آیت الله صانعی و استقلال مرجعیت

بابک مجیدی، انصاف نیوز: انصاری راد می‌گوید آیت‌الله صانعی با مردم به خاظر فتواهایی که با خواسته‌های جدید منطبق بوده ارتباط نزدیکی داشت و مبنای فتواهای او برخلاف فقه متعارف و کلاسیک این بود که براساس عقل مستقل فتوا صادر می‌کرد. سیدرضا اکرمی نیز می‌گوید فتواهای آیت الله صانعی را نباید بر اساس خط و … نوشته آیت الله صانعی و استقلال مرجعیت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

آیت الله صانعی و استقلال مرجعیت

بابک مجیدی، انصاف نیوز:  انصاری راد می‌گوید آیت‌الله صانعی با مردم به خاظر فتواهایی که با خواسته‌های جدید منطبق بوده ارتباط نزدیکی داشت و مبنای فتواهای او برخلاف فقه متعارف و کلاسیک این بود که براساس عقل مستقل فتوا صادر می‌کرد. سیدرضا اکرمی نیز می‌گوید فتواهای آیت الله صانعی را نباید بر اساس خط و ربط سیاسی بررسی کرد، بلکه باید از منظر حوزوی این مسائل بررسی شوند. حمزه غالبی دبیر ستاد جوانان میرحسین موسوی در انتخابات 88 نیز می‌گوید: آیت‌الله صانعی با استقلال رای خود برای استقلال نهاد مرجعیت از حکومت نقش جدی بازی کرد.

آیت الله یوسف صانعی از جمله مراجع تقلیدی بود که  بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 مواضعی گرفت که مورد نقد یا تمجید جریانات سیاسی و مردم قرار گرفت. همچنین او در برخی از موارد فقهی فتواهایی صادر کرد که در زمان خود پیشروانه محسوب می‌شد، از فتوا درمورد سن تکلیف دختران تا فتاوی در مورد  قضاوت، رهبری، مرجعیت و شهادت زنان.

با گذشت حدود چهل روز از درگذشت آیت الله صانعی، سیدرضا اکرمی، مشاور عالی وزیر کشور، حمزه غالبی دبیر ستاد جوانان میرحسن موسوی که در پاریس ساکن است و حجت‌الاسلام حسین انصاری راد روحانی اصلاح طلب و نماینده سابق مجلس در دوره‌های پنجم و ششم درباره‌ی فتاوی آیت الله صانعی و همچنین نقش سیاسی او در مقاطعی با انصاف نیوز به گفت‌وگو نشسته‌اند که در ادامه می‌خوانید:

 انصاری راد: مرحوم صانعی بر اساس عقل مستقل فتوا صادر می‌کرد

حجت‌الاسلام حسین انصاری راد درباره اینکه آیا آقای صانعی به دلیل فتواهای‌شان ارتباط نزدیکی با مردم داشت یا خیر می‌گوید: قطعا داشته است. بالاخره ایشان فتواهایی دارند که با خواسته‌های جدید کنونی منطبق است و به آنها پاسخ داده است. قطعا با طبقه‌ای از عامه‌ی روشنفکران و آگاهانی که طرفدار حقوق بشر هستند و شرایط کنونی جهان را با آنچه در گذشته بوده تفکیک می‌کنند، منطبق است. گفته می‌شود مبنای ایشان در فتواها، عقل مستقل است. چون مبنای اجتهاد چهار مبنای عقل، کتاب، سنت و اجماع برای فتوا است. منتها در فقه متعارف، کلاسیک و مشهور فقها، آنچه وجود دارد این است که عقل مستقل را مبنا قرار نمی‌دهند بلکه عقل را در چارچوب همان مفاهیم کتاب، سنت و اجماع به کار می‌برند. من از نزدیک از ایشان نشنیدم ولی از بعضی شاگردان ایشان شنیده‌ام که مرحوم آیت‌الله  صانعی در مورد مسائل، عقل مستقل را مبنای فتوا قرار می‌داد و برآن اساس فتوا می‌دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاری راد

وی همچنین درباره تاثیرگذاری آیت‌الله صانعی بر اصلاح‌طلبان و اینکه کدام موضع ایشان در چه زمانی از تاریخ تاثیرگذار بود گفت: محافظه کاران با ایشان ارتباط خوبی نداشتند و اخیرا ایشان تفکر  اصلاح‌طلبی داشتند درحالی که از اول دارای چنین تفکراتی نبودند و همان تفکر قدیم و اصولگرایی را داشتند. تا آنجا که من می‌دانم ایشان تا آخرین روزهای حیات‌شان، از پیروان آیت الله خمینی بوده و از ایشان به عنوان امام علیه السلام یاد می‌کردند. از نظر سیاست‌ به اصلاح‌طلبان نزدیک بود و طبیعتا جناح اصولگرا از ایشان نگران و ناراحت بودند. به هر صورت مرحوم صانعی، به عنوان کسی که درس خارج فقه می‌داد، رسانه داشت و عده‌ای هم در حوزه و بیرون از ایشان پیروی می‌کردند، از سیاست‌های اصلاح‌طلبانه حمایت می‌کردند اما دقیقا از چه بزنگاهی ایشان شروع کردند را من نمی‌دانم.

 

اکرمی: فتواهای آقای صانعی را باید در مسائل حوزوی بحث کرد نه سیاسی

سیدرضا اکرمی درباره محبوبیت آیت‌الله صانعی میان مردم، با توجه به اینکه بعضی جریانات سیاسی حتی سعی بر زیرسوال بردن مرجعیت او داشتند و توسط برخی رسانه‌ها از جمله صدا و سیما در برخی مقاطع مورد حمله قرار گرفته بود، به انصاف نیوز گفت: درباره آیت الله صانعی، ما باید سه مطلب را مورد ارزیابی قرار دهیم. یکی دوران تحصیلی ایشان است. همه‌ی کسانی که دوران تحصیل ایشان را دیده‌اند گفته‌اند که ایشان طلبه‌ای کوشا، فعال، جدی و دنبال کار بوده است.

دومین مطلب این است که وقتی به زمان انقلاب می‌رسیم، مسئولیت پذیری ایشان تا دادستانی کل کشور -که حکم امام (ره) را دارد- را داریم که چند سالی انجام وظیفه کردند و بعد برای ادامه تدریس و تالیف و… به قم رفتند. نکته‌ی سوم مسائل اجتماعی است که باید بررسی شود. در مسائل اجتماعی که مثلا ممکن است مسئله‌ای نو باشد، باید یک فقیه جامع‌الشرایطی باشد که حضور ذهن داشته باشد و مبانی اجتهادی هم در اختیار داشته باشد و بتواند بلافاصله نظر دهد.

سال 54 خاطره‌ای در حج دارم، وقتی آتش‌سوزی به وجود آمد و عده‌ی زیادی از بین رفتند و آسیب دیدند، مسائل جدیدی به وجود آمد که هیچکس نمی‌دانست باید چه‌کار کند. باید در همان بیابان با کمترین امکانات بماند و بالاخره روز یازدهم و دوازدهم را هم بگذراند، یا اینکه می‌تواند به مکه معظمه برگردد و ده‌ها مسئله‌ی دیگر، یعنی همان جا مسائل جدیدی پیش آمد.

مرحوم آقای صانعی به مسائل اجتماعی نویی پرداختند، مثل فرزندخواندگی یا مسائل مربوط به قضاوت زنان، مسائل مربوط به دیه، که خیلی سر و صدا به وجود آورد. باید اینگونه مسائل در همان دایره‌ی حوزوی و بین فقهای حوزه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و شائبه سیاسی و اجتماعی و شهرتی نداشته باشد. بالاخره مسائل جدیدی داریم که حکم جدید می‌خواهد.

در مصاحبه‌ای مثال زدم و گفتم آیت‌الله مکارم که از مراجع مسلم است، یک مرتبه در فصل حج فتوا داد که چون قربانی در منا تلف می‌شود، حاجی در روز عید قربان همان جا به ایران خبر دهد که برایم قربانی کنید که من اینجا از احرام دربیایم. همان وقت بعضی از مراجع این را قبول نداشتند و گفتند ما باید قربانی را همان جا انجام دهیم، چون شان نزول قربانی در منا است. ولی ایشان با جرئت و قاطعیت فتوا داد و برخی از مقلدین او هم به فتوای ایشان عمل کردند. یا مسئله‌ی شطرنج که امام (ره) اجازه داد و گفت چون دیگر این آلت قمار نیست بلکه آلت ورزشی است و برد- باخت در آن وجود ندارد، بنابراین بازی با شطرنج اشکال ندارد. در همان وقت برخی از شاگردان ایشان مثل مرحوم قدیری اشکال کردند و امام هم جواب داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی

ما باید این مسائل را حوزوی بحث کنیم و شائبه‌ی سیاسی و سیاست‌زدگی را کنار بگذاریم. یا مسئله‌ی حلیت اهل کتاب واقعا یک بحث جدی است که بعضی‌ها انسان‌ها را ذاتا پاک می‌دانند و می‌گویند عرضا مثلا اگر مشروب یا گوشت خوک بخورد نجس می‌شود. اما بعضی‌ها هم قبول ندارند و فتوای‌شان همچنان بر نجس بودن آنهاست. این سری مسائل را نباید سیاسی کرد. ادله اجتهادی را که قرآن مجید، سنت پیغمبر و روایات اهل بیت و اجماع و عقل را بگذاریم جلوی خودمان و روی این مدارک مقداری با هم بحث کنیم. بالاخره برخی نمی‌پذیرند و قبول نمی‌کنند و می‌گویند اینها بدعت است و بعضی‌ها هم می‌گویند این نظر بدیعی است و قابل تامل و دقت است. اگر انصاف وجود داشته باشد باید اینگونه مسائل را حوزوی بحث کنیم نه خطی و جناحی.

اکرمی درباره این پرسش که مرحوم آیت‌الله صانعی جزو مراجعی بودند که ارتباط نزدیکی با مردم داشتند آیا این نزدیکی ارتباطی با فتواهای‌شان داشته، گفت: همه‌ی مراجع با مردم در تماس‌اند و معمولا از ایشان سوال را به صورت تلفنی یا مکتوب می‌پرسند. همه‌ی مراجع با مردم در تماس هستند. منتها نگاه متفاوت است. مثلا در مورد مسئله‌ی یائسگی برخی از مراجع یائسگی را در مورد زنان سادات و غیر سادات نظرات متفاوتی دارند. می‌گویند زن سیده 50 سال به بالا یائسه می‌شود. بعضی‌ها می‌گویند 60 به بالا و بعضی‌ها هم می‌گویند اصلا تفاوتی ندارد. این مربوط به دلایلی است که ما باید ببینیم مدرک تا به کجا می‌کشد. یا درباره‌ی زیارت نامه حضرت سید الشهدا، در فقه داریم مسافر در چهار شهر اختیار دارد نمازش را درست بخواند یا شکسته. بعضی‌ها فقط مسجد الحرام، بعضی‌ها فقط مسجد النبی و بعضی‌ها هم  مدینه و مکه قدیم و مدینه‌ی قدیم و برخی هم کربلا، مکه و کوفه را می‌گویند. باید ببینیم لحن و سنخ سخن امام معصوم چیست. این برداشت‌ها با هم تفاوت دارد. مثل قصه‌ی دیدن ماه و رویت هلال. برخی از دلایل می‌گوید شما باید ماه را با چشم سر ببینید. بعضی‌ها می‌گویند فقط باید ببینید، چه با سلاح و چه بی سلاح. این  برداشت‌ شخصی نیست. لحن کلام را باید دید و برداشت را باید نگاه کرد و آن وقت نسبت به آن نظر داد. مگر اینکه خدای ناکرده ما باهم خرده حسابی داشته باشیم و نظرات را حمل بر مسائل خاصی کنیم که آن موضوع دیگری است.

همچنین وی درباره خاطره‌ای از مرحوم صانعی گفت: زمانی در مسجد ارگ برای شهید بابایی بالای منبر رفتم. این جمله را گفتم: «خدا انسان را آفرید، انسان هم توجیه را.»  آیت‌الله صانعی خیلی از این عبارت خوشش آمد و سر درس هم نقل کرده بود. گاهی نشست و برخاست‌هایی در افطار باهم داشتیم. من ایشان را سلیم النفس و خوش اخلاق دیدم. در دوران تحصیلم دیدم که بسیار کوشا و فعال بود. اگر کسی سعه صدر داشته باشد، باید بداند ما در علوم انسانی الی ماشاالله اختلاف نظر داریم. وقتی مسائل فلسفی، عقلی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی می‌رسیم، واقعا اختلاف نظر بسیار وجود دارد و باید یکدیگر را تحمل کنیم. محکمات و اصول را باید جدی بگیریم و نسبت به متشابهات و مسائل فرعی هرکسی به نظر خودش باید عمل کند.

حمزه غالبی: آیت‌الله صانعی برای استقلال نهاد مرجعیت از حکومت نقش جدی بازی کرد

حمزه غالبی، نقش آیت الله صانعی را از چند جهت تاریخی دانست و درباره‌ی او به انصاف نیوز گفت: «اول: ایشان به یکسری از مسائل دنیای جدید پرداخت و برای کسانی که می‌خواستند در زیست خودشان در دنیای جدید زیست مومنانه و متشرع داشته باشند راهی باز کرد.

حمزه غالبی

دوم:  برخی چون حکومت دینی است، نهاد مرجعیت را ادامه‌ی حکومت می‌دانند. آیت‌الله صانعی با استقلال رای خود برای استقلال نهاد مرجعیت  از حکومت، نقشی جدی بازی کرد.

سوم: در کشور ما مرجعیت همیشه سعی کرد صدای مردم باشد. آیت‌الله صانعی با پذیرا شدن بخش معترض جامعه، نقش نهاد مرجعیت را احیا کرد. راز جاذبه و دافعه‌ی هواداران و مخالفان آیت الله صانعی این سه محور بود.»

غالبی در پاسخ به اینکه «باتوجه به ارتباط اصلاح طلبان با آیت الله صانعی آیا می‌توان مرحوم صانعی را محدود به یک جناح و جریان دانست؟» گفت: اصلاح‌طلبان‌ چون بخشی از اعتراض جامعه را نمایندگی می‌کنند، خود به خود به مرجعی که مردم معترض را می‌پذیرد نزدیک می‌شوند. اما این مسئله چندان جناحی نبود و نیست.

او در انتها درباره‌ی مواضع مختلف و تاثیرگذار آیت الله صانعی در بزنگاه‌های سیاسی، گفت: از صدر انقلاب، دوره‌ی جنگ تا دوره اصلاحات و جنبش سبز، ایشان صدای مردم بود در یک جاهایی حکومت خوشش می‌آمد و یک جاهایی هم خیر. اما خیلی از مواضع سیاسی ایشان که خیلی مهم و تاثیرگذار بودند، پویایی فقه شیعه در پرداخت مسائل جدید جامعه و مقاومت در مقابل کسانی بود که می‌خواستند سنت فقه شیعه را به سرنوشت فقه اهل تسنن دچار کنند.

انتهای پیام

برچسب هاآیت الله صانعی آیت الله یوسف صانعی انتخابات ریاست جمهوری 88 حسین انصاری راد حمزه غالبی ستاد جوانان میر حسین موسوی ستاد میرحسین موسوی سیدرضا اکرمی فتوای آیت الله صانعی

آیت الله یوسف صانعی میرحسین موسوی صدا و سیما   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

غول‌های تکنولوژی؛ صنعتگران دوره کروناهمه‌گیری ویروس کرونا در جهان علاوه بر تهدید جدی سلامت افراد، ضربه‌های محکمی هم بر پیکره تجارت و اقتصاد کشورها زده است. با این حال اما شیوع کووید-19 برای بعضی‌ها چندان هم بد نبوده است.
شما‌نیوز ویروس سلامت تجارت 

  

قیمت گذاری محصولات پذیرفته شده در بورس مغایر قانون و منطق اقتصادی استمدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، هرگونه دخالت در قیمت گذاری و تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا را فاقد منطق اقتصادی و مغابر با قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید دانست .
شما‌نیوز قیمت درآمد بورس کالا 

  

هر اجتماعی را تعطیل کنید تا کرونا را شکست دهیماین همه آسان گیری برای چیست؟ این همه کوتاه آمدن برای چیست؟ دیگر چه اتفاقی باید بیفتد تا قوانین سفت و سخت کرونایی در کشور حاکم شود؟
۵۵ آنلاین تهران ایران بیمارستان 

  

کرونا همچنان در اوج | 5039 ابتلا و 322 فوتی جدید در کشورسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5039 مورد جدید کووید-19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد و گفت: متاسفانه در همین بازه زمانی، 322 تن نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت قزوین زنجان 

  

آخرین آمار کرونا در ایران|� 5039 بیمار و 322 فوتی جدیدسخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین آمار بیماران و بهبودیافتگان کرونا در کشور گفت: در طول شبانه روز گذشته 322 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند.
تسنیم درمان ایران وزارت بهداشت 

  

آزمون پذیرش دستیار پزشکی در سایه کرونا؟انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی، انتقادات و سوالات خود را در قالب بیانیه‌ای در مورد تاریخ آزمون پذیرش دستیار پزشکی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی منتشر کرد.
ایبنا آموزش پزشکی درمان وزارت بهداشت 

  

در بورس امروز چه گذشت؟در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل در پی عرضه‌های سنگین در کلیت بازار سهام 3 درصد ریزش داشت و به یک میلیون و 419 هزار واحد رسید.
گسترش سهام عدالت سهام شاخص 

  

شرایط دریافت بیمه بیکاری کرونا + فیلممدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون شرایط دریافت این بیمه را تشریح کرد.
گسترش بیمه بیکاری بیمه بیکاری 

  

حرکت به سمت بانکداری الکترونیک لازمه اصلاح سیستم بانکداری کشور است/ ورود بانک ها به بورس به نفع بازار سرمایه نیستعضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است: برای اصلاح سیستم بانکداری کشور باید به سمت بانکداری
خبرفوری بهره وری الکترونیک بانک صادرات 

  

توسعه مراکز مشاوره سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید برای راهنمایی کاربران بورسدر سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار سرمایه باید صرفا با تکیه بر دانش و تحلیل خود، اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کردند اما در حال حاضر خدمات مشاوره‌ای برای معرفی ابزارهای جدید اهمیت فراوانی دارد تا نقدینگی به سمت مناسبی سوق پیدا کند و سرمایه‌گذراران بسته به شرایط خود بتوانند مدیریت بهتری بر دارایی‌شان داشته باشند.
ایلنا مراکز مشاوره سرمایه درآمد 

  

قیمت خودرو به شدت کاهش یافتدر پی کاهش نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار خودرو نیز کاهشی شد به طوری که قیمت خودروهای داخلی 7 تا 10 میلیون تومان پایین آمد. در عین حال قیمت خودروهای خارجی نیز به طور متوسط حدود 30 میلیون تومان کاهش یافت.
شما‌نیوز قیمت ارز قیمت کاهش قیمت ها 

  

مدیرعامل بورس تهران: عرضه حقوقی ها محدود می شودمدیرعامل بورس تهران با اعلام آخرین آمار بازارگردانی شرکت ها و الزام عرضه حقوقی‌ها متناسب با شرایط بازار گفت: عرضه حقوقی‌ها با ابزار قانونی محدود می شود.
شما‌نیوز بورس تهران تهران سهام 

  

بازگشت ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی‌ثباتیهای ارزی را کاهش می‌دهد / ایرانی‌ها عاشق صلح هستند نه سلاح / روند شیوع کرونا در 12 استان سیر صعودی و در 9 استان شرایط هشدار وجود داردسخنگوی دولت با اشاره به بی‌ثباتی بازار ارز در کشور تاکید کرد: اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی ثباتیهای ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد.
اعتماد ارز صادرات غیرنفتی بیمارستان 

  

چوب بی‌‌تدبیری دولت لای چرخ کنترل کرونا| چرا برای جلوگیری از سفرها محدودیت خاصی اعمال نمی‌شود؟باگذشت هشت ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور و جان باختن بیش از 30هزار هموطن، ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت خاصی برای کاهش سفرها اعمال نکرده و محدودیت‌‌های اعمال شده تأثیر چشمگیری بر کاهش سفرها نداشته است.
تسنیم هیئت دولت دولت ماه 

  

موفقیت یک شرکت‌دانش‌بنیان در ساخت نمونه اولیه واکسن نوترکیب کرونامحققان یک شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با همکاری بنیاد برکت موفق به ساخت نمونه اولیه واکسن نوترکیب کرونا مبتنی بر ویروس مهندسی شده سرخک شدند.
تسنیم موفقیت دانشگاه علوم پزشکی تهران دانش بنیان