایش عرضه ارز در بازار می دانستند.

خالی فروشان، برندگان سقوط دلار

برگشت دلار از مرز 14 هزار تومانی بسیاری از معامله گران و سفته بازان را دچار ضرر کرد، ولی یک گروه خاص از این افت سود زیادی را می توانستند کسب کنند. خالی فروشان دسته ای از معامله گران هستند که از انتظارات کاهشی خود سود می گیرند. به عنوان مثال، زمانی که در روز سه شنبه دلار 14 هزار و 200 تومان بود، اگر یک خالی فروش اقدام به معامله ارزی کرده باشد و فردا بازار تا قیمت 13 هزار و 200 تومانی عقب نشینی کند، به ازای هر دلار هزار تومان(حدود 10 درصد) سود کرده است. در واقع به این دلیل به این دسته خالی فروش گفته می شود که در زمان معامله، دلار خاصی ندارند و تنها بر اساس انتظار کاهشی خود برای روز بعد اقدام به معامله می کنند. اگر قیمت دلار مطابق انتظار خالی فروشان پایین بیاید، از طرف دیگر معامله می خواهند که تفاوت ریالی قیمت ها را به او پرداخت کنند.

برخی فعالان باور داشتند یکی از دلایل مهم نوسان شدید روز گذشته افزایش فعالیت همین خالی فروشان بود. در این میان، البته باید عرضه ارز به صورت اسکناس نیز بالا رفته باشد؛ در واقع بدون عرضه واقعی ارز، امکان نداشت که خالی فروشان بتوانند قیمت را تحت تاثیر خود قرار دهند.

امروز قیمت دلار کاهش شدیدی را تجربه کرد؛ در این میان، باید منتظر بود و دید دامنه نوسانی مجاز بعدی برای دلار چیست؟ آنچه مسلم است چه نوسانات شدید افزایشی و چه نوسانات تند کاهشی، سیگنالی از ناپایداری را به معامله گران مخابره می کنند. برخی معامله گران باور دارند، بازارساز در روزهای آتی بهتر است  بیشتر به دنبال تثبیت قیمت ها یا کاهش آرام آن ها باشد و مانع از ثبت نوسانات شدید در بازار شود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه دلار آمریکا در بازار آزاد بین 13000 تا 13580 تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین 13170 تا 13200 تومان قیمت خورد.

امروز چهارشنبه 20 آذرماه 1398 صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را 350 تا 550 تومان کاهش داد و نهایتاً به شرح زیر اعلام کرد:

  قیمت خرید دلار آمریکا:  13.000 تومان (350-)         قیمت فروش دلار آمریکا:  13,100 تومان (550-)

  قیمت خرید یورو:  14.300 تومان (350-)                    قیمت فروش یورو:  14,400 تومان (550-)

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که دلار با هیجان زیادی در جهت کاهشی حرکت می کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز راه نزول را در پیش گرفت و به راحتی از کانال 4 میلیون و 600 هزار تومانی عقب نشست. بعدازظهر، قیمت فلز گران بهای داخلی در بازار حدود 4 میلیون و 540 هزار تومان بود. این قیمت 120 هزار تومان کمتر از روز سه شنبه بود. به نظر می رسد برای سکه بازان آنچه بیش از هر موضوعی اهمیت دارد، سرنوشت مرز حمایتی 4 میلیون و 500 هزار تومانی خواهد بود. در صورت شکست آن، احتمال افت بیشتر این فلز گران بها بیشتر می شود. به نظر می رسد مهم ترین عامل اثر گذار بر بازار سکه و طلا در شرایط کنونی، تغییرات قیمت دلار خواهد بود.

عصر چهارشنبه سکه طرح جدید به 4 میلیون و 540 هزار تومان و سکه طرح قدیم 4 میلیون و 510 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 400 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 500 هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت 910 هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای اونس طلا در بازار جهانی به حدود 1467 دلار رسید. در بازار داخلی هر  مثقال طلای آبشده امروز به رقم 1 میلیون و 993 هزار تومان کاهش یافت، که این رقم معادل هر  گرم طلای 18 عیار حدود 460 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.580

13.000

دلار صرافی ملی

13.550

13.000

یورو صرافی ملی

14.850

14.300

نرخ حواله درهم امارات

3.760

3.610

سکه طرح جدید

4.610.000

4.535.000

سکه طرح قدیم

4.540.000

نیم‌سکه

2.400.000

ربع سکه

1.500.000

سکه گرمی

910.000

مثقال طلای آب‌شده

2.013.000

1.980.000

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز پایتخت دلار   اخبار برگزیده
  

نحوه ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ فاش شددر حالی که دولت ترامپ پس از ترور و شهادت سردار سلیمانی تا کنون سه بار از ارائه توضیح در این خصوص به کنگره و مجلس نمایندگان اجتناب کرده است، شبکه سی ان ان گفت که ترامپ در میهمانی جمعه شب خود با جمهوریخواهان گزارشی در باره این ترور ارائه کرد.
مستقل‌آنلاین سردار سلیمانی قاسم سلیمانی دونالد ترامپ 

  

ردصلاحیت‌ تعداد زیادی از نیروهای اصلاح‌طلب قدری عرصه سیاسی را برای این جبهه مبهم کرده است. اسماعیل گرامی‌مقدم، مصطفی هاشمی‌طبا و صادق نوروزی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب برای بررسی ابعاد این ردصلاحیت‌ها و چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات ساعتی را با نامه‌نیوز به گفت‌وگو پرداختند.
نامه نیوز مصطفی هاشمی طبا شورای نگهبان رقابت انتخاباتی 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

نشریه الشرق الاوسط نوشت: هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) تصمیم خود را پیرامون لغو امتیاز میزبانی باشگاه‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، از طریق تماس تلفنی به اطلاع اعضاء رسانده و تصمیم پیشین ای‌اف‌سی را تایید کرده است.
نامه نیوز کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

چشم انداز قیمت خودرو در 2 ماه آخر سالاین روزها برخی اخبار از افزایش میزان تولید خودرو حکایت دارد. افزایشی که می تواند زمینه ثبات در بازار خودرو را فراهم کرده و در صورت عرضه مناسب به بازار زمینه کاهش قیمت خودرو را نیز فراهم کند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

اگر "ترامپ" برودبه روز موعود استیضاح ترامپ نزدیک می‌شویم، درحالیکه برخی در ایران امید به رای آوردن استیضاح دارند. با رفتن ترامپ طبق قوانین، مایک پنس معاون رئیس جمهور به قدرت می‌رسد، و پنس از تندروترین اعضای حزب جمهوری‌خواه است که در زمان "بوش دوم" موافق حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق و یکی از مخالفان سرسخت برچیده شدن زندان "گوانتانامو" بود.
مستقل‌آنلاین ترامپ استیضاح درآمد 

  

جانشین فرمانده سپاه: سفیر انگلیس را به میدان آوردند تا به خبیثان داخلی‌شان بگویند ما با شما هستیمجانشین فرمانده کل سپاه گفت: عظمت جبهه حق چنان زیاد است که جبهه باطل نماینده همه شیاطین یعنی سفیر انگلیس را در تهران به میدان آوردند تا به خبیثان داخلی‌شان بگویند ما با شما هستیم. این حماقت بزرگی را که کردند، جواب آن را حتما از مردم خواهند گرفت.
اقتصادنیوز انگلیس تهران تاریخ انقلاب 

  

عراقچی: باید مقابل سوء استفاده عربستان در لغو میزبانی ایستاد+فیلممعاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان نسبت به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال میزبانی ایران واکنش نشان داد.
مثلث عربستان کنفدراسیون فوتبال آسیا معاون سیاسی 

  

دیدارجانسون و ماکرون؛هنوز به برجام متعهد هستیم«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه در حاشیه نشست برلین، مدعی شدند که به توافق هسته‌ای با ایران متعهد هستند.
مثلث دونالد ترامپ رئیس جمهور دولت 

  

هدف آمریکا و اسرائیل تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه است/ سردار سلیمانی هیچ‌گاه آرمان فلسطین را فراموش نکردمعاون پیشین وزارت امور خارجه گفت: هدف راهبرد سه ضلعی از سوی آمریکا و اسرائیل تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه است؛ رویکرد تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه در بخشی از قدرت در آمریکا وجود دارد. اسرائیل به دنبال آن است که از توان آمریکا استفاده کرده تا تجزیه در منطقه محقق شده و اسرائیل برآمده شود.
ایلنا رئیس جمهور تروریسم سوریه 

  اخبار داغ
  

مبارزه خواننده معروف و همسرش با یک بیماری ناآشنا +عکسجاستین بیبر خواننده 25 ساله در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد پس از ابتلا به بیماری لایم 2 سال سخت را پشت سرگذاشته تا سرانجام زندگی با این بیماری را که تاکنون درمانی برای آن شناخته نشده یاد بگیرد.
پندارآنلاین خواننده خانواده یوتیوب 

  

استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات به یکسال رسید/ مجلس به نظرات صادرکنندگان اهمیت ندادرئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در واقع مالیات بر ارزش افزوده کالایی که سال 97 صادر شده، آخر سال 98 بازگشت داده می‌شود و عملا شاهد هستیم مدت‌ زمان یک ماهه که قانونگذار تعیین کرده بود تا الان به یک سال افزایش پیدا کرده است.
ایلنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

کنایه ارزشی‌ها به پاسپورت آمریکایی باران کوثری+عکسحجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتشار پاسپورت آمریکایی باران کوثری در توئیتر خود، به وی کنایه زد.
پندارآنلاین باران کوثری عکس توئیتر 

  

دولت سوریه اعلام کرد هر کس در مبادلات از ارزهای خارجی استفاده کند به هفت سال کار اجباری محکوم خواهد شد!
صراط دولت سوریه کار 

  

مرور بازار طلا ، سکه و ارز در بازار امروز یکشنبه 29 دیبازار ارز امروز کاهش قیمت‌ها را تجربه کرد و بازار طلا ثبات تقریبی داشت.
شما‌نیوز یورو تجاوز ارز 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی شهید سلیمانی ایستاد و مبارزه کرد و جنگید و ان روزی که تشخیص داد مبارزه راهش مذاکره هم هست توانست یک قدرت را پای کار بیاورد و در حوزه سیاست در سازمان ملل امریکا را با آن قدرت وتو کند. پس اگر می خواهیم مذاکره هم بکنیم از موضع قدرت باشد.
اقتصادنیوز مجمع تشخیص مصلحت نظام حوزه سازمان ملل