گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد 6 ماهه دلار

اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 23 مردادماه 1398 بازار طلا و ارز تهران روی مدار نزولی کم‌شیب حرکت کرد. با این وجود نزول ملایم نرخ ارز، قیمت دلار را به محدوده 11600 تومانی برد و با شکستن کف حمایتی 11700 تومانی رکورد 6 ماهه دلار را به ثبت رساند. سکه طرح جدید در نیمه بالای کانال 4.1 میلیون تومانی قرار گرفت و مثقال طلا در یک قدمی مرز 1.8 میلیون تومانی متوقف شد.

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد 6 ماهه دلار

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز چهاشنبه دلار کمترین قیمت 7 ماه اخیر را ثبت کرد؛ پس از چند روز گیر و دار در آستانه کف حمایتی 11 هزار و 700 تومانی، در چهارمین روز کاری هفته ، قیمت دلار سرانجام به سطح پایین تری رفت تا یک رکورد تازه  برای این ارز به ثبت برسد. ساعت 4 بعدازظهر امروز، عدد 11 هزار و 650 تومانی در مقابل نام دلار به ثبت رسید که کمترین قیمت این ارز از اواسط بهمن ماه 97 بود.

روز چهاشنبه دلار کمترین قیمت 7 ماه اخیر را ثبت کرد؛ پس از چند روز گیر و دار در آستانه کف حمایتی 11 هزار و 700 تومانی، در چهارمین روز کاری هفته ، قیمت دلار سرانجام به سطح پایین تری رفت تا یک رکورد تازه  برای این ارز به ثبت برسد. ساعت 4 بعدازظهر امروز، عدد 11 هزار و 650 تومانی در مقابل نام دلار به ثبت رسید که کمترین قیمت این ارز از اواسط بهمن ماه 97 بود.

به گفته فعالان، شایعه آغاز به کار بازار متشکل ارزی، کاهش حجم معاملات به دلیل تعطیلی بازارهای همسایه، نبود تقاضای فیزیکی برای اسکناس در بازار و تحرکات خالی فروشان ارزی 4 عامل مهمی بودند که در ثبت رکورد کاهشی بازار اثر داشتند. عده ای نیز پایین آمدن نرخ حواله دلار در سامانه سنا را به عنوان یک نشانه کاهشی در نظر گرفتند. میانگین نرخ حواله دلار در سامانه سنا برای تاریخ 22 مرداد، 11 هزار و 280 تومان ثبت شده است. البته گروهی از فعالان باور دارند، حجم معاملات حواله ای که در سامانه سنا درج می شود چندان بالا نیست و بیشتر باید تغییرات نرخ ها در سامانه نیما را مدنظر قرار داد. معادل دلاری قیمت در سامانه نیما تغییرات چندانی نداشته است و در نزدیکی11 هزار و 500 تومان است.

نشانه های متضاد در بازار ارز

در مقابل سیگنال های کاهشی، برخی از معامله گران، بالا ماندن قیمت صرافی های بانکی نسبت به قیمت بازار آزاد و تغییرات محدود قیمت در سامانه نیما را نشان از آن می دانستند که بازارساز تمایلی به افت شدید قیمت ها ندارد. در شرایطی که قیمت دلار امروز در بازار آزاد کاهشی بود، قیمت دلار بر تابلوی صرافی های بانکی روی سطح 11 هزار و 700 تومانی باقی مانده بود و قیمت یورو نیز در سامانه نیما نیز در محدوده 12 هزار و 800 تومانی باقی مانده بود.

هر چند که در برابر این دیدگاه، نگاه معامله گرانی وجود داشت که عنوان می کردند بازارساز به دنبال آن است که به خالی فروش ها و نوسان گیران کاهشی اجازه ندهد با افزایش نوسانات، کسب سود کنند و یک بار دیگر با قدرت در قیمت های پایین تر وارد بازار شوند. شواهد آماری و روند یک ماه اخیر بازار نشان می دهد که بازارساز به دنبال کاهش پله ای قیمت ها در یک بازه نوسانی محدود است که موجب می شود دلالان و نوسان گیران خسته شده و به تدریج از بازار خارج شوند.

بازدهی دلار به منفی 11 درصد رسید

امروز قیمت دلار برای اولین بار طی هفت ماه گذشته زیر سطح 11 هزار و 700 تومانی به کار خود پایان داد.  پیش از این یک بار در تاریخ 26 تیرماه حتی قیمت این ارز تا کف 11  هزار و 100 تومانی نیز پایین رفته بود، ولی در همان روز با افزایش خرید معامله گران به سطح 11 هزار و 700 تومانی برگشته بود و توانسته بود تا بیست و دومین روز مردادماه، این سطح را به عنوان کف سال 98 حفظ کند. از این جهت شکست کف یاد شده برای بازار در روز گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بود و  ثبت کمترین قیمت دلار در سال 98 موجب شد که بازدهی این ارز از ابتدای سال به منفی 4/11 درصد برسد. چنین بازدهی منفی برای دلار در شرایطی به ثبت رسیده است که قیمت این ارز در دو ماه ابتدایی سال عمدتا روند افزایشی داشت و حتی در تاریخ 19 اردیبهشت ماه توانسته بود تا سطح 15 هزار و 750 تومانی نیز بالا برود. قیمت دلار در آن مقطع زمانی نسبت به نرخ انتهایی سال 97، حدود 20 درصد بیشتر بود.

کاهش قیمت سایر ارزها و سکه

امروز همسو با کاهش قیمت دلار، بهای ارزهای مهمی چون یورو و درهم نیز کاهش یافت. در چهارمین روز کاری هفته، یورو 20تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 13 هزار و 130 تومان رسید. کف قیمتی یورو در سال 98 مرز 13 هزار تومانی بوده است و برخی از فعالان انتظار دارند معامله گران در آُستانه این سطح خریدهای خود را بیشتر کنند. یورو در اواسط اردیبهشت ماه حتی تا سطح 17 هزار و 700 تومانی نیز بالا رفته بود. در آن مقطع زمانی قیمت درهم نیز حتی تا سطح 4 هزار و 250 تومانی نیز بالا رفت؛ این در حالی است که امروز درهم به قیمت با 10 تومان کاهش تا نرخ 3 هزار و 190 تومانی افت کرد. این به این معنی است که درهم ظرف 3 ماه اخیر حدود هزار تومان از ارزش خود را از دست داده است. عده ای از فعالان افت نرخ حواله درهم را ناشی از گشایش هایی می دانند که در روابط بین ایران و امارات ایجاد شده است. قیمت درهم در سال 98 تا مرز 3 هزار و 100 تومانی نیز پایین رفته است.

در روزی که قیمت دلار، یورو و درهم کاهشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز 70 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 150 هزار  تومان رسید. یکی از عوامل مهم افت سکه تمام بهار آزادی، رکوردزنی کاهشی قیمت دلار بود، ولی عامل دیگری که در افت این فلز گران بها نقش داشت، کاهش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. اونس در حالی که دو روز پیش تا سطح هزار و 530 دلاری افزایش یافته بود، امروز در محدوده هزار و 500 دلاری نوسان کرد.

 

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

11.710

11.630

دلار صرافی ملی

11.700

11.650

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

13.200

13.150

نرخ حواله درهم امارات

3.235

3.215

سکه امامی

(طرح جدید)

4.180.000

4.155.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.080.000

نیم‌سکه

2.150.000

ربع سکه

1.350.000

سکه گرمی

940.000

مثقال طلای

آب‌شده 17 عیار

1.799.000

1.783.000

 

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز یورو سود   اخبار برگزیده
  

واکنش وزیر نفت به گمانه‌زنی‌ها درباره بنزین تک نرخی و افزایش قیمت گازوئیلاقتصادنیوز: وزیر نفت گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، ‌برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین و یا تک نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه‌ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد.
اقتصادنیوز نفت صادرات نفت بنزین 

  

توضیح وزیر صنعت درباره افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازانوزیر صمت گفت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان به هیچ عنوان افزایش پیدا نکرده است ضمن اینکه خودروسازان نمی‌توانند نرخ خودرو را افزایش دهند زیرا مجوز این کار را ندارند.
خودروتک صنعت افزایش قیمت قیمت 

  

3 ایرادی که به سورپرایز وزیر ارتباطات وارد است!وزیر ارتباطات طی خبری اعلام کرده بود که در روز پنج شنبه هفته گذشته سورپرایزی برای مردم ایران خواهد داشت و شایعات زیادی پیرامون این سورپرایز ایجاد شد! اما این سورپرایز وزیر جوان چیزی جز یک محصول خاص پستی نبود که همین خبر و ادعای جهرمی دارای ایراداتی بوده که در مصاحبه با رییس سازمان ملی کارآفرینی مطرح شده است.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ایران فناوری 

  

دلار تغییر مسیر داد / جلوگیری از مداخله دلالان در بازاردر آخرین روز هفته، نرخ دلار از کانال 13 هزار تومانی پایین‌تر رفت تا بازدهی هفتگی این ارز نیز منفی شود. روز پنج شنبه، شاخص ارزی، 450 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 12 هزار و 750 تومان رسید.
مثلث دلار ارز شاخص 

  

درگیری پلیس با شیعیان عزادار!درگیری پلیس کشور آذربایجان با شیعیان عزادار در باکو! پلیس می‌گوید: حق ندارید الله اکبر بگویید و مداحی کنید!
مستقل‌آنلاین پلیس باکو شیعیان 

  

موافقت با افزایش سقف وام مسکن​مدیرعامل بانک عامل حوزه مسکن از موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات خبر داد.
مثلث بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

پس از همکاری موفق با کاخ سفید برای تبادل زندانیان، رئیس‌جمهور تصمیم گرفته اواخر ماه جاری به ژاپن سفر کند و دیداری با نخست‌وزیر این کشور داشته باشد؛ دیداری که بسیاری از کارشناسان آن را ادامه مذاکرات تهران پیرامون مسأله میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا می‌دانند.
نامه نیوز سازمان ملل بازی شورای امنیت سازمان ملل 

  

به گفته دبیر انجمن صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران؛ بحث قاچاق به عنوان هدف جاسازی قرص در کیک‌ها مطرح نیست، چرا که تاکنون آزمایش‌ها نشان داده، قرص‌های جاسازی شده، قرص‌های معمولی خانگی بوده و اثری از ترامادول و راوانگردان در آن‌ها پیدا نشده است.
نامه نیوز شبکه های مجازی وزارت بهداشت صنایع غذایی 

  

ریزش قیمت خودرو آغاز شد / کاهش میلیونی خودروهای پرتقاضاهر چند بازار خودرو این روزها با رکودی سخت و سنگین دست و پنجه نرم می کند اما بررسی وضعیت بازار نشان می دهد نشانه‌های ریزش قیمت در این بازار آشکار شده است. بازار خودرو در اولین روز هفته در حالی بازگشایی شد که کاهش قیمت تا یک میلیون تومان هم در قیمت خودروها دیده می‌شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

وزیر ارتباطات تاکید کرد که اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است و چیزی به اسم اینترنت ملی نداریم
ایلنا اینترنت شبکه ملی اطلاعات دولت 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ صبح کاهشی و عصر افزایشی بازاراقتصادنیوز: امروز یکشنبه 24 آذرماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز در معاملات ابتدایی به حرکت روی مدار نزولی حرکت کردند اما در معاملات بعدازظهر قیمت‌ها اصلاح افزایشی خوردندو دلار در بازار آزاد تا محدوده 12500 تومانی عقب‌نشینی کرد اما در معاملات پایانی به محدوده 12700 تومانی منتقل شد. از سوی دیگر در بازار طلا سکه طرح جدید با شکستن مرز حمایتی 4.3 میلیون تومانی به محدوده 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت یورو 

  

رونمایی از سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهنگروه بنگاه‌ها: سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن در نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته رونمایی می‌شود.
اقتصادنیوز شهرسازی وزارت راه و شهرسازی راه آهن 

  

شورای شهر تهران طرح "الزام شهرداری به تعیین مکان برای تجمعات اعتراضی" را پیگیری نکرد/ خرید سه‌هزار دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی/ فرو ریزش 2 نقطه از اتوبان اهواز- آبادان/ 6 سال پیش تالاب را پر کردند و پروانه ساخت‌وساز دادند!شورای شهر تهران طرح "الزام شهرداری به تعیین مکان برای تجمعات اعتراضی" را پیگیری نکرد، خرید سه هزار دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی، فروریزش 2 نقطه از اتوبان اهواز- آبادان، 6 سال پیش تالاب را پر کردند و پروانه ساخت‌وساز دادند!، شناسایی 4 کانون احتمالی منشاء بوی بد در تهران از مهمترین عناوین امروز سرویس اجتماعی خبرگزاری ایلنا است.
ایلنا شورای شهر تهران تهران تجمعات اعتراضی 

  

افزایش حقوق کارکنان دربودجه 99 متناسب با تورم 40درصدی نیستعضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال آتی، 15 درصد پیش‌بینی شده در حالی که نسبت تورم 35 تا 40 درصد است و همچنین قرار بود افزایش حقوق پلکانی انجام و به کارکنان با حقوق کمتر توجه بیشتری شود.
ایلنا بانک تورم کمیسیون اقتصادی مجلس