حضور کارآفرینان در فراکسیون زنان مجلس برای تحقق مطالبات زنان روستایی و عشایری

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سومین نشست کمیته اقتصاد و کارآفرینی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی امروز(سه‌شنبه اول مردادماه) با حضور مسئولان و کارآفرینان حوزه اقتصادی اعم از بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون و سازمان تعاون روستایی ایران برگزار شد. بازارآفرینی برای زنان روستایی و عشایر نباید مغفول باقی بماند فریده اولادقباد با بیان اینکه این سومین جلسه کمیته اقتصاد و کارآفرینی…

حضور کارآفرینان در فراکسیون زنان مجلس برای تحقق مطالبات زنان روستایی و عشایری

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سومین نشست کمیته اقتصاد و کارآفرینی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی امروز(سه‌شنبه اول مردادماه) با حضور مسئولان و کارآفرینان حوزه اقتصادی اعم از بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون و سازمان تعاون روستایی ایران برگزار شد.

بازارآفرینی برای زنان روستایی و عشایر نباید مغفول باقی بماند

فریده اولادقباد  با بیان اینکه این سومین جلسه کمیته اقتصاد و کارآفرینی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی بوده که با حضور فعالان حوزه کارآفرینی برگزار شده است، گفت: امیدوارم با توجه به مصوبات مهمی که برنامه ششم توسعه و قوانین بودجه 97 و 98، اشتغال زنان و ساماندهی این بخش که محور اساسی برنامه های فراکسیون زنان و مجلس بوده است با ارائه تسهیلات به زنان خانه دار و روستایی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایجاد تعاونی ها از این نظر دارای اهمیت ویژه ای است که به ارتقاء مشاغل خانگی در روستاها منتهی می شود ضمن اینکه زنان روستایی که در این بخش فعالیت دارند به تولیدات ناخالصی کمک کرده و نقش اثرگذاری در اقتصاد مقاومتی و رشد و توسعه اقتصادی کشور دارند.

وی یادآور شد: مسئولان باید به این مهم برسند که برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار باید به اشتغال حوزه زنان توجه ویژه ای شود و اگر اقتصاد پایدار را هم چون نردبانی در نظر بگیریم به طور قطع اولین پله آن تقویت مشاغل روستایی با اولویت اشتغال زنان است.

اولادقباد با یادآوری بازدیدی که از وضعیت زنان عشایر داشته در بیان مطالبات آن ها خاطرنشان کرد: در میان این قشر زنان توانمندی با دغدغه ملی وجود داشتند که باید از آن ها و کسب و کار کوچک آن ها که بیشتر در زمینه تولید صنایع دستی است حمایت کنیم که تحقق این مهم نیز در گرو ممانعت از سوءاستفاده واسطه گرها و دلالان است و از طریق بازارآفرینی برای این زنان امکان پذیر خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در پایان بر ضرورت پرداخت تسهیلات به زنان خانه دار و کسب و کار مجازی در جهت اشتغال زایی تاکید کرد و افزود: در این مورد نیاز است که رفع موانعی که این افراد با آن مواجه هستند از طریق همکاری بانک ها همچون بانک رفاه برطرف شود و آن ها از خدمات این بخش بهره ببرند ضمن اینکه لازم است نشستی با حضور مدیرعامل بانک ها برای رفع چالش های موجود در این حوزه برگزار شود.

ضرورت برندسازی برای محصولات خانگی زنان روستایی و عشایر

در ادامه سیده فاطمه حسینی  رئیس کمیته اقتصاد و کارآفرینی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از چالش های کنونی حوزه اقتصاد کشور اشتغال زایی بوده که تاثیر به سزایی برحسب آثار آن در وضعیت معیشت خانواده ها دارد از سوی دیگر اقتصاد در حوزه زنان از ابعاد مشارکت اقتصادی  و اقتصاد و رفاه خانواده از اهمیت به سزایی برخوردار است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نتیجه تحقیقات نشان می دهد در هر جا که فرصت ها و منابع بر مبنای عدالت جنسیتی تخصیص پیدا کرده باشد فقر کمتری در آن منطقه مشاهده می شود اما چنانچه براساس تبعیض جنسیتی صورت گرفته باشد خانوارها در آن محدوده با فقر بیشتری مواجه خواهند بود.

وی با بیان اینکه فقرزدایی و کاهش و محو محرومیت از اهداف مهم برنامه ششم توسعه است، خاطرنشان کرد: در این مورد روستاها و حاشیه شهرها نقاط هدف هستند ضمن اینکه با تمرکز بر ارتقاء مشارکت اقتصادی زنان روستایی که نقش مهمی در اقتصاد روستا دارند می توان بستر و فرصت مناسبی در جهت رفع محرومیت در این مناطق ایجاد کرد به همین دلیل کمیسیون اقتصادی با تاکید بر توان افزایی و بسترسازی برای اشتغال زنان روستایی با تعیین ردیفی در قالب قوانین بودجه سنواتی گام برمی دارد.

حسینی با یادآوری دلیل برگزاری این نشست با حضور مسئولان مرتبط با حوزه کارآفرینی تاکید کرد: بی تردید نشست آتی با حضور مسئولان ذیربط اعم از مدیران بانک های عامل که باید منابعی از صندوق توسعه ملی در اختیار آن ها قرار گیرد برگزار می شود چرا که باید تلاش کرد تا توان تسهیلات دهی صندوق های خرد و پوشش و درصد نفوذ آن ها را افزایش دهیم تا زنان بیشتری بتوانند از خدمات این بخش بهره مند شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر ضرورت افزایش مشارکت اقتصادی زنان روستایی عنوان کرد: هم اکنون باید برای برند سازی محصولات خانگی زنان روستایی تلاش شود کمااینکه در دنیا تجارب خوبی در این زمینه وجود دارد که نشان می دهد در پی آن تولیدکنندگان به صورت عادلانه از سود حاصل از آن بهره مند شده اند چرا که روش متداول در دنیا باعث می شود دلالان نتوانند نسبت به پرداخت حقوق تولیدکنندگان اجحاف کنند و این در حالی است که بسیاری از زنان روستایی کشور دسترسی به بازار ندارند و با کمترین درآمد مواجه می شوند بنابراین باید دست دلالان در روند عرضه تولیدات این قشر کوتاه شود.

وی افزود: در رابطه با تسهیلات کنونی که از محل بودجه عمومی در قالب یارانه پرداخت می شود سود تسهیلات در اختیار بانک ها و صندوق ها قرار می گیرد بنابراین فراکسیون زنان در نظر دارد با دعوت از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به این موضوع ورود پیدا کرده و تفاهم نامه ای امضا کند تا این اطمینان حاصل شود که در این حوزه توجه به حوزه زنان در اولویت قرار می گیرد.

رئیس کمیته اقتصاد و کارآفرینی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با ارزیابی مثبت از ارائه پیشنهادی در این نشست برای ایجاد صندوق ضمانت سرمایه گذاری مختص بانوان، اظهار کرد: بی تردید باید نشستی با حضور مسئولان مربوطه در این حوزه برگزار شود تا بتوان نظرات آن ها را مبنای این ایده قرار داد همچنین تمرکز بانک توسعه تعاون در اتصال تعاونی ها در حوزه زنان اتفاق خوبی است که می تواند در همکاری با سایر بانک ها نیز اتفاق بیفتد.

حسینی در پایان از مسئولان حاضر در این نشست خواست تا پیشنهادات خود پیرامون ارتقاء وضعیت اقتصادی روستاها به ویژه در حوزه زنان را به صورت مکتوب به فراکسیون زنان ارائه دهند ضمن اینکه از ایجاد بانک حوزه روستایی در جهت تسهیل ارائه خدمات به این قشر استقبال کرد و بر ضرورت بررسی بیشتر بر روی این موضوع تاکید کرد.

تضامین بانکی مانعی در مسیر فعالیت زنان روستایی و عشایری در عرصه اقتصادی است

سیده حمیده زرآبادی افزود: مشکلی که در حوزه اشتغال زنان روستایی وجود دارد این است که آن ها از توان مالی لازم برای فعالیت در این حوزه برخوردار نبوده و باید از تسهیلات بانک ها در این زمینه استفاده کنند و این در حالی است که متاسفانه در ارائه تضامین مالی به بانک ها با مشکل مواجه شده چرا که از پشتوانه مالی لازم برخوردار نبوده و قادر به ارائه ضمانت در این بخش نیستند.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در ادامه از مسئولان بانک ها و صندوق های حاضر در این نشست خواست تا آماری را در رابطه با درصد بهره مندی زنان به ویژه روستاییان از تسهیلات این بانک ها به فراکسیون ارائه شود.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد که باید شرایط جدیدی برای تسهیل دریافت وام از بانک ها برای زنان روستایی ایجاد شود تا آن ها بتوانند بدون دغدغه داشتن ضامن با استفاده از تسهیلات این بخش در عرصه اقتصادی فعال شوند.

تخصیص اعتبارات زمینه نقش‌آفرینی زنان روستایی در عرصه بین‌المللی را فراهم می‌کند

سیده فاطمه ذوالقدر با یادآوری اینکه در پی بازدیدی که از وضعیت زنان عشایری داشته ایجاد صندوق ویژه زنان عشایر از مطالبات آن ها بوده است، گفت: بی تردید زنان عشایری نقش مهمی در تولید ناخالصی و درآمدزایی در این بخش دارند بنابراین باید اعتبارات خاصی برای آن ها در نظر گرفته شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش آفرینی زنان روستایی در عرصه بین المللی تصریح کرد: هم اکنون زنان تولید کننده محصولات کشاورزی به ویژه در جنوب کشور توانسته اند از بازارهای دیگر کشورها سهمی داشته باشند اما برای افزایش فعالیت های خود در این بخش نیازمند اخذ مجوز و بهره مندی از تسهیلات هستند که در شرایط کنونی بروکراسی و سختگیری های اداری مانع از تحقق این مهم برای آن ها شده است بنابراین لازم است رفع مشکلات این قشر در اولویت دستورکار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

میزان تسهیلات بانک‌ها برای تخصیص به زنان روستایی افزایش یابد

زهرا ساعی با اشاره به تجربه موفقی که در زمینه فعال سازی صندوق های خرد روستایی در آذربایجان شرقی داشته اند، گفت: هم اکنون نیاز است که رقم وام های تخصیص داده شده به تولیدکنندگان این بخش متناسب با افزایش تورم و گرانی موجود افزایش پیدا کرده و شرایط تضامین نیز تسهیل شود چرا که زنان روستایی از ملک یا پشتوانه مالی برخوردار نیستند و این امر می طلبد که مسئولان بانک ها شرایط جدیدی را برای آن ها به ویژه زنان سرپرست خانوار ایجاد کرده و به لحاظ معنوی از آن ها حمایت کنند.

نمونه تولیدات موفق روستایی به عنوان الگو در کشور استفاده شود

هاجر چنارانی با بیان اینکه قرار است روستاها فاقد افراد بیکار شوند، از اجرای طرح هایی در حوزه انتخابیه اش یاد کرد که در راستای تقویت هنر زنان این خطه همچون گلیم بافی و گیوه بافی که در طول تاریخ نقش آفرین بوده اند.

نماینده مردم فیروزه و نیشابور در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هم اکنون لازم است نمونه فعالیت های موفق زنان روستایی به عنوان الگو در کل کشور مورد استفاده قرار گیرد، همچنین از ظرفیت فراکسیون زنان باید برای ایجاد ارتباط با کارآفرینان کشور استفاده شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون می توان در روستاها برای هر زن با تخصیص تنها 2 میلیون اعتبار کارآفرینی کرد، کما اینکه برای محصولات حوله مشهد جهت برندسازی اعلام آمادگی شد.

چنارانی در پایان تاکید کرد که نیاز است نهضتی جهت اشتغالزایی و فعالسازی تعاونی ها در روستاها به ویژه در زمینه گلخانه داری ایجاد شود.

زنان روستایی در بهره‌مندی از تبصره 18 مورد غفلت واقع شده‌اند

معصومه آقاپور علیشاهی  با بیان اینکه تضامین وام ها در حوزه اشتغال روستایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: هم اکنون این موضوع به عنوان مانعی در مسیر اشتغالزایی در روستاها دردسرساز شده است، چرا که زنان روستایی ملکی به نام خود نداشته یا سندهای آنها فاقد ارزش مالی زیاد است، بنابراین در ارائه ضامن برای بهره مندی از تسهیلات بانک ها با مشکل مواجه می شوند.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هم اکنون باید برای تخصیص بخشی از اعتبارات صندوق ضمانت جلسه ای با وزارت صمت برگزار شده و این مشکل حل شود، از سوی دیگر در اجرای تبصره 18 که برای اجرای پروژه های بالای 60 درصد یا پیشرفت تکنولوژی نوین ایجاد شده، زنان مورد غفلت واقع شده اند یا با بروکراسی اداری سختگیرانه تری مواجه می شوند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از مواردی که زنان روستایی برای بهره مندی از تسهیلات بانک ها با آن مواجه هستند، مشکلشان در زمینه تردید به شهر است، بنابراین لازم است که به صورت یک روز در هفته، یکی نفر از بانک مربوطه در روستاها جهت بررسی مطالبات این قشر مستقر شود.

وی یادآور شد: در بازار عرضه محصولات تولیدی اعم از صنایع دستی زنان تحت استثمار قرار می گیرند، چرا که محصولات آنها با حداقل قیمت خریداری می شود و می توان گفت که زنان در این بخش مورد بی مهری قرار می گیرند. همچنین بازار عرضه صنایع دستی متولی خاصی ندارد و نه سازمان میراث فرهنگی و نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نه سازمان تعاون روستایی به این موضوع ورود پیدا نمی کنند و در حالی برگزاری این جشنواره ها در این حوزه جهت صدور مجوز و سرمایه گذاری متولی ندارد، که می تواند نقش مهمی در حوزه اقتصادی داشته باشد.

ایجاد بانک‌های ویژه زنان روستایی راهکار رفع موانع ارائه تسهیلات به این قشر است

فروغ السادات بنی‌هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه توسعه اشتغال و کارآفرینی به سه مولفه آموزش، تسهیلات و بازار نیاز دارد، گفت: در سال 95 برای آموزش در این حوزه یک ردیف به مجلس پیشنهاد دادیم مبنی بر اینکه این مهم برای زنان روستایی و عشایری در نظر گرفته شود. همچنین سال 97 در قانون بودجه 5 میلیارد تومان برای تخصیص به این بخش تعیین شد که متناسب با نیاز موجود نبود.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون زنان روستایی به تسهیلات دسترسی ندارند و گزارش ها نشان می دهد که بر اساس تفاهم نامه این مورد توسط بانک تعاون و صندوق امید محقق شده اما پایدار نیست.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با ارائه دو پیشنهاد به صورت کوتاه مدت و بلند مدت تاکید کرد: پیشنهاد کوتاه مدت این است که مجلس تعدادی از بانک های توسعه همچون توسعه تعاون، کشاورزی، آینده و صندوق امید را موظف کند که بخشی از تسهیلات یارانه خود را به زنان روستایی اختصاص دهند تا با همکاری دستگاه های متولی انجام شود.

وی در ارائه پیشنهاد دزارمدت یادآور شد: لازم است بانک های ویژه زنان روستایی ایجاد شود و سازوکار فعالیت آن در سازمان بانکی کشور نهادینه شود تا با استفاده از ضمانت زنجیره ای به ارائه خدمات بپردازند. همچنین با ایجاد قانونی باید سازمان استانداردسازی و وزارت بهداشت و درمان موظف به تعریف استاندارد برای مشاغل خانگی شوند.

بنی هاشم در پایان تاکید کرد: در مورد بازار آیین نامه کسب و کار که وعده رئیس جمهور بود یک بند آن به تخصیص مراکز عمومی توسط شهرداری ها در بوستان ها به عرضه محصولات روستایی اشاره دارد که تاکنون محقق نشده است تا جایی که ما در شرایط کنونی به دنبال گرفتن کانکس برای تحقق این مهم هستیم.

ایجاد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بانوان به تولید روستایی جان دوباره می‌بخشد

رضا رحیمی عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بی پناه دانستن زنان روستایی در حوزه اشتغال و عرضه تولید خود در حوزه صنایع دستی گفت: یکی از مواردی که در این زمینه مشکل ایجاد کرده، حذف سهمیه بانوان از سرفصل اشتغال در قوانین بودجه است و این در حالی است که تخصیص این سهمیه جان دوباره ای به مشاغل روستایی و عشایری می بخشد.

وی یادآور شد: هم اکنون حدود 5 هزار اتحادیه و شبکه وجود دارد که از این تعداد 300 واحد مختص به بانوان بوده و توان افزایی این قشر نیز نیازمند تامین اعتبارات است. از سوی دیگر بیش از 300 میلیارد تومان طرح ها نیازمند بهره مندی از تسهیلات بانکی است که به دلیل محدودیت منابع فعالیت آنها با مشکل مواجه شده است.

رحیمی در پایان ارائه تسهیلات خاص به بانوان در جهت رونق اشتغال روستایی و عشایری را ضروری دانست.

بی‌توجهی به اشتغالزایی زنان روستایی ناشی از نگاه مردسالارانه حاکم بر بازار است

بیژن جهان پناه با یادآوری اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی با قدمتی 70 ساله، تعاونی هایی در حوزه اشتغال و تولید ایجاد کرده است، گفت: هم اکنون 5700 تعاونی در تشکل روستایی و 340 تعاونی در حوزه زنان فعالیت دارند که 62 هزار و 700 نفر عضو دارند.

این کارشناس سازمان تعاون روستایی ایران یادآور شد: تعاونی های زنان از این جهت که از بُعد تامین، تولید و عرضه، بر بازار حاکم است، به همین دلیل به دنبال تغییرات اساسی با پوسته نوین در این حوزه هستیم چرا که معتقدیم زنان می توانند نقش آفرینی موثری در روستاها داشته باشند.

وی در ادامه از فراکسیون زنان خواست تا با اعتباربخشی و هویت بخشی به تعاونی های زنان با پوسته حقوقی آنها از بنگاه کوچک خارج و به بنگاه کلان تبدیل کنند.

جهان پناه در پایان تاکید کرد: تعاونی های زنان چه از لحاظ آموزش و چه تضامین از کمترین ردیف مالی برخوردار هستند که می طلبد مصوبه ای در این زمینه ایجاد شود تا بانک ها را مکلف کنند در جهت توان افزایی زنان به ارائه تسهیلات خاص به ویژه در حوزه کشاورزی بپردازند.

حضور فعال زنان روستایی در نمایشگاه‌ها با هدف تعیین شده فاصله زیادی دارد

ملیحه بهنود کارشناس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه تعاونی های زنان از این نظر که پایگاه اجتماعی- حقوقی محسوب می شوند، طبق اساسنامه در این حوزه تعریف شده اند، گفت: اشتغالزایی زنان به ویژه در حوزه روستایی و عشایری بر پایه سه برنامه آموزش کارکنان تعاونی، تسهیل ایجاد پروژه اشتغالزایی زنان روستایی و حضور فعال این تعاونی ها در نمایشگاه ها برای آشنایی با بازاریابی صورت گرفته و هر چند نتایج مطلوبی به همراه داشته اما با هدف اصلی که تعیین شده بود فاصله زیادی دارد.

زنان باید سهم بیشتری از بازار عرضه محصولات کشاورزی داشته باشند

بهزاد نیکخواه رئیس اداره کل اعتبارات و هدایت سرمایه‌گذاری بانک کشاورزی درخصوص سیاستگذاری اعتبارات در حوزه اشتغالزایی برای زنان روستایی گفت: اغلب فعالیت بانک کشاورزی براساس اهداف توسعه پایدار با 4 هدف ریشه کنی فقر، ایجاد امنیت غذایی که رسالت سازمانی است، حفظ منابع پایه و محیط زیست و توان افزایی زنان انجام می شود، ضمن اینکه معتقدیم براساس ادبیات توسعه برای رهایی خانواده از فقر باید به زنان اعتماد کنیم.

وی با بیان اینکه این بانک همکاری با صندوق ایفاد را در جهت توان افزایی جوامع محلی با دو محور کاهش فقر درآمدی و درآمدزایی غیر از فقر آغاز کرده است، افزود: موسسه تاک این مهم را بومی سازی کرده و با همکاری سازمان بهزیستی محقق ساخته است، ضمن اینکه در شرایط کنونی 3642 گروه همیار متشکل از 12 خودیار وجود دارد که روی هم 59459 نفر عضو در 21 استان دارد که یک هزار میلیارد ریال تسهیلات به آنها پرداخت شده و 93 درصد اعضای آنها را زنان تشکیل می دهند. از سوی دیگر ریسک اعتباری این پروژه 0.7 درصد است.

نیکخواه در ادامه از اجرای برنامه توسعه توسط آنها در روستاهای جزیره هنگام خبر داد که قرار است نمونه بومی سازی برای اجرای این برنامه در سراسر کشور باشد.

وی از استقرار مرکز توان افزایی زنان آپراکا در بانک کشاورزی به عنوان ظرفیت مناسبی برای انتقال تجربه در این حوزه یاد کرد. همچنین از طرح حضرت زینب (س) و حضرت فاطمه (س) به عنوان نمونه های موفق برای توان افزایی زنان سرپرست خانوار و دختران بالای 25 سال که ازدواج نکرده اند، یاد کرد.

نیکخواه افزود: در حوزه اشتغال پایدار 14 درصد تسهیلات به زنان پرداخت شده است ، ضمن اینکه چون نظام ما مبتنی بر ارتقای محصولات کشاورزی است، زنان سهم بیشتر در آن داشته اند.

رئیس اداره کل اعتبارات و هدایت سرمایه گذاری بانک کشاورزی در پایان پیشنهاد داد که صندوق توسعه بخش کشاورزی ایجاد شود.

سهم زنان در طرح اشتغال پایدار روستایی افزایش یابد

امیرهوشنگ عصارزاده عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون با بیان اینکه این بانک طی تفاهم نامه ای با وزارت جهاد کشاورزی و تاک تخصیص اعتبارات و ارائه خدمات در بخش توان افزایی زنان را آغاز کرده است، گفت: پیشنهاد می دهیم که از محل منابع حمایتی همچون طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری برای بانوان استفاده شود ضمن اینکه لازم است برای اجرای طرح تاپ محلی از منابع سازمان های حمایتی همچون کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای تعیین سهمیه بانوان در حوزه اشتغالزایی تعیین شود.

وی افزود: لازم است بانک مرکزی، دولت و مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی سهمیه های حمایتی برای ارتقای این بخش تعیین کرده و آن را به بانک ها تکلیف کنند.

عصارزاده در پایان با بیان اینکه طرح تاپ در جهت افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون برای ایجاد اشتغال از طریق ایجاد سرمایه که مسیر آن در دولت دنبال می شود، پیشنهاد می دهد سرمایه آن تا 3 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که این منابع در تلفیق با منابع بانک برای ارائه تسهیلات 7 هزار میلیارد تومانی پیش بینی شده است که در قالب 3 برنامه تسهیلات خرد برای ایجاد اشتغال و توانمندسازی زنان روستایی استفاده شود./

پایان پیام

فاطمه ذوالقدر درمان درآمد   اخبار برگزیده
  

واعظی: عملکرد قالیباف با روحانی قابل مقایسه نیسترییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
مثلث محمود واعظی محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر انقلاب رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انطباق مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام را موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و خواستار صدور دستور مقتضی برای حل این مشکل شد.
نامه نیوز علی مطهری تهران مجلس شورای اسلامی 

  

رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
نامه نیوز مصاحبه محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد میلیون دلاری شداقتصادنیوز: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد» گفت: در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است.
اقتصادنیوز بازداشت سازمان بازرسی کل کشور احمد توکلی 

  

اعتراض‌‌مان را نسبت به رای صادره برای نجفی به دیوان عالی کشور می‌بریموکیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به رای صادر شده علیه موکلش گفت: این رای قطعی نیست و قابل اعتراض است. ما قطعا باتوجه به آنچه که در سامانه سنا نوشته شده و قتل را عمد دانسته اعتراض‌مان را به دیوان عالی کشور خواهیم کرد.
ایلنا محمدعلی نجفی سنا قتل 

  

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟رئیس سازمان ملی استاندارد آخرین وضعیت امحاء ذرت‌ های آلوده را تشریح کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور استاندارد وزارت جهاد کشاورزی 

  

حسن روحانی: از چارچوب خطوط قرمز نظام عبور نخواهیم کردرئیس جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را 2 هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
مثلث حسن روحانی فضای مجازی دولت دوازدهم 

  

آقای لاریجانی عاقل‌تر از این حرف‌هاست که به ریاست جمهوری فکر کندکنایه‌های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید. به حدادعادل و عارف نگاه کنید. اینگونه شیپور زدن یعنی نمی‌دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری تهران 

  

2 محصول جدید ایران‌خودرو آماده ورود به بازار (تصاویر لو رفته)به زودی، دو محصول سمند ال.ایکس ای.اف7 پلاس(EF7 LX+) و سورن ای.ال.ایکس پلاس (ELX+) در سبد محصولات ایران خودرو قرار می‌گیرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

هزینه گازسوز کردن پراید چقدر است؟محسن جوهری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور درباره وضعیت قیمت مخازن اظهار کرد: متاسفانه با توجه به این که تقاضا بیشتر از عرضه مخازن CNG در بازار است، قیمت‌ها به شدت بالا رفته است. در حال حاضر برای گازسوز کردن خودروها مردم می‌توانند به سامانه IRNGV.ir مراجعه کنند و پس از آن‌اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
خودروتک هزینه قیمت گاز 

  اخبار داغ
  

افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان با نرخ تورم 80 درصدی کاریکاتورگونه استعضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: افزایش حقوق و دستمزد سال 99، 15 درصد در نظر گرفته شده که طنز تلخی است
خبرفوری تورم کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس دهم 

  

تقاضای نوسان در بازار ارزیک اقتصاددان گفت : نرخ ارز همزمان با افزایش قیمت بنزین روندی صعودی را آغاز کرده است. علت این همزمانی، ناآرامی‌های اجتماعی است که با تغییر قیمت این حامل انرژی اتفاق افتاد. چرا که پس از هر ناآرامی، جامعه و اقتصاد دچار نااطمینانی می‌شود و نااطمینانی عامل فرار سرمایه است.
اقتصادنیوز ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ سقوط کم‌سابقه دلاراقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 20 آذرماه 1398 بازار طلاوارز تهران روی مدار نزولی که از بعدازظهر دیروز آغاز شده بود حرکت کرد. قیمت‌ها در معاملات اولیه با کاهش اندک مواجه شدند و تا ظهر شیب مدار نزولی تندتر شد. امروز دلار در بازار آزاد تا 13هزار تومان نیز کاهش یافت و بعدازظهر با حدود 500 تومان کاهش نسبت به قیمت پایانی دیروز روی رقم 13200 تومان به کار خود پایان داد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت دلار 

  

انهدام باند پولشویی در استان آذربایجان‌شرقی/ واردات صوری با ارز دولتی!پاسداران گمنام امام زمان(عج) سپاه عاشورا یک باند پولشویی در آذربایجان‌شرقی را متلاشی کردند.
ایلنا استان آذربایجان شرقی واردات ارز 

  

دستگیری باند اخلال‌گران بازار ارز در آذربایجان شرقیپاسداران گمنام امام زمان ( عج) سپاه آذربایجان شرقی یک باند اخلال در نظام ارزی را دستگیر کردند.
خبرفوری ارز ارز دولتی صرافی 

  

نحوه پیشگیری از بیماری‌های واگیر ملاک ارزیابی عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی است حیدر علی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اعلام خبری از سوی مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان مبنی بر اینکه در سال‌جاری تاکنون 15 نفر از مبتلایان به آنفلوآنزا در مراکز درمانی استان اصفهان جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر آنها افراد بزرگسال هستند، گفت: آنفولانزا یک بیماری ویروسی شناخته شده بوده که راه‌های مقابله و پیشگیری از ابتلا به این بیماری…
خانه‌ملت آموزش پزشکی استان اصفهان درمان 

  

حضور آنگ سان سوچی در دادگاه لاههآنگ سان سوچی می‌گوید: پرونده‌ای که علیه میانمار به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه شده، “ناکامل و گمراه‌کننده” است...
انصاف‌نیوز دادگاه لاهه میانمار مسلمان 

  

قیمت سکه 24ساعته 180 هزار تومان کاهش یافت/ تداوم ریزش در صورت اُفت نرخ ارز محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره افزایش قیمت سکه در روزهای اخیر گفت: کشور در یک هفته اخیر بالاترین رشد میزان قیمت سکه را در 9 ماه گذشته تجربه کرد، زیرا نرخ ارز به بالاترین سطح قیمتی در 9 ماه اخیر یعنی بیش از 14 هزار و 200 تومان رسید و این رشد نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت سکه و طلا داشت. نایب رئیس اتحادیه طلا و…
خانه‌ملت قیمت ارز قیمت افزایش قیمت