گسترش   |  اقتصادی  |  

وضعیت بورس های جهان

روند صعودی شاخص‌های بورسی در اروپا و امریکا ادامه یافت.

وضعیت بورس های جهان

تنش‌ها بین امریکا و چین کماکان یکی از اصلی‌ترین دلایل نگرانی معامله گران در جهان است. وزارت بازرگانی در اقدامی جدید، ورود برخی از محصولات ساخت چین را به امریکا ممنوع کرده است چرا که طبق ادعای طرف امریکایی، چین این محصولات را بیگاری کشیدن از نیروی کار ارزان تولید می‌کند. از سوی دیگر سازمان تجارت جهانی پس از رسیدگی به شکایت چین اعلام کرد اقدام دولت امریکا در اعمال تعرفه اضافی روی محصولات وارداتی چینی در سال 2018 نقض مقررات این سازمان بوده و به امریکا 60 روز برای بازگشت به اجرای قوانین این سازمان مهلت داده شده است.

امریکا در اوج جنگ تجاری سال 2018 روی واردات محصولاتی از چین به ارزش حدود 200 میلیارد دلار تعرفه اضافی وضع کرد که این اقدام با واکنش متقابل طرف چینی روبه‌رو شد.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای از اعمال محدودیت هایی بر روی فعالیت کارکنان سفارت خانه و کنسولگری امریکا در چین و هنگ کنگ خبر داد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که امریکا ویزای حدود 1000 نفر از اتباع چینی (دانشجویی و فرصت مطالعاتی) را به بهانه ارتباط آنها با ارتش چین ابطال کرد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا در سخنانی مدعی شده است که چین می‌خواهد جو بایدن- رقیب وی در انتخابات به پیروزی برسد.

عملکرد بازار کار امریکا کماکان تحت تاثیر پیامدهای کرونا با نوسانات زیادی مواجه است تا جایی که داده‌های منتشر شده توسط وزارت این کشور نشان می‌دهد شمار متقاضیان مزایای بیکاری در یک هفته اخیر به 884 هزار نفر رسیده که بیشتر از انتظارات قبلی بوده است. تداوم این روند می‌تواند حفظ نرخ بیکاری در محدوده تک رقمی را دشوار سازد.

اختلافات بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر لایحه حمایتی جدید ادامه دارد و نمایندگان جمهوری خواه در مجلس سنا پس از شکست بسته پیشنهادی دولت ترامپ، یک بسته حمایتی جدید 300 میلیارد دلاری را پیشنهاد کرده‌اند که اعتبار در نظر گرفته شده برای آن فاصله بسیار زیادی تا مبلغ سه تریلیون دلار مد نظر دموکرات‌ها دارد. اخیرا نانسی پلوسی- رئیس کنگره اعلام کرده است می‌خواهد به مدت یک سال با ترامپ حرف نزند.

در حوزه مقابله با کرونا پیشرفت‌های جدیدی حاصل شده و شرکت دارویی پفایزر از ورود به فاز سوم ساخت واکسن کرونا پس از نتایج اولی رضایت بخش بر روی حدود 44 هزار داوطلب خبر داده است. هم چنین طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی شمار افراد بهبود یافته از کرونا در جهان تنها طی یک روز از 300 هزار نفر عبور کرده که این عدد یک رکورد جدید از زمان ثبت آمارهای مربوطه بوده است.

تاکنون بیش از 29 میلیون و 607 هزار و 702 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 935 هزار و 898 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با 199 هزار و 418 نفر، برزیل با 132 هزار و 297 نفر، هند با 82 هزار و 45 نفر، مکزیک با 71 هزار و 49 نفر و انگلیس با 41 هزار و 664 نفر بوده است.

فرانسوا ساوری تحلیل گر بازار در موسسه پرایم پارتنرز، گفت: بیشتر از آن چه وقایع بازار تحت تاثیر شاخصه‌های اقتصادی باشد، شاهدیم که مولفه‌های سیاسی روند بازار را تعیین می‌کنند. تا پایان سال مسائل زیادی وجود دارد که نتیجه آنها مهم است از جمله مسئله برگزیت و انتخابات ریاست جمهوری امریکا. از همه مهم تر اینکه امریکا و چین اختلافات خود را تا چه حد به حوزه تجارت و مالی می‌کشانند. این ریسک‌ها خیلی از معامله گران را به احتیاط واداشته است.

بورس امریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 0.1 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 27 هزار و 964.56 واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اند پی 500» با 0.45 درصد صعود تا سطح 3398.60 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با 1.01 درصد جهش در سطح 11 هزار و 167.95 واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

 منابع خبری انگلیسی گزارش داده‌اند نخست وزیر این کشور که تا پیش از این مدعی اشتیاق کشورش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا شده بود در اقدامی عجیب به دنبال تعیین ضرب العجل برای دستیابی به توافق بر سر آینده روابط با اتحادیه اروپا است. طبق اعلام فایننشیال تایمز، دولت انگلیس در نظر دارد در صورت نرسیدن به توافق تا ماه اکتبر، خاتمه مذاکرات را اعلام کند که این به معنای حاکم شدن مقررات سازمان تجارت جهانی در روابط طرفین خواهد بود.

وزیر اقتصاد آلمان با ابراز رضایت از روند بازگشت سطح فعالیت‌های اقتصادی به میزان قبل از بحران کرونا گفته است: دولت‌های اروپایی متعهد به حمایت تمام قد از شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان هستند. اولاف شولتس روند احیای اقتصاد اروپا را بهتر از حد انتظار خواند اما افزود: همه گیری کرونا تمام نشده است اگر چه شاخص‌های کلان اقتصادی به ما نشان می‌دهند که در وضعیت بهتری از چند ماه قبل هستیم و این وضعیت برای همه اعضای اتحادیه اروپا صادق است.

از سوی دیگر کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا از همه دولت‌های اروپایی خواست تا به روند افزایش مخارج خود برای کاستن از تبعات رکودی ادامه دهند.

وی با اشاره به عبور نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا از 100 درصد در امسال گفت: حفظ رونق در بازارهای مالی و بازار کار از گذشته دشوارتر شده است و این مسئله وظیفه دولت‌ها را سنگین تر می‌کند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.47 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 6105.54 واحد بسته شد. شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود 1.32 درصدی و ایستادن در سطح 13 هزار و 217.64 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با افزایش 0.18 درصدی در سطح 5067.93 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 1.22 درصد بالا رفت و به 7036 واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با افت 0.44 درصدی تا سطح 23 هزار و 454.89 واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ 0.38 درصد بالا رفت و در سطح 24 هزار و 732.67 واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود 0.8 درصدی را تجربه کرد و در سطح 4688.44 واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس‌اند پی اس‌اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.08 درصد ریزش و ایستادن در سطح 5894.33 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

منبع: ایسنا

بورس های آسیایی بورس لندن شانگهای   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

دیدگاه حضرت آیت الله نوری همدانی در مورد زیارت اربعین در دوران کروناحضرت آیت الله العظمی نوری همدانی به سئوالاتی پیرامون زیارت اربعین در ایام شیوع کرونا پاسخ دادند.
خبرفوری اربعین ویروس ایران و عراق 

  

دولت به تصمیم قاطع کرونایی نگرفت / انتخاب بیمار برای درمان صحت دارد؟اقتصادنیوز : رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت در مهار ویروس کرونا گفت: دلیل این‌که الان نمی‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم این است که دولت ما قاطع نیست و در این 7 ماه حتی یک تصمیم جدی گرفته نشده است.
اقتصادنیوز دولت وزارت بهداشت بیمارستان 

  

در صورت بروز موج های جدید کرونا در جامعه، ناچار به اعمال برخی محدودیت ها خواهیم بودرئیس جمهور تاکید کرد که دولت از ابتدای شیوع بیماری کرونا،تامین نیازهای بخش سلامت و کادر درمان را به
خبرفوری درمان بودجه سازمان برنامه و بودجه 

  

قیمت خودروی جانشین پراید در ابتدای پاییز 99قیمت خودرو در اولین روزهای پاییز با نوسانی اندک همراه بود و برخی معامله گران رشد بهای دلار را دلیل افزایش قیمت برخی مدل‌های خودرو اعلام کردند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز 3 مهر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 3521 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و مجموع جان‌باختگان کرونا در کشور به 25 هزار و 15 نفر رسید.
صراط زنجان وزارت بهداشت بیمارستان 

  

جمشید تقی‌زاده، معاون امورحقوقی و مجلس وزیر ورزش و جوانان گفت: از 11 ماه گذشته مقدمات کار واگذاری شرکت‌های بزرگ پرسپولیس و استقلال آماده شده است.
نامه نیوز سهام پرسپولیس ورزش 

  

رای سخت در لیگ کروناییِ کشتی/ گره کور با دو تیمی که کوتاه نمی‌آیندموضوع عقد قرارداد فروتن و حاج‌ آقانیا با سه تیم، این روزها به گره کور لیگ برتر کشتی آزاد تبدیل شده و رفته رفته کل مسابقات را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.
تسنیم دریاچه ارومیه فدراسیون کشتی لیگ برتر 

  

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 175 نفر در 24 ساعت گذشته/تعداد فوتی‌ها از 25 هزار نفر گذشتسخنگوی وزارت بهداشت با اعلام ابتلای 175 نفر دیگر از مبتلایان کرونا در 24 ساعت گذشته گفت: تعداد فوتی‌های کرونا از مرز 25 هزار نفر گذشت.
تسنیم ایران اصفهان وزارت بهداشت 

  

جزییات جلسه بیست و ششم کارگروه مقابله با پیامدهای کرونابسته جامع پساکرونایی برای حمایت از مشاغل آسیب‌دیده تدوین می‌شود
برنا 

  

آخرین آمار رسمی قربانیان کرونا در کشور/ عبور جانباختگان از مرز 25هزار تنسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 3521 بیمار جدید کووید19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت قزوین زنجان 

  

آخرین آمار کرونا در ایران|فوت 175 نفرسخنگوی وزارت بهداشت: از دیروز تا امروز 3 مهر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و 521 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت قزوین 

  

شما قربانیان کرونا در کشور از 25 هزار نفر عبور کرد/24 استان در وضعیت قرمز کروناییسیما سادات لاری از فوت 175 نفر بر اثر کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
برنا