مهر   |  سلامت  |  

روایت رییس هلال احمر از عملیات سیلاب در کشور

به گزارش خبرنگار مهر، پیرحسین کولیوند شامگاه پنجشنبه در برنامه «صف اول» با بیان اینکه براساس هشدارها و اخطارهای هواشناسی برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی، آمادگی، پیشگیری از خسارات بیشتر و امدادرسانی بهتر در جمعیت هلال‌احمر انجام شد، گفت: 24 استان کشور متأثر از سیلاب بود که 162 محور مواصلاتی و 168 شهرستان با همراهی استانداران و سایر همکاران امدادی امدادرسانی شد، تلاش بی وقفه و…

روایت رییس هلال احمر از عملیات سیلاب در کشور

به گزارش خبرنگار مهر، پیرحسین کولیوند شامگاه پنجشنبه در برنامه «صف اول» با بیان اینکه براساس هشدارها و اخطارهای هواشناسی برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی، آمادگی، پیشگیری از خسارات بیشتر و امدادرسانی بهتر در جمعیت هلال‌احمر انجام شد، گفت: 24 استان کشور متأثر از سیلاب بود که 162 محور مواصلاتی و 168 شهرستان با همراهی استانداران و سایر همکاران امدادی امدادرسانی شد، تلاش بی وقفه و از جان گذشتگی نجاتگران و امدادگران هلال احمر در عملیات‌های سیل اخیر قابل ستایش است.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: در این عملیات‌ها 79 هزار نفر امدادرسانی و بیش از 3 هزار نفر به مناطق امن منتقل شد، 11800 نفر اسکان اضطراری داده شدند و 56 نفر هم مصدوم شدند.

وی با بیان اینکه همراهی و همکاری نیروهای جهادی و خیرین را در این عملیات‌ها داشتیم، عنوان کرد: در مجموع 90 نفر جان باختند و هنوز 8 نفر مفقودی داریم، همچنین یک نفر در امامزاده داوود و چند نفر دیگر را در سیل فیروزکوه نجات دادیم.

کولیوند اظهار کرد: 1400 تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده در عملیات‌های امدادی و سیل زده حضور مستمر داشتند و تیم‌های آنست (سگ‌های تجسس) تلاش بسیار زیادی برای امدادرسانی کردند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه همچنان هم عملیات جست‌وجو در بعضی مناطق ادامه دارد، اذعان کرد: با کمک استاندار و شهردار تهران که هنوز هم حضور پر رنگ داشت توانستیم خیلی از مناطق صعب العبور را امدادرسانی کنیم.

وی ادامه داد: مردم و نیروهای جهادی با کمک‌های روانی و آوردن اقلام غذایی همراه ما در عملیات‌های امداد و نجات سیل حضور داشتند و یکی از نکات مهم حضور تیم‌های سحر در عملیات‌های اخیر سیل بود که برای حمایت روانی حادثه دیدگان حضور داشتند که به افزایش تاب آوری مردم و کاهش آلام افراد کمک کرد.

کولیوند گفت: کالا و اقلام زیستی در مناطق امن ذخیره سازی کردیم، بالگردها از قبل آماده عملیات شده بودند، اما کمک به مردم برای انجام بهتر عملیات‌ها بسیار تأثیر گذار بود.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: مردم با همراهی خود باعث ارتقای سرمایه اجتماعی هلال احمر شده که من به شکل ویژه از مردم فهیم ایران قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه از 90 جان باخته‌ای که در کشور داریم حدود 40 نفر از آنها مربوط به تهران در منطقه‌های امامزاده داوود و فیروزکوه است، گفت: سیلاب سنگینی بود که نیاز به تجهیزات ویژه داشت که شهرداری خیلی سریع این تجهیزات را فراهم کرد.

کولیوند اذعان کرد: در ساعات اولیه عملیات نجات توانستیم 800 نفر را به مناطق امن منتقل کنیم، همه همکاران امدادی با تمام توان در ساعات اولیه حادثه در منطقه حضور دارند.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه جلسات مدیریت بحران با تمامی مسئولان تشکیل شد، اظهار کرد: در جریان تشکیل کمیته مفقودین تلاش کردیم اموال مردم را هم حفظ کنیم، الان در این کمیته فرآیند شناسایی پیکرها هم انجام می‌شود.

وی افزود: ما محل حادثه و حادثه دیدگان را تا بازگشت شرایط عادی رها نمی‌کنیم و با تمام امکانات حضور داریم.

کولیوند بیان کرد: مزداران جزو مناطقی بود که دچار خسارت زیادی در سیل شد، با توجه بسته شدن دسترسی به مناطق سیل زده روند امدادرسانی کند و عملیات امدادی هوایی انجام شد که با ادامه بارندگی در این مناطق شرایط امدادرسانی به سختی انجام شد.

وی گفت: بالغ بر 6 هزار نفر در قالب 1400 تیم تخصصی و آموزش دیده برای انجام عملیات امدادی در مناطق سیل زده با از خودگذشتگی و ایثار حضور داشتند، همچنین تیم‌های پشتیبان هم آماده عملیات بودند.

کولیوند ادامه داد: قبل از عید انبارهای امدادی هلال احمر خالی بود و ما نگران بودیم، اما پس از شروع سال جدید با دستور رئیس جمهور انبارها شارژ و اوضاع بهتر شد.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تجهیزات هلال احمر به لحاظ لجستیک، انبارها، بالگرد و سایر موارد بسیار کمبود دارد که با توجه به نیاز جدی ما باید برنامه ریزی دقیق برای رفع کمبودها انجام شود.

وی افزود: در 12 استان عملیات جست‌وجو در حال انجام است و در سایر استان‌ها عملیات تقریباً به پایان رسیده که پیش بینی می‌شود ظرف 48 ساعت آینده پایان همه عملیات‌ها را اعلام کنیم.

کولیوند عنوان کرد: هلال احمر بر اساس وظایف خود و به محض دریافت هشدارهای هواشناسی برای امدادرسانی برنامه ریزی می‌کند اما فرهنگ سازی برای توجه به هشدارها از سوی مردم هم ضرورت دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: در حال حاضر اعتماد مردم به جمعیت هلال احمر افزایش یافته است؛ در سیل اخیر علی‌رغم اینکه جزو وظایف ما نبود پیامک عمومی برای آمادگی مردم در برابر سیل ارسال کردیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: برای خدمت رسانی به زائران در اربعین حسینی جلسات متعددی برگزار شده است؛ ما در همه محورهای مواصلاتی پوشش امدادی را در همه مرزهای تعیین شده انجام خواهیم داد.

کولیوند عنوان کرد: بحث امداد و نجات و پزشکی-سلامت در داخل کشور بر عهده هلال احمر و در خارج از کشور بر عهده وزارت بهداشت است.

وی اذعان کرد: تلاش کردیم قبل از عملیات اربعین تمرین جدی با هدف هم افزایی انجام دهیم، در حال حاضر نیروهای متخصص خود اعم از کادر درمان و امدادگر را تعیین کردیم، تعداد داوطلبان برای اعزام زیاد است اما ظرفیت ما محدود هست.

کولیوند ادامه داد: دو فروند هواپیما حالت بیمارستان به همراه آمبولانس و اتوبوس امدادی و همچنین دارو و تجهیزات درمانی آماده برای امدادرسانی هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: احتمال گرمازدگی، ابتلاء به کرونا و بیماری‌های گوارشی امسال برای زائران پیش بینی شده که تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه هفت قرارگاه مرکزی در عراق استقرار دارد که نماینده هلال احمر به همراه حشد الشعبی در این قرارگاه‌ها حاضر هستند، گفت: امسال تعداد پایگاه‌ها نسبت به آخرین مراسم اربعین پوشش داده شده 3 برابر بیشتر خواهد شد.

کولیوند افزود: در سه سطح مختلف بیمارستان، درمانگاه و چادرهای امدادی در شهر نجف پوشش امدادی خواهیم داشت. در مسیر شهر نجف بیمارستان سیار و پایگاه‌های امدادی را خواهیم داشت. پرستاران و افراد مسلط به زبان عربی را برای بهتر روند پوشش امدادی در بیمارستان‌ها مستقر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بیمارستان امام علی هلال احمر فعالیتش را برای اولین بار آغاز خواهد کرد، گفت: در کربلا، کاظمین، سامرا کادر درمان و نیروهای هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران مستقر خواهند شد.

هلال احمر درمان وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران