اعتماد   |  سیاسی  |  

رعایت قانون وظیفه اول نمایندگان مجلس است

یک کارشناس مسائل حقوقی با بیان اینکه رعایت قانون، فرهنگ و اخلاق ابتدائا توسط نمایندگان مجلس، انتظار بزرگی نیست، گفت: از آنجا که نمایندگان مجلس همیشه در دید و منظر مردم هستند، موظف به رعایت بیشتر و شدیدتر اخلاق و فرهنگ خواهند بود.

رعایت قانون وظیفه اول نمایندگان مجلس است

اعتمادآنلاین| یک کارشناس مسائل حقوقی با بیان اینکه رعایت قانون، فرهنگ و اخلاق ابتدائا توسط نمایندگان مجلس، انتظار بزرگی نیست، گفت: از آنجا که نمایندگان مجلس همیشه در دید و منظر مردم هستند، موظف به رعایت بیشتر و شدیدتر اخلاق و فرهنگ خواهند بود.

 

عبدالله سمامی در رابطه با استفاده از ادبیات تند و بی اخلاقی برخی نمایندگان از تریبون مجلس، اظهار کرد: در این رابطه باید سه مبحث را مدنظر قرار داد؛ در ابتدا نگاهمان باید به قانون باشد و سپس به فرهنگ و عرف جامعه و سوم اخلاق مداری و اخلاق موجود در جامعه را باید مد نظر قرار دهیم که در هر سه مورد بحث استفاده از ادبیات تند که به نوعی توهین یا فحاشی تلقی شود -فارغ از اینکه هرگز بحث سازندگی را نخواهد داشت و جنس این سخن و بیان نمی‌تواند سازنده باشد و نتیجه خوبی هم نخواهد داشت- خود این موضوع که در قالب توهین و فحاشی قرار بگیرد از ناحیه قانون، فرهنگ و اخلاق منکوب است و هر سه قاعده این گونه ادبیات را نفی می‌کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان مجلس که خودشان مقنن هستند قوانین مجازات اسلامی را در این باب جدی نگیرند، فرهنگ اسلامی و ایرانی را رعایت نکنند و رعایت احترام و اخلاق را سرمنشاء و سرمنزل مقصود خود تلقی نکنند و همچنین تمامی برنامه‌ها، اظهارات و نوشتار خودشان را بر مبنای اخلاق در نظر نگیرند، چه انتظاری می‌شود از مردم عادی داشت؟ مردمی که موظف به رعایت قانونی هستند که مقنن آنها نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حساب می‌آیند.

 

این وکیل دادگستری در ادامه بیان کرد: بنابراین باید این مساله را به عنوان وظیفه ذاتی نمایندگان مجلس دانست که آن چیزی را که مصوبه نمایندگان مجلس بوده اول باید خودشان رعایت کنند و سپس این انتظار را داشته باشند که مردم با ادبیات درست با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

 

سمامی با بیان اینکه "رعایت قانون، فرهنگ و اخلاق ابتدائا توسط نمایندگان مجلس، انتظار بزرگی نیست"، تصریح کرد: اگر ادبیات و مطالب نماینده‌ای خدای ناکرده با بی اخلاقی و ضد فرهنگ بودن، موهن بوده و مطالبش به فحاشی نزدیک باشد، مطمئنا مطابق ماده دو قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قابلیت پیگیری و برخورد دارد و اینگونه نیست که نمایندگان مجلس بتوانند در چارچوب تریبون مجلس هر مطلبی را عنوان کنند و این‌قدر نمایندگان مجلس فارغ از رعایت و اجرای قانون نیستند.

 

وی یادآور شد: در متن سوگندی که نمایندگان مجلس یاد می‌کنند، رعایت شان نمایندگی مجلس یکی از موارد بسیار مهم است. شان نمایندگان مجلس در این نیست که خودشان قانون را زیر پا بگذارند و رعایت نکنند و حتی نگاه سطحی به قوانینی که به اخلاق و فرهنگ نزدیک است داشته باشند، چون نمایندگان مجلس همیشه در دید و منظر مردم هستند، بنابراین موظف به رعایت بیشتر و شدیدتر اینگونه موضوعات خواهند بود.

 

این کارشناس مسائل حقوقی با بیان اینکه "عدم رعایت سوگند هم پاسخگویی خودش را دارد"، گفت: در صنوف مختلف رعایت احترام به اشخاص در قوانین به نوعی تاکید شده است، به طور مثال در قوانین وکالت و سوگندنامه وکیل دادگستری، پزشکان، پرستاران و اکثر صنوف رسمی رعایت احترام افراد، مردم و مراجعین یکی از موضوعات تاکید شده در قانون است و عدم رعایت این مبحث مجازات‌های انتظامی بسیار بزرگی را برای کسانی که رعایت نمی‌کنند، دارد.

 

سمامی در پایان تاکید کرد: علی ای حال نمایندگان محترم مجلس که خودشان مقنن هستند و به نوعی مجازات اسلامی هم مواد مصرحی در این باره دارد، نگاه اخلاقی و فرهنگی هم انتظار این امر را از آنها بالاتر می‌برد و مطمئنا باید رعایت بیشتری در این زمینه داشته باشند.

 

منبع: ایسنا

قانون مجلس شورای اسلامی وکالت   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

در مقابله با کرونا 14 شهید داده‌ایم/ نبش قبر هیچ فایده‌ای به حال کشور نداردرئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش گفت: رهبر انقلاب فرموده بودند فعلا صلاح نمی‌دانم ارتش بیش از این مقداری که در جبهه مقاومت ایفای نقش می‌کند حضور یابد.
ایلنا مدرسه درمان درآمد 

  

احتمال افزایش محدودیت‌ها در فرانسه در پی افزایش آمار کرونارئیس جمهور فرانسه اعلام کرد شیوع کووید 19 در این کشور شاهد جهش بوده است.
اعتماد درمان فرانسه رئیس جمهور 

  

واکسن کرونا تا آوریل 2021 به مردم عرضه می‌شودآنتونی فاوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید: واکسن‌های کووید 19 تا ماه آوریل برای عموم مردم این کشور در دسترس خواهد بود.
اعتماد مصاحبه آلرژی ماه 

  

واکنش عجیب بورس در روز اول هفتهدر حالی که سیگنال‌ها برای بازار سهام مثبت بود اما با شروع معاملات امروز بازار سهام عرضه در نمادهای شاخص‌ساز از جمله گروه‌های فلزات اساسی، پتروشیمی و خودرویی باعث ریزش 1٫75 درصدی شاخص کل شد.
گسترش سهام شاخص فلزات 

  

شاخص بورس ارتفاع 1.4 میلیون واحد را هم از دست داددر جریان معاملات امروز بازار سرمایه دقایقی پیش، شاخص بورس ارتفاع 1.4 میلیون واحد را هم از دست داد.
تسنیم شاخص ایران سرمایه 

  

نرخ رشد درآمد هواوی به خاطر کرونا و تحریم های آمریکا کاهش یافته استدرآمد هواوی در سه ماه تابستان 217.3 میلیارد یوان (32.55 میلیارد دلار) بود یعنی تنها 3.7 درصد بالاتر از درآمد آن در همین دوره در سال گذشته میلادی. هواوی در تابستان سال گذشته 209.5 میلیارد یوان (31.39 میلیارد دلار) درآمد داشت.
تسنیم درآمد هوآوی دولت 

  

در بورس انرژی ایران این پتانسیل وجود دارد که معاملات حتی به جای تصفیه نقدی در حساب‌های داخلی یا بین‌المللی به‌صورت تهاتر تصفیه شود یعنی امکان دریافت یک کالای دیگر (همچون طلا یا محصولات کشاورزی) در قبال عرضه نفت خام و فرآورده‌ها وجود دارد...
نامه نیوز بنزین انرژی ایران 

  

افت 20 هزارواحدی بورس | شاخص وارد کانال یک میلیون و300هزار واحدی شدشاخص بورس در ابتدای معاملات امروز شنبه 3 آبان ماه با افت 20 هزار و 830 واحدی وارد کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی شد.
۵۵ آنلاین شاخص خودرو ماه 

  

توقف ساخت‌و‌ساز مسکن با تداوم گرانی مصالح؛ بازار بورس راه‌کار ساماندهی قیمت تجهیزات ساختمانی علیرضا پاک فطرت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نسبت به وضعیت رکودی بازار ساخت و ساز مسکن در کشور هشدار داد و گفت: در شرایط کنونی افزایش قیمت تمام شده مسکن موجب شده که سازندگان و فعالان بخش خصوصی برای ورود به عرصه ساخت و ساز ریسک نکنند. ساخت و ساز مسکن در صورت تداوم گرانی مصالح متوقف می شود نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از افزایش چشمگیر قیمت مصالح…
خانه‌ملت ساخت و ساز مصالح ساختمانی مجلس شورای اسلامی 

  

خانواده‌های چینی و هندی طی همه گیری ویروس کرونا ثروتمندتر می‌شوندبه گفته کردیت سوئیس، بهبود اقتصاد جهان در سال آینده باعث ایجاد ثروت بیشتری در سراسر دنیا می‌شود ولی آمریکای شمالی از این قانون پیروی نخواهد کرد چون اقتصاد آن همچنان به خاطر افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا ضعیف است.
تسنیم خانواده سوئیس ثروت 

  

فوری / بورس دوباره ریخت!بورس امروز نیز کار خود را به صورت منفی شروع کرد.
گسترش کار شاخص فولاد 

  

کاهش قیمت دلار در بازار جهانیشاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با 0.24 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 92.737 واحد بسته شد.
اعتماد قیمت دلار دلار آمریکا