صادرات نفت به روایت زنگنه | در صحن علنی مجلس ارائه شد

وزیر نفت دیروز به بهارستان رفت تا گزارش عملکرد وزارتخانه تحت مدیریتش را به نمایندگان مجلس ارائه کند. بیژن زنگنه گرچه با انتقادات نمایندگان روبه‌رو شد، اما با تاکید چندباره بر تحریم‌های نفتی ایران از «صادرات مویرگی نفت» آن هم در این دوران سخت سخن گفت و تاکید کرد ایران «برای دور زدن تحریم‌ها از هر کسی که می‌توانست، کمک گرفته است.»

صادرات نفت به روایت زنگنه | در صحن علنی مجلس ارائه شد

وزیر نفت دیروز به بهارستان رفت تا گزارش عملکرد وزارتخانه تحت مدیریتش را به نمایندگان مجلس ارائه کند. بیژن زنگنه گرچه با انتقادات نمایندگان روبه‌رو شد، اما با تاکید چندباره بر تحریم‌های نفتی ایران از «صادرات مویرگی نفت» آن هم در این دوران سخت سخن گفت و تاکید کرد ایران «برای دور زدن تحریم‌ها از هر کسی که می‌توانست، کمک گرفته است.»

مجلسی‌ها دیروز میزبان بیژن زنگنه وزیر نفت بودند تا گزارش او از عملکرد وزارتخانه تحت مدیریتش را بشنوند؛ جلسه‌ای که زنگنه در آن از «صادرات مویرگی نفت» آن هم در «دوران تحریم‌های نفتی» خبر داد و در عین حال تاکید کرد که ایران «برای دور زدن تحریم‌ها از هر کسی که می‌توانست کمک کند اعم از  قرارگاه، نیروهای امنیتی و خارجی کمک گرفت.»وزیر نفت با ابراز امیدواری برای استفاده از ظرفیت دیپلماسی بین‌المجالس در این زمینه، خطاب به نمایندگان تاکید کرد: «ما حاضریم هر طور شده اطمینان برای شما حاصل کنیم و در این زمینه کار انجام شود. ما درگیر جنگ نابرابر تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران هستیم و در این جنگ ما در خط مقدم هستیم و در حوزه صادرات نفت نیز از هر پیشنهادی استقبال می‌کنیم و از تهاتر نفت با کالا استقبال می‌کنیم.»

در وزارت نفت اتاق تاریک نداریم

او در پاسخ به انتقاد نمایندگان درباره برخی قراردادهای این وزارتخانه، با تاکید بر اینکه نمایندگان محترم می‌توانند در مذاکرات و کارهای ما حضور داشته باشند، اعلام کرد: ما واقعا برای شما (نمایندگان مجلس) اتاق تاریک نداریم ولی برای دشمنان داریم.

عملیات دور زدن تحریم را لو نمی‌دهم

زنگنه در ادامه این جلسه با بیان اینکه یکی از نمایندگان امروز گفت که محصولات صادرات پالایشی و پتروشیمی مشکل تحریم ندارد، گفت: این‌گونه نیست همه تحریم هستند. ما هر چه صادر می‌کنیم به اسم ایران نیست. چند بار تغییر می‌کند حتی سندها هم تغییر می‌کند، مشخصات هم همین‌طور. می‌گویند که چرا برنامه‌هایت را برای دور زدن تحریم‌ها توضیح ندادید من اگر برنامه‌ها را توضیح دهم نقشه عملیات را لو داده‌ام، من فقط می‌توانم نتایج را خدمت نمایندگان بگویم.

مگر سهمیه‌بندی بنزین را من لغو کردم؟

وزیر نفت همچنین درباره موضوع سهمیه‌بندی بنزین که علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرده بود 150 هزار میلیارد تومان به‌دلیل لغو سهمیه‌بندی بنزین خسارت دیدیم،‌ گفت: مگر سهمیه‌بندی بنزین را من لغو کردم؟ سهمیه‌بندی بنزین تصمیم دولت بوده و مجلس نیز در زمان خودش هیچ مخالفتی با آن نکرد.زنگنه توضیح داد: تصویب سهمیه‌بندی بنزین در سال 1394 تک‌نرخی شد و هیچ کسی هم به این اعتراض نکرد. حالا از من بعد از 6-5 سال می‌پرسند چرا این مصوبه در دولت تصویب شده است. افزایش مصرف هم ناشی از آن نبوده است.

تشکیل کارگروه نفتی دولت و مجلس

وزیر نفت همچنین بار دیگر خواستار تشکیل کارگروه نفتی دولت و مجلس برای بررسی تخصصی مسائل این حوزه شد. زنگنه در پاسخ به پیشنهادهای نمایندگان با تایید پیشنهاد علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی‌بر اینکه تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان کمیسیون انرژی و نمایندگان وزیر نفت و مرکز پژوهش‌ها است، گفت: بنده پیشنهاد آخر آقای زاکانی را قبول دارم.  

به تکنولوژی توتال نیاز داشتیم

زنگنه همچنین درباره قرارداد این وزارتخانه با توتال تصریح کرد: در مورد قرارداد با توتال ما به تکنولوژی آنها نیاز داشتیم، ضمن اینکه موضوع فشارافزایی که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرد، با افت تولید در پارس جنوبی مواجه می‌شود و در سال‌های آینده مشکل ایجاد می‌کند، ضمن اینکه ما در سند تراز مصرف و تولید گاز آوردیم هر فاز پارس جنوبی به یک میلیارد دلار برای جلوگیری از افت تولید نیاز دارد. از سوی دیگر نکته‌ای که باید درخصوص انعقاد قرارداد با توتال فرانسه به آن اشاره کنم این است که چینی‌ها هم از تکنولوژی مورد نیاز در این بخش برخوردار نبودند، علاوه‌بر آن نه تنها توتال بلکه چینی‌ها هم به‌دلیل تحریم حاضر نشدند برای فعالیت در این بخش همکاری کنند.وزیر نفت با اشاره به تولید گاز گفت: بخشی از تولید گاز ما مربوط به پارس جنوبی است، این محل حدود 150 میلیارد دلار توسط جمهوری اسلامی مورد سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. صنعت گاز و پتروشیمی هر دو به معنای واقعی محصول جمهوری اسلامی هستند. زنگنه افزود: تولید پارس جنوبی در سال 84 روزانه حدود 140 میلیون مترمکعب بود که این رقم در سال 92 به 280 میلیون مترمکعب و در حال حاضر به 700 میلیون مترمکعب رسیده است.او با بیان اینکه در طول هفت سال گذشته حدود 420 میلیون مترمکعب معادل 6/ 2 میلیون بشکه نفت روزانه به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده شده، ادامه داد: اگر می‌خواستیم این میزان سوخت را تامین کنیم، باید 10 پالایشگاه با ظرفیت 260 هزار بشکه‌ای احداث می‌کردیم که موجب آلودگی در کشور می‌شد. وزیر نفت با بیان اینکه خط لوله گوره جاسک یکی از راهکارها برای نجات از تحریم هاست، گفت: این خط لوله برای تنوع مبادی صادرات تا پایان سال به اتمام می‌رسد تا از طریق آن حدود یک میلیون بشکه نفت خام از گوره جاسک منتقل و سپس صادر  ‌شود.زنگنه دوری از خام‌فروشی با توسعه صنعت پتروشیمی را از جمله برنامه‌های وزارت نفت توصیف کرد و ادامه داد: در بحث پتروشیمی توانستیم تولید را از 12 میلیون تن در سال 75 به 56 میلیون تن در سال 92 و 66 میلیون تن در سال 98 ارتقا دهیم و براساس برنامه‌ریزی‌ها مقرر است این عدد در سال 1400 به حدود 100 میلیون تن برسد.

به ترکمنستان امتیاز ندادیم

زنگنه درخصوص صادرات گاز به همسایگان گفت: در این زمینه نظراتی داریم و مشکلاتی نیز وجود دارد که با کمک یکدیگر باید آنها را رفع کنیم. وزیر نفت درخصوص مساله ترکمنستان نیز گفت: از آنجا که ترکمنستان گاز ایران را قطع کرده در مقابل آنها ایستاده‌ایم، این کشور چهار بار در گذشته این اقدام را انجام داده بود و هر بار امتیازاتی از ما گرفته بود، اما این بار گفتیم امتیازی نمی‌دهیم و آنها به داوری رفتند که البته دستاوردی برای آنها نداشت به‌دلیل این مقاومت، ما نباید تنبیه شویم بلکه باید تحسین شویم.

انتقاد قالیباف از هدف‌گذاری وزارت نفت

در ادامه این جلسه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس با اشاره به گزارش بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به نمایندگان  اظهار کرد: ‌این واقعیت وجود دارد که شرایط امروز کشورمان با توجه به اینکه اقدامات مختلف دشمن علیه جمهوری اسلامی از جمله تحریم و فشار بر کشورمان را شاهد هستیم، اما در موضوع نفت آنچه مشخص و روشن است آن که نمی‌توانیم با هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌هایی که وزارت نفت از قبل داشته کارها را پیش ببریم.

جلسه قالیباف و زنگنه درباره بورس انرژی

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه خصوصی خود با وزیر نفت، خطاب به زنگنه گفت: در آن جلسه هم به شما گفتم چرا بورس انرژی آن‌طور که باید رونق  نگرفته است؟

البته زنگنه در اظهارات خود با اشاره به سوالی مبنی‌بر اینکه وزارت نفت به بورس انرژی اعتقاد دارد، گفته بود: به گزارش رئیس بورس انرژی، امسال 7 میلیون تن در مدت پنج ماه فرآورده در بورس انرژی فروخته شده است. این آمار به این معنی است که ما به بورس انرژی و حتی نفت خام اعتقاد داریم.

 

صادرات نفت وزارت نفت نفت   اخبار برگزیده
  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  

3 اتفاق مهم در بورس امروز /توقف نمادهای بزرگبازار سهام امروز با صف‌های خرید شروع کرد، اما رفته رفته صف‌های فروش بزرگ‌تر شدند.
اقتصادنیوز سهام شاخص فولاد 

  

زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری 1400کدخدایی روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۵۵ آنلاین عباسعلی کدخدایی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جلیلی توانمندی لازم را برای ریاست جمهوری نداردیکی از ضعف‌ها و مشکلات پایداری همین محدود نگری است. وضعیت این افراد مشخص است. حداقل روشن است که آقای جلیلی به عنوان جدی‌ترین گزینه آنان توانمندی لازم رابرای ریاست جمهوری ندارد.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ریاست جمهوری بازی 

  

کاهش 11 میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرودر حال حاضر متوسط تغییرات قیمتی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش 6 تا 11 میلیون تومانی قیمت ها است اما باید این نکته را در نظر گرفت که همچنان قیمت ها نا معقول و بالاست و فقط به صورت مقطعی کاهش اندکی را تجربه کرده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگراردشیر مطهری در انتقاد از روحانی گفت: خون رئیس جمهور رنگین‌تر از مردم نیست. ما انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگر. رئیس جمهور از وزیر خود 3/5متر فاصله می‌گیرد؛ خودش برای افتتاح حضوری به مدارس نمی‌رود اما دانش‌آموزان ...
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مهناز افشار عکس 

  

استراماچونی: امروز به شدت عصبانی و غمگین‌امسرمربی ایتالیایی سابق استقلال نسبت به اخبار منتشر شده درباره عدم توافقش با مدیران این باشگاه واکنش تندی نشان داد.
مملکت‌آنلاین استقلال کار عشق 

  

احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست می گیرد؟پایداری ها هنوز هم خاطره خوش احمدی ‌نژاد را در ذهن خود یدک می‌کشند؛ تنها کاندیدایی که توانست از میان این تفکر خود را به خیابان پاستور برساند. بدشان نمی‌آید احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست بگیرد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران شورای نگهبان 

  

نظارت استصوابی را کنار بگذاریم تا مردم پای صندوق بیایند /انتخابات 1400 دو مرحله‌ای خواهد شدهادی غفاری، روحانی اصلاح طلب می‌گوید: نیاز داریم فردی در کشور رئیس جمهور شود که فن مذاکره را بداند و بر اساس قانون عمل کند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان جبهه پایداری 

  

چهره واقعی بایدن در مورد ایران رو شدحنیف غفاری در سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان چهره واقعی بایدن ‌نوشت: جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ‌ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا به نکات قابل‌تأملی در خصوص نحوه مواجهه با ایران اشاره‌کرده است.
مثلث ایران روزنامه انتخابات ریاست جمهوری 

  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت 

  

در این میان باید منتظر ماند و دید که در نهایت پایداری‌ها بر تصمیم خود برای کشاندن حسن روحانی به مجلس اصرار کرده و موفق به شکست قالیباف و زاکانی در این مسیر خواهند شد و روحانی تنها رییس‌جمهوری ایران خواهد شد که دو بار برای سوال نمایندگان به پارلمان احضار می‌شود یا اینکه رایزنی‌های پشت‌ پرده و هماهنگی‌ها و مناسبات نه چندان عیان می‌تواند حق نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری ر...
نامه نیوز علیرضا زاکانی علی لاریجانی استیضاح 

  اخبار داغ
  

مه مغزی اثرماندگار کرونا بر انساناقتصادنیوز : مه مغزی یکی از دیگر مواردی است که در بیماران کرونایی پس از بهبودی مشاهده می‌شود. مه مغزی به حالتی اطلاق می‌شود که فرد دچار اختلالات فکری می‌شود و فرد احساس می‌کند فرآیند تفکر و یادگیری‌اش به درستی کار نمی‌کند.
اقتصادنیوز درمان ویروس خواب 

  

ترس بورس از روز یک شنبه/شاخص از دست خرس فرار می کند؟برخی فعالان بازار می گویند: بورس امروز برای صعود روز راحتی دارد اما برخی دیگر نگران یک شنبه هستند:عرضه های اولیه و اتفاقات سیاسی بر بورس شنبه سایه انداخته است.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص پتروشیمی 

  

موج سوم کرونا مانند آخرین روزهای عملیات جنگی است به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی کریمی، در نشست کمیته اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه خستگی افراد بیشتر نشان می‌دهد که داریم موج سوم را تجربه می‌کنیم، افزود: در موج اول، افراد انرژی بیشتری داشتند مانند عملیات روزهای اول جبهه که همه پرانرژی شرکت می‌کردند. موج سوم مانند آخرین روزهای عملیات در جبهه است. من فکر می‌کنم در این روزها باید بیشتر کمک کنیم تا بهترین خدمت…
مهر دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران انرژی 

  

تغییر «کف» قیمت خودرو با کاهش موجودی پراید صفراگر چه تولید پراید متوقف شده اما هنوز مدل صفر کیلومتر آن در بازار وجود دارد و به نوعی کف قیمت خودرو در بازار هنوز قیمت پراید است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

در تصاویر روز عکس هایی از سوگواری خانواده های جانباختگان ویروس کرونا را در کنار مزار و یا اجسادشان ببینید.
رویداد۲۴ عکس خانواده ویروس 

  

جایی برای بستری مبتلایان به کرونا در مراکز درمانی نیست/ ضدعفونی کردن محیط تاثیری بر مهار کرونا ندارد/ ایرانی‌های ویتامین D3 مصرف کنندعضو کمیته ملی مبارزه با کرونا درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: بعد از مسافرت و مراسم‌های عزاداری تعداد مبتلایان به کرونا افزایش یافته است. در مراکز درمانی دیگر جایی برای بستری بیماران نیست.
برنا ویروس عزاداری 

  

پیش بینی بازگشت بورس به کانال 2 میلیونرکنا: بورس اوراق بهادار حالا در موقعیتی تازه قرار دارد، انتظار برای خبر مهم، پیش بینی وضعیت بازار را دشوارتر از قبل کرده است.
گسترش ایران بازی شاخص 

  

قم در وضعیت سیاه کرونا قرار گرفت.
نامه نیوز قم استان قم ازدواج 

  

درد دل معلم مبتلا به کرونافرهنگی سمنانی مبتلا به کرونا گفت: به فکر سلامت کادر آموزشی باشید.
گسترش سلامت آموزش خانواده 

  

پیش‌بینی 6 تحلیل‌گر از وضعیت بورس تهران در29 شهریور99؛ خیز شاخص برای گذر از مرز 1میلیون و750‌هزار واحد+جدولاقتصادنیوز: 6 تحلیل‌گر بازار سرمایه پیش‌بینی کردندکه امروز شاخص بورس پایتخت ریزش نخواهد داشت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

2 دانش آموز دیگر کرونا شدندمدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان گفت: هنوز وارد موج دوم ویروس کرونا در شهرستان اردستان نشده‌ایم.
گسترش وزارت آموزش و پرورش آموزش داروخانه