مُهر فاسد شدنی بر غذاها

سلامت نیوز: همه ما در طول زندگی با واژه هایی چون میکروب، میکروارگانیسم، باکتری، کپک و... مواجه شده ایم. دانش آموختگان رشته های مرتبط با مفاهیم این واژه ها آشنا هستند، اما تعدادی به دلیل تحصیل در رشته های غیرمرتبط تفاوت میان میکروب ها را نمی دانند و حتی میکروب را یک گونه و باکتری یا ویروس و کپک را گونه متمایز دیگری در نظر می گیرند...

مُهر فاسد شدنی بر غذاها

سلامت نیوز: همه ما در طول زندگی با واژه‌هایی چون میکروب، میکروارگانیسم، باکتری، کپک و... مواجه شده‌ایم. دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط با مفاهیم این واژه‌ها آشنا هستند، اما تعدادی به دلیل تحصیل در رشته‌های غیرمرتبط تفاوت میان میکروب‌ها را نمی‌دانند و حتی میکروب را یک گونه و باکتری یا ویروس و کپک را گونه متمایز دیگری در نظر می‌گیرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، با توجه به این‌که آلودگی‌های میکروبی به خصوص در مواد غذایی، منشاء بروز بسیاری از بیماری‌ها و مسمومیت‌های خطرناک هستند، با افزایش اطلاعات در این خصوص می‌توانید نوع فساد میکروبی ماده غذایی را تشخیص داده و نسبت به‌شدت و ضعف خطرات احتمالی آن آگاهی نسبی داشته باشید.

لازم است بدانید میکروب‌ها یا همان میکروارگانیسم‌ها جاندارانی هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند و در هوا، خاک، آب، مواد غذایی و حتی سطح بدن انسان و حیوان و اشیا وجود دارند. تمامی گونه‌های مختلف باکتری، ویروس، قارچ(کپک و مخمر) و برخی انگل‌ها میکروب نامیده شده و اگر این میکروب‌ها فرصت رشد و تکثیر پیدا کنند سبب بروز بیماری و مسمومیت‌های خطرناک و گاهی کشنده می‌شوند.در میان میکروب ها، باکتری ها، کپک‌ها و مخمرها قدرت فساد بالا و مسمومیت زایی در مواد غذایی دارند و برعکس، انگل‌ها و ویروس‌ها قادر به تکثیر در مواد غذایی نیستند و فقط در بدن میزبان قادر به رشد هستند. هر چه غذا ارزش تغذیه‌ای بالاتری داشته و در مجاورت با گرما، رطوبت و اکسیژن باشد فسادپذیری بیشتری خواهد داشت.

باکتری‌ها بزرگ‌ترین گونه میکروبیدر میان میکروارگانیسم ها، باکتری‌ها به علت فراوانی و رشد سریع بیشترین و خطرناک ترین مسمومیت‌زایی را دارند. دمای مطلوب برای حداکثر رشد و تکثیر باکتری‌های عامل مسمومیت‌های غذایی، دمای بدن انسان (37 درجه سانتی‌گراد) است که البته در طیف دمایی 5 تا 63 درجه سانتی‌گراد که دمای خطر نام دارد تقریبا همه نوع باکتری می‌تواند تکثیر یابد. در دمای بالای 63 درجه سانتی گراد اغلب باکتری‌ها نابود خواهند شد اما اگر قادر به تشکیل اسپور(پوشش حفاظتی) باشند احتمال زنده ماندن آنها و نیاز به تدابیر حرارتی طولانی تر وجود دارد. برعکس، باکتری‌ها در دمای پایین‌تر از 5 درجه سانتی‌گراد (دمای یخچال) و منفی 18 درجه (دمای انجماد فریزر) غیرفعال شده اما با کمترین سوخت و ساز زنده می‌مانند و حداقل رشد را دارند ولی به محض فراهم شدن دمای مطلوب یا خروج ماده غذایی از محیط یخچال یا فریزر شروع به رشد و تکثیر و مسمومیت‌زایی می‌کنند.به همین علت توصیه کارشناسان و متخصصان علوم غذایی بر این است که باقیمانده مواد غذایی پس از پخت و مصرف بلافاصله در یخچال و برای طولانی مدت در فریزر نگهداری و در صورت خروج ماده غذایی از فریزر، یخ‌زدایی در یخچال یا طی پخت انجام شود. به یاد داشته باشید برخی از باکتری‌های سرمادوست پس از گذشت سه چهار روز از نگهداری ماده غذایی در محیط یخچال قابلیت رشد و تکثیر مجدد و فساد محصول را خواهند داشت.

ریسک فساد باکتریایی در محصولات پروتئینیهر چه رطوبت ماده غذایی بیشتر و دمای مطلوب فراهم باشد به‌خصوص مواد غذایی حاوی پروتئین فسادپذیری سریع‌تری خواهند داشت. گوشت و مرغ و فرآورده‌های حاصل از آن، شیر و مواد لبنی و محصولات حاوی تخم مرغ در شرایط نامساعد بیشترین فسادپذیری باکتریایی را داشته، اما غذاهای اسیدی همچون ترشیجات، غذاهای نمک سود و دودی شده، فرآورده‌های حاوی غلظت بالای شکر همچون مربا و شربت و غذاهای خشک و روغن کمترین فساد باکتریایی را دارند.باکتری‌ها بیشتر از مخمرها و کپک‌ها به آب احتیاج دارند و به همین دلیل در محیط‌های مرطوب آلودگی‌های باکتریایی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.سبزی‌ها در مقایسه با میوه‌ها اسیدیته کمتری دارند و بیشتر در معرض فساد باکتریایی هستند به همین دلیل نشانه فساد باکتریایی سبزی‌ها بوی بد و متعفن آنهاست اما فساد میوه‌ها که اغلب با رشد کپک همراه است در بیشتر موارد بوی تعفن ندارد. در صنایع غذایی برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها در خوراکی‌های کارخانه‌ای از روش‌های وکیوم کردن، کنسرو کردن، منجمد‌کردن، تزریق گاز نیتروژن و... استفاده و مصرف مواد نگهدارنده کاربرد کمتری دارد.

شرایط رشد مخمرها چگونه است؟مخمرها گروهی دیگر از قارچ‌ها هستند که روی محصولات غذایی ساده که اسیدی‌تر بوده و حاوی بیشترین میزان کربوهیدرات(مواد قندی) هستند قابلیت رشد و تخمیر داشته و نسبت به کپک‌ها به رطوبت بیشتر و نسبت به باکتری‌ها به رطوبت کمتری برای رشد نیاز دارند.درجه حرارت مناسب برای رشد آنها تقریبا مشابه کپک‌هاست ولی صرفا در شرایط هوازی رشد نمی‌کنند بلکه می‌توانند هم در سطح و هم در داخل بافت محصول رشد کنند. در سطح مواد غذایی باعث ایجاد حالت لزج با رنگ سفید تا کرم می‌شوند و انواعی که داخل ماده غذایی یا نوشیدنی در شرایط بی‌هوازی رشد می‌کنند باعث طعم ترش و تلخ می‌شوند. در صنعت برای جلوگیری از رشد مخمر در آبمیوه‌ها، نوشابه‌ها و... از مواد مجاز نگهدارنده استفاده می‌شود.

سلامت مواد غذایی میکروب   اخبار برگزیده
  

واعظی: عملکرد قالیباف با روحانی قابل مقایسه نیسترییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
مثلث محمود واعظی محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر انقلاب رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انطباق مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام را موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و خواستار صدور دستور مقتضی برای حل این مشکل شد.
نامه نیوز علی مطهری تهران مجلس شورای اسلامی 

  

رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
نامه نیوز مصاحبه محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد میلیون دلاری شداقتصادنیوز: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد» گفت: در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است.
اقتصادنیوز بازداشت سازمان بازرسی کل کشور احمد توکلی 

  

اعتراض‌‌مان را نسبت به رای صادره برای نجفی به دیوان عالی کشور می‌بریموکیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به رای صادر شده علیه موکلش گفت: این رای قطعی نیست و قابل اعتراض است. ما قطعا باتوجه به آنچه که در سامانه سنا نوشته شده و قتل را عمد دانسته اعتراض‌مان را به دیوان عالی کشور خواهیم کرد.
ایلنا محمدعلی نجفی سنا قتل 

  

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟رئیس سازمان ملی استاندارد آخرین وضعیت امحاء ذرت‌ های آلوده را تشریح کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور استاندارد وزارت جهاد کشاورزی 

  

حسن روحانی: از چارچوب خطوط قرمز نظام عبور نخواهیم کردرئیس جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را 2 هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
مثلث حسن روحانی فضای مجازی دولت دوازدهم 

  

آقای لاریجانی عاقل‌تر از این حرف‌هاست که به ریاست جمهوری فکر کندکنایه‌های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید. به حدادعادل و عارف نگاه کنید. اینگونه شیپور زدن یعنی نمی‌دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری تهران 

  

2 محصول جدید ایران‌خودرو آماده ورود به بازار (تصاویر لو رفته)به زودی، دو محصول سمند ال.ایکس ای.اف7 پلاس(EF7 LX+) و سورن ای.ال.ایکس پلاس (ELX+) در سبد محصولات ایران خودرو قرار می‌گیرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

هزینه گازسوز کردن پراید چقدر است؟محسن جوهری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور درباره وضعیت قیمت مخازن اظهار کرد: متاسفانه با توجه به این که تقاضا بیشتر از عرضه مخازن CNG در بازار است، قیمت‌ها به شدت بالا رفته است. در حال حاضر برای گازسوز کردن خودروها مردم می‌توانند به سامانه IRNGV.ir مراجعه کنند و پس از آن‌اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
خودروتک هزینه قیمت گاز 

  اخبار داغ
  

اگر مردم مشارکت نکنند مبارزه با فساد به پا نخواهد شدرییس دستگاه قضا امر مبارزه با فساد را موضوعی مبتنی بر مشارکت همه آحاد ملت عنوان کرد، و گفت که امروز این مهم خواسته همه لایه‌های مختلف اجتماعی است.
ایلنا نماز گرگان رسانه 

  

رییس دستگاه قضا امر مبارزه با فساد را موضوعی مبتنی بر مشارکت همه آحاد ملت عنوان کرد، و گفت که امروز این مهم خواسته همه لایه‌های مختلف اجتماعی است.
نامه نیوز نماز گرگان رسانه 

  

ملکه رمزارز: زنی که سر دنیا کلاه گذاشت و غیبش زدروجا ایگناتووا به خودش لقب ملکه رمزارز (Cryptoqueen) داده بود. به مردم ‌گفت که رَمزاَرزی برای رقابت
خبرفوری سرمایه یورو پوند 

  

دیتر شوارز نابفه کسب‌وکاراقتصادنیوز: دیتر شوارز در سپتامبر 1939 در آلمان متولد شد. پدرش جوزف شوارز از موسسان گروه شوارز در دهه 30 بود که فعالیت عمده آن را فروشگاه خواربارفروشی لیدل (Lidl) دربرمی‌گرفت. دیتر بعد از پایان دوران دبیرستان به کمک پدرش شتافت. استراتژی کسب‌وکار او مبتنی بر موفقیت بزرگ‌ترین رقبای آنها یعنی فروشگاه آلدی بود و به این ترتیب شوارز اولین فروشگاه تخفیفی خود را در سال 1973 تاسیس کرد.
اقتصادنیوز مدرسه درآمد پدر 

  

نود ارومیه 1 - اس خوزستان 0؛/ لیگ یک/ برد ارزشمند بالانشین ها در ارومیهتیم نود ارومیه موفق شد با نتیجه یک بر صفر استقلال خوزستان را شکست دهد.
ورزش۳ ارومیه استقلال استقلال خوزستان 

  

تغییر ناگهانی نرخ ارز بسیاری از صادرکنندگان را ورشکست کردرئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران گفت: بعد از انقلاب با چند شوک ارزی مواجه بودیم که یکی از آنها تغییر ناگهانی نرخ ارز بود که بسیاری از صادرکنندگان ما را ورشکست و خانه نشین کرد.
شما‌نیوز نرخ ارز ارز ایران 

  

نرخ تورم در حوزه سلامت 2 برابر تورم جاری کشور است به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، روز پنج شنبه در کنگره آزمایشگاه و بالین که در محل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، انتخاب عنوان کنگره را هوشمندانه و متناسب با نیازهای جامعه خواند و افزود: در زمان های گذشته سلامت مردم را با نبض و بالین بررسی می کردند. امروزه سهم عمده ای از تشخیص به عهده حوزه آزمایشگاهی است. حوزه سلامت و مردم به ارتباط بین بالین و…
مهر تورم درمان سرانه بهداشت و درمان 

  

گوجه فرنگی ارزان می شود/ذخیره سازی 53 هزار تن سیب و پرتقال شب عیدسخنگوی ستاد تنظیم بازار کشور گفت: از 25 آذر، محصولات گلخانه‌ای استان‌های مختلف کشور به بازار عرضه خو
خبرفوری تنظیم بازار کشاورزی نوروز