اعتماد   |  سیاسی  |  

انتخابات 1400| گیر انداختن دو نامزد اصلاح‌طلب میان رینگ کاندیداهی اصولگرا / آیا کندیدداهای اصولگرا به نفع رئیسی انصراف می‎‌دهند؟

پس از آنکه مهرعلیزاده به بیان نکاتی درباره مدرک تحصیلی رییسی پرداخت، حامیان رییسی هم دست به کار شده و مدرک مهرعلیزاده را زیر سوال بردند. ازجمله خبرگزاری اصولگرای فارس دیروز مدعی شد که محسن مهرعلیزاده، دارای مدرک دکترای رشته مهندسی اقتصاد از دانشگاه تیلبرگ هلند نیست.

انتخابات 1400| گیر انداختن دو نامزد اصلاح‌طلب میان رینگ کاندیداهی اصولگرا / آیا کندیدداهای اصولگرا به نفع رئیسی انصراف می‎‌دهند؟

اعتمادآنلاین| فضای انتخاباتی متاثر از مناظره‌هاست، هرچند آخرین تجربه مناظره که دو روز پیش رقم خورد، انتظارها را برآورده نکرد و ناظران در مجموع از این گفتند که دست‌کم شور و هیجانی ایجاد نکرده و بر این اساس کمکی به افزایش مشارکت نخواهد کرد. مناظره‌ای که شاید دست‌کم در یک نقطه، محل اتفاق‌نظر کاندیداها بود و آن، اینکه شیوه برگزاری مناظره از سوی صداوسیما، اصولی نیست.

 

به گزارش روزنامه اعتماد، هرچند همزمان بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی هم نسبت به نحوه انجام مناظره ازسوی 7 کاندیدا انتقاد کردند. یک روز بعد حسن روحانی هم وارد میدان شد و در واکنش به اتهاماتی که کاندیداها، به‌خصوص 5 چهره اصولگرای این جمع علیه دولت مطرح کرده و می‌کنند، موضع‌گیری کرد.

 

در این حدود 24 ساعت پس از مناظره دوم اما 7 کاندیدا فعالیت‌های خود را دنبال کردند و البته این تحرکات انتخاباتی چندان هم بدون حاشیه و بی‌دردسر نبود.

 

تلاش حامیان جلیلی برای تکرار بحث ترجیح «اصلح» به «صالح مقبول»، آن‌هم با توسل به استفتا از رهبری با واکنش منفی روبه‌رو شد، مهرعلیزاده که نسبت به مدرک تحصیلی رییسی مسائلی را مطرح کرده بود، این‌بار خود در مظان اتهام قرار گرفت، درخواست او و البته همتی برای جلب حمایت از اصلاح‌طلبان به در بسته خورد و زاکانی هم بار دیگر در 24 ساعت پس از مناظره، برخلاف آنچه خود و ستادش تصور می‌کنند، نه‌تنها محبوبیتی به دست نیاورد، بلکه هدف انتقاد افکار عمومی قرار گرفت.

 

نگرانی حامیان رییسی از عدم‌انصراف جلیلی

 

شامگاه سه‌شنبه، ساعتی از اتمام مناظره دوم گذشته بود که روابط‌عمومی دفتر رهبری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «مطلبی که درباره صالح و اصلح در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، اعتبار ندارد.» اطلاعیه‌ای که در متن آن با اشاره به «درج استفتایی از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در برخی صفحات رسانه‌های اجتماعی»، از واکنش رسمی روابط‌عمومی دفتر رهبری حکایت داشت؛ «هر متنی که حاکی از نوعی ورود در انتخابات باشد، از طرف دفتر مردود و بی‌اعتبار است. مطلبی نیز که اخیرا درباره صالح و اصلح عنوان شده است، اعتبار ندارد.»

طرح موضوع «صالح مقبول» و «اصلح» و ترجیح دومی به اولی، موضوع تازه‌ای نیست و در چند انتخابات گذشته هم برخی اصولگرایان، به‌ویژه پایداری‌ها و شاگردان آیت‌الله مصباح‌یزدی سعی داشتند با توسل به آن، گزینه مطلوب خود را موجه جلوه دهند و برایش آرای بیشتری جمع کنند. بحث از اینکه باید از کاندیدایی حمایت کرد به کسی رای داد که به‌دلیل شهرت بیشتر، مقبولیت بیشتری نزد عموم دارد اما اصلح نیست یا کسی که به‌رغم فقدان پایگاه اجتماعی، اصلح است!

بحثی که البته در چند انتخابات گذشته به‌طور جدی محل اختلاف اصولگرایان نیز بوده و این سال‌ها بارها رسانه‌ها شاهد تایید و تکذیب این دیدگاه بوده‌اند. اما در تمامی این دفعات مکرر با واکنش یکسان مواجه شده و آن، اینکه نباید از استفتای رهبری برای پیشبرد اهداف جناحی استفاده کرد.

 

در این میان درحالی که در روزهای گذشته بار دیگر زمزمه‌هایی از این بحث به گوش رسید، برخی ناظران از این گفتند که موضوع ازسوی حامیان سعید جلیلی مطرح شده و ازجمله جواد موگویی، مستندساز و فعال فرهنگی نزدیک به جناح راست که این اقدام را به «اعضای ستاد جلیلی» نسبت داده و آن را «نابخردانه» می‌داند، در صفحه اینستاگرامش نوشت: «طرفداران جلیلی نباید انتخابات را تقلیدی کنند. بصیرت سیاسی با استفتا همه‌گیر نخواهد شد و راه آن از تقلید جداست.

 

ترویج سیاست‌ورزی دین‌مدارانه، تبیین می‌خواهد، نه استفتای مرجع!» همزمان این گمانه درخصوص عدم کناره‌گیری احتمالی جلیلی به ‌نفع رییسی نیز تقویت شد و برخی از این گفتند که حامیان جلیلی به‌شدت مخالف کناره‌گیری او هستند؛ به‌خصوص که حالا برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آرای رییسی دچار ریزشی نسبی شده است.

 

در این بین لاله افتخاری، عضو شورای وحدت اصولگرایان هم با تاکید بر اینکه اگر او جای جلیلی بود، قطعا انصراف می‌داد، گفت: «جلیلی صاحب فکر و اندیشه است و مطمئنم تا پایان انتخابات، تصمیم دقیقی مبنی بر انصراف می‌گیرد.» اما همین اظهارنظر هم ازجانب برخی ناظران به عنوان مصداقی از نگرانی اصولگرایان و شورای وحدت از عدم کناره‌گیری جلیلی تفسیر شد.

 

چالش مهرعلیزاده و همتی در جلب حمایت اصلاحات

 

هرچه جلو می‌آییم به نظر می‌رسد برخلاف انتظار کار اصولگرایان و رییسی چندان هم آسان نیست.

 

اما در همین حال کار برای همتی و مهرعلیزاده هم دشوارتر شده است. چه آنکه دیروز روشن شد که «جبهه اصلاحات ایران» دست رد به سینه این دو کاندیدای غیراصولگرا زده است.

 

حسن رسولی، عضو نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان دیروز گفته است: «من و بهزاد نبوی معتقد بودیم که این دو کاندیدا (همتی، مهرعلیزاده) می‌توانند برای اعلام برنامه به نهاد اجماع‌ساز بیایند و برنامه آنها بررسی شود. اما مجمع عمومی نهاد اجماع‌ساز با رویکرد بنده و بهزاد نبوی مخالف بود و درنتیجه اجازه حضور به مهرعلیزاده و همتی داده نشد.»

 

اعلام این خبر، آن‌هم در روزی که اطلاعیه جعلی حمایت خاتمی از یکی از کاندیداها، از جانب یکی از نزدیکان رییس دولت اصلاحات تکذیب و عنوان شد که او «هیچ اظهارنظری راجع به کاندیداهای انتخابات نکرده» و «اطلاعیه منتسب به او جعلی و کذب است.»

 

فشار اصولگرایان به مهرعلیزاده و همتی

 

اما این تنها دردسر 2 کاندیدای غیراصولگرا نبود. پس از آنکه مهرعلیزاده به بیان نکاتی درباره مدرک تحصیلی رییسی پرداخت، حامیان رییسی هم دست به کار شده و مدرک مهرعلیزاده را زیر سوال بردند.

 

ازجمله خبرگزاری اصولگرای فارس دیروز مدعی شد که محسن مهرعلیزاده، دارای مدرک دکترای رشته مهندسی اقتصاد از دانشگاه تیلبرگ هلند نیست. این خبرگزاری همچنین تاکید کرده که علی تاجرنیا، سخنگوی ستاد مهرعلیزاده به این خبرگزاری گفته که اسناد مدرک تحصیلی مهرعلیزاده را ارسال می‌کند ولی ظاهرا تا ظهر دیروز هم سندی ارسال نشده است.

 

در همین حال نصرالله پژمانفر، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس و ازجمله اعضای جبهه پایداری در مجلس هم از ورود کمیسیون اصل 90 به مشکلات و پرونده‌های بسیاری که به‌ گفته او بانک مرکزی برای مردم ایجاد کرده و تورم سرسام‌آوری بر کشور تحمیل شده، خبر داده است.

 

دولت اصلاحات دولت اصلاح طلبان   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

چه ترکیباتی محافظ ریه و دشمن ویروس کرونا هستند؟پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ترکیبات خاصی را معرفی کرده‌اند که شاید بتوانند از ورود کروناویروس به ریه و تکثیر شدن جلوگیری کنند.
برنا ویروس 

  

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد که بر اساس آمارهای اعلام شده تا کنون بیش از 86 درصد رانندگان حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری تسهیلات کرونایی مصوب را دریافت کرده‌اند و دیگر رانندگان نیز باید آن را دریافت کنند.
نامه نیوز حمل و نقل وام اتوبوس 

  

مظنه تست جعلی کرونا چند؟ + فیلمچندی پیش مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود مهم ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد از جمله مسافران پروازها بوده است.
گسترش سلامت وزارت بهداشت درمان 

  

دژپسند: فرصت نجات بورس را از ما گرفتندوزیر اقتصاد با بیان اینکه، از ابتدای فروردین سال 99 تا پایان اسفند ماه سال 99 میزان رشد شاخص حدود 155 درصد بود، گفت: فرصت اجرای مصوبات طلایی برای نجات بورس را از ما گرفتند.
گسترش ماه سرمایه اقتصاد 

  

آیا واقعا ورزش مانع بروز نوع شدید کرونا می‌شود؟نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد ورزش کردن خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 را کاهش می‌دهد.
برنا ورزش 

  

دوران ریکاوری کرونا چه غذاهایی بخوریمپژوهش ها نشان می­ دهد خطر ابتلا به ویروس کووید 19 در افرادی که تغذیه نامناسبی دارند، بیشتر است.
برنا پژوهش ویروس تغذیه 

  

انتشار اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزیموضوع سفرهای نوروزی در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با حضور نمایندگان همه دستگاههای اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا خروجی آن جلسه مبنی بر استمرار اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند ( آزاد بودن سفر به مناطق زرد، آبی و ممنوعیت سفر به مناطق نارنجی و قرمز) در ایام تعطیلات نوروز به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه گردید.
اقتصادنیوز نوروز سفر تعطیلات 

  

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رئیس جمهوردر پی طرح برخی ادعاهای تکراری در خصوص فرایند تصمیم‌گیری درباره وضع نشدن ممنوعیت سفر در تعطیلات نوروزی سال 1400 در ستاد ملی مبارزه با کرونا و انتساب این تصمیم به شخص رئیس‌جمهور از سوی یکی از نامزدهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه شد.
برنا انتخابات ریاست جمهوری تعطیلات نوروزی رئیس جمهور 

  

مصوبات بانکی ستاد کرونا ابلاغ شد + جزئیاتبانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی کرونا در حوزه بانکی در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی کسب و کارهای آسیب دیده و ممنوعیت محدودیت ارائه خدمات به چک‌های وصول نشده را ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک ایرنا 

  

افت نسبی شاخص‌ها در بازار سهام/ بورس در تعلیق و انتظار + نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 شاخص‌های بورس نزول کردند و شاهد رشد خروج سهام داران از بازار بودیم.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز/ پروتکل‌ها رعایت نشددبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات رئیسی از نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهو
خبرفوری انتخابات ریاست جمهوری اهواز ریاست جمهوری 

  

پاسخ ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهوازدبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز پاسخ داد
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان 

  

بلایی هولناکی که کرونا سر مغز می‌آوردبیش از یکسال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده و تاکنون میلیون ها نفر به این ویروس مبتلا شده و تعداد زیادی از این افراد نیز درگذشته اند. متاسفانه پژوهش ها نشان می دهد این بیماری دارای تبعات و عوارض متعددی است.
برنا مغز ویروس پژوهش 

  

بورس و ضرر و زیاد برخی سهامداران | پاسخ مهرعلیزاده درباره وضعیت بورسمهرعلیزاده درباره وضعیت بورس گفت: به نظر من باید کار بورس را به بورس سپرد و نقش سهامداران عمده را به حداقل رساند.
۵۵ آنلاین پول دولت تولید 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات سید ابراهیم رئیسی در مورد تجمع انتخاباتی اهواز/ به رغم تاکیدات فراوان، پروتکل‌های بهداشتی در این تجمع رعایت نشدبراساس اعلام ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان، در نهایت با پیگیری عوامل استانی ستاد انتخاباتی این نامزد انتخابات، بالغ بر 4 هزار نفر از 28 شهرستان استان با اتوبوس به محل سخنرانی اعزام و تجمع انتخاباتی در ساعت 22 آغاز می شود و آنچه در این تجمع انتخاباتی برگزار شده برخلاف تمامی دستورالعمل ها و مجوزها بوده و پروتکل های بهداشتی مقرر شده از سوی ستاد ملی کرونا رعایت نشده است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان