ایلنا   |  فرهنگی  |  

"برادران کاسترو" حافظ جایزه صلح نوبل ارنست همینگوی/ خالق «پیرمرد و دریا» مدال خود را به مردمان سرزمین قهرمانش تقدیم کرد

ارنست همینگوی نویسنده شهیر آمریکایی چگونه مدال طلای نوبل خود را به مردمان پیرمرد داستان پیرمرد و دریا تقدیم کرد؟. او در خطابه‌ی دریافت نوبل خود اینطور نوشته است: وقتی یک نویسنده به شهرت می‌رسد و از شر پیله تنهایی خود رها می‌شود، اغلب آثار او کیفیت خود را از دست می‌دهند...

"برادران کاسترو" حافظ جایزه صلح نوبل ارنست همینگوی/ خالق «پیرمرد و دریا» مدال خود را به مردمان سرزمین قهرمانش تقدیم کرد

ارنست همینگوی نویسنده شهیر آمریکایی چگونه مدال طلای نوبل خود را به مردمان پیرمرد داستان پیرمرد و دریا تقدیم کرد؟. او در خطابه‌ی دریافت نوبل خود اینطور نوشته است: وقتی یک نویسنده به شهرت می‌رسد و از شر پیله تنهایی خود رها می‌شود، اغلب آثار او کیفیت خود را از دست می‌دهند. دلیل این موضوع این است که او کارش را به تنهایی انجام می‌دهد و اگر در نویسندگی به اندازه کافی خوب باشد باید هر روز با جاودانگی یا فقدان آن روبه‌رو شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از لیت‌هاب، «دن شیهان» ویراستار حوزه کتاب در یادداشتی درباره ارنست همینگوی خالق اثر معروف «پیرمرد و دریا» نوشت: ارنست همینگوی در سال 1954 یعنی زمانی که در آستانه کسب جایزه نوبل قرار داشت با کابوسی روبرو شد که جوانب زندگی او را تحت تاثیر قرار داد. مشکلات جسمانی جانکاه متعدد میگرن، فشار خون بالا، بیماری کبد و دیابت سلامت او را تحت تاثیر قرار داد. نویسنده کتاب وداع با اسلحه که در سال 1954 تعطیلات خود را در قاره آفریقا سپری می‌کرد، در یک سانحه هوایی به شدت آسیب دید. شرایط او به قدری وخیم بود که تحت مراقبت ویژه قرار گرفت و در آن اتاق، سوگنامه‌های خود را می‌خواند. 

مرگ «ویلیام باتلر ییتس»، «فورد مادوکس فورد»، «اسکات فیتزجرالد»، «شروود اندرسون»، «جیمز جویس»، «گرترود استین» و «مکس پرکینز» که از دوستان قدیمی او در محافل ادبی بودند و از 1939 تا 1947چهره در خاک کشیدند، در او تاثیر بسیاری داشت. 

این نویسنده معروف آمریکایی که جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده است، شکست‌های متعددی در آن بازه زمانی در حرفه خود داشت. دو اثر او ناتمام ماندند و کتاب «در امتداد رودخانه و به سمت درختان» که در سال 1950 منتشر شد اما مورد توجه و اقبال مردم قرار نگرفت. این حوادث، در دهه پایانی حیات او، زندگیش را تحت تاثیر قرار داد. 

اگرچه او خاطرات و حوادث تلخی را پشت سرگذاشت اما ستاره بخت همینگوی در سال 1952 بار دیگر درخشید. او کتاب «پیرمرد و دریا» به مدت 8 هفته در پاییز 1950 نوشت، این اثر ادبی با تحسین منتقدان روبه‌رو شد و در بازار نیز گوی رقابت را از رقبا ربود. 

همینگوی برای نگارش قهرمان دریای خود، جایزه پولیتزر را به دست آورد. این کتاب در عرصه بین‌الملل نیز مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفت. همینگوی با این اثر بر قله عرصه افتخارات ادبی را فتح کرد یعنی جایزه صلح نوبل از آن خود کرد. 

او که در حادثه هواپیمای افریقایی به شدت صدمه دیده بود، توانایی حضور در مراسم جایزه نوبل را نداشت. متن سخنرانی او توسط «جان ام. کبوت» سفیر وقت ایالات متحده در سوئد در مراسم خوانده شد. نویسنده وداع با اسلحه در متن سخنرانی خود نوشت: "من استعدادی برای سخنوری ندارم. همچنین تسلطی بر سخنوری یا لفاظی نیز ندارم. پیش از هر چیز، من از هیات داوران سخاوتمند نوبل تشکر می‌کنم. 

نویسنده‌ای وجود ندارد که نویسندگان بزرگ که موفق به دریافت این جایزه نشده‌اند را بشناسد و این جایزه را با فروتنی تمام بپذیرد. نیازی نیست تا از این نویسندگان نام ببریم. هر شخصی می‌تواند با توجه به دانش و وجدان خود در اینجا حاضر شود. 

برای من سخت و غیرممکن است تا از سفیر کشور خود درخواست کنم تا متن سخنرانی من را بخواند. نویسنده در متن سخنرانی خود؛ تمام احساساتش را بیان می‌کند، آنچه که روی کاغذ می‌آورد از دل برآمده است. شاید بتوان گفت، تمام مواردی که یک نویسنده می‌نویسد برای مخاطبان قابل تشخیص نباشد. نویسنده در این صورت، نویسنده گاهی خوش‌شانس است اما در نهایت تمام موارد برای مخاطبان واضح و روشن خواهد شد. یک نوشته با توجه به قدرت جادویی خود برای همیشه جاودان خواهد شد یا گرد فراموشی آن را فرخواهد گرفت. 

در بهترین حالت، نویسندگی را می‌توان یک زندگی تنها توصیف کرد. تشکل‌ها و گروه‌های متعددی برای نویسندگان درنظر گرفته شده است، این تشکل‌ها تنها احساس تنهایی یک نویسنده را تسکین می‌دهند اما تاثیری در بهبود آثار او ندارند. 

وقتی یک نویسنده به شهرت می‌رسد و از شر پیله تنهایی خود رها می‌شود، اغلب آثار او کیفیت خود را از دست می‌دهند. دلیل این موضوع این است که او کارش را به تنهایی انجام می‌دهد و اگر در نویسندگی به اندازه کافی خوب باشد باید هر روز با جاودانگی یا فقدان آن روبه‌رو شود. 

هر کتاب باید برای نویسندگان واقعی، شروعی تازه باشد. آن‌ها در این عرصه جایی برای چیزی تلاش می‌کنند که فراتر از دستیابی است. نویسندگان باید همواره در تلاش باشند، کوشش برای مواردی که هرگز انجام نشده یا دیگران آن را امتحان کرده و در آن راه شکست خورده‌اند. 

من زیاده‌روی کردم و پای خود را به عنوان یک نویسنده بیشتر از گلیمم دراز کردم. یک نویسنده باید آنچه که در ذهن دارد را روی کاغذ بیاورد و درباره آن سخن به زبان نیارود. 

و اینجاست که همه چیز کمی عجیب می‌شود."

پس از کسب جایزه صلح نوبل، همنیگوی تصمیم گرفت تا مدال طلای 23 عیار خود را به مردم کوبا تقدیم کند. دلیل تصمیم نویسنده به این دلیل بود که داستان «پیرمرد و دریا» در سواحل شمالی کشور آن‌ها اتفاق می‌افتد. همینگوی هرگز در پی این موضوع نبود تا جایزه خود را به دولت باتیستا اهدا کند. به همین دلیل، جایزه‌اش را به کلیسای کاتولیک کوبا داد. 

همینگوی در سال 1961 چهره در خاک کشید. جایزه صلح نوبل او به مدت 30 سال در یک مکان مقدس واقع در «ال کوبره»، شهری کوچک خارج از «سانتیاگو د کوبا» در سواحل جنوب‌شرقی جزیره نگهداری می‌شد. اگرچه این جایزه تا مدت‌ها پس از مرگ او از گزند سارقان محفوظ مانده بود اما در سال 1986 سارقان با حمله به آن مکان مقدس، محفظه شیشه‌ای این مدال را شکستند و آن را به یغما بردند. 

هنگامی که خبر سرقت مدال به براداران انقلابی کاسترو رسید، آن‌ها از این خبر متاثر شدند. کاستروها به همینگوی لقب «یک یانکی که همیشه در این جزیره از او استقبال می‌شود» را داده بودند. شنیده‌ها حاکی از آن است که «رائول کاسترو» (معاون رئیس‌جمهور، وزیر دفاع و دبیر دوم حزب کمونیست وقت)، با یک اولتیماتوم تمام عیار، سارقان را تهدید کرد. اینطور بیان می‌شود که او به سارقان مهلتی 72ساعته داد تا آن مدال را به محل خود بازگردانند. کاسترو مدعی بود که تمامی سارقان را می‌شناسد. 

پس از گذشت چند روز، مدال به کلیسا برگردانده شد و دیگر هرگز به نمایش عموم درنیامد.

رائول کاسترو جایزه نوبل صلح نوبل   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

کرونای انگلیسی هیچ تفاوتی با شدت بیماری در سایر گونه‌ها نداردبر اساس مطالعه جدیدی که در مجله پزشکی لنست منتشر شد، یک نوع بسیار مسری کووید 19 که برای اولین بار در انگلیس شناسایی شد، باعث بیماری شدیدتر در بیماران بستری نمی‌شود.
۵۵ آنلاین انگلیس ویروس مرگ 

  

اولین واکنش روحانی پس از تزریق واکسن کرونامربی تیم ملی کاراته گفت: مرحله دهم اردوهای تیم ملی به تازگی تمام شده است.
برنا کاراته 

  

شایعه بزرگ هفته برای مجری معروف/ صحبت های سانسوری گوهر خیراندیش و کلی دردسر/ مرد خوش تیپ سینما کرونا را شکست می دهد/پشت صحنه سریال پایتخت هم پرمخاطب از آب درآمدهفته گذشته اخبار حول و حوش سریال های ماه مبارک رمضان بود که سریال «بچه مهندس» به دلیل تغییر کارگردان و بازیگر نقش اصلی یکی از اخبار پربازدید فضای مجازی بود، که البته شایعه ای که برای فرزاد حسنی و مهاجرت و حضورش در یکی از شبکه های فارسی زبان ماهواره ای بر سرزبان ها افتاد یکی دیگراز اخبار پربازدید هفته گذشته بود.
برنا گوهر خیراندیش ماهواره سینما 

  

خبر توقف تولید واکسن کرونا صحت ندارد/ 90درصد ویروس کرونا در کشور انگلیسی است/ هشدار در خصوص ورود ویروس آفریقای جنوبیمینو محرز درباره آخرین اخبار درباره تولید واکسن کرونای داخلی گفت: برخی اخبار مبنی‌بر توقف تولید واکسن کرونای داخلی صحت ندارد. بنده در محل واکسیناسیون حضور دارم. روزانه 40 تا 50 نفر در فاز دو واکسن تزریق می‌کنند.
برنا تولید ویروس آفریقای جنوبی 

  

قوز بالای قوز اجرای طرح ترافیک بر گردن کرونا/ وزارت بهداشت منفعل نباشدگره کور طرح ترافیک تهران و ویروس کرونا همچنان به دست هیچکس باز نمی‌شود و با شیوع پیک چهارم کرونا همچنان طرح ترافیک اجرا و مترو و بی آر تی‌ها مملو از جمعیت است.
برنا طرح ترافیک ترافیک وزارت بهداشت 

  

کرونا چه بر سر «رعد و برق» آورد؟تهیه کننده «رعد و برق» مشکلات فنی و دشواری ساخت در دوران کرونا را دلیل تاخیر یک روزه در پخش این سریا
خبرفوری برق موسیقی تولید 

  

سه مصوبه جدید برای رونق بورساقتصاد نیوز:خبر رسیده که سازمان بورس و اوراق بهادار سه مصوبه دیگر در راستای تقویت سمت تقاضا به تصویب رساندند؛ براین اساس مصوبه رفع مانع تراشی در انتشار اوراق، مصوبه تصویب مقررات زدایی فعالیت صندوق‌ها و حذف محدودیت‌های معاملات کارگزاران در دستور کار قرار گرفته است
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار اقتصاد کار 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 25 فروردین 1400/ حقوقی ها خودرویی ها را جابه جا کردنداقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت در روز آخر کاری هفته افت اندکی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

واکنش بورس و فرابورس به شایعات/ عرضه های بلوکی جدیداقتصادنیوز: بورس و فرابورس به شایعات مطرح شده در فضای مجازی واکنش نشان دادند.
اقتصادنیوز فضای مجازی 

  

دانش آموزان در اولویت واکسیناسیون کرونا هستند؟مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره روند واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان و اولویت بندی آنها توضیح داد.
۵۵ آنلاین مدرسه تندرستی واکسیناسیون 

  

با دریافت واکسن کرونا با آرامش بیشتری خودمان را آماده المپیک خواهیم کردعضو تیم ملی تیروکمان گفت: با دریافت واکسن کرونا با آرامش بیشتری خودمان را آماده المپیک خواهیم کرد.
برنا المپیک 

  

توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد ملی مبارزه با کرونارئیس دفتر رییس جمهوری در صفحه اینستاگرام خود در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از جلسه هیات دولت توضیاحتی ارائه کرد.
برنا اینستاگرام دولت 

  

اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز کرونایی/ جنجال افزودن آب به بطری‌های شیر/ درگیری هولناک طایفه‌ای در چرام/ افزایش 25 درصدی قیمت کتاب‌های درسیهفته گذشته با شروع پیک چهارم کرونا در کشور برخی محدودیت ها به مدت 10 روز اعمال شد به امید اینکه بتوان تا حدودی این بیماری را کنترل کرد و اوضاع را بهبود بخشید که اختصار به مرور برخی از این اخبار خواهیم پرداخت.
برنا شیر قیمت