10 باور رایج نادرست درباره دیابت

سلامت نیوز:نسل ما آشنایی خوبی با اپیدمی دیابت دارد. امروزه بسیاری از افراد سعی می کنند اطلاعات خود را درباره بیماری های مزمن مرتبط با سبک زندگی مانند دیابت، بیماری های قلبی و سرطان افزایش دهند. باید توجه داشت که بزرگ ترین مانع کنترل دیابت، کمبود آگاهی درباره این بیماری است...

10 باور رایج نادرست درباره دیابت

سلامت نیوز:نسل ما آشنایی خوبی با اپیدمی دیابت دارد. امروزه بسیاری از افراد سعی می‌کنند اطلاعات خود را درباره بیماری‌های مزمن مرتبط با سبک زندگی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان افزایش دهند. باید توجه داشت که بزرگ‌ترین مانع کنترل دیابت، کمبود آگاهی درباره این بیماری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،بر همین اساس ما در این مطلب به باورهای نادرست رایج در زمینه دیابت و واقعیت‌ها درباره آن می پردازیم :

باور نادرست1

دیابت را می‌توان با مصرف دارو درمان کرد. واقعیت دیابت یک بیماری مزمن است. با مصرف داروهای مناسب و داشتن سبک زندگی سالم که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش است می‌توان آن را کنترل کرد.اما دیابت به طور کامل قابل درمان نیست.

باور نادرست 2

داروهای طب آیورودا در درمان دیابت موثرتر هستند. واقعیت درمان آیورودا را می‌توان همراه با داروهای طب رایج و پس از مشورت با پزشک مصرف کرد. داروهای آیورودا همیشه به تنهایی برای کنترل دیابت کافی نیستند.

باور نادرست3

با طبیعی شدن سطح قند خون می‌توان مصرف خوراکی‌های محدود شده را از سر گرفت.

واقعیت

قند خون مستقیما به مواد غذایی مصرف شده، فعالیت بدنی و میزان استرس بستگی دارد. این عوامل به طور روزانه باعث تغییر سطح قند خون می‌شوند.

بنابراین اگر با طبیعی شدن سطح قند خون مصرف همه گروه‌های خوراکی‌ از سر گرفته شود، سطح قند خون بار دیگر افزایش می‌یابد.

باور نادرست 4

افراد دیابتی نمی‌توانند مواد غذایی حاوی قند مصرف کنند. واقعیت این‌که افراد مبتلا به دیابت باید رژیم بدون قند داشته باشند یکی از رایج‌ترین شایعات در این باره است.

واقعیت

این است که افراد دیابتی باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشند. این رژیم غذایی می‌تواند مقداری قند را در حد متعادل در خود داشته باشد. باور نادرست 5 دیابت نوع 2 فقط افراد چاق را درگیر می‌کند.

اضافه وزن و توزیع چربی – به‌ویژه چربی احشایی – در بدن قطعا نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد. واقعیت اما چندین عامل مهم دیگر نیز در ابتلای فرد به دیابت نوع 2 نقش دارد. این موارد شامل ژنتیک، سابقه مصرف دارو، سابقه سرطان یا بیماری‌های خود ایمنی و عادت‌های ناسالم مانند سیگار کشیدن است. بنابراین، این‌که دیابت نوع 2 فقط افراد دارای اضافه‌وزن را تحت تأثیر قرار می‌دهد واقعیت ندارد، چنان چه بر اساس آمار، حدود 20 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای وزن طبیعی یا وزن کم هستند. باور نادرست 6 احتمال ابتلا به ویروس کرونا در افراد دیابتی بیشتر است.

واقعیت به گفته کارشناسان ،اگر مبتلا به دیابت باشید، احتمال ابتلای شما به ویروس کرونا بیشتر از جمعیت عمومی نیست اما اگر مبتلا به کووید-19 شوید، احتمالا عوارض شدیدتری را تجربه خواهید کرد.

باور نادرست 7

مصرف زیاد مواد غذایی حاوی قند باعث ابتلا به دیابت می‌شود. واقعیت درست است که سطح قند خون نقش اساسی در ابتلا به دیابت دارد اما صرفا مصرف خوراکی‌های شیرین عامل اصلی در این زمینه نیست.

مصرف زیاد مواد حاوی قند به طور مستقیم باعث دیابت نمی‌شود. با این حال، داشتن یک رژیم غذایی شیرین می‌تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود که از عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است. باور نادرست 8 چاقی همیشه منجر به دیابت می‌شود.

واقعیت

اگرچه چاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد، اما به طور حتم منجر به این بیماری نمی‌شود. طبق اعلام مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا، CDC، حدود 39.8 درصد بزرگ سالان در این کشور مبتلا به چاقی هستند، اما 13 درصد آن‌ها دیابت دارند.

باور نادرست 9

دیابت نوع یک مزمن‌تر از دیابت نوع 2 است. واقعیت صرف نظر از علت ابتلا به دیابت، فردی که از هر نوع دیابت رنج می‌برد، سطح بالایی از قند خون را تجربه می‌کند که در صورت کنترل نشدن، چه دیابت نوع یک باشد، چه دیابت نوع 2، می‌تواند عواقب ناگواری شامل بیماری قلبی، نابینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی، قطع عضو و آسیب عصبی به همراه داشته باشد.

باور نادرست 10

افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند.

واقعیت

درتصور بر این بود که جوانان فقط به دیابت نوع یک مبتلا می‌شوند. اما امروز مشخص شده است حتی گروه‌های سنی پایین مستعد ابتلا به دیابت نوع 2 هستند که دلیل آن عادت‌های نامناسب مانند پرخوری و کم‌تحرکی است. هر فردی با این سبک زندگی می‌تواند در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گیرد.

دیابت سلامت بیماری قلبی   اخبار برگزیده
  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  

ایران خودرو و سایپا چقدر زیان دیدند؟آن‌طور که مدیران ارشد ایران‌خودرو ادعا می‌کنند و آن را در صورت‌های مالی خود منعکس کرده‌اند، این شرکت در تمام محصولات تولیدی خود با زیان مواجه بوده است. آبی‌های جاده‌مخصوص از ناحیه فروش 240 هزار و 830 دستگاه خودرو از اعضای خانواده پژو بیش از 4هزار و 600 میلیارد تومان زیان کرده‌اند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کیهان توهین به روحانی در رسانه ملی را توجیه کردکیهان با اشاره به توهین صورت گرفته از تلویزیون به رئیس جمهور نوشت: نکته قابل‌تأمل پاسخ به این سؤال است که چه کسی یا چه کسانی بسترساز بروز و ظهور چنین ادبیاتی بوده و هستند؟
اقتصادنیوز رسانه تلویزیون رئیس جمهور 

  

ظریف حرف آخرش را درباره مذاکره با آمریکا زددر تدوین سیاست های ایران در منطقه نقش کمتری داشتم اما مجری همه این سیاست‌ها بودم
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ دموکراسی 

  

آیا قیمت خودرو از این پایین تر هم می آید؟برای بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو سوال اصلی این است که با توجه به نوسان قیمت خودرو در روزهای اخیر آیا می توان انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را داشت؟ برخلاف فضاسازی دلالان خودرو در شبکه های مجازی و کانال های بدون شناسنامه و حتی تحلیل برخی کارشناسان مبنی بر رسیدن قیمت خودرو به کف، شواهد نشان می دهد که حباب قیمت خودرو هنوز جا برای تخلیه بیشتر دارد...
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

عربستان با آمریکا درباره توافق با ایران رایزنی می‌کندوزیر خارجه عربستان طی مصاحبه ‌ای با شبکه «العربیه» مدعی استقبال از صلح با ایران شد.
ایلنا عربستان ایران مصاحبه 

  

فوری و مهم / یارانه این افراد دو برابر می شودرئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار‌هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند
مستقل‌آنلاین بودجه خودرو دولت 

  

توئیتر حساب کاربری رهبر ایران را مسدود کردتوئیتر حساب‌ کاربری سایت رهبر ایران را به دلیل "نقض قوانین" این شبکه اجتماعی مسدود کرد.
مملکت‌آنلاین توئیتر ایران دونالد ترامپ 

  

تتلو برای ریاست جمهوری 1400 اعلام آمادگی کرد + واکنش کاربرانامیر تتلو به تازگی در شبکه های اجتماعی برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 اعلام آمادگی کرد.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری ایران تبلیغات 

  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  اخبار داغ
  

ادامه افزایش ابتلا به کرونا با شیب ملایم/ خطر پیک مجدد بیماری وجود داردعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: اگر مردم همچنان سفر رفتن و برگزاری تجمعات را ادامه داده و پ
خبرفوری سفر ویروس تعطیلات 

  

پیش بینی وضعیت بازار بورس امروز 4 بهمن ماهدنیای اقتصاد در گزارشی به بررسی نظرات و پیش بینی های 7 کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت امروز بورس پرداخته است.
اقتصادنیوز ماه اقتصاد سرمایه 

  

تعرفه های پزشکی بخش خصوصی در دوران کرونا بازنگری می شود به گزارش خبرنگار مهر، در نامه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، آمده است: با درخواست سازمان نظام پزشکی برای بازنگری در تعرفه‌های بخش خصوصی در ایام کرونا، به استناد مفاد بند الف ماده 9 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و مطابق مصوبه 99.8.11 شورای عالی بیمه سلامت، رشد سر جمع تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در سه فصل هتلینگ،…
مهر سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی بخش خصوصی 

  

آشتی دوباره با بورس / منتظر سبزپوشی بازار باشیم؟ورود پول حقیقی به نمادهای بزرگ در روز چهارشنبه نشان از آشتی سهام‌داران با بزرگان بازار دارد. در نخستین روز هفته اگر اقبال سهام‌داران به سهم‌های بزرگ ادامه یابد و شاهد ورود پول حقیقی به بورس باشیم می‌توان انتظار سبزپوشی شاخص کل را داشت.
گسترش بانک پول تراکتورسازی 

  

مهرداد میناوند چه موقع به کرونا مبتلا شد / آخرین وضعیت پیشکسوت پرسپولیسپیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس درباره شرایط جسمی میناوند توضیحاتی را بیان کرد.
خودروتک پرسپولیس فوتبال دربی 

  

داستان استعفای قالیباف، نشان از ناهماهنگی‌هاست/ حتی وزرا، مشکلات بورس را گردن یکدیگر می‌اندازندکارشناس بورس گفت: بازار سرمایه نیاز به حمایت گسترده دارد و دیگر حمایت‌های کوچک و حتی متوسط کارگشا نی
خبرفوری سرمایه بانک اقتصاد 

  

وضعیت قیمت دلار و سکه با شروع به کار بایدندر آخرین روز هفته، دلار سعی کرد بالای مرز 23 هزار تومانی تثبیت شود، ولی افزایش فروش‌ها از اواخر روز موجب شد قیمت به کانال 22هزارتومانی بازگردد.
گسترش قیمت دلار دونالد ترامپ 

  

پیش‌بینی بورس تا تیر 1400تحقیق و پژوهشی با چنین عنوانی که ماهیتا دانشگاهی و تخصصی است احتمالا از حوصله خوانندگان خارج است لذا مطلب پیش رو، خلاصه‌ای است از آن به زبان ساده‌تر.
گسترش بورس تهران دولت حوزه 

  

دو توصیه مهم این هفته به بورس بازانبورس هفته پر فراز و فرودی به اتمام رسان در جریان معاملات چند هفته اخیر روند فرود این بازار بسیار چشم‌گیر بود و شاخص کل کف قبلی خود را از دست داد اما دو روز پایانی معاملات فشار عرضه کاسته شد و بورس مثبت شد. حال باید دید که در هفته جاری شاخص بورس چگونه خواهد شد.
گسترش رئیس جمهور وزارت نفت ریاست جمهوری 

  

آشتی سهامداران با بورسورود پول حقیقی به نمادهای بزرگ در روز چهارشنبه نشان از آشتی سهام‌داران با بزرگان بازار دارد. در اولین روز هفته اگر اقبال سهام‌داران به سهم‌های بزرگ ادامه یابد و شاهد ورود پول حقیقی به بورس باشیم می‌توان انتظار سبزپوشی شاخص کل را داشت.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص