ورزش۳   |  ورزشی  |  

چگونه مربی رزمی شایسته ای انتخاب کنیم؟

مربی و معلم بهترین سر مشق و مهمترین الگوی حرکتی و رفتاری شاگرد است . به گونه ای که دانش آموزان خردسال اکثراً تحت تاثیر فراوان معلمین و به ویژه مربیان تربیت بدنی خود قرار می گیرندو گاه حرکات و رفتارهای آنها را تا آخر عمر الگوی خود قرار می دهند. به این ترتیب ورزشکاران نیز نسبت به ویژگی های شخصیتی و رفتاری مربی خود افرادی خود نماو متظاهر یا انسانهایی گشاده طبع خواهند بود.

چگونه مربی رزمی شایسته ای انتخاب کنیم؟

پیدا کردن یک مربی خوب هنرهای رزمی می تواند کار بسیار سخت و چالش برانگیزی باشد  زیرا باید شخصی را پیدا کنید که بتواند دانش و مهارت خود را به راحتی به شما انتقال دهد و همچنین شخصیت مناسبی برای آموزش داشته باشد. این چیزی نیست که فورا بتوانید آن را پیدا کنید و حتی ممکن است ماه ها زیر نظر یک مربی کار کنید و سپس بفهمید که برای آموزش مناسب نیست.

در ادامه این مقاله که در "ورزش سه" منتشر می‌شود، مشخصات یک مربی خوب را به شما خواهیم گفت.

 

1- آنچه در نگاه اول می بینید احتمالا همان چیزی است که می خواهید. مربی بی ادب و متکبر و عصبی و یا کسانی که هنرجویان خود را سرزنش می کند کسی نیست که بخواهید زیر نظر او هنرهای رزمی را یاد بگیرید. هنرهای رزمی این نیستند که شما فقط از نظر جسمی بهتر از همه باشید، بلکه باید در سطح معنوی و فلسفی نیز پیشرفت کرده و به کمک آنها تواضع و فروتنی را یاد بگیرید تا بتوانید این فضایل اخلاقی را به بهترین شکل به شاگردان خود انتقال دهید. پس بنابراین اولین چیزیکه بسیار مهم و ضروری است اخلاق و کردار مناسب با فضای تمرین و باشگاه است.

 

2- مربیان باید به سبکی که می خواهند آموزش دهند متعهد باشند. تسلط بر یک هنر رزمی مستلزم داشتن سال ها فداکاری و تعهد می باشد. اگر یک مربی ادعا کند که دارای دو جین کمربند سیاه در دیگر سبک های رزمی است باید بدانید که چراغ قرمز خود را روشن کرده و مسلما حرف و عمل این گونه مربیان با هم همخوانی ندارد و به عبارتی یک جای کار میلنگد. دلیل آن این است که داشتن تبحر و تسلط کامل بر یک سبک رزمی نیاز به سال ها مطالعه و تحقیق و تمرین مداوم می باشد. همانطور که اویاما اسطوره کاراته می گوید: رسیدن به کمربند مشکی پایان کار نیست، بلکه آغاز راهی است که تا پایان عمر ادامه دارد. کسی که چندین سبک رزمی را کار کرده باشد نسبت به شخصی که تمام عمر خود را صرف یاد گرفتن تنها یک سبک رزمی کرده است از اولویت پایین تری برخوردار است.

 

3- آنها نباید علاوه بر چیزی که آموزش می دهند به سبک های دیگر نیز متکی باشند. اعتماد به نفس خوب و تکبر و غرور بد است. در واقع هیچ مربی رزمی نمی گوید که تنها رشته رزمی او بهترین رشته رزمی است و دیگر سبک ها بی فایده و بدرد نخور هستند. شما باید بدانید که تمامی هنرهای رزمی دارای مزایا و معایب مختص خود هستند و نمی توان یکی از آنها را بر دیگری برتر دانست. پس بنابراین یک مربی رزمی بایستی به تمام سبکها و هنرهای رزمی احترام بگذارد و در جهت رشد و ارتقا سبک خود بکوشد.

 

4- آنها نباید ادعا کنند که همه چیز را می دانند.

آیا مربی شما می گوید که شکست ناپذیر است و در رشته رزمی خود بهترین است و تمامی نکات و پیچ و خم های سبک رزمی خود را می داند؟ می توانم  با جرات به شما بگویم که حرف او غیر منطقی است و این حرف را فقط به دلیل تکبر و غرور بیش از حد خود می گوید و همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم تکبر و غرور دو چیزی هستند که هیچ مربی خوبی نباید آنها را داشته باشد. به کسی اجازه ندهید که ذهن شما را با انتظارات غیر واقعی پر کند.

5-داشتن شخصت نافذ، به طوریکه شاگرد آن را بپذیرد، دوست بدارد و او را الگو قرار دهد. در این مورد می توان به صداقت، صمیمیت، محبت ، علاقه با شاگرد و رابطه خالص و بی غرض اشاره نمود.

6- باید به ورزشکاران اعتماد داشته باشد. ازجمله اصلی ترین ویژگی های یک مربی هنرهای رزمی داشتن اخلاق حرفه ای می باشد. اخلاق حرفه ای به معنای این است که مربی با اعتقاد به نتیجه بتواند هنرآموزان خود را برگزیده و در این راه به آنها اعتماد کند تا بتوانند خود را نشان دهند.

 

7-بتواند از تجربیات دیگر افراد استفاده کند. یک مربی خوب باید شهامت آن را داشته باشد که از تجربه های دیگر افراد برای ارتقا خود و کلاسش استفاده کند.

 

8-داشتن ابتکار عمل. هر کدام از هنرجویان دارای وضعیت فیزیکی و استعدادهای متفاوتی می باشند، یک مربی خوب باید قادر باشد که استعدادهای هر کدام از هنرجویان را تشخیص داده و بر روی آنها کار کند.

 

9-به کسب نتیجه ایمان داشته باشد. مربی موفق می شود که اول بتواند خود و استعدادهایش راشناخته و با تحقیق و بکار گیری تجربه های خود و دیگران کار مورد نظر را انجام داده و نسبت به گرفتن نتیجه از آن ایمان داشته باشد.

 

10-آخرین ویژگی که در این مقاله به آن اشاره می کنیم تحمل شنیدن نظرات دیگران می باشد. یک نظر هر اندازه هم که از دید شما کم اهمیت باشد احتمال دارد که چیز نهفته ای در آن باشد. برای اینکه پیشرفت کرده و نتیجه بهتری بگیرید سعی کنید نظرات دیگران را شنیده و آنهایی که مناسب هستند را بکار بگیرید. یک مربی خوب باید ظرفیت انتقاد پذیری بالایی هم داشته باشد

 

ورزش آموزش کاراته   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

بایدن اتهام‌زنی‌ها به چین درخصوص منشأ ویروس کرونا را تکرار کردرئیس‌جمهور آمریکا با ابراز تردید درباره همکاری دولت چین با تحقیقات سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ شیوع ویروس کرونا، گفت پکن فقط درباره نقش خود برای کمک به جهان حرف می‌زند.
اعتماد چین ویروس رئیس جمهور 

  

قارچ سیاه و کرونا/ ماسک‌ها محل رشد قارچ‌های سیاه هستند؟در هند نوعی عفونت قارچی به اسم موکورمایکوزیس یا زیگومیکوزیس که به «قارچ سیاه» هم معروف است، شیوع پی
خبرفوری دارو ویروس تولید 

  

جزئیات پروتکل‌های ضدکرونایی برای انتخاباتِ فردااستفاده از ماسک در صفوف و شعب اخذ رای برای تمامی افراد الزامی بوده و لازم است که محیط برگزاری انتخابات نیز مورد گندزدایی قرار گیرد.
اقتصادنیوز ماسک 

  

خبر مهم از ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا به ایرانمحمدحسن قوسیان‌مقدم گفت: بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا از ابتدا تاکنون صبح پنجشنبه 27 خرداد به تهران می‌رسد.
اقتصادنیوز ایران تهران 

  

چرا بورس پس از دو هفته بازهم سقوط کرد؟سهام پس از دو هفته صعودی، دوباره عقب‌نشینی کردند
گسترش دولت سهام درآمد 

  

تاثیر بورس برمیزان رای ملت در انتخاباتدر گیر و دار بحث‌ها و گفت‌وگوهای انتخاباتی که هرچه به روز برگزاری انتخابات نزدیک‌‌تر می‌شویم، داغ‌تر و تا حدودی جنجالی‌تر می‌شود، گاه گداری هم کاربران شبکه‌های اجتماعی به دیگر اظهارنظرها‌ی خارج از فضای انتخابات توجه می‌کنند. دیروز صحبت‌های رئیس دولت در جلسه هیات دولت مورد توجه بخشی از کاربران دو شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام قرار گرفته بود.
گسترش درآمد انتخابات ریاست جمهوری دولت دوازدهم 

  

معامله 2 هزار میلیارد تومانی خارج از ساعت معاملاتی بورساقتصادنیوز: فرابورس درحالی از اطلاعیه مهم 6 نماد از تابلوی قرمز به تابلوی زرد و نارنجی خبر داد که یک معامله 2 هزار میلیارد تومانی در روز پایانی هفته جاری خارج از بورس انجام شد.
اقتصادنیوز 

  

این داروی ارزان قیمت درمان جدید کروناستاقتصادنیوز : دقیقاً یک سال پس از کشف یک داروی استروئیدی ارزان قیمت که در کاهش مرگ و میر بیماران در مرحله حاد کووید 19 مؤثر بود، اکنون پژوهشگران می‌گویند که داروی نجات‌بخش دیگری را برای این بیماری پیدا کرده‌اند.
اقتصادنیوز قیمت درمان مرگ 

  

بعد از کرونا این عذاها را بخوریداقتصادنیوز : همه ما یک سال و اندی گذشته روزهای سختی را پشت سر گذاشته ایم که هنوز هم از شر اثرات منفی آن روی ابعاد مختلف زندگی مان خلاص نشده ایم. بسیاری از افراد به این عفونت مبتلا شده اند و برخی هم عزیزان خود را به دلیل این عفونت مهملک از دست داده اند.
اقتصادنیوز 

  

فعلا خودرو نخرید! / قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابدیک کارشناس خودرو با تاکیر بر اینکه اینکه وضعیت در آینده و بعد از انتخابات چه خواهد شد متأثر مستقیم ا
خبرفوری خودرو قیمت رئیس جمهور 

  

محموله جدید واکسن کرونا وارد کشور می شودمحمد حسن قوسیان گفت:در چهارمین مرحله از ورود واکسن کرونا به ایران صبح روز پنجشنبه دو میلیون دز واکسن کرونا جهت توزیع تحویل مقامات وزارت بهداشت می شود.
برنا وزارت بهداشت ایران 

  

چرا روحانی بورس را 3 روزه سبز نکرد؟ +فیلماگر 3 روزه بورس سبز می‌شد، چرا دولت روحانی بورس را 3 روزه سبز نکرد؟
اقتصادنیوز دولت 

  

قاضی‎زاده: 3 روزه می‎شود اعتماد را به بورس برگرداندقاضی‎زاده: وقتی یک تصمیم شبانه باعث ریزش بورس می‎شوند، 3 روزه هم می‎شود اعتماد را به بورس برگرداند
فردا 

  

خبر خوش برای مبتلایان به کرونانتایج یک بررسی نشان می‌دهد بیمارانی که در نخستین ماه‌های شروع همه‌گیری کرونا، مبتلا شده و بهبود یافتند حتما باید واکسن دریافت کنند تا به انواع جدید ویروس مبتلا نشوند.
۵۵ آنلاین ماه آفریقای جنوبی دولت