تسنیم   |  اقتصادی  |  

رونق تولید با دستان کارآفرین سیستانی

عبدالرحمن ایرندگانی از کارآفرینان برتر کشوری و منطقه خاش سیستان و بلوچستان با احیای مشاغل سنتی، فعالیتهای خود در مباحث توسعه نخلستان، پرورش ماهی، زنبور عسل، تهیه خوراک دام و طیور، تبدیل مواد، کمپوست سازی و اصلاح خاک را رونق بخشید.

رونق تولید با دستان کارآفرین سیستانی

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی هلدینگ کشاورزی حامی(مرکز اقتصاد مقاومتی)، این کارآفرین و تولیدکننده برتر در شهر ایرندگان شهرستان خاش فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری باغبانی و تولیدات گلخانه ای از دانشگاه جامع علمی کاربردی در خانوده ای روحانی و کشاورز در ایرندگان بدنیا آمده و بدلیل محیط روستایی و شرایط شغلی خانواده با فعالیتهای کشاورزی و دامداری آشنا شده و با کوشش فراوان به یک کارآفرین موفق در سطح کشور تبدیل شده است‌.

ایرندگانی در خصوص معرفی خود به ایسنا گفت: دوران تحصیل ابتدایی را در روستای ایرندگان و دوره راهنمایی و دبیرستان را در خاش و ایرانشهر گذراندم بعد از آن در تربیت معلم پذیرفته و به مدت 14 سال در مدارس ایرندگان به تدریس علوم پایه مشغول بودم و در ایام تعطیلات و تابستان به همراه خانواده در کارهای کشاورزی دامداری و تولیدی فعالیت می کردم، سپس در رشته فیزیک مقطع کارشناسی تحصیلات خود را ادامه و حدود 16 سال در مشاغل اداری، آموزشی و فناوری اطلاعات ارائه خدمت نمودم تا به بازنشستگی نائل شدم و از سال 85 بعد از بازنشستگی به دلیل علاقه و تجربیات قبلی در زمینه کشاورزی و باغداری با همکاری اعضای خانواده و سرمایه گذاری شخصی فعالیت کسب و کار را روی زمین کشاورزی متمرکز نمودم و با نگاه علمی روی طرحها و برنامه ریزی اجرایی از ابعاد مختلف مانند شرایط آب و هوایی، آب، خاک و اقتصادی بودن کارها و بهره وری به این نتیجه رسیدیم که محور اصلی فعالیتمان کشاورزی و باغداری باشد. لذا اقدام به ایجاد نخلستان و در کنار آن فعالیتهای وابسته مثل دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی، پرورش زنبور عسل و ایجاد شرایط لازم برای انجام کارهای وابسته نمودیم و زمینه ادامه فعالیت برای تهیه خوراک دام و طیور و کشت یونجه، گل، گیاهان و احداث محل نگهداری و تامین شرایط اکوسیستم در چرخه تولید، چرخه بازیافت، تبدیل مواد، کمپوست سازی، کود حیوانی اصلاح خاک، بیشترین بهره و استفاده بهینه نیز فراهم آمد‌.

وی عوامل تاثیرگذار در موفقیت کار خود را شامل اعتقاد به اهمیت کار، بکارگیری تجربیات گذشته، همکاری و مساعدت خانواده و استفاده از دانش و تحصیلات علمی بویژه تحصیل در رشته مهندسی فناوری باغبانی و تولیدات گلخانه ای در مرکز آموزش عالی علمی کاربردی بمپور ایرانشهر و همکاری جهاد کشاورزی با اجرای آبیاری سیستم های نوین دانست و عوامل مشکل زا در حیطه کار خود را شامل شرایط سخت و بسیار گرم آب و هوایی، خشکسالی، عدم رطوبت کافی برای رشد و نمو گیاهان، حاصلخیز نبودن اراضی و ph قلیایی و شوره و نمک‌های موجود در آب و خاک، عدم ثبات قیمتها، عدم حمایت دولت با خرید تضمینی محصولات کشاورزی و دامی، تورم، کنترل بازار توسط دلالان، عدم برنامه ریزی و مدیریت اقتصادی در صادرات و واردات در راستای توسعه و حمایت از کشاورزان دانست .

برنامه های اجرا شده توسط کارآفرین نمونه

این کارآفرین برتر کشور تصریح کرد: احداث باغ نخلستان با صدور 500 اصله درخت خرمای پیاروم و 500 اصله ربی، مضافتی، سنگ شکن و هلیله که حدود سی درصد آنها به ثمر رسیده و بقیه در حال رشد هستند، احداث دامداری پرورش گاو و گوسفند حدود 40 راس، احداث جایگاه پرورش مرغ و طیور در انواع مختلف به روش سنتی، احداث جایگاه پرورش زنبور عسل در دو وضعیت زمستانی و تابستانی گذرا، احداث استخر پرورش ماهی از نوع گرم آبی، آماده سازی اراضی و کشت محصولات زراعی حدود 20 هکتار برای کشت یونجه گندم ذرت و ... جهت تامین خوراک دام و طیور، احداث سایت تهیه کود و کمپوست و برنامه حاصلخیزی خاک و اصلاح آن، احداث فضای سبز و درختان غیرمثمر و بادشکن با درختان اوکالیپتوس و گز بیش از دو کیلومتر طول(سه هزار اصله درخت) از دیگر برنامه هایی بوده که به مرحله اجرا رساندیم .

ایرندگانی در خصوص حمایت‌های سایر نهادها اظهار کرد: اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار توسط جهاد سازندگی، تولید و توزیع نهال درختان غیرمثمر توسط منابع طبیعی، احداث بصورت مشارکت استخر پرورش ماهی، استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی در اجرای بعضی از طرح‌ها در راستای حمایت ها و پشتیبانی کار بوده‌اند، ولیکن نقش اداره آب و فاضلاب روستایی و امور آب در توسعه روستا بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه در خرید تضمینی محصولات کشاورزی، بازاریابی، تقویت تولید داخلی، صادرات و واردات سیاست‌های حمایتی وجود ندارد‌.

این تولید کننده محصولات کشاورزی و دامی ادامه داد: در تغییر الگوی کشت و جایگزین محصولات استراتژیک به جای کشت‌های سنتی و غیراقتصادی متناسب با شرایط آب و هوایی و موقعیت‌های جغرافیایی مدیریت برنامه ای اعمال نمی شود و به تنهایی کشاورزان قادر به برنامه ریزی و رعایت همه جوانب و رسیدن به حرفه و صلاح اقتصادی نیستند.

وی از تعداد افراد به کار گمارده شده در کسب و کار خود گفت: در مواقعی که نیاز به کار گروهی باشد، همه اعضای خانواده حضور دارند و در جهت تقویت روحیه و پیشبرد کارها مشارکت دارند ولی در سایر مواقع به نسبت کارهای فصلی حدود 6 نفر اشتغال دارند که سه نفر در حوزه دامی و طیور و سه نفر در حوزه کشاورزی و نخلیات فعالیت دارند.

کارآفرین برتر از جامعه بلوچستان خاش بیان کرد: در حال حاضر در سطح تولید برای رفع نیازهای مصرفی خانواده های شاغل و وابسته فعالیت می کنیم و به مرحله تولید انبوه هنوز نرسیده ایم، مثل تولید عسل، مرغ، تخم مرغ و شیر. در مجموع با در نظر گرفتن روند افزایشی در تولید محصول درختان خرما و ارزش افزوده باغ نخیلات و سایر محصولات زراعی و گیاهی حدود 500 میلیون تومان در سال درآمد داریم.

ایرندگانی یکی از عوامل موثر و بسیار تعیین کننده در توسعه پیشرفت کارها، نقش دانش و علم و آگاهی دانست که صاحبان مشاغل باید داشته باشند و گفت: در این راستا مرکز علمی کاربردی تحقیقات جهاد کشاورزی با آموزش‌های دوره ای پودمانی انجام تحقیقات و آزمایشات آب و خاک، بیماری‌ها، آفت‌ها و عناصر مورد نیاز و بذر، کود و برگزاری آموزش کاردانی و کارشناسی بصورت عملی و قابل اطمینان برای بنده بسیار مفید واقع شد و با رویکرد جایگزینی روش‌های علمی و نوین به جای شیوه های سنتی و محدود و غیرکارآمد تحول آفرین بود. بنده با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی منطقه ادامه تحصیل داده و بسیاری از اشکالات و اصلاحات برنامه ها با استفاده از آموخته بهره برداری کرده و توانسته ام در اراضی کشاورزی پیاده کنم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه جامعه کشاورزی غالباً بی سواد یا کم سواد هستند و شیوه های کشاورزی به صورت سنتی اداره می شود و از امکانات جدید تکنولوژی جدید کمتر بهره گیری می شود، لازم است دانشجویان کشاورزی با نوآوری و خلاقیت و استفاده از تسهیلات اشتغالزا و برخورداری از حمایتهای قانونی در راستای تولید و خودکفایی براساس نیاز فیزیولوژیکی و وابستگی حیات بشری به غذا و تولیدات کشاورزی در حوزه های مختلف کارآفرینی فعالیت نموده و با استفاده از دانش تحصیلات تخصصی تلاش برای بکاربردن علم و فناوری در قالب تعاونی ها یا بصورت گروهی یا فردی نقش فعالی داشته باشند و زندگی خود و دیگران را متحول سازند.

این کارآفرین بلوچ خواسته های خود از مسئولان را اینگونه مطرح کرد: مسئولین باید اهمیت خودکفایی غذایی و نقش آن در سلامت جامعه و مقابل با تحریمها و بحرانها را در اولویت قرار دهند و سیاست‌های حمایتی را به صورت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تقویت اقتصاد کشاورزی با تنظیم سیاست‌های صادرات و واردات کالاهای تولید شده داخلی را حمایت کنند. با حمایت و پشتیبانی و تجهیز و گسترش مراکز تحقیقات کشاورزی و دانشگاههای علمی کاربردی نسبت به آموزش کشاورزان اهتمام بیشتری بنمایند و در هر نوع رشته شغلی که طرحی اجرا می شود، آموزش کارکنان و نیروی انسانی به اندازه مورد نیاز جزء شرایط لازم و ضروری برای استفاده از تسهیلات و فعالیت‌ها قرار دهند.

وی در خصوص اینکه آیا این مدل کسب و کار را می توان به عنوان یک منبع واحد دائمی تلقی کرد، افزود: کسب و کارهایی که فعالیت و تولید مبتنی بر نیازهای اساسی و حیاتی جامعه باشد تا زمانیکه نگاه به موضوع استقلال، بقا و حیات جامعه باشد و امکانات آن در کشور فراهم باشد، جزء لاینفک حیات بشمار می رود و نظر به امنیت غذایی از نظر کمیت و کیفیت (محصولات ارگانیک) بعنوان ضرورت مطرح و باید نهادینه و گسترش یابد.

این کارآفرین برتر کشوری تصریح کرد: هر چقدر در اثر تعاملات بین المللی و روابط کشورها اگر جامعه ای بخواهد استقلال و پیشرفت و ماندگاری خویش را حفظ کند، باید در نیازهای اولیه و فیزیولوژیک وابستگی خودش را به بیگانگان به حداقل برساند، لذا مسئولین کشور در راستای تحقق سیاستهای استقلال نگر و خودکفا باید سیاست‌های حمایتی تولید غذا در داخل را دنبال و مشاغل مرتبط با این فعالیت‌ها را حمایت و ماندگار نمایند.

ایرندگانی درباره چگونگی نمایش مجموعه طرح‌ها و برنامه های کشاورزی و مشاغل وابسته، پاسخ داد: وقتی که فعالیت کشاورزی و باغداری در جایی انجام می گیرد در این نوع اکوسیستم بصورت کلی یک سری اکوسیستم های کوچکتر قرار می گیرند که زحمات راه اندازی آنها بسیار کم بوده و از اکو سیستم کشاورزی بهره می گیرند، مثل پرورش زنبور عسل که از گل، گیاه و فضای سبز طبیعت و مزارع استفاده می کند و به کشاورزی در گرده افشانی نیز کمک می کند و فعالیت مستقل نیست بلکه بصورت تکمیلی و وابسته است پرورش دام و طیور نیز با استفاده از تولیدات گیاهی انجام می شود و به نوعی استفاده از گیاه برای خوراک است و از کود دام و طیور برای تقویت کشاورزی بهره گیری می شود، این نوع مشاغل بایستی بصورت مکمل و در جوار همدیگر تعریف و اجرا شود.

وی افزود: بنده معتقد هستم جامعه ای مترقی و توانمند است که تمام آحاد و افراد آن جامعه جایگاه کاری و نوع فعالیت مشخص بگونه ای داشته باشند که خود و دیگر افراد آن جامعه به آن فعالیت و تولید محصول حاصل از آن نیاز داشته باشند.

ایرندگانی ادامه داد: نوع محصول و تولید ناشی از فعالیت و کسب و کار هر فرد باید مورد نیاز دیگر افراد جامعه باشد و مورد عرضه و تقاضا قرار گیرد و ارزش اقتصادی هم داشته باشد، این نوع نگاه مشمول همه مشاغل و فعالیت‌های دولتی و غیر دولتی هم می شود.

وی افزود: ارزش هر نوع کسب و کار بستگی به نوع تولید و نوع نیاز انسانی دارد مثلاً نیازهای فیزیولوژیک و حیاتی مثل امنیت غذایی در نتیجه کسب و کارهای مرتبط با تامین نیازهای اساسی از اولویت بیشتری برخوردارترند و پایدارترند.

انتهای پیام/

تولید بازنشستگی بانک   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان 

  

غفلت از ارزآوری گردشگری تاریخی و مذهبی/میراثی که نباید فراموش شود خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: ایران سرزمین گنجینه‌های ازیادرفته است. هر گوشه از این سرا حکایتی شگفت در خود نهفته دارد که چشم‌ها را به تماشا فرامی‌خواند. دریا و رودخانه‌ها، کوه‌ها و آبشارها، جنگل‌های انبوه و چشمه‌های آب‌معدنی، غارها و دیوارنوشته‌ها، دشت و کویر، بناهای کهن و اماکن مقدس چون جامه‌ای سرشار از نقش و نگار این مرزوبوم کهن را در برگرفته است. بی‌تردید این نعمات…
مهر فضای مجازی گردشگری گردشگری مذهبی 

  

در حالی که امروز آرامش در بازار ارز حکم‌فرما شده و قیمت دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ثابت مانده است، قیمت سکه و طلا تغییرات 20 تا 40 هزار تومانی را تجربه کرد.
صراط ارز قیمت ارز یورو 

  

اقدامات وزارت صمت در حوزه ساخت داخل بسیار ارزشمند و قابل تقدیر استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مراسم امضای تفاهم نامه داخلی سازی تجهیزات صنایع پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل با اشاره به تاکیدات رهبری در خصوص ضرورت توجه به توان داخل گفت: هر جا ضرورت دارد باید از تکنولوژی دنیا استفاده کنیم ولی آنجا که خودمان می توانیم از ظرفیت های موجود باید نهایت استفاده را داشته باشیم و مسلما با این رویکرد تولید داخلی تقویت می شود.
شما‌نیوز خودرو حوزه مجلس شورای اسلامی 

  

نرخ ارز درگیر حباب جغرافیایی / سوء مدیریت ریشه مشکلات خودروسازی/ دلار 4200 مواد غذایی هزینه واردات تایر چینی به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ارتباط بی واسطه و مستمر با مردم، به انعکاس اقدامات، فعالیت ها، مواضع و دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی می پردازند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی مطالب زیر را منتشر کرده است امیرخجسته فتوتیتر زیر را از صحبت های خود درباره ریشه مشکلات اقتصادی را به اشتراک گذاشته است. سید جواد ساداتی نژاد مطلب زیر را به اشتراک گذاشته است…
خانه‌ملت ارز ارز دولتی دلار 

  

گردهمایی ارائه فناوری‌های نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، گردهمایی ارایه فناوری‌های نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در روزهای 19، 20 و 21 آبان سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی و با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار خواهد شد. این گردهمایی با هدف استفاده از دانش و نوآوری در مدل بهینه پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز و در محورهای حفاظت…
مهر فناوری نوآوری ریاست جمهوری 

  

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:مبارزه با فساد اعتماد مردم به نظام را بیشتر می‌کندنماینده رباط کریم در مجلس گفت: به هرمیزان که بتوانیم با فساد در کشور از هر طریقی مقابله و مبارزه انجام شود قطعاً اعتماد مردم به نظام بیشتر می شود.
تسنیم مجلس شورای اسلامی فساد اداری قانون 

  

اسطوره لیورپول بابت اتفاقات سال 2011 عذرخواهی کرد.
نود لیورپول