دوره جدید رقابت موشکی بین واشنگتن و مسکو؛ دیگر خبری از سوخوی اس 35 روسیه و اف 35 آمریکا نیست | چرا واشنگتن همچنان پای تهران را وسط می‌کشد؟

این روز‌ها در دوره‌ای از رقابت موشکی شدید بین دولت‌های بزرگ قرار داریم، رقابتی که بین موشک‌های روسیه از طراز اس 400 و اس 500 و همتای آمریکایی آن، موشک‌های پاتریوت وجود دارد و دیگر کسی از جنگنده‌های سوخوی اس 35 روسیه یا جنگنده‌های اف 35 امریکا صحبت نمی‌کند.

دوره جدید رقابت موشکی بین واشنگتن و مسکو؛ دیگر خبری از سوخوی اس 35 روسیه و اف 35 آمریکا نیست | چرا واشنگتن همچنان پای تهران را وسط می‌کشد؟

عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور جهان عرب در رای الیوم نوشت: این روز‌ها در دوره‌ای از رقابت موشکی شدید بین دولت‌های بزرگ قرار داریم، رقابتی که بین موشک‌های روسیه از طراز اس 400 و اس 500 و همتای آمریکایی آن، موشک‌های پاتریوت وجود دارد و دیگر کسی از جنگنده‌های سوخوی اس 35 روسیه یا جنگنده‌های اف 35 امریکا صحبت نمی‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است: این مقدمه به مناسبت دو تحول اساسی نوشته شد که مجلات تخصصی در زمینه صنایع نظامی از جمله Inside Defense از آن سخن گفتند:

اول: تاکید منبع رسمی در حوزه صنایع دفاعی روسیه، بر اینکه موشک‌های اس 550 بالستیک جدید روسیه می‌توانند جنگنده‌های «ایکس 37» و کلاهک‌های جنگی هسته‌ای موشک‌های قاره پیما را نابود کنند، علاوه بر اینکه موشک‌های روسی مذکور توان از بین بردن موشک‌های بالستیکی که در آمریکا تولید می‌شوند را هم دارند.

دوم: اعلام دولت آمریکا در مورد عزم جدی اش برای فروش سامانه‌های موشکی پاتریوت به تعدادی از دولت‌های عربی از جمله مغرب، عربستان، امارات، قطر، کویت و بحرین، در کنار برخی دولت‌های اروپایی.

ارزیابی‌های اغلب کارشناسان این حوزه حاکی از آن است که روسیه در زمینه دفاعی و بویژه دفاع هوایی، پیشرفت زیادی داشته و موشک‌های اس 400 روسی منشأ ترس و وحشت ارتش آمریکا هستند که تلاش می‌کند جنگنده‌هایی را بسازد که توان مقابله با اس 400 را داشته باشند، تلاشی که تا کنون نا موفق بوده است. همین مساله، کاهش ارزش خرید جنگنده‌های آمریکایی و تلاش دولتی مثل ترکیه برای خرید اس 400 روسیه را نشان می‌دهد، که در ادامه به همین دلیل ترکیه وارد نزاعی با آمریکا شده است.

دولت آمریکا به خوبی می‌تواند بذر فتنه و اختلافات را بین دولت‌ها بپاشد، بخصوص دولت‌های خاورمیانه و خلیج. این دولت‌ها تحت تاثیر اقدامات تحریک آمیز آمریکا، برای دفاع از خود، به دنبال خرید صنایع جنگی واشنگتن می‌روند.

دولت دونالد ترامپ اختلافات شدید با ایران و نظریه نزدیکی مقابله با آن را ترویج کرد و در این مسیر تا حدی مبالغه کرد که به راحتی توانست با معاملات سلاحی که با دولت‌های خلیج فارس داشت، به خوبی آن‌ها را بدوشد. اکنون، دولت بایدن نیز همان سیاست را در پیش گرفته تا فتیله جنگ را بین مغرب و الجزایر در شمال افریقا، شعله ور کند.

تفاوت اساسی بین موشک‌های روسی و موشک‌های آمریکایی مشابه آن، در این مساله است که تجارب میدانی، برتری موشک‌های روسی و شکست موشک‌های پاتریوت آمریکا را ثابت کرده، همانطور که این موشک‌های آمریکایی در مقابله با موشک‌های بالستیک انصارالله شکست سختی خورد و موشک‌های حوثی‌ها به راحتی به عمق عربستان رسید.

لازم است بر این نکته تاکید کنیم که برتری نظامی آمریکا در برابر دو ابرقدرت یعنی روسیه و چین در حال کاهش است و متاسفانه متحدان عرب آمریکا همچنان در دام دروغ‌های آمریکا و حالا اسرائیل گرفتار می‌شوند و میلیارد‌ها دلار را برای خرید سلاح‌های آمریکایی صرف می‌کنند.

هر کس سخنرانی وزیر دفاع آمریکا، لوید آستین که روز شنبه در «کنفرانس منامه» ایراد کرد را گوش کند و هشدار‌های وی در مورد جنگ آینده با ایران را در نظر بگیرد، واقعیتی که به آن اشاره کردیم را در می‌یابد.

 

واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  

شروط قاطع ایران در مذاکرات وین برای آمریکافارس | تیم مذاکره‌کننده ایرانی در حالی روز دوشنبه در وین با گروه 1+4 مذاکرات را برای رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا آغاز می‌کند که بحث دریافت خسارت و تضمین از آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام برگ‌های برنده‌ای است که در اختیار این تیم قرار دارد.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  اخبار داغ
  

سویه جدید کرونا در یک قدمی ایران!سویه جدید کرونا که بسیار هم خطرناک است در حال چرخیدن در جهان است همچنین وزیر بهداشت درباره احتمال ورود ویروس به کشور هشدار داد.
۵۵ آنلاین ایران ویروس روزنامه 

  

موافقت ستاد کرونا با تزریق دز سوم برای افراد بالای 18 سالجماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا:تمامی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در جلسه امروز خود بر تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از 18 سال در کشور تاکید کردند.
گسترش وزارت بهداشت ویروس واکسیناسیون 

  

پیش‌بینی مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا با کمک یک مدل آماری!پژوهشگران کانادایی، یک مدل آماری ابداع کرده‌اند که می‌تواند براساس آران‌ای کروناویروس، خطر مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش‌بینی کند.
برنا مرگ 

  

چند درصد بیماران سرطانی از کرونا جان سالم به در میبرند؟تحقیقات ابتدایی، نرخ مرگ و میر بیماران سرطانی در اثر ابتلا به ویروس کرونا را 30% و 40% را نشان می‌داد. اما در طول فراگیری، این عدد به مرور کاهش یافته و به عدد 12،5% رسید.
برنا مرگ ویروس 

  

نتایج امیدوارکننده از دو محصول برای مقابله با ویروس کرونانتایج دو آزمایش جداگانه در مورد اثربخشی اسپری بینی جدید و نوعی آدامس که از سوی محققان بریتانیایی و آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد که این دو محصول توانایی قابل قبولی برای مقابله با ورود ویروس کرونا به بدن انسان و تاثیرگذاری مخرب آن بر سلول‌های آن می‌شود.
۵۵ آنلاین ویروس تولید بدن انسان 

  

این افراد در برابر کرونای امیکرون آسیب پذیرترند!اقتصادنیوز: پزشکان آفریقایی به تشریح کسانی در برابر گونه «امیکرون» کرونا آسیب پذیرترند، پرداختند.
اقتصادنیوز 

  

موج ششم کرونا در راه ایران است؟+فیلماقتصادنیوز: معاون بهداشت گفت: ایران فعلا در شرایط موج ششم نیست ولی همیشه با تاخیر بعد از کشورهای دیگر موج جدید در کشورمان شروع می‌شود./مهر
اقتصادنیوز ایران 

  

تعادل در بورس تهران/ تردید حقیقی‌هااقتصادنیوز: معاملات امروز 7 آذر 1400 بورس تهران در چالشی متعادل قرار داشت و این در حالی بود که ارزش معاملات خُرد به پایین ترین سطح در 6 ماه اخیر رسید.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران ماه 

  

مقصر شیوع کرونای آفریقایی مشخص شد!نخست‌وزیر سابق انگلستان عدم توزیع واکسن در کشورهای آفریقایی را عامل شیوه نوع جدید کرونا دانست.
برنا 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/07| سکه امامی گران شدقیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

پیش بینی مهم از بورس فردا (8 آذر)یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.
گسترش سهام بودجه دولت 

  

شوک بزرگ سویه جدید کرونا به بازار رمزارزها/ سقوط شارپی ارزهای دیجیتالاقتصادنیوز: پس از آنکه بیت کوین تحت تاثیر خبر کشف سویه جدید ویروس کرونا در عرض 24 ساعت سقوطی 6 هزار دلاری را تجربه کرد، به نظر می رسد که بازار همچنان در شوک ریزش روزهای اخیر است و نتوانسته است به مسیر صعودی بازگردد.
اقتصادنیوز بیت کوین ویروس 

  

وضعیت بورس بدتر از این نمی شود!یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.
گسترش سهام بودجه دولت 

  

دانشمندان درباره عمر ویروس کرونا بر روی سطوح یه یافته‌های جدید و عجیبی دست پیدا کردندعلی رغم بعضی تصورات ویروس کرونا می‌تواند برای روز‌ها بر روی سطوح باقی بماند!
برنا ویروس