دولت رئیسی و «جراحی اقتصادی» در بدترین زمان ممکن!

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی با عنوان «دولت رئیسی و «جراحی اقتصادی» در بدترین زمان ممکن!» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت: اقتصاد کشور بعد از جنگ و در دولت سازندگی و اصلاحات، تا مقدار زیادی سامان گرفت و بر روی ریل افتاد اما دولت اصولگرای «معجزه هزاره سوم» با وجود درآمد … نوشته دولت رئیسی و «جراحی اقتصادی» در بدترین زمان ممکن! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

دولت رئیسی و «جراحی اقتصادی» در بدترین زمان ممکن!

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی با عنوان «دولت رئیسی و «جراحی اقتصادی» در بدترین زمان ممکن!» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

اقتصاد کشور بعد از جنگ و در دولت سازندگی و اصلاحات، تا مقدار زیادی سامان گرفت و بر روی ریل افتاد اما دولت اصولگرای «معجزه هزاره سوم» با وجود درآمد کم‌نظیر نفتی، با اتخاذ سیاست‌های ناصحیح «اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هسته‌ای» آن را به نابسامانی رساند و سبب رفتن ایران تحت فصل سوم منشور سازمان ملل و وضع تحریم‌های ظالمانه گردید. «دولت تدبیر و امید» توانست با برجام، ایران را از تحت فصل هفتم درآورد و با جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه خارجی، جهش اقتصادی شروع شد و طلیعه‌های آن مشاهده گردید که دیوانه‌ای به نام «ترامپ» یک طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران وضع کرد و کشور باز با وضعیت نابسامان اقتصادی مواجه شد. «دولت گذشته هر چه سعی کرد برجام را احیا کند، با ناهمراهی مواجه شد و بالاخره ناکام ماند و برای مقابله با تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و رعایت محرومین، ارز ترجیحی (معروف به جهانگیری) را با قیمت پایین به اجناس ضروری اختصاص داد. دولت فعلی در این شرایط بحرانی به جای تخصیص دقیق آن ارز و نظارت مؤثر در مرحله اجرا، در صدد جراحی اقتصادی و حذف آن و تک نرخی کردن ارز برآمده که گر چه در زمان مناسب ضروری و بسیار ارزشمند است ولی الآن نامناسب‌ترین زمان برای انجام آن است زیرا:

جراحی اقتصادی را زمانی انجام می‌دهند که کشور دچار تحریم‌‌های کمرشکن و ظالمانه نباشد حال آنکه تحریم‌های آمریکا که دیگر کشورها هم از ترس آن ابرقدرت جرأت تخطی از آن را ندارند و تحریم بانکی به خاطر نپیوستن به «اف‌ای‌تی‌اف» کشور را در وضعیت بحرانی از لحاظ اقتصادی و گرانی کمرشکن قرار داده است.این جراحی باید زمانی باشد که بحران فراگیر جهانی وجود نداشته باشد. امروز جنگ روسه و اوکراین با توجه به تهدید اتمی روسیه نسبت به اروپا و آمریکا و «انبار جهانی غلّه» بودن اوکراین، برای جهان شرایط بحرانی به وجود ‌آورده و کشور ما هم از عوارض و عواقب این بحران در امان نیست.جراحی اقتصادی باید زمانی باشد که درآمد مملکت مناسب بوده و اندوخته قابل اعتنایی برای مواجهه با عوارض جراحی داشته باشد که کشور ما با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا در سال‌های گذشته و عدم فروش نفت حتی به مقدار ضروری، نه تنها اندوخته‌ای ندارد که از تأمین بودجه عادی هم ناتوان است.جراحی اقتصادی باید توسط دولت و مجلسی صورت گیرد که از بالاترین رأی و پشتوانه مردمی برخوردار باشد نه دولت و مجلسی که منتخب اقلیت در شرایط قهر اکثریت از صندوق رأی به خاطر نبودن زمینه انتخاب آزاد، بوده و از همراهی مردم در تحمل عوارض جراحی محروم است و چه بسا با مخالفت و ناهمراهی عمومی مواجه شود.کسانی باید مجریان جراحی اقتصادی باشند که سابقه درخشان مدیریت داشته و تجربه و تخصص بالای عملی و تجربه شده در اقتصاد، فرهنگ و اجتماع داشته باشند و مجموعه‌های بزرگ اقتصادی را که تحت نظارت عموم بوده، اداره کرده و مدیریت و علمیت‌شان در «امتحان تجربه و نقد»، سربلند بیرون آمده باشد حال آنکه مجریان فعلی دارای چنین علم، مدیریت و تجربه‌ای نیستند. آنها حداکثر مجموعه‌های انتصابی و دور از چشم ناقدان را اداره کرده و در کوره نقد تفتیده نشده‌اند تا توان مدیریتشان علما و عملا ثابت شده باشد.[مهم‌ترین رجال اقتصادی این دولت معاون اول و معاون اقتصادی رئیس جمهور؛ اولی مدیریت یک مجموعه اقتصادی را بر عهده داشته که تحت نظارت عمومی نبوده و در کوره نقد تفتیده نشده و دومی هم فرمانده سابق سپاه بوده که بعد از جنگ دبیر مجمع تشخیص مصلحت و حداکثر عضو یا رئیس کمیسیون اقتصادی این مجمع بوده و هیچ مدیریت اقتصادی چشمگیر نداشته است]. ناتوانی رجال این دولت چنان واضح و آشکار شده که مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی که از کارشناسان مسلّم و سابقه‌داران انقلاب است، به صراحت از رئیس جمهور خواسته چون توان مدیریتی و علمی لازم را ندارد، استعفا دهد!دولتی باید مجری این جراحی باشد که عقبه تخصصی توانمند داشته و رجال طرفدارش بتوانند مردم را قانع کنند ولی این دولت فاقد چنین عقبه‌ای است؛ مثلا آقای مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز و عضو مجلس تشخیص مصلحت و از رجال اصولگرا و حامی، در دفاع از عملکرد دولت می‌گوید: «نرخ تورم نزولی شده؛ منتقدان اینها را نمی‌بینند؟ فقط بلدند چهار کالا را ببینند که قیمت‌های جهانی‌اش تغییر کرده و بر قیمت‌های داخلی تاثیر گذاشته؛ این چندتا را علم کرده و بزرگنمایی می‌کنند». به ایشان می‌گویند: «ما نمی توانیم ببینیم، شما که می‌توانید، نام چند کالا که قیمتش در این مدت سیر نزولی داشته و با توجه به آن، تورم سیر نزولی یافته، را برای ما نام ببرید!».

انتهای پیام

برچسب هااحمد حیدری جراحی اقتصادی حذف یارانه ها سیدابراهیم رئیسی طرح اقتصادی دولت رییسی

دولت سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

آخرین آمار کرونا از دیروز تا امروز 28 اردیبهشت 1401بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی شبانه روز گذشته 288 نفر به کرونا مبتلا شدند و هشت نفر نیز به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

مکاتبه و رایزنی هلال احمر ایران با مسئولان سعودی برای اصلاح دستورالعمل واکسن کرونای حجاج ایرانیرئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اثربخشی و نتایج بسیار موفق واکسن‌های تولید ایران در کنترل کرونا افزود: مطالبه ما اصلاح دستورالعمل حج تمتع سال جاری درباره واکسن است و مکاتبات لازم با مقامات انجام شده و ادامه دارد.
برنا تولید دستورالعمل هلال احمر 

  

جایزه مسئولیت اجتماعی (مقابله با کرونا) به مدیر روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان اهدا شدهمزمان با روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، جایزه مسئولیت اجتماعی (مقابله با کرونا) به پاس تلاش‌های غلامرضا فروغی نیا مدیر روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان به این شرکت اهدا شد.
شما‌نیوز روابط عمومی شرکت فولاد فولاد 

  

عقب نشینی 11000 هزار واحدی شاخص کل/ بورس کانال جدید را از دست داد!شاخص بورس در پایان معاملات امروز با ریزش 11 هزار واحدی در سطح یک میلیون و 594 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آرامش قیمت دلار در صرافی‌هاامروز نرخ دلار در صرافی‌ها با قیمت 25 هزار و 466 تومان ثبت شد و کاهش قیمت اندکی را نسبت به روز گذشته تجربه کرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آخرین قیمت سکه امامی اعلام شد /27 اردیبهشتامروز سکه امامی با کاهش 0.43 درصدی به 13,940,000 (سیزده میلیون و نهصد و چهل هزار) تومان رسید.
گسترش قیمت جدول 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز : در بازار ارز و طلا امروز قیمت سکه عقب نشینی کرد اما قیمت دلار متشکل نوسان محدودی را ثبت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

شاخص کل بورس، کانال یک میلیون و 600 هزار را از دست دادنمادهای اسیاتک، شپنا، خگستر، شستا، خساپا، پارس و شبندر از پر تراکنش‌ترین نمادها بودند.
ایلنا شاخص وزن خبرنگار 

  

قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت دلار در بازار متشکل امروز افت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالارییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انتظار نمایندگان مجلس از دولت به‌عنوان مجری قانون، استفاده از فضای قانونی و شفاف بورس کالا برای عرضه خودرو است.
شما‌نیوز بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

پیش بینی قیمت سکه 28 اردیبهشتتحلیلگران معتقدند سکه بازان بازار دلار و طلا را به دقت رصد می کنند و با احتیاط روانه بازار می شوند.
گسترش قیمت دلار رنگ