برنا   |  اجتماعی  |  

نیاز امروز سیل زدگان؛ کار، کمک‌های غیرنقدی و سرویس‌های بهداشتی

بهار امسال با سیل آغاز شد؛ گلستان، لرستان و خوزستان. این سه استان کشور بیشتر از مناطق دیگر ایران، درگیر سیل شدند. حال که 70 روز از جاری شدن سیل ویران کننده گذشته و خبر آوارگی و نیازهای مردم سیل‌زده از صدر اخبار خارج شده، به سراغ اعضای سمن‌های این سه استان رفتیم تا از وضعیت مناطق سیل‌زده و نیازهای امروز سیل‌زدگان بدانیم.

نیاز امروز سیل زدگان؛ کار، کمک‌های غیرنقدی و سرویس‌های بهداشتی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ وقتی یک بحران در کشور ما روی می‌دهد، سیل کمک‌ها به سمت مناطق روانه می‌شوند، اما یک مدتی که می‌گذرد بذر فراموشی در ذهن‌ها کاشته می‌شود و دیگری کسی پیگیر حال و احوال رنج دیده‌ها نمی‌شود. مشابه این اتفاق در سیل اخیر افتاد، حالا که هفتاد روز از سیل گذشته و مردم سیل‌زده به یک ثبات نسبی رسیده‌اند، باید دید اصلی‌ترین نیازهای آنها چیست؟ مردم مناطق سیل‌زده این روزها با چه دردهایی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

گلستانی‌ها نیاز به شغل پایدار دارند

احمدرضا عامریان، دبیر مجمع سمن‌های استان گلستان، در مورد اصلی‌ترین نیازهای مردم سیل‌زده استان گلستان می‌گوید: «در حال حاضر اصلی‌ترین نیاز سیل‌زده‌ها در گلستان لوازم خانگی برای گذران زندگی و امکانات بهداشتی مانند دستشویی و حمام هستند. با توجه به اینکه خانه‌های مردم چهل روز در آب بوده‌اند، بسیاری از آنها نشست کرده‌اند و همین بازسازی این مناطق را با مشکل جدی مواجه کرده است.»

وی با بیان اینکه نباید مردم سیل‌زده به حال خود رها شوند زیرا بسیاری از آنها کسب و کار خود را از دست داده اند و نیاز به حمایت دارند، می‌افزاید: «در بسیاری از خانواده‌ها سرپرست‌های خانوار شغل خود را از دست داده‌اند و همین مشکلی جدی برای معیشت خانواده ایجاد کرده است. بسیاری از پدرها به دلیل بیکاری مجبور شده‌اند برای کارکردن به شهرهای دیگر بروند. باید به این افراد کمک کرد تا به منابع لازم برای بازسازی شغل خود دست پیدا کنند، در این مناطق به شغل پایدار نیاز است.»

دبیر مجمع سمن‌های استان گلستان مشکلات تحصیلی دانش آموزان را در مناطق سیل‌زده اینگونه بیان می‌کند: «با توجه به اینکه در ایام امتحانات و کنکور قرار داریم، خیلی از جوانان و نوجوانانی که در مناطق سیل‌زده هستند نتوانسته‌اند خود را آماده کنند. مدارس زیر آب رفته و کتاب‌ها و لوازم‌التحریر دانش آموزان از بین رفته‌اند و به همین دلیل آمادگی‌های لازم برای حضور در جلسه امتحان را ندارند.»

عامریان وضعیت گروه‌های آسیب پذیر را در مناطق سیل‌زده اینگونه شرح می‌دهد: «مواجه با بحران‌هایی مانند سیل برای بزرگترها سخت نیست ولی برای بچه‌ها مشکل آفرین است. به همین دلیل، از همان روزهای اول سازمان‌های مردم نهاد بازی درمانی را برای بچه‌هایی که در مناطق سیل‌زده هستند، آغاز کرده‌اند. سازمان بهزیستی هم به سالمندان در رفع مشکلات‌شان کمک می‌کند.»

نیاز خوزستانی ها به کمک های نقدی و غیر نقدی

اکبر سواری، دبیر مجمع سمن‌های استان خوزستان، با بیان اینکه در حال حاضر شرایط مناطق سیل‌زده از گذشته بحرانی‌تر شده است، می‌گوید: «بسیاری از نهادهای رسمی، مناطق سیل‌زده را ترک کرده‌اند و در بعضی از مناطق تنها سازمان‌های مردم نهاد برای کمک به مردم باقی مانده‌اند.»

وی نیازهای مردم در مناطق سیل‌زده خوزستان را اینگونه بیان می‌کند: «در حال حاضر در مناطق سیل‌زده به حمایت‌های نقدی و غیرنقدی نیاز است. با توجه به وضعیت گرمای طاقت فرسایی که در این فصل وجود دارد، الان نیاز به وسایل سرمایشی در مناطق سیل‌زده جدی است. نیاز به سرویس بهداشتی و حمام هم در مناطق سیل‌زده زیاد است.»

دبیر مجمع سمن‌های استان خوزستان با بیان اینکه، سازمان‌های مردم نهاد کارهای بزرگی در مناطق سیل‌زده انجام می‌دهند، می‌افزاید: «برنامه‌هایی برای افزایش روحیه و شادی کودکان با عنوان جنگ‌های شادی برای کودکان، اتاق‌های کودک، حضور روانشناسان کودک در اردوگاه‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط روانشناسان و معلمان برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، مهدکودک‌های سیال، برپایی عروسی برای جوانان در دست اجرا هستند.»

کمبود حمام و سرویس بهداشتی در لرستان جدی است

آذین عارفیان، عضو انجمن سمن‌های استان لرستان، در مورد نیازهای مردم در مناطق سیل‌زده استان لرستان می‌گوید: «در مناطق سیل‌زده لرستان کمبود مواد غذایی وجود ندارد و از این نظر وضعیت خوب است. کسانی که در چادر زندگی می‌کنند از نظر بهداشتی در مضیقه هستند و به حمام و سرویس بهداشتی نیاز دارند.»

وی با بیان اینکه شهرستان پلدختر در استان لرستان که بیشترین آسیب را دیده است، در حال بازسازی است، می‌افزاید: در این شهرستان حدود 30 درصد کارها پیش رفته‌اند اما افراد هنوز مسکن ندارند و زیر چادر هستند و همین برای کودکان و زنان مشکلات متعددی را ایجاد کرده است. با توجه به گرمای هوا مشکلاتی برای قشرهای مختلف مردم و به ویژه کودکان ایجاد شده است. کودکان در این شرایط آسیب پذیرتر هستند و به حمایت بیشتری نیاز دارند. سالخورده‌هایی که تا قبل از سیل به کمک ویلچر رفت و آمد می‌کردند الان وسایل مورد نیاز خود را از دست داده‌اند و به حمایت‌های بیشتری نیاز دارند.»

سیل بیکاری کار   اخبار برگزیده
  

حتی اگر کسی جنون هم داشته باشد با آمریکا مذاکره نمی‌کندحجت‌الاسلام مجتبی‌ ذوالنور، ‌نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، گفت: آمریکایی‌ها موضوع موشکی و توان دفاعی ما را هدف گرفته‌اند و این موضوع هم طبیعتا به ضرر ماست و ما چرا باید بپذیریم که بر سر توان دفاعی‌مان مذاکره کنیم و آن را کاهش دهیم؟ چرا آمریکایی‌ها موشک داشته باشند و ما نداشته باشیم؟ موضوع دیگر،‌ موضوع برجام است...
مستقل‌آنلاین مجتبی ذوالنور قم مجلس شورای اسلامی 

  

بروجردی: حمله به آرامکو ارتباطی به ایران نداردآمریکا به دنبال راه‌اندازی فریب حداکثری علیه ایران است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی 

  

شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوشنبه گزینه های ممکن علیه ایران را مطرح کردند اما رئیس جمهوری با طرح درگیری دوباره آمریکا در یک جنگ خارجی دیگر مخالفت کرد.
نامه نیوز ترامپ ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

حسین شیخ الاسلام گفت: حملات پهپادی مقاومت یمن در ماه های اخیر به عربستان نشان داد هیچ پایگاه آمریکایی در منطقه امن نیست. معتقدم آمریکا امنیت پایگاه هایش را فدای امنیت ریاض نمی کند.
نامه نیوز ترامپ ایرباس یمن 

  

سرکرده منافقین مرد!علی حسین نژاد، مترجم قدیمی و سابق در بخش روابط خارجی سازمان منافقین در پاسخ به پرسشی درباره «مسعود رجوی» رهبر منافقین که از سال 2003 تاکنون ناپدید شده گفت: سازمان منافقین اخیرا در کنفرانسی که به مناسبت 55امین سال تأسیسش برگزار کرد به مرگ مسعود رجوی اذعان کرد. حسن نژاد تصریح کرد: بی‌تردید مسعود رجوی به عربستان فرار کرد و در آن جا مُرد...
مستقل‌آنلاین مسعود رجوی عربستان مرگ 

  

آمریکا عملا پشت سعودی را خالی کرداقتصادنیوز: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، حمله به تاسیسات نفتی سعودی را پیچیده و دقیق دانست و گفت: سعودی‌ها درخواست حمایت‌های اطلاعاتی یا نظامی بیشتری به آمریکا نداده بودند.
اقتصادنیوز ایران خاورمیانه ایرنا 

  

حمله تند ظریف به امریکا در واکنش به حادثه ارامکو + عکسوزیر امور خارجه کشورمان با انتشار توئیتی با کنایه به آمریکا به ارتکاب جرایم جنگی متجاوزین به یمن با حمایت این کشور اشاره کرد.
شما‌نیوز عکس یمن خبرآنلاین 

  

مهمترین شرط مذاکره با آمریکا لغو تحریم‌های یکجانبه استشرایط ما تامین نشود، در مذاکره چیزی به دست نخواهیم آورد.
مثلث کره شمالی مجلس دهم ترامپ 

  

یک مقام امریکایی : موشک های کروز از ایران به عربستان شلیک شدندیک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری آمریکایی "آ‌بی‌سی نیوز" ادعا کرد: ایران حدود 20 "پهپاد" را به عربستان فرستاده و در کنار آن حدود 12 موشک "کروز" را از خاک کشورش به عربستان شلیک کرده است.
شما‌نیوز مایک پومپئو موشک ایران 

  

حواشی پیرامون خانواده نعمت‌زاده که از شرکت‌داری آنان آغاز شده بود، زمانی اوج گرفت که رسانه‌های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت‌زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده بود.
نامه نیوز حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

آلمان: ارز موازی یورو را قبول نخواهیم کردوزیر دارایی آلمان اعلام کرد که هیچ ارزی به جز یورو برای استفاده در منطقه یورو پذیرفته نخواهد شد.
خبرفوری آلمان ارز مجازی ارز 

  

ریسک‌های بازار متشکل ارزی از نگاه قائم مقام موسسه مللقائم مقام موسسه اعتبارى ملل گفت: احتمال مداخله مستقیم و مدیریت دولت در صورت افزایش نرخ ها، عدم کشف ریسک هاى مترتب بر فعالیت بازار مذکور به دلیل عدم وجود بازارهاى مشابه و تجربیات جهانى و محدودیت فعالیت بازار به معاملات نقدى از ریسک هاى بازار متشکل معاملات ارزى است.
شما‌نیوز یورو دولت تجاوز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رشد آرام دلار و سکه با کم‌توجهی بازار به سیگنال‌های سیاسیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 27 شهریور 1398 بازار طلا و ارز تهران بار دیگر تغییر جهت داد و اینبار به مدار صعودی کم‌شیب بازگشت. با این وجود بازار همچنان بی‌تفاوت به اخبار سیاسی نوسان‌های اندک را ثبت کرد. عصر امروز دلار در بازار آزاد در محدوده 11500 تومانی معامله شد و و صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را بدون تغییر و به ترتیب 11400 و 12700 تومان برای فروش اعلام کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران بازی 

  

اقدام سیدجلال حسینی بسیار ارزشمنئ بود (فیلم)حرکات ارزشمند قهرمانان بزرگ ورزشی در هیاهوی ورزش قهرمانی را باید ارج نهاد و بنده به نمایندگی از مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به خصوص شخص وزیر از کاپیتان با اخلاق پرسپولیس بواسطه حرکت ارزشمندی که داشتند تشکر و قدردانی می کنم
ایلنا جلال حسینی ورزش پرسپولیس 

  

کشف چندصد دستگاه استخراج ارز دیجیتال در زنجاناقتصادنیوز؛ رئیس پلیس آگاهی استان زنجان گفت: 809 دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر) به همراه 773 دستگاه منبع تغذیه از سوی عوامل مبارزه با قاچاق و ارز پلیس آگاهی این استان، کشف و ضبط شد.
اقتصادنیوز ارز استان زنجان زنجان 

  

فریب بلیت‌های ارزان کانال‌‌های تلگرامی را نخوریدسرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: زائران عزیز به هیچ وجه فریب قیمت‌های ارزان بلیت
خبرفوری ایران فضای مجازی قیمت 

  

هشدار دادستانی به زائران اربعین: فریب بلیت‌های ارزان کانال‌‌های تلگرامی را نخوریدسرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: زائران عزیز به هیچ وجه فریب قیمت‌های ارزان بلیت هواپیما در سایتها و نرم افزارها، کانال‌های تلگرامی و موارد مشابه را نخوردند و بلیت خود را از شرکت‌های دارای مجوز تهیه کنند.
تسنیم اربعین ایران گرانی 

  

زائران اربعین فریب قیمت‌های ارزان بلیط هواپیما را نخورندسرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور از زائران پیاده روی اربعین خواست تا فریب قیمت‌های ارزان بلیط هواپیما را در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی نخورند.
برنا اربعین قیمت بلیط 

  

3 نفر از کارگران بازداشت شده هپکو آزاد شدند/ با بازداشت کارگران هپکو موافق نیستم/ خواستار آزادی کارگران بازداشت شده هپکو هستیم/ یارانه طبقات متوسط و پایین قطع نمی‌شود/ حمایت از کارآفرین‌ها بازهم با پول‌پاشی/ آیا «خصوصی‌سازی» کلید مبارزه با فساد در خوهر چند منابع محلی خبر از فروکش کردن اعتراضات کارگران هپکو می‌دهند، اما پس‌لرزه‌های اعتصاباتی که حتی تا بستن راه‌آهن سراسری نیز پیش رفت، اخبار مربوط به هپکو را در صدر اخبار سرویس کارگری ایلنا قرار داد.
ایلنا سازمان تامین اجتماعی بازداشت خصوصی سازی 

  

حاجی‌میرزایی: آموزش و‌پرورش به نظام ارزیابی نیاز داردوزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه سند تحول زمانی اجرا می‌شود که تمام ارکان تعلیم‌و‌تربیت با آن آشنا باشند، گفت: عدالت آموزشی و تقویت مدارس دولتی که نگرانی دانش‌آموزان است از اولویت‌های بنده است.
تسنیم آموزش کنکور جوانان