احتمال تجربه تورم 50 درصدی نیز وجود دارد؟

دینی ترکمانی با پیش‌بینی اینکه تورم همچنان سیر صعودی خواهد داشت، ادامه داد: با توجه به رکود شدید تورمی و افزایش نرخ ارز حتی می‌توان متصور بود اگر شرایط به همین منوال تا پایان سال پیش رود، نرخ تورم حتی به 50 درصد برسد، به بیان دیگر پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار بالاتر رود و طبعا در چنین شرایطی انتظارات تورمی نیز افزایش خواهد یافت که این موضوع رشد تورم و نفدینگی را نیز به دنبال خواهد د...

احتمال تجربه تورم 50 درصدی نیز وجود دارد؟

در حالیکه کرونا اقتصاد ایران را به رکود عمیقی فرو برده و از سوی دیکر نرخ دلار نیز دوباره در مسیر افزایش قرار گرفته، بر اساس سیاست جدید بانک مرکزی نرخ تورم باید از 24 درصد تجاوز نکند، امری که با تردید جدی کارشناسان اقتصادی روبرو شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی برای نخستین بار، هدف تورمی این بانک را اعلام کرد. به گفته عبدالناصر همتی، پیش‌بینی بانک مرکزی این است که نرخ تورم از 24 درصد فراتر نرود و هدف سیاست‌گذار پولی، نرخ تورم 22 درصدی است. این در حالیست که بر اساس آمار‌های رسمی نرخ تورم در سال گذشته بیش از 40 درصد بوده است.

همتی درخصوص روند تورم در سال‌جاری گفته است: پیش‌بینی‌های بانک مرکزی با شرایط فعلی یعنی با نفت 30 دلاری و حجم فعلی صادرات، این است که تورم نباید بیشتر از 24 درصد شود و ما روی 22 درصد هدف‌گذاری می‌کنیم. خوشبختانه امسال ما با ابزار بازار باز اقداماتی را خواهیم داشت. به‌زودی اوراق خزانه توسط دولت منتشر خواهد شد و بانک مرکزی به‌عنوان بازارگردان اقدام خواهد کرد.

کاهش تورم به 22 درصد تقریبا محال است

علی دینی ترکمانی اقتصاددان نهادگرا  با اشاره به اینکه هدف‌گذاری 22 درصدی تورم از سوی بانک مرکزی با اما و اگر‌های بسیاری روبرو است، اظهار داشت: بر اساس اعلام خود بانک مرکزی تورم سال گذشته حدود 41 درصد بوده، به بیان دیگر تورم باید امسال نصف شود که خیلی بعید است، از سوی دیگر مرکز آمار نیز تورم را در سال گذشته 35 درصد اعلام کرد که با توجه به این آمار نیز، تورم باید امسال با 40 درصد کاهش روبرو شود، که این امر خیلی بعید به نظر می‌رسد.

وی افزود: اگر بانک مرکزی بخواهد تورم را کنترل کند، باید یکسری اقدامات انجام شود، این در حالیست که با توجه به کسری بودجه دولت، کاهش تورم غیر ممکن است، از سوی دیگر کرونا باعث شده که این کسری بودجه افزایش پیدا کند و به حدود 200 هزار میلیارد تومان برسد، همچنین رکود تورمی موجود در اقتصاد نیز تشدید شده و این امر نیز مزید بر علت شده تا اوضاع تورم بسیار پیچیده و بغرنج شود.

دینی ترکمانی با تاکید بر اینکه دولت برای کنترل تورم قصد دارد 150 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی و قرضه منتشر کند، گفت: بنای دولت بر این است که با فروش رفتن این اوراق باعث کنترل نقدینگی و تورم شود، اما این اوراق برای مردم جذابیت ندارد و به اعتقاد بنده در بهترین حالت حدود 40 تا 50 هزار میلیارد تومان از این اوراق پذیره نویسی خواهد شد، در چنین صورتی، دولت ناگزیر به استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول است و به تبع این موضوع با افزایش پایه پولی، تورم و نقدینگی نیز همچنان با رشد همراه خواهند شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: در صورتیکه مردم از این موضوع استقبال نکنند، این امکان وجود دارد، دولت به بانک‌ها تکلیف کند که این اوراق بدهی را خریداری کنند، که در این صورت نیز منابع بانک‌ها به اصطلاح فریز خواهد شد و این امر رکود تورمی را تشدید خواهد کرد، زیرا در زمانی که بانک‌ها باید به بخش مولد اقتصاد کشور تسهیلات اعطا کند خرید اوراق باعث می‌شود رکود در بخش تولیدی کشور عمیق‌تر شود، زیرا منابع صرف امور دیگر خواهد شد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی تورم سال گذشته حدود 41 درصد بوده است احتمال تجربه تورم 50 درصدی نیز وجود دارد

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اگر دولت بخواهد اوراق قرضه را برای مردم جذاب کند، باید نرخ سود بالایی را برای این اوراق در نظر بگیرد، اضافه کرد: آن زمان در چنین شرایطی نیز وضعیت بازار سهام به هم خواهد ریخت، بنابراین همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، دولت برای فروش این اوراق که مهم‌ترین منبع برای کنترل و کاهش تورم است، با موانع بسیار جدی روبرو است، به اعتقاد بنده این طرحی که رئیس کل بانک مرکزی از آن رونمایی کرد، تقریبا اجرای آن نزدیک به صفر بوده و قابلیت اجرایی ندارد.

دینی ترکمانی با پیش‌بینی اینکه تورم همچنان سیر صعودی خواهد داشت، ادامه داد: با توجه به رکود شدید تورمی و افزایش نرخ ارز حتی می‌توان متصور بود اگر شرایط به همین منوال تا پایان سال پیش رود، نرخ تورم حتی به 50 درصد برسد، به بیان دیگر پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار بالاتر رود و طبعا در چنین شرایطی انتظارات تورمی نیز افزایش خواهد یافت که این موضوع رشد تورم و نفدینگی را نیز به دنبال خواهد داشت.

این اقتصاددان تصریح کرد: مسئله کسری بودجه دولت یکی از بزرگ‌ترین گرفتاری‌های دولت در این سالیان اخیر بوده که روز به روز نیز بر حجم آن افزوده شده، این در حالیست که دولت در چنین شرایطی باید انظباط مالی داشته باشد و هزینه‌های خود را کنترل کند، اما متاسفانه ما شاهد هستیم، چنین چیزی رخ نداده و راهکار‌هایی که نیز در این رابطه اعلام می‌شود، به هیچ عنوان عملیاتی نیست، حال باید دید دست آخر دولت با این کسری بودجه عظیمی که با آن روبروست چه خواهد کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی در سالجاری منفی باشد، گفت: بر اساس برآورد‌ها تخمین زده شده بود که در خوشبینانه‌ترین حالت نرخ رشد اقتصادی در سالجاری صفر باشد، اما با وضعیتی که کرونا به وجود آورد و هزینه‌هایی که این بیماری بر پیکره اقتصاد کشور تحمیل کرد، ما امسال با رکود عمیق‌تری نسبت به سال گذشته روبرو خواهیم بود و این امر در نهایت رشد اقتصادی منفی را رقم خواهد زد.

 

منبع: فرارو

تورم بانک مرکزی بانک   اخبار برگزیده
  

وزارت ارتباطات زیر ذره‌بین مجلس یازدهمنماینده رشت در مجلس گفت: به دنبال آن هستیم که تحقیق و تفحص از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به علت تخلفات شرکت‌های اقماری این وزارتخانه در قراردادهای منعقد شده کلید بزنیم.
اعتماد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

قالیباف برای رفع ابهامات اجازه تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را بدهد/ جهانگیری و لاریجانی گزینه‌های مناسبی برای انتخابات ریاست جمهوری هستند/ حل مشکلات کشور نیازمند تصمیم‌های شجاعانه استیک نماینده سابق، گفت: اصلاح‌طلبان افراد مسئولیت‌پذیری هستند، خواهش من این است که دیگر از عبارت «کاندیدای اجاره‌ای» استفاده نشود و مسئولیت انتخاب و حمایت‌شان را بپذیرند. یعنی بگویند که آقای روحانی کاندیدای ما بود اما به دلایلی نتوانستیم موفق باشیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری 

  

قیمت خودرو چه زمانی منطقی می شود؟التهابات کنونی بازار خودرو، ارز، مسکن و... ناشی از مشکلات موجود در نظام اقتصادی کشور است، به عبارتی درحال‌حاضر قیمت‌ها تابع معادلات اقتصادی نبوده و متاثر از مسائل سیاسی و روانی است، مادامی‌که مسائل روانی حاکم برجامعه به درستی مدیریت نشود، نمی‌توان قیمت‌ها را به سمت منطقی شدن هدایت کرد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

هشدار؛ انتقال کرونا از طریق هوا قطعی است​اقتصاد نیوز:239متخصص و دانشمند از 32 کشور جهان در یک نامه سرگشاده به سازمان بهداشت جهانی، شواهدی ارایه دادند که ذرات کوچک ویروس کرونا معلق در هوا می‌تواند افراد را آلوده کند و از این سازمان خواستند که در توصیه‌های خود تجدیدنظر کند.
اقتصادنیوز سازمان بهداشت جهانی اقتصاد نیویورک 

  

برخورد با صادرکنندگان متخلف در بازگشت ارز آغاز شددرحالیکه رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی بازگشت ارزهای صادراتی را در التیام نابه‌سامانی‌های بازار ارز موثر می‌دانند و با صادرکنندگان متخلف در این زمینه به وسیله انتشار اسامی در رسانه‌ها و تعلیق کارت بازرگانی برخورد خواهد شد، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که از امروز با هماهنگی بانک مرکزی، قوه قضائیه، وزارت صمت و نهادهای نظارتی، صادرکنندگانی که تاکنون تعهد خود را ایفا نکرده‌اند،...
۵۵ آنلاین بانک مرکزی بانک ارز 

  

صفر تا 100 تعویض پلاک در روزهای کروناییشرایط و مدارک لازم برای شماره‌گذاری، آخرین آمار نقل و انتقال خودرو و محدودیت‌های موجود برای تعویض پلاک از جمله مواردی است که رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا آنها را تشریح کرد.
خودروتک استاندارد تاکسی تعویض پلاک 

  

این استاد دانشگاه تأکید کرد: طرح سئوال از رئیس جمهور جنبه تبلیغاتی دارد تا به طرفداران شان نشان دهند که چقدر انقلابی عمل می کنند والا حاصل دیگری نخواهد داشت.
نامه نیوز صادق زیباکلام حسن روحانی تهران 

  

روحانی بخاطر خیانت‌ به کشور باید محاکمه شودنماینده خمینی‌شهر پس از اظهارات ظریف گفت: استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید. شنیدن حرف‌های «صدتا یک غاز» وزرا به جایی نمی‌رسد. نه فقط ظریف، بلکه روحانی هم به دلیل خیانت‌ به این مملکت باید محاکمه شود.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی استیضاح رئیس جمهور 

  

‌کابینه بر لبه تیغ ؛ آیا دولت روحانی از رسمیت می افتد؟در صورت استیضاح و برکناری 2 وزیر دیگر کل هیئت دولت باید مجدد رأی اعتماد بگیرد
مثلث هیئت دولت دولت حسن روحانی 

  

یکی دیگر از مدافعان طبعیت هم آسمانی شد؛ شش جان باخته تنها در 39 روزبه رغم آنکه رئیس سازمان محیط زیست کشورمان و همتایانش در سازمان جنگل‌ها تاکید دارند که آمار و ارقام ارائه شده درباره حریق جنگل‌ها و مراتع اسیر بزرگنمایی شده و واقعی نیست، آمار جان باختگان این آتش سوزی‌ها به سرعت در حال افزایش است.
مملکت‌آنلاین سازمان محیط زیست محیط زیست آتش سوزی 

  اخبار داغ
  

نسل جدید گوشی‌های سامسونگ بهتر و ارزان‌تر هستندگوشی‌های گلکسی M سامسونگ توجه کاربران زیادی را جلب کرده‌اند. سامسونگ سال گذشته گوشی‌های گلکسی M را به قصد رقابت با گوشی‌های مقرون به صرفه شرکت‌هایی مانند شیائومی روانه‌ی بازار کرد.
رویداد۲۴ سامسونگ پول موفقیت 

  

رمزگشایی از پیام ارزی همتیاقتصادنیوز: دیشب رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی از افزایش قابل توجه صادرات نفتی خبر داده بود.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک صادرات غیرنفتی 

  

ابرتورم چیست و چگونه به وجود می‌آید؟اگر بفهمیم که به علت رکود آینده یا تداوم مشکلات یا هزینه‌های جدید (غرامت جنگ آلمان) یا شوک به بخش تولید (تجربه کشور‌های دیگر)، دولت توان حقیقی برای خلق مازاد بودجه و بازپرداخت بدهی‌ها نخواهد داشت، «انتظار» از رفتار آینده دولت چیست؟ «چاپ پول بیش‌تر برای پرداخت قرض‌های قبلی». مردم ناگهان می‌فهمند که انتشار پول موقتی نیست و پول دولتی ارزشی کم‌تر از چیزی که فکر می‌کردند دارد...
۵۵ آنلاین ونزوئلا تورم بودجه 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز تهران؛ درهم، دلار را نزولی کرد!/ سقوط سکه به زیر مرز 10 میلیونیاقتصادنیوز:امروز برگشت قیمت درهم به زیر مرز 6 هزار تومانی، قیمت دلار در بازار داخلی را نزولی کرد.صبح امروز ، پس از 8 افزایش متوالی، دلار 300 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 21 هزار و 500 تومان رسید. پس از ساعت 4 بعدازظهر حتی قیمت‌های پایین‌تری نیز در معاملات پشت خطی و فردایی به ثبت می رسید...
اقتصادنیوز تهران دلار ایران 

  

همزمان با کاهش قیمت ارز در بازار، قیمت طلا و سکه نیز امروز نزولی شد؛ قیمت سکه عصر امروز نسبت به صبح 870 هزار تومان کاهش یافته است.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

12 دلیل ناکامی صادرکنندگان بخش کشاورزی در انجام تعهد ارزیاقتصادنیوز: علی شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران در یادداشتی به انتقادات از صادرکنندگان برای بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور واکنش نشان داد.
اقتصادنیوز وزارت جهاد کشاورزی کشاورزی کاهش صادرات 

  

محمدرضا طالقانی یکی از پیشکسوتان خوشنام کشتی ایران این روزها با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند.
ورزش۳ فدراسیون کشتی محمدرضا طالقانی بیمارستان 

  

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار دوشنبه 16 تیر 1399جدیدترین قیمت‌ها در بازار امروز از مانور قیمت سکه زیر مرز 10 میلیون تومان و دلار بالای 21 هزار تومان خبر می‌دهد.
اعتماد قیمت افزایش قیمت یورو 

  

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه با 785 هزار تومان کاهش 9 میلیون و 640 هزار تومان و دلار با 200 تومان افت قیمت 21 هزار و 700 تومان به فروش رسید.
صراط قیمت دلار جدول