ایلنا   |  اقتصادی  |  

دورنمای صادرات گاز ایران؛ از کرسنت تا مشتریانی که ترکیه و روسیه می‌ربایند

کارشناسان انرژی با بیان اینکه برخی تولیدکنندگان مثل روسیه که ما را در بازار گاز رقیب خود می‌دانند بصورت تاکتیکی رفتاری دارند که ایران از بازار جهانی گاز بیرون بماند، معتقدند: اگر ایران بر صادرات گاز از مسیر ترکیه به اروپا اصرار دارد، باید شرایط این کشور را بپذیرد.

دورنمای صادرات گاز ایران؛ از کرسنت تا مشتریانی که ترکیه و روسیه می‌ربایند

کارشناسان انرژی با بیان اینکه برخی تولیدکنندگان مثل روسیه که ما را در بازار گاز رقیب خود می‌دانند بصورت تاکتیکی رفتاری دارند که ایران از بازار جهانی گاز بیرون بماند، معتقدند: اگر ایران بر صادرات گاز از مسیر ترکیه به اروپا اصرار دارد، باید شرایط این کشور را بپذیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسن منتظرتربتی اخیرا در گفت‌وگویی با ایلنا، درباره تعریف بازار جدید صادراتی بعد از لغو احتمالی تحریم‌ها گفته است: بازارهای اطراف ما بازارهای خوبی هستند؛ از جمله عمان، توسعه صادرات به ترکیه، از مسیر ترکیه به دیگر کشورها، جنوب خلیج فارس، امارات، کویت و همچنین توسعه بازار عراق. 

قطع به یقین در اینکه ایران در منطقه‌ای استراتژیک واقع است که می‌تواند شاهراهی برای خطوط لوله گاز تلقی شود شکی نیست، اما موانعی نیز سد راه ایران است که مهمترین آن تحریم و محدودیت‌های بین‌المللی و دیگری یک کشور فقیر به لحاظ انرژی اما مدعی ایستادن در جایگاه هاب منطقه؛ بنام ترکیه.

محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره مقاصد صادرات گاز ایران و موانعی که کشوری مثل ترکیه پیش‌روی ما قرار می‌دهد، اظهار داشت: ترکیه از سال‌های قبل تلاش داشته که هاب منطقه باشد یعنی گاز را از ایران، ترکمنستان، روسیه وارد و به کشورهای دیگر صادر کند، یعنی هم نیازهای خود را تامین کند و هم اینکه بیش از نیاز خود واردات کند تا با صادرات هاب منطقه باشد.

وی افزود: در رابطه با صادرات گاز ایران به اروپا نیز اصرار داشت گاز را از ایران بگیرد و خودش صادر کند در حالی که ایران معتقد بود که ترکیه حق ترانزیت بگیرد و ما خودمان راسا صادرات انجام دهیم. 

این کارشناس حوزه انرژی گفت: در هر حال ترکیه در نظر دارد از کشورهایی که مازاد دارند، گاز را دریافت و خودش صادر و در واقع ری‌اکسپورت کند که البته بستگی به این دارد که کشورهای دارنده گاز بپذیرند یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما اصرار داشته باشیم که گاز را از طریق ترکیه به اروپا صادر کنیم باید شرایط این کشور را بپذیریم در غیر این صورت باید مسیرهای دیگری پیدا کنیم.

خطیبی گفت: عمده کشورهای خلیج فارس غیر از قطر کمبود گاز دارند و همه مایلند که واردات داشته باشند، اکنون به عراق صادرات گاز داریم، کویت معتقد بود که از همان مسیری که گاز به عراق می‌رود، شاخه‌ای نیز به این کشور برود ولی فعلا مذاکرات با این کشور به نتیجه نرسیده، در مورد امارات بحث روی کرسنت باقی ماند و تبدیل به یک پرونده حقوقی شده و به دادگاه و داوری کشانده شد، عمان بشدت مایل به دریافت گاز از ایران است، صادرات به پاکستان هم که همچنان تعلیق است.

محمود خاقانی نیز به ایلنا گفت: بطور کلی متاسفانه ایران در میان‌مدت و کوتاه‌مدت در بازار بین‌المللی انرژی دورنمایی برای ایفای نقش ندارد، در درجه اول اینکه به تکنولوژی جدید در تولید نفت و گاز با هزینه پایین نیاز دارد که فعلا آن را در اختیار ندارد، رقبای ایران نیز با قیمت‌های اقتصادی در این بازاری که قیمت نفت و گاز فعلا در سطح پایینی قرار دارد تولید می‌کنند و سهم خود را نیز در بازار دارند. 

وی با بیان اینکه صنعت نفت و گاز باید دورنمای 10 تا 20 ساله داشته باشد، افزود: به دلیل نبود تکنولوژی لازم و همچنین تحریم‌ها رقابت برای ایران با سایر تولیدکنندگان روزبروز سخت‌تر می‌شود، بنابراین ایران در جایگاهی نیست که دیگر کشورها را نگران کند. مهمترین مشکل اینکه دیپلماسی انرژی تعریف‌شده و جامع نداریم زیرا در 20 سال اخیر روی مسائل هسته‌ای تمرکز کرده‌ایم.

این کارشناس بین‌المللی انرژی تصریح کرد: اکنون برخی تولیدکنندگان مثل روسیه که ما را در بازار گاز رقیب خود می‌دانند بصورت تاکتیکی رفتاری دارند که ایران از بازار جهانی گاز بیرون بماند و در شرایط تحریمی ایران بیشترین بهره‌برداری را برای توسعه بازار داشته‌اند.

وی با بیان اینکه ما سیاست کلان انرژی بخصوص در حوزه قیمت نداریم، یادآور شد: در داخل کشور ارزان‌فروشی و نبود تکنولوژی روز مصرف را هم در بخش خانگی و هم در حوزه نیروگاهی افزایش داده، بنابراین چندان هم به صادرات فکر نمی‌کنیم.

خاقانی گفت: اکنون در آستانه بودجه 1400 فرصت خوبی است که مجلس به این موضوع بپردازد که اگر تحریم‌ها برداشته شود چگونه سهم از دست‌رفته و مشتریان بازگردانده شوند. زیرا هیچ کشوری در بلندمدت روی ما حساب باز نمی‌کند چون برنامه‌ها را نه احزاب بلکه افراد تدوین می‌کنند در واقع استراتژی‌های ایران شخص محور است و کاندیداها معمولا از معیشت برای رای‌آوری بهره می‌برند و هیچکدام برنامه کلان انرژی برای داخل و روابط با خارج از کشور ندارند. 

وی در ادامه به برنامه‌های انرژی ترکیه پرداخت و خاطرنشان کرد: پس از فروپاشی شوروی سابق؛ ایران و ترکیه وارد یک رقابت جدی شدند تا هاب و محور صادرت نفت و گاز منطقه آسیای مرکزی، دریای‌خزر و قفقاز باشند، در دولت هفتم و هشتم برنامه‌های خوبی اجرا شد، مبادلات گازی با ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان انجام و خطوط لوله احداث شد ولی در دولت نهم و دهم تمام برنامه‌ها متوقف شد و نتیجه اینکه در جنگ قره‌باغ موضع انفعالی داشتیم. اما ترکیه از اقداماتی که برای قطر انجام داد، استفاده می‌کند در سوریه و عراق وارد برنامه استراتژیک می‌شود، تا گاز قطر از خط لوله در مسیر سوریه و عراق به ترکیه برود، در واقع امروز دریای‌خزر و روسیه را در دست دارد و گاز این منطقه از ترکیه صادر می‌شود، اگر ایران بخواهد بازاری بزرگ خصوصا در اروپا برای خود تعریف کند شاید راهی جز ترکیه نداشته باشد.

گاز ایران ایران و ترکیه   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

توجه به علائم پایدار کرونا، اولویت کشورها باشدمدیر اروپایی سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد، بیمارانی که نشانه‌های پس از ابتلا به کووید – 19 یا علائم طولانی مدت آن را تجربه می‌کنند، باید مورد توجه قرار بگیرند و درک تبعات مستمر این بیماری باید اولویت مقام‌های بهداشتی کشورها باشد.
۵۵ آنلاین ماه 

  

سرنوشت بورس در هفته آینده چه می شود؟با پایان معاملات این هفته، شاخص حتی نتوانست حتی یک روز رنگ سبز به خود بگیرد. انتظارات برای هفته دوم اسفند چیست؟
گسترش شاخص رنگ پول 

  

بیشترین ابتلا کرونا به کدام گروهها اختصاص داردسیاهپوستان و لاتین تبارها بیش از سایرین به کرونا مبتلا می شوند.
اقتصادنیوز 

  

دولت توجه ویژه‌ای به استان اصفهان دارد/ قدردانی از حمایت علما از برنامه‌های مدیریت استان برای مهار کرونا/ تاکید بر ضرورت حمایت از بخش خصوصی در جهت افزایش تولیدرئیس دفتر رئیس جمهور از استان اصفهان به عنوان یکی از استانهای مهم و تاثیرگذار کشور نام برد و گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به استان اصفهان به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری و صنعتی کشور دارد.
برنا دولت استان اصفهان اصفهان 

  

زمان تزریق واکسن کرونا به گرووهای پرخطرتزریق واکسن کرونا به گروه‌های پرخطر با حضور وزیر بهداشت از آسایشگاه سالمندان کهریزک آغاز شد.
اقتصادنیوز سالمندان 

  

چقدر احتمال دارد پس از واکسن کرونا دوباره مبتلا شویم به گزارش خبرگزاری مهر، پیام طبرسی عضو ستاد علمی مبارزه با کرونا در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اشاره به اظهارات نمکی وزیر بهداشت درباره واردات واکسن کرونا به کشور اظهار داشت: 250 هزار واکسن از چین به زودی وارد می‌شود. تعدادی هم واکسن آسترازنکا از کوواکس و تعدادی هم از هند و کره جنوبی در آینده نزدیک وارد کشور می‌شود. تعدادی هم واکسن اسپوتنیک روسیه به کشور وارد شده که…
مهر وزارت بهداشت کوبا ایران و کوبا 

  

واکسیناسیون برای سالمندان کهریزک آغاز شد/ توزیع واکسن کرونا برای شهرستان ها در روزهای آیندهوزیر بهداشت در حاشیه این مراسم گفت: امروز هفتم اسفند با آغاز واکسیناسیون اقدامات از آسایشگاه کهریزک شروع شد.
برنا واکسیناسیون سالمندان 

  

واکسیناسیون سالمندان علیه کرونا آغاز شد به گزارش خبرنگار مهر، برنامه واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر بیماری کرونا، با کادر درمان کشور آغاز شد و در ادامه و بر اساس اولویت بندی ستاد ملی مقابله با کرونا، افراد سالمند آسایشگاه‌ها واکسینه می‌شوند. بر همین اساس، از بعد از ظهر پنج شنبه هفتم اسفند 99، با حضور وزیر بهداشت، کار واکسیناسیون سالمندان آسایشگاه کهریزک آغاز شد.
مهر واکسیناسیون سالمندان خبرنگار 

  

محمدرضا الوند به دلیل کرونا درگذشتمحمدرضا الوند فعال تئاتری و مدیر امور تئاتر استان‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.
ایلنا نویسنده خانواده تئاتر 

  

انتقال کرونا از طریق صحبت کردنبه گفته محققان، زمانی که ماسک بر صورت باشد در حالت ایستاده یا نشسته، ابر بخار تولید شده در زمان صحبت کردن تمایل دارد که به بدن سخنران که گرم‌تر از هوای محیط اطراف است، بچسبد.
برنا ماسک تولید 

  

در گذشت هنرمند دیگری با ویروس کرونامحمدرضا الوند نویسنده و پژوهشگر تئاتر، پس از چند روز مبارزه با ویروس کرونا، درگذشت.
برنا ویروس نویسنده تئاتر