اعتماد   |  فرهنگی  |  

شیوه آموزش نمایش‌های سنتی منقرض شده

مدیر بخش نمایش‌های آیینی سنتی جشنواره نمایش عروسکی معتقد است یکی از مشکلات نمایش‌های سنتی در این است که بیش از خود این شیوه‌ها، سیستم آموزشی آنها منقرض شده است.

شیوه آموزش نمایش‌های سنتی منقرض شده

اعتمادآنلاین| «سیاوش ستاری» که مدیریت بخش نمایش‌های آیینی سنتی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک را به عهده دارد، درباره بخشی از مشکلات نمایش‌های سنتی عروسکی در ایران سخن گفت و تاکید کرد: نمایش عروسکی امکانی بسیار گسترده برای آموزش نسل‌های جدید است و پتانسیل بالایی برای درآمدزایی دارد.

 

مقصرِ کهنگی و غیرکاربردی بودن نمایش‌های عروسکی خودمانیم

 

او در آغاز با اشاره به پیشینه نمایش‌های سنتی ایران یادآوری کرد: در جای جای کشورمان گونه‌های ابتدایی آیین‌ها را در قالب تکنیک‌های نمایش عروسکی داشته‌ایم و بعضی را هنوز هم داریم. آیین‌هایی مانند تکم، اسب چوبی و ده‌ها شکل دیگری نمایش بومی، قومی قبیله‌ای سالیان طولانی با تکنیک‌های مختلف نمایش عروسکی اجرا می‌شدند ولی متاسفانه بسیاری از اینها یا به طور کلی از بین رفته‌اند یا در حال از بین رفتن هستند و عملا برنامه متمرکزی برای حمایت از آنها وجود ندارد.

 

ستاری ادامه داد: ما جزو نادر کشورهایی هستیم که دو شکل نمایش عروسکی متکامل داریم؛ جی وی جی که نمایش عروسکی دستکشی است و خیمه‌شب‌بازی که نمایش عروسکی نخی سنتی ماست ولی متاسفانه از نظر محتوا در بخشی از تاریخ‌مان مانده‌اند و با ما دوش به دوش به امروز نیامده‌اند. این شیوه‌ها همیشه به کهنگی و غیر کاربردی بودن متهم هستند ولی تجربه ثابت کرده که از نظر ساختار، به شدت درست و جذاب هستند و اگر از نظر محتوا، به روز نشده‌اند، مقصرش ما هستیم.

 

شیوه‌های آموزشی نمایش سنتی منقرض شده است

 

این فعال تئاتر درباره نوآوری در شیوه‌های سنتی نمایش عروسکی ایرانی گفت: یکی از مشکلات بزرگ ما در این حوزه، منقرض شدن شیوه‌های آموزشی است.

 

چراکه این گونه نمایش‌ها به صورت میراثی در خانواده‌ها نسل به نسل منتقل می‌شده است. سیستم آموزش این گونه بوده که فرزند خانواده در بازی‌های کودکانه خود، این شیوه را  از پدری که به این هنر مشغول بوده، فرا می‌گرفته و زمانی طولانی با تلاش و ممارستی که خودش متوجه آن نبوده و در قالب بازی اتفاق می‌افتاده، در این شیوه‌ها مهارت به دست آورده است.

 

ستاری با ابراز تاسف از بلایی که سر این نمایش‌ها آمده، گفت: همین شیوه آموزش موجب از بین رفتن این مهارت‌ها و آیین‌ها شده و از این جهت، نمایش‌های سنتی ما به شدت دچار آسیب شده‌اند زیرا در سیستم آموزشی آکادمیک، فرصت زیادی برای این حجم از ممارست و تمرکز وجود ندارد و امروز غالبا وقتی کسی سراغ نمایش‌های آیین سنتی می‌رود، بیشتر خالی از مهارت‌هاست.

 

خلاقیت نیست، چون مهارت لازم وجود ندارد

 

این فعال نمایش‌های آیینی سنتی با تاکید بر اینکه اساس هنر مبتنی بر خلاقیت است، یادآور شد: زمانی خلاقیت هنری رخ می‌دهد که فرد بر مهارت‌ها تسلط پیدا کند تا جایی که بتواند خلق جدیدی ارایه دهد.

 

ما همیشه این نمایش‌ها را به کهنه بودن محکوم می‌کنیم اما اگر انرژی خود را برای کسب مهارت‌ها بگذاریم، از نظر موضوع به آسانی می‌توانند به روز شوند ولی عموما مهارت لازم برای رسیدن به درجه خلق وجود ندارد.

 

ستاری اضافه کرد: امیدوارم تدابیری برای شیوه‌های آموزش هنرهای سنتی‌مان اندیشیده شود و سازمان‌های مربوط برنامه‌ریزی کنند زیرا متاسفانه فعلا همه چیز وابسته به اقدامات اشخاص است. در حالی‌که این امر مهم نیازمند برنامه‌ریزی جامعی در زمینه شناخت، آموزش و... است که در فرصت محدود جشنواره‌ها میسر نیست.

 

کار جشنواره احیای بخش‌های فراموش شده نمایش سنتی نیست

 

او درباره تاثیر جشنواره‌ها در توجه به این شیوه‌های نمایش سنتی، گفت: مطمئنا هیچ جشنواره‌ای این مجال را نخواهد داشت که بر این اشکال نمایشی به صورت طولانی مدت و گسترده کار کند و بتواند در احیای اینها تاثیر مستقیمی داشته باشد. جشنواره محلی است برای گردهمایی و ارایه آثار آماده، گفتگو کردن و تاثیر گرفتن از یکدیگر.

 

مدیر بخش نمایش‌های آیینی سنتی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک خاطرنشان کرد: قاعدتا حمایت از این نمایش‌ها سیستم بسیار گسترده‌تری نیاز دارد و این وظیفه دولت‌هاست که بر این آیین‌ها به عنوان میراث ملی، سرمایه‌گذاری، کار و پژوهش کنند تا این آیین‌ها به اشکالی نمایشی تبدیل شود که هنوز می‌تواند کارکرد داشته باشد و با مخاطب ارتباط برقرار کند.

 

آسیبی که نمایش‌های سنتی از کرونا دیدند

 

ستاری درباره ارزیابی آثار این بخش از جشنواره توضیح داد: در بین طرح‌های پیشنهادی که به جشنواره رسیده بود، گذشته از خیمه‌شب‌بازی‌ها و اشکال دستشکی و نخی، تعدادی کار داشتیم که بر اساس آیین‌ها ارایه شده بود و در بخش بررسی متون و طرح‌ها خیلی تلاش کردیم این کارها در جشنواره حضور داشته باشند و برخلاف روال معمول دوره‌های گذشته، برای این کارها هم کمک هزینه تعریف شد ولی متاسفانه در مرحله انتخاب آثار، هیچ یک از این‌ها کیفیت لازم برای شرکت در جشنواره را نداشتند چون هیچ ایده عروسکی در آن‌ها نبود و خلاقیت خاصی رخ نداده بود.

 

به همین دلیل کارهایی به جشنواره آمدند که قاعده درست دو شکل نمایش عروسکی را دارند و در کنار اینها یک کار سایه هم داریم که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد چراکه شکل نمایشی سایه برای ارایه نمایشی بسیاری از داستان‌های ما می‌تواند مفید باشد.

 

او درباره تاثیر کرونا بر آثار این بخش از جشنواره نیز گفت: نمایش‌های سنتی غالبا دوره گرد هستند و بیشتر امکان ارایه آنها در فضاهای عمومی همچون پارک‌ها یا مدارس و مهدها است ولی متاسفانه سال گذشته فعالان این رشته مانند دیگر هنرمندان از این امکان کسب درآمد و ارایه کار محروم بودند و شاید بیش از دیگر همکاران خود لطمه خوردند.

 

این هنرمند تئاتر ادامه داد: در بسیاری از کارهای جشنواره موضوع کرونا مورد استفاده قرار گرفته که می‌تواند یادگاری از این ایام در آرشیو جشنواره باشد.

متاسفم که حیات نمایش عروسکی به جشنواره وابسته است

 

ستاری درباره ارایه آثار جشنواره نمایش عروسکی در فضای مجازی هم توضیح داد: اساسا نمایش اتفاقی زنده است و به‌ویژه دو شکل متکامل نمایش‌های سنتی عروسکی به دلیل داشتن «پا خیمه‌ای» که واسطه بین تماشاگر و نمایشگر است، به اجرای زنده خیلی وابسته است و طبیعتا کیفیت اجرای زنده بسیار متفاوت است. ولی شرایطی بر تمام جهان حادث شده، ما را به پیروی از اصل فاصله‌گذاری اجتماعی واداشت و این تنها راه برگزاری جشنواره بود چراکه جشنواره عروسکی دو سالانه است. به هر حال همین شکل برگزاری هم فرصتی است مغتنم حتی در فضای مجازی.

 

ستاری درباره وابستگی حیات نمایش عروسکی به جشنواره تهران مبارک گفت: متاسفم که چنین است. اساسا چون در طول سال هیچ فضایی برای حمایت از نمایش‌های سنتی وجود ندارد، جشنواره‌ها وظیفه دارند به این بخش بپردازند تا فعالان این رشته فراموش نشوند و فرصتی برای فعالیت پیدا کنند و کار خود را ارتقا بدهند.

 

نمایش عروسکی نیاز به پویایی و بازار کار دارد

 

او با بیان اینکه «نفس برگزاری جشنواره برای این است که فعالان یک حوزه زیر چتر یک اتفاق متمرکز جمع شوند و با یکدیگر دیدار، گفتگو و تبادل تجربه کنند» گفت: ولی لازم است میان دو دوره جشنواره، فعالیت‌های مستمری داشته باشند که فعلا به دلایل پیچیده‌ای این اتفاق رخ نمی‌دهد و حال آنکه نمایش عروسکی این پتانسیل را دارد که به‌شدت فعال و پویا باشد و بازار کار داشته باشد.

 

مدیر بخش نمایش‌های آیینی سنتی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک با اشاره به فضاهای گوناگونی که برای ارایه نمایش عروسکی وجود دارد، تصریح کرد: سیستم دولتی می‌تواند برای ایجاد ارتباط میان نمایشگران عروسکی و مخاطبان، خارج از سالن‌های تئاتر برنامه‌ریزی کند. با اندک تعاملی با آموزش و پرورش می‌توان این گونه نمایشی را به مدارس سراسر کشور برد و از این ظرفیت برای آموزش و پرورش نسل بعد و همینطور ایجاد نشاط عمومی در جامعه بهره برد.

 

شیوه عروسکی از پرکارکردترین هنرها در انتقال فرهنگ به نسل آینده است

 

ستاری خاطرنشان کرد: هرچند نمایش عروسکی تنها محدود به تماشاگران کودک نیست ولی این حجم مخاطبی که در گروه سنی کودک وجود دارد، بازار بسیار گسترده اقتصادی است که می‌تواند به خانواده عروسکی سود برساند ولی انجام آن نیازمند هماهنگی میان سازمان‌هاست. بسیاری از همین سازمان‌ها مثل شهرداری وظیفه دارند برای ایجاد نشاط اجتماعی هزینه و اقدام کنند و کافی است سیستم دولتی هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

 

او یادآور شد: در بسیاری موارد خود هنرمندان وارد کار می‌شوند ولی چون تمرکزی در جهت هماهنگی وجود ندارد، قاعدتا هنرمندان از این پتانسیل به‌شدت کم‌بهره‌اند و ضروری است فکری به حال این ماجرا بشود چراکه شیوه عروسکی یک از پرکارکردترین هنرها به‌ویژه در زمینه آموزش و انتقال فرهنگ به نسل آینده است.

 

منبع: ایلنا

 

آموزش نمایشگر هنرهای سنتی   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

بازیگرانی که واکسن کرونا زدندبا آغاز واکسیناسیون در جهان، برخی بازیگران مشهور چون آرنولد شوارتزنگر و جین فوندا هم واکسن زده‌اند.
اقتصادنیوز واکسیناسیون 

  

علت سقوط بورس چه بود؟شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در مقایسه با پایان هفته گذشته حدود 2.7 درصد افت داشت.
گسترش شاخص تهران ایران خودرو 

  

شهرهای قرمز کرونایی خوزستان به 11 شهر افزایش یافت/ دورهمی های خانوادگی مهمترین دلیل تشدید کرونا در خوزستانفرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در استان خوزستان گفت: با قرمز شدن وضعیت کرونایی شهرهای خرمشهر و رامهرمز، شهرهای قرمز کرونایی خوزستان به 11 شهر رسید.
برنا استان خوزستان خرمشهر دورهمی 

  

از عرش به فرش عرضه اولیه های بورسی!روزگاری نه چندان دور، عرضه اولیه های بازار سرمایه، به عنوان جذاب ترین و شیرین ترین بخش این بازار حسا
خبرفوری فرش سرمایه کار 

  

قم هم آلوده به کرونای انگلیسی شدرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم از شناسایی دو مورد ویروس انگلیسی درقم خبرداد و با این شرایط قم هم به کرونای انگلیسی آلوده شد.
اقتصادنیوز قم استان قم ویروس 

  

میزان احتمال مبتلا شدن افراد به ویروس کرونا پس از تزریق واکسن به گزارش خبرگزاری مهر، پیام طبرسی عضو ستاد علمی مبارزه با کرونا در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اشاره به اظهارات نمکی وزیر بهداشت درباره واردات واکسن کرونا به کشور اظهار داشت: 250 هزار واکسن از چین به زودی وارد می‌شود. تعدادی هم واکسن آسترازنکا از کوواکس و تعدادی هم از هند و کره جنوبی در آینده نزدیک وارد کشور می‌شود. تعدادی هم واکسن اسپوتنیک روسیه به کشور وارد شده که…
مهر وزارت بهداشت ویروس کوبا 

  

مبتلایان به کرونا بعد از 6 ماه دچار این مشکل می شوندخستگی، درد قفسه سینه و از دست دادن حس بویایی و چشایی اثرات طولانی مدت شناخته شده‌ی ویروس کرونا است؛ در این بین دانشمندان با تحقیقات جدید خود یکی دیگر از اثرات جدید طولانی مدت این ویروس را شناسایی کردند.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ماه آکادمی علوم 

  

تغذیه درمانی برای مدیریت کرونابررسی‌ها نشان داده است بین تغذیه، سیستم ایمنی بدن و بیماری ناشی از ویروس کوید19 ارتباط مستقیمی وجود
خبرفوری تغذیه سیستم ایمنی قهوه 

  

تداوم جنگ معیشت و کرونا در بازار تهرانآمار ابتلا به کرونا رو به افزایش است و باعث افزایش نگرانی‌ها برای شروع پیک چهارم همه‌گیری شده است. ح
خبرفوری جنگ ویروس نوروز 

  

خیز سنگین کرونا در استان خوزستان حجم ویدیو: 1.75M | مدت زمان ویدیو: 00:00:57 دانلود ویدیو
فردا استان خوزستان 

  

روند نزولی به معاملات هفتگی بورس بازگشتشاخص بورس در معاملات هفته‌ای که گذشت 33 هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در پایان روز چهارشنبه (‌29 بهمن ماه) در حالی با رقم یک میلیون و 238 هزار واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه (‌6 اسفند) به یک میلیون و 205 هزار واحد رسید.
اعتماد شاخص ایران خودرو بندرعباس 

  

کرسی لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی در ویروس کرونا برگزار می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کرسی علمی _ ترویجی با موضوع لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی در ویروس کرونا براساس قاعده حریم حمی توسط گروه قرآن‌پژوهی پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه به صورت مجازی تحت نرم افزار اسکایپ برگزار می‌شود. در این کرسی علمی حجت‌الاسلام والمسلمین سعید داودی به عنوان ارائه‌دهنده، حجج اسلام مهدی…
مهر ویروس روابط عمومی قرآن 

  

کرونای انگلیسی بالاخره به قم رسید.رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم از شناسایی دو مورد ویروس انگلیسی درقم خبرداد.
۵۵ آنلاین قم استان قم ویروس 

  

احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای بار دوم چقدر است؟یک مطالعه رصدی بزرگ از مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) نشان داده است ابتلا به ویروس کووید-19 می‌تواند ح
خبرفوری ویروس سلامت ماه