ایلنا   |  گوناگون  |  

انکار وجود بازنشستگان تامین اجتماعی در بودجه 1400/ نیاز مستمری‌بگیران به 60 هزار میلیارد تومان منابع/ تنبیه بازنشستگان با تورم بالای 40 درصد

دبیر خانه کارگر لرستان تاکید دارد: در شرایطی که بازنشستگان تامین اجتماعی به سبب ریزش مستمرِ ارزش مستمری خود، هر ماه به طور متوسط 10 درصد از قدرت خرید خود را از دست می‌دهند، ترمیم قدرت خرید آن‌ها باید در بودجه 1400 مورد توجه کمیسیون تلفیق قرار گیرد.

انکار وجود بازنشستگان تامین اجتماعی در بودجه 1400/ نیاز مستمری‌بگیران به 60 هزار میلیارد تومان منابع/ تنبیه بازنشستگان با تورم بالای 40 درصد

دبیر خانه کارگر لرستان تاکید دارد: در شرایطی که بازنشستگان تامین اجتماعی به سبب ریزش مستمرِ ارزش مستمری خود، هر ماه به طور متوسط 10 درصد از قدرت خرید خود را از دست می‌دهند، ترمیم قدرت خرید آن‌ها باید در بودجه 1400 مورد توجه کمیسیون تلفیق قرار گیرد.

محمدحسن موسیوند (دبیر خانه کارگر لرستان و دبیر کانون بازنشستگان استان لرستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس، گفت: «دولت در بودجه 1400 سازمان تامین اجتماعی را در ابهام نگه داشته است و بودجه مشخصی را برای اجرای همسان‌سازی، ترمیم مستمری بازنشستگان و… در نطر نگرفته است. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی هم به سهم خود از  بودجه 1400 دل خوش کرده است.» 

وی افزود: «دولت 90 هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی در صندوق‌های بازنشستگی و ترمیم حقوق کارکنان خود در نظر گرفته است. در نتیجه وجود بازنشستگان تامین اجتماعی انکار می‌شود و سازمان تامین اجتماعی هم جز پرداخت مستمری هیچ استراتژی مشخصی برای استفاده از منابع داخلی برای حمایت از معیشت بازنشستگان در قالب همسان‌سازی و ترمیم حقوق ندارد.» 

دبیر خانه کارگر لرستان، افزود: «در همین حال، در شرایطی که بازنشستگان تامین اجتماعی به سبب ریزش مستمرِ ارزش مستمری خود، هر ماه به طور متوسط 10 درصد از قدرت خرید خود را از دست می‌دهند، ترمیم قدرت خرید آن‌ها باید در بودجه 1400 مورد توجه کمیسیون تلفیق قرار گیرد.» 

دبیرکانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان لرستان با بیان اینکه در سال آینده برای اجرای متناسب‌سازی در تامین اجتماعی و ترمیم حقوق به 60 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم و روال رشد بودجه سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه پاسخگوی این نیاز نیست، افزود: «قاعدتا در سال آینده نمی‌توانیم نیاز بازنشستگان را از بودجه سازمان برداشت کنیم اما سازمان باید مصارف حوزه بازنشستگی را در پیوند با بودجه عمومی 1400 به گونه‌ای تعریف کند که بانشستگان محروم نمانند.» 

وی افزود: «با این وصف، سال 1400 برای بازنشستگان تامین اجتماعی بسیار سخت می‌گذرد و اگر بودجه سال آینده به قادر کافی پاسخگوی این نیاز نباشد، تورم بالای انتظاری بالای 40 درصد، 1400 بازنشستگان را به سختی تنبیه می‌کند؛ البته اتکای ما به بودجه 1400 نباید موجب غفلت سازمان تامین اجتماعی در مدیریت منابع همسان‌سازی شود؛ اتفاقی که در سال 99 رخ داد و برای بازنشستگان نارضایتی شدیدی ایجاد کرد.» 

موسیوند با بیان اینکه بازنشستگان تامین اجتماعی دیگر نمی‌خواهند افزایش‌های ناچیز مستمری و همسان‌سازی‌های توخالی را شاهد باشند، گفت: «در صورتی که در سال 1400 بازهم شاهد این باشیم که مبالغ متناسب‌سازی تنها 18 درصد از افزایش مستمری بازنشستگان را پوشش دهد، دیگر امکان ترمیم مستمری در سال‌های آینده وجود نخواهد داشت. بنابراین باید سنگ بنای 1400 باید به درستی در جای خود قرار گیرد.»

سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی بودجه   اخبار برگزیده
  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  

کشف 33 مرکز استخراج بیت کوینمعاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با تلاش و بازرسی مستمر مدیریت برق شهرستانهای استان از ابتدای امسال تاکنون 33 مرکز استخراج رمز ارز کشف و با دستور قضایی جمع آوری شد.
اقتصادنیوز بیت کوین صرفه جویی برق 

  

آخرین تصمیمات شورای وحدت برای انتخابات 1400سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره تصمیم گیری برای اختصاص سه کرسی در شورای عالی وحدت به شورای ائتلاف اظهار کرد: قبلا صحبت از عضویت 2 نماینده از شورای ائتلاف در شورای عالی وحدت بود، حالا به شورای ائتلاف 3 کرسی پیشنهاد شده است تا مجموعه شورای عالی وحدت تقریبا یکپارچه شود، اما نمی‌دانم این پیشنهاد مورد پذیرش شورای ائتلاف قرار گرفته است یا خیر.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز محمدرضا باهنر 

  

شرایط بحرانی در بورس!پس از ریزش دور قبل بورس، دولت بازارگردان ها را فعال کرد اما نه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بلکه تنها با هدف نقدشوندگی؛ حالا هر یک از سهامداران خرد به راحتی می توانند سرمایه خود را با ارزش پایین تر نقد کنند و همین مساله بازگشت بورس را در ابهام بیشتر قرار داده است.
گسترش خودرو دولت سهام 

  

یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: ما از جزئیات تصمیم جامعه مدرسین مطلع نیستیم اما رایزنی‌هایی در حال انجام است که جامعه مدرسین هم در انتخابات حاضر شود و جامعتین بتوانند نقش خوب و مؤثری را در انتخابات ایفا کنند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس جامعه روحانیت مبارز 

  

سناریوی کاهش قیمت خودرو در بازار شب عید برخلاف روال سنواتیهر سال با نزدیکی به روزهای آخر سال همراه با رشد تقاضا، قیمت خودرو در بازار جهشی قابل‌توجه پیدا می‌کند. با این حال بسیاری از فعالان بازار با طرح سناریویی معتقدند که امسال 6 متغیر اثرگذار جهتی عکس به بازار داده است و مسیر نزولی قیمت‌ها که از نیمه پاییز آغاز شد، تا پایان زمستان تداوم خواهد داشت. به بیان دیگر امسال شاهد افزایش قیمت در بازار شب عید خودرو نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

آزادسازی 10 مدل خودرو به تعویق افتاد | پراید چقدر ارزان شد؟نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: آزادسازی قیمت 10 مدل خودرو به تعویق افتاد. با توقف خرید و فروش خودرو واسطه‌ها از بازار فرار کردند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

عوارض واکسن کرونای ایرانی روی داوطلبان لو رفت + جزئیاتحامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض تست واکسن ایرانی کرونا روی داوطلبان تاکنون تب خفیف، درد و قرمزی محل تزریق بوده است.
مستقل‌آنلاین سازمان غذا و داروی ایران نیروی کار دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

یارانه | دولت به کسانی که این 4 شرط را دارند یارانه جدید می دهدشروط برخورداری از یارانه جدیدی که از یک ماه پیش به برخی شهروندان پرداخت می‌شود اعلام شد.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بهزیستی 

  

همتی:کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنندرئیس کل بانک مرکزی نوشت: انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابتهای حزبی و جناحی خود را به تلاشهای بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصتهای بین المللی برای خنثی سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.
مملکت‌آنلاین نرخ ارز ارز قیمت ارز 

  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

سه مدل از انواع خودرو‌های تیبا امروز ارزان شدند. پراید 131 SE که ارزان‌ترین خودرو صفرکیلومتر محسوب می‌شود، امروز با کاهش قیمت در بازار فروخته می‌شود. قیمت برخی از محصولات سایپا امروز یکشنبه 28 دی‌ماه در بازار، نسبت به روز گذشته ارزان شدند...
صراط قیمت خودرو سایپا 

  

فلج صورت بعد از تزریق واکسن کرونا!وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که 13 نفر از اسرائیلی‌هایی که واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، دچار فلج صورت شده‌اند.
گسترش وزارت بهداشت فلسطین بهار 

  

فاصله فیزیکی برای در امان بودن از کرونا چقدر است؟متخصصان انگلیسی معتقدند اگر هوای تازه جریان نداشته باشد حتی اگر فاصله دو متری هم رعایت شود، احتمال انتقال ویروس کرونا وجود دارد.
شما‌نیوز ویروس انگلیس سرما 

  

استفانو پیولی سرمربی میلان به ابتلای دوستاره مهم این تیم یعنی هاکان چالهان اوغلو و تئو هرناندز به کرونا واکنش نشان داد.
ورزش۳ ستاره 

  

پیش از وعده رئیس جمهور درباره دلار 15 هزار تومانی شاخص بازار سهام یک میلیون و 260 هزار واحد بود که پس از آن، طی دو روز کاری چهارشنبه و شنبه اخیر این شاخص با افتی نزدیک به شش درصد به یک میلیون و 185 هزار واحد رسید.
صراط دلار رئیس جمهور شاخص 

  

شهروندان این کشور بعد از تزریق واکسن کرونا فلج شدند + عکسشبکه ها و رسانه‌های اسرائیل از فلج‌شدن صورت 13 اسرائیلی بعد از دریافت اولین دوز واکسن «کووید19» خبر دادند.
مستقل‌آنلاین عکس روزنامه وزارت بهداشت 

  

مقامات بهداشتی نروژ می‌گویند ممکن است واکسیناسیون کووید-19 برای افراد خیلی سالخورده و مریض احوال خطرناک باشد و این هشدار پس از آن مطرح شد که 23 نفر در این کشور مدت کوتاهی پس از تزریق نخستین دوز واکسن کووید-19 فوت کردند.
نامه نیوز نروژ وزارت بهداشت واکسیناسیون 

  

این دمنوش‌های آرامبخش فقط در روز‌های کرونایی کاربرد دارد!یک رژیم شناس و متخصص تغذیه گفت: در روز‌های کرونایی می‌توان با استفاده از چند دمنوش خانگی ساده استرس و اضطراب را مدیریت کرد.
شما‌نیوز درمان ورزش روزانه ورزش 

  

پای خرما به بورس باز شدمدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران از گشایش نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی مربوط به انبار رطب استان کرمان از روز سه شنبه 30 دی ماه خبر داد.
گسترش خرما ایران استان کرمان 

  

افت تمام متغیرهای کرونا درایران و جهان در 24 ساعت اخیر + نموداردر بیست و هشتمین روز دی ماه تمام متغیر های کرونایی در ایران و جهان نسبت به روز قبل کاهش پیدا کردند. با این و جود هنوز حد ابتلای روزانه در ایران بالاتر از 6 هزار نفر ثبت شده است.
اقتصادنیوز ماه ایران مرگ