گسترش   |  اقتصادی  |  

دو توصیه مهم این هفته به بورس بازان

بورس هفته پر فراز و فرودی به اتمام رسان در جریان معاملات چند هفته اخیر روند فرود این بازار بسیار چشم‌گیر بود و شاخص کل کف قبلی خود را از دست داد اما دو روز پایانی معاملات فشار عرضه کاسته شد و بورس مثبت شد. حال باید دید که در هفته جاری شاخص بورس چگونه خواهد شد.

دو توصیه مهم این هفته به بورس بازان

شاخص بورس در آخرین روز هفته گذشته پس از مدتها عقب‌نشینی، سبزپوش شد تا بورس از پس 5 ماه نوسان شدید وارد فاز تازه‌ای از فعالیت خود شود در همین راستا خبرنگار بورس گسترش نیوز با مسعود میرزاباقری کارشناس بازار سرمایه به گفتگو پرداخته است تا روند این بازار را در هفته پیش رو بررسی کند برای خواندن این گزارش با گسترش نیوز همراه باشید:

 

مسعود میرزا باقری درباره روند بازار بورس در هفته گذشته اظهار کرد: هفته گذشته طوفان سرخ و منفی بازار سهام بعد از برجای گذاشتن خسارات سنگین به سهامداران نخستین قربانی خود را از مسئولین گرفت. رئیس سازمان بورس با یک متن که در سطر سطرش می‌شد اثرات انتقاد به مقامات مسئول و غیرمسئول بالادست را دید، استعفای خود را تقدیم کرد و شورای عالی بورس هم پذیرفت! به همین راحتی.

حباب عجیب در بورس

وی ادامه داد: یک طوفان سهمگین تبلیغاتی راه انداختند. قیمت سهام را به ضرب و زور کاهش موقت نرخ بهره، افزایش نقدینگی، پمپاژ اعتبار بانکی و بالا بردن موقت نرخ ارز تا سقف های تاریخی، به یک حباب عجیب کشاندند و سهام دولتی را در قالب صندوق های قابل معامله و خرده فروشی به مردم با قیمت های عجیب فروختند و تمام.

 از این مسائل پیش و پا افتاده اگر بگذریم ، هفته گذشته اگر چه در ادامه چند هفته منفی و دلسرد کننده قبل بود اما با گزارشات بسیار بسیار امیدوار کننده شرکت های بزرگ رنگ و بوی بهتری گرفت.

این کارشناس بورس افزود: شرکت های فولادی و پتروشیمی مطابق انتظار سود سه ماهه را بسیار خوب گزارش کردند و حتی در مواردی سود سه ماهه اخیر از سود شش ماهه اول سال هم بیشتر بود که این خود باعث تجدید نظر خریداران و فروشندگان سهام شد و در یکی دو روز آخر بازار بیشتر خریدار بود تا فروشنده.

وی در بین سایر صنایع هم گزارش بانکی ها نشان دهنده رشد بود و روانکار ها هم گزارشات غافلگیر کننده و خوبی ارائه دادند.

اتفاقات مهم در خارج از بورس

وی خاطرنشان کرد: اما خارج از بازار سهام اتفاقات مهمتری رخ داد، بایدن بالاخره به کاخ سفید رفت و گمانه زنی ها از اقدامات ماههای نخستین ریاست جمهوری او آغاز شد، در راستای همین گمانه زنی ها مقامات بانک مرکزی گفتند نرخ ارز پایین خواهد آمد و آمد. مقامات وزارت نفت گفتند که نفت بیشتری تولید و معامله خواهند کرد و رئیس‌جمهور گفت دلار را تا 15 هزار تومان در سال آتی پایین خواهیم آورد، هر چند این آخری را عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی خیلی جدی نگرفت اما همین مساله باعث کاهش نرخ ارز شد و دلار از 25 هزار تومان تا محدوده ی 20 هزار تومان پایین رفت و دوباره آخر هفته به برگشت به کانال 23 هزار تومان.

این نوسانات شدید تمام بازار ها را سردرگم کرد و بازاری ها در یک حالت سرگیجه بسر میبرند.

مراقب باشید بورس این هفته نوسان دارد

میرزاباقری درباره روند بورس در هفته جاری گفت: با مرور اتفاقات هفته گذشته برای هفته آینده هم نوسانات بازار کاملا محتمل و قابل پیش بینی است. فعلا بنظر باید با گزارشات شرکت ها سرگرم بود و با دقت و وسواس فراوان سعی در گزینش شرکت های پر پتانسیل تر داشت.

وی ادامه داد: توصیه همیشگی به سهام داران در بازار منفی و نزولی این است که یا سهام خرید نکنید و یا انتظاراتتان را از بازار و سهام شرکت متناسب با وضعیت کلی اقتصاد تعدیل کنید. قطعا در حال حاضر تعداد سهام ارزنده بسیار بیشتر از نیمه اول سال است اما نوسانات شدید سیاسی و اقتصادی برای بازار سهام همچون سمی مهلک است که میتواند قیمت سهام را از ارزش واقعی خود بسیار دور کند. پس باید صبر و حوصله این نوع بازار را داشت و با دقت بسیار بیشتری به انتخاب سهام پرداخت.

این کارشناس بورس در پایان اظهار کرد: توصیه دوم اینکه از اخبار مرتبط با شعار مقامات سیاسی دور باشید تا کمتر دچار سوگیری شوید. سیاستمداران در تمام دنیا برای اهداف غیر اقتصادی ، شعار های اقتصادی می دهند غافل ازینکه که در بلند مدت اقتصاد چندان گوشش بدهکار این شعار ها نخواهد بود.

رئیس جمهور وزارت نفت ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

کرونای ایرانی وجود ندارد/ پیک کرونا احتمال جهش را بالا می بردقاسم جان بابایی گفت: چیزی تحت عنوان کرونای ایرانی وجود ندارد و این موارد صرفا شایعاتی است که مطرح شده است.
برنا 

  

کرونای انگلیسی در ساوه ثبت شدسخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه با بیان اینکه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در ساوه شناسایی شد، نسبت به رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و مسئولان تاکید کرد.
۵۵ آنلاین ویروس بیمارستان استان البرز 

  

جهش ویروس در پیک دوم و سوم/خطر کرونا در افراد چاق و دیابتی به گزارش خبرنگار مهر، قاسم جان بابایی، در گفتگوی زنده خبری شبکه خبر سیما، به ارائه گزارشی از وضعیت حوزه درمان کشور پرداخت. وی گفت: جهش ویروس ذاتی است و مواردی که در کشور پیدا شده جز ذات ویروس است. جان بابایی افزود: جهش ویروس در جاهایی اتفاق افتاده که سیر بیماری را بدتر نکرده است. معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در پیک‌های دوم و سوم این جهش ویروس اتفاق افتاده بود اما در جاهایی…
مهر ویروس درمان وزارت بهداشت 

  

جشن عروسی 14 نفر را در خوزستان کرونایی کردسرپرست فرمانداری ایذه خوزستان گفت: برگزاری یک جشن عروسی غیرمجاز در ایذه موجب ابتلای 14 نفر از افراد شرکت کننده به ویروس کرونا شد.
گسترش درمان ویروس خانواده 

  

آخرین وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت + جدولوضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.
گسترش شرکت فولاد شرکت پست سهام عدالت 

  

ابتلای یک خانواده 10 نفره به ویروس کرونا در خوزستانسرپرست فرمانداری شهرستان ایذه از ابتلای یک خانواده 10 نفره به ویروس کرونا به دلیل شرکت در یک مراسم ع
خبرفوری خانواده ویروس اهواز 

  

رنج بورس از بی‌اعتمادی سهامداراناین روزها روند بازار سرمایه تکراری و البته خسته کننده شده و شاخص کل، روزانه با افتی حدودا 10 هزار واحدی به کار خود پایان می‌دهد و ارزش معاملات نیز، معمولا به سختی از 5 هزار میلیارد عبور می‌کند.
اقتصادنیوز سرمایه شاخص کار 

  

تظاهرات علیه محدودیت‌های کرونایی در دوبلین/ ترقه‌ مقابل صورت یکی از ماموران منفجر شدتظاهرات صدها ایرلندی در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی در دوبلین روز شنبه با مداخله پلیس به خشونت کشیده شد.
برنا پلیس خشونت 

  

بیژن مرتضوی به دلیل کرونا در بیمارستان بستری شدبیژن مرتضوی، خواننده و آهنگساز ایرانی به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
خبرفوری بیمارستان خواننده خاورمیانه 

  

خروج هند از رکود اقتصادی ناشی از کرونااقتصاد هند با غلبه بر رکود اقتصادی ناشی از کووید، در سه ماه آخر سال 2020 به رشد خود بازگشت.
برنا هند رکود اقتصادی اقتصاد 

  

واکسن اسپوتنیک در برابر کرونای انگلیسی مقاوم است؟معاون مرکز گامالیا گفت: مطالعه اخیری که انجام شده نشان می‌دهد که واکسیناسیون مجدد با واکسن اسپوتنیک v در برابر جهش‌های جدید ویروس کرونا از جمله گونه‌های انگلیسی و آفریقای جنوبی، بسیار خوب عمل کرده است».
اقتصادنیوز واکسیناسیون ویروس آفریقای جنوبی