گسترش   |  گوناگون  |  

بابت آلودگی هوا به کجا شکایت کنیم؟ + فیلم

امیر حسین آبادی در خصوص امکان شکایت شهروندان از مسببان آلودگی هوا و آسیب هایی که برایشان ایجاد شده با تاکید بر سخت بودن اثبات این موضوع، بر لزوم تلاش متخصصان حقوقی برای یافتن راهکاری در این زمنیه اشاره کرد.

آلودگی هوا معضلی است که در هفته‌های اخیر نفس بسیاری از شهروندان کلانشهرهای ایران را تنگ کرده است.

انتخاب سکونت در شهرهای بزرگ، تصمیمی فردی است ولی اینکه به دلیل مشکلات مدیریتی، شهروندان دچار گرفتاری آلودگی هوا و بیماری‌های حاصل از هوای آلوده شوند، سرنوشتی است که مدیران و مسئولان برای شهروندان رقم می‌زنند. آیا شهروندان در برابر این ضعف‌های مدیریتی توان شکایت قضایی دارند؟ حکم‌های احتمالی این شکایت ها، در نهایت چه خواهد بود؟

امیر حسین آبادی، حقوقدان  اظهارکرد: اگر این وضعیت ناشی از سوء مدیریت باشد، شهروندان مسلماً می‌توانند به عنوان مسبب آلودگی هوا و آسیبی که به آنها وارد شده از مقصران این امر، خسارت مالی طلب کنند و حتی اگر دقیق تر بخواهند کوتاهی مسئولان زیربط را رسیدگی کنند، می‌توان به عنوان جرم غیرعمدی این موضوع را پیگیری کنند. در این جا با 2 مسئله مواجه هستیم، یکی اینکه مسئولان با وجود امکانات فعلی کشور، بی‌مدیریتی کنند، یعنی ممکن است وضعیت ایجاد شده به دلیل ضعف امکانات باشد و گاهی به دلیل ضعف در مدیریت این مسئله ایجاد شود. بنابراین علت این که چرا چنین وضعی پیش آمده متفاوت است اما اگر با همین وضعیت بشود مسئله را به گونه‌ای مدیریت کرد که از آلودگی جلوگیری کرد، قطعاً می‌توان هم مسئولیت مدنی و هم مسئولیت کیفری را به کار گرفت و مقصران این مسئله را تحت تعقیب قرار داد.

مردم می‌توانند با مراجعه به دستگاه قضائی از مسببان آلودگی هوا شکایت کنند

حسین آبادی در مورد چگونگی شکایت از مقصران آلودگی هوا و آسیب‌های آن به شهروندان در کلانشهرها گفت: شهروندان می‌توانند به دستگاه قضائی مراجعه کنند و دادخواست بدهند، چرا که مرجع رسیدگی به هر تظلمی طبق قانون اساسی، قوه قضاییه است. بنابراین می‌توان به دادگاه صالح مراجعه کرد و با ارائه دلایل و مدارک دال بر اینکه از آلودگی هوا آسیب دیده‌اند و مسبب آن، کوتاهی مدیر، مدیران یا افراد دیگر است، این موضوع را اثبات کنند و ادعایشان را مطرح نمایند.

وکیل پایه یک دادگستری در مورد احتمال ایجاد دشواری‌ها و مشکلات قضائی برای افراد، پس از شکایت از مسببان آلودگی هوا اظهارکرد: علی القاعده نباید برای احقاق حق و مطالبه حقوق شهروندان مشکلی ایجاد شود. مراجعه به دادگستری و دستگاه قضائی حق همه افراد مملکت است و حتی ایرانی‌های خارج از کشور نیز می‌توانند به مراجع قضائی مراجعه کنند.

آلودگی هوا به عنوان جرمی غیرعمد تلقی می‌شود

امیر حسین آبادی ادامه داد: هرکسی به علت کوتاهی و تقصیر، فرقی نمی‌کند که دولت باشد، شخصی حقوقی یا خصوصی و حقیقی باشد، اگر خسارتی به دیگری بزند، مسئول است و از نظر مدنی باید جبران خسارت کند، همچنین از نظر کیفری نیز این موضوع طبق قانون به عنوان یک جرم غیرعمدی تلقی می‌شود.

اگر کسی بر اثر آلودگی هوا بمیرد و آسیب ببیند، می‌توان دیه‌اش را مطالبه کرد

این کارشناس حقوقی در خصوص اشد مجازات برای افرادی که در آلودگی هوا مقصر اعلام می‌شوند ابرازکرد: اگر در حالت قتل، ثابت شود که فوت یک فرد بر اثر این مسئله بوده و علت تامه فوت فرد، عدم اقدام مسئول یا مسئولان زیربط بوده، دیه کامل را می‌توان مطالبه کرد. حال طبق مقررات مجازات اسلامی هر مشکلی که از نظر جسمی پیش می‌آید باید دیه آن عضو را بدهند، مثلاً اگر ریه فرد از کار می‌افتد، بنا به دیه‌ای که برای از کار افتادن ریه در قانون مجازات‌های اسلامی درنظر گرفته شده، می‌توان دیه را اخذ کرد، بنابراین در صورتی که این اقدام جرم باشد و اثبات شود، باید دیه آن پرداخت و البته زندانی شدن و حبس نیز اعمال شود.

متخصصان حقوقی می‌توانند در اثبات مقصران آلودگی هوا تلاش کنند

حسین آبادی در مورد انتقال افراد برکنار شده از یک مسئولیت و صندلی به مسئولیت و صندلی دیگر ابرازکرد: گاهی در برخی جرایم یک دستگاه و سیستم مثل دولت، مسئول یک اتفاق است که در این شرایط با توجه به وجود شخصیت حقوقی در این دستگاه، باید خسارت این مسئله پرداخت شود. علاوه بر این اگر شخصی که مسئولیتی بر عهده دارد، می‌توانست کاری انجام دهد تا این وضعیت به وجود نیاید و در اصطلاح حقوقی تفریط و کم کاری کرده باشد و ضمناً بر اثر این کم کاری، کسی متضرر شده باشد، مثلاً دچار نقص عضو شده باشد، آن مسئول، شخصاً مسئولیت این اتفاق را بر عهده دارد.

حسین آبادی در مورد سخت بودن اثبات حقوق افراد و اینکه ریه‌ها و یا جان افراد بر اثر آلودگی هوا آسیب دیده اند، گفت: یکی از مشکلات کارهای قضائی همین نکات است که دارای مسائلی اثباتی و ثبوتی هستند. با این حال اگر تعدادی از متخصصان و کارشناسان حقوقی دست به‌دست یکدیگر دهند و در حل مسائل حقوقی این موضوع، هم فکری کنند، می‌توان راه‌حلی پیدا کرد، اگرچه این موضوع اقدامی بسیار بسیار سخت است.

منبع: رکنا

آلودگی هوا قوه قضاییه دولت   اخبار برگزیده
  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی شایعات درباره احتمال آزادی کشتی کره جنوبی، توضیحاتی ارائه کرد.
نامه نیوز کره جنوبی ایران خودرو ایران 

  

اعلام موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجامرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی امریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
گسترش ایران رئیس جمهور ترامپ 

  

بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیستبلومبرگ در تحلیلی نوشت: بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیست.
ایلنا رئیس جمهور جمهوری اسلامی پاریس 

  

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی/ ریزش 800 تومانی نرخصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و نهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 800 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 600 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

خطر احمدی‌نژادها بسیار جدی است«دروغ، دزدی و دغل.» این سه «دال» که جامعه ما را پر کرده است تا قبل از دولت احمدی نژاد نبود. نه اینکه هیچ دزدی و دروغگویی نباشد اما در جامعه نهادینه نشده بود. اما از ان دولت به بعد نهادینه شد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دروغگویی رئیس جمهور 

  

آغاز فروش کراس اوور جدید فاو بستیون با نام X40 | قیمتدر ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فراموشی مردم منجر به شورش و آشوب می‌شودفراموشی مردم زمینه‌ساز بحران، شورش و آشوب است. جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی هم تهدید و هم فرصت است. ما به طور فزاینده خاستگاه اصلی انقلاب را که مردم هستند فراموش کرد‌ه‌ایم.
مستقل‌آنلاین شورش مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودروطبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانرئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم ها نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.
مملکت‌آنلاین محمود واعظی ایران شرارت 

  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  اخبار داغ
  

برگزاری جلسه فوق ‌العاده مجلس برای بررسی وضعیت بورس + عکسیک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری جلسه فوق‌العاده این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت بورس خبر داد.
گسترش کمیسیون اقتصادی مجلس عکس سرمایه 

  

جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی وضعیت ⁧‫بورس‬⁩ فردا برگزار خواهد شدمجتبی توانگر در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی آخرین وضعیت ⁧‫بورس‬⁩، در پی شرایط خاص بازار سرمایه، ریزش شاخص و عدم اخذ تصمیمات مناسب توسط مدیران ارشد بازار در وضعیت کنونی، فردا وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را به کمیسیون اقتصادی احضار کردیم.»
۵۵ آنلاین کمیسیون اقتصادی مجلس سرمایه شاخص 

  

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودکان» در ده روز اخیر در تهرانزالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: متاسفانه علی رغم اینکه ما شاهد این هستیم که این بیماری در کودکان مرگ و میر کمتری دارد، اما در ده روز اخیر میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در گروه‌های صفر تا 10 سال رو به افزایش بوده است
۵۵ آنلاین مرگ کودکان تهران 

  

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودکان» در 10 روز اخیر در تهران/ ویدئودکتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفت: میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودک
خبرفوری مرگ کودکان تهران 

  

مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت هشدار داد شمار تلفات کرونا احتمالا خیلی زود به 100 هزار نفر در هفته می‌رسد.
صراط ویروس واکسیناسیون جدول 

  

آخرین قیمت سکه،امروزهم‌اکنون در بازار داخلی قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 9 میلیون و 815 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 9 میلیون و 350 هزار تومان است
۵۵ آنلاین قیمت بهار 

  

آیا زنان باردار می توانند واکسن کرونا بزنند؟عرضه واکسن کووید- 19 در برخی کشورهای دنیا با وجود این که می تواند امید به کاهش ابتلا به این بیماری همه گیر را افزایش می دهد، اما زنان باردار باید با توجه به سابقه پزشکی خود و عوامل پرخطری که ممکن است آنها را تهدید کند، نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
برنا زنان 

  

دست یافتن ستاد اجرایی فرمان امام به تولید کیت آنتی ژن تشخیص جهش یافته ویروس کروناسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بازدید اعضای این کمیسیون از ستاد اجرایی فرمان امام گفت که طبق توضیحات ارائه شده کیت آنتی ژن تشخیص جهش یافته ویروس کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام تولید شده است.
اقتصادنیوز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تولید ژن 

  

نیکولو زانیولو، ستاره ایتالیایی باشگاه رم به کرونا مبتلا شد.
ورزش۳ ستاره باشگاه رم فوتبال 

  

بررسی آخرین وضعیت ⁧بورس در کمیسیون اقتصادیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: برای جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی آخرین وضعیت ⁧بورس، فردا (30 دی ماه) فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را به کمیسیون اقتصادی احضار کردیم.
اعتماد کمیسیون اقتصادی مجلس ماه اقتصاد 

  

جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی وضعیت بورسرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تشکیل جلسه فوق‌العاده این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت بازار بورس خبر داد.
برنا کمیسیون اقتصادی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

معاون استاندار تهران گفت: در روزهای گذشته مسافرت‌های گسترده را از مبدأ تهران شاهد بودیم، به ویژه به استان‌هایی همچون مازندران که عمده شهرهای آن قرمز هستند و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای ما قلمداد ‌شود.
صراط تهران استانداری تهران معاون سیاسی