موتلفه همکاری گسترده‌ای با چین دارد

جهت بررسی بیشتر تفاهم ایران و چین گفتگو کردیم با لاله افتخاری، نماینده ادوار مجلس، فعال سیاسی اصولگرا و از اعضای حزب موتلفه اسلامی و جبهه پیروان خط امام و رهبری که مشروح آن را می‌خوانیم:

موتلفه همکاری گسترده‌ای با چین دارد

ابتدا تحلیلتان را پیرامون تفاهم‌نامه اخیر ایران و چین بفرمایید. یک گام ارزشمندی که برداشته شد باید خیلی زودتر انجام می‌گرفت ولی به هر دلیلی این زمان در بخش مقدماتی به نتیجه رسید در حقیقت این اتفاق یک تفاهم‌نامه‌ای نیست که بگوییم برای ما الزام‌آور باشد بلکه نوعی سند چشم‌انداز است و نقشه راهی برای تعاملات بین دو کشور در عرصه‌های مختلف است.

این تفاهم تا چه حد در تغییر رفتار غرب نسبت به ایران تاثیر خواهد داشت؟ میزان اینکه چقدر این اتفاق می‌تواند تاثیر داشته باشد باید در بازخوردها سنجیده شود. وقتی نگاه می‌کنیم که ضدانقلاب وطن دوست شده است و بایدن نسبت به این توافق اظهار نگرانی می‌کند، رژیم صهیونیستی و... زمانیکه بازخورد این‌ها را می‌بینیم به این نتیجه می‌رسیم که توافق با چین در افزایش اقتدار ملی، منطقه‌ای و بین المللی ما بسیار تاثیرگذار است و در حقیقت می‌تواند در محاسبات سیاسی جهانی و اقتدار ببخشد به ما در میز مذاکراتی که در عرصه‌های مختلف ممکن است در مجامع بین المللی داشته باشیم. اما تحقق صحبت‌های مقام معظم رهبری این بود که چند سال قبل فرمودند که باید نگاه را به شرق بیاندازیم یعنی از ظرفیت‌های شرق و تفاهم‌های فرهنگی و پیشینه و جمعیت باید به آن‌ها توجه و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

چقدر می‌توان به چین اعتماد کرد و بنظر شما چین در صورت فشار از سوی آمریکا ممکن است تفاهم نامه‌های خود را با ایران لغو کند؟ چین یک کشور کوچک با یک پادشاه و ملکه نیست که بخواهد به این راحتی زیر میز بزند و همینطور آبروی خودش را هزینه کند و یا دیگری با یک تهدید چین را از چنین قرارداد مهمی منصرف کند ولی مسئله‌ای که هست اینجاست که تفاهم با چین برای ما الزام‌آور نیست و هر کجایی که نسبت به طرف مقابل احساس خطر شود، می‌توان از این مسیر بازگشت.

چرا در جامعه واکنش‌های منفی بسیاری نسبت به این تفاهم نامه ایجاد شد؟ یک سری از واکنش‌ها از سر ناآگاهی است زیرا مردم اطلاع دقیق نداشته و ندارند و تحت تاثیر فضای مجازی و اطلاعاتی که به آن‌ها می‌رسد قرار می‌گیرند. حتی کسانی‌که مقداری رده بالاتر از عموم جامعه دارند و مسئولیت یک تشکل سیاسی را دارند یا مسئولیت سیاسی دارند، حداقل تا زمانی درک درستی از این واقعه نداشتند و ممکن است موضع‌گیری منفی از سر ناآگاهی، نه غرض‌ورزی کرده باشند. بخش دیگر کسانی هستند که با غرض‌ورزی و با خط گرفتن از رسانه‌های خارجی برخورد می‌کنند. در حقیقت تلاششان بر این است که با خارج منطبق باشند و یا منافعشان در این است یا قسم خورده دشمن هستند هر چند بخش قابل توجهی از جامعه نیز نسبت به این توافق استقبال کرده و این اتفاق را یک گام موفقی برای انقلاب ما دانستند. با توجه به اینکه بنده توفیق دارم و در موتلفه اسلامی هستم باید عرض کنم که موتلفه ارتباطات سیاسی و اقتصادی خوبی با چین دارند و ما عضو گروه دوستی پارلمانی نیز بوده‌ایم و بحث‌های خوب فرهنگی زیادی بین این دو کشور وجود داشت و بحث جاده ابریشم باعث ایجاد یک نوع دغدغه‌مندی و علاقه‌ای بین دو کشور ایجاد شود به جهت اینکه ارتباطات را دوباره برقرار کنند. و اگر امروز از این زمینه‌ها استفاده نکنیم سودی به همراه ندارد. از اینکه می‌بینیم زبان فارسی در چین گسترش پیدا کرده و مسلمانان نیز در چین زندگی می‌کنند و فرهنگ شرقی مشترکی که بین ما هست می‌تواند در صورت برنامه ریزی صحیح به نتایج خوبی ختم شود. قرآن کریم نیز ما را به تعاملات بشر دوستانه دعوت می‌کند. انشالله بتوانیم در عرصه‌ی تعاملات اقتصادی، فناوری، سیاسی و.. در این زمینه برنامه‌ریزی خوبی با چین داشته باشیم.

عدم پذیرش اف.ای.تی.اف مسلما در این نوع روابط نیز گریبان‌گیر ایران خواهد شد، ایران چه راهکاری برای این مشکل خواهد داشت؟ این سوال را صاحب نظران این زمینه باید پاسخ دهند بنابراین من به خودم اجازه نمی‌دهم در این عرصه که تخصصم نیست وارد شوم. اما بحثی که وجود دارد این است که زمانی‌که به اف.ای.تی.اف نپیوسته بودیم چه مشکلاتی داشتیم؟ مثل برجام، برخی چنان برجام را به زندگی مردم حتی آب خوردنشان گره زده بودند که مردم احساس می‌کردند اکسیژنشان هم به برجام وابسته است اما دیدیم دستاورد که هیچ بلکه دستاوردهای قبلی ما هم گرفته شد و از کجا معلوم اف.ای.تی.اف برجام دوم نباشد؟ مثل برخی از کنوانسیون‌های بین المللی که ما را اجبار می‌کنند اما خود آن کشورها متعهد به کنوانسیون ها نیستند. درباره چین هم می‌بنییم که کشورهای دیگر با چین ارتباط دارند و نگرانی ندارند اما زمانی‌که ما با چین در ارتباط قرار می‌گیریم احساس نگرانی می‌کنند. همیشه نباید دیگران بستری را فراهم کنند و ما ناچار به بازی در زمین آن‌ها باشیم. ما می‌توانیم بازی را تغییر دهیم و دیگران را به زمین خود بیاوریم.

ارتباط با چین تا حد امکان این را دارد که ایران از مشکلات فعلی خود عبور کند و آیا به تنهایی با اتحاد با شرق می‌توانیم به توسعه دست یابیم؟ ارتباط با شرق به تنهایی نیست ما با کشورهای مختلف در چارچوب مشخص و برد برد در تعامل هستیم. من فکر می‌کنم که در بحث اشتغال‌زایی، ارتقاء فناوری و استفاده از بازار چین برای فروش محصولاتمان ارتباط با چین موثر باشد.

ارتباط با چین و سیاست خارجی ایا در انتخابات 1400 تاثیرگذار خواهد بود؟ این اتفاق کار یک دولت نیست که دولت بخواهد آن را به اسم خودش تمام کند و کاری فراتر از دولت است، بنابراین می‌تواند در افزایش میزان مشارکت مردم تاثیرگذار باشد وقتی مردم می‌بیننند اقدامات خوبی در حال انجام است دلگرم می‌شوند و مشارکت حداکثری می‌تواند بر این توافق‌ها و موفقیت آن‌ها موثر باشد

نکته آخر بنظر من اگر فرمایشات رهبری را پیگیری کنیم، مطالبات مردم را درک کنیم، می‌توانیم الگوی جهان باشیم.

 

حزب موتلفه اسلامی ایران فضای مجازی   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

قاضی زاده هاشمی: 200 کد حقوقی بیش از 130 هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردندنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
۵۵ آنلاین شاخص 

  

تصاویر: بیمارستان صحرایی بیماران کروناییبا افزایش مبتلایان به کرونا در اصفهان بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این بیماران خدمات ارائه میکند.بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی 9 ماه است که با ظرفیت 60 تخت مشغول به فعالیت است که با ورود به موج جدید کرونا تعداد تخت ها را افزایش داده است.در حال حاضر 40 بیمار در این بیمارستان صحرایی بستری هستند.
فردا بیمارستان اصفهان سپاه پاسداران 

  

النصر پیش از دیدار با فولاد تست کرونا دادباشگاه النصر عربستان از تست کرونای بازیکنانش پیش از دیدار با فولاد در لیگ قهرمانان آسیا خبر داد.
ایلنا فولاد عربستان لیگ قهرمانان آسیا 

  

تخلف برخی از دستگاه‌های ملی از مصوبات ستاد مقابله با کرونااستاندار تهران گفت: بعضی از دستگاه‌های ملی، مصوبات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی را رعایت نمی‌کنند که
خبرفوری گاز سربازی بانک 

  

اتفاقات عجیب در بازار بورسنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
فردا شاخص 

  

چه افرادی باید واکسن کرونا را تزریق کنند؟به گفته پژوهشگران، حتی پس از عفونت قبلی و وجود آنتی بادی، واکسیناسیون برای تقویت پاسخ های ایمنی، جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش انتقال ویروس هنوز لازم است. بنابراین، برای جوانان مهم است که واکسن را تا جایی که ممکن است، استفاده کنند.
برنا جوانان ویروس واکسیناسیون 

  

چند باور اشتباه درباره کرونا/ سطوح آلوده خطرناک است؟محققان در بررسی‌های خود و همچنین مشاهده عوارض ناشی از کرونا به یکسری از خطاهای خود در مورد ویروس کرونا در روزهای آغازین عالم‌گیری کووید19پی برده‌اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، خبرنگاران و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون رایگان