برنا   |  اجتماعی  |  

نیاز امروز سیل زدگان؛ کار، کمک‌های غیرنقدی و سرویس‌های بهداشتی

بهار امسال با سیل آغاز شد؛ گلستان، لرستان و خوزستان. این سه استان کشور بیشتر از مناطق دیگر ایران، درگیر سیل شدند. حال که 70 روز از جاری شدن سیل ویران کننده گذشته و خبر آوارگی و نیازهای مردم سیل‌زده از صدر اخبار خارج شده، به سراغ اعضای سمن‌های این سه استان رفتیم تا از وضعیت مناطق سیل‌زده و نیازهای امروز سیل‌زدگان بدانیم.

نیاز امروز سیل زدگان؛ کار، کمک‌های غیرنقدی و سرویس‌های بهداشتی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ وقتی یک بحران در کشور ما روی می‌دهد، سیل کمک‌ها به سمت مناطق روانه می‌شوند، اما یک مدتی که می‌گذرد بذر فراموشی در ذهن‌ها کاشته می‌شود و دیگری کسی پیگیر حال و احوال رنج دیده‌ها نمی‌شود. مشابه این اتفاق در سیل اخیر افتاد، حالا که هفتاد روز از سیل گذشته و مردم سیل‌زده به یک ثبات نسبی رسیده‌اند، باید دید اصلی‌ترین نیازهای آنها چیست؟ مردم مناطق سیل‌زده این روزها با چه دردهایی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

گلستانی‌ها نیاز به شغل پایدار دارند

احمدرضا عامریان، دبیر مجمع سمن‌های استان گلستان، در مورد اصلی‌ترین نیازهای مردم سیل‌زده استان گلستان می‌گوید: «در حال حاضر اصلی‌ترین نیاز سیل‌زده‌ها در گلستان لوازم خانگی برای گذران زندگی و امکانات بهداشتی مانند دستشویی و حمام هستند. با توجه به اینکه خانه‌های مردم چهل روز در آب بوده‌اند، بسیاری از آنها نشست کرده‌اند و همین بازسازی این مناطق را با مشکل جدی مواجه کرده است.»

وی با بیان اینکه نباید مردم سیل‌زده به حال خود رها شوند زیرا بسیاری از آنها کسب و کار خود را از دست داده اند و نیاز به حمایت دارند، می‌افزاید: «در بسیاری از خانواده‌ها سرپرست‌های خانوار شغل خود را از دست داده‌اند و همین مشکلی جدی برای معیشت خانواده ایجاد کرده است. بسیاری از پدرها به دلیل بیکاری مجبور شده‌اند برای کارکردن به شهرهای دیگر بروند. باید به این افراد کمک کرد تا به منابع لازم برای بازسازی شغل خود دست پیدا کنند، در این مناطق به شغل پایدار نیاز است.»

دبیر مجمع سمن‌های استان گلستان مشکلات تحصیلی دانش آموزان را در مناطق سیل‌زده اینگونه بیان می‌کند: «با توجه به اینکه در ایام امتحانات و کنکور قرار داریم، خیلی از جوانان و نوجوانانی که در مناطق سیل‌زده هستند نتوانسته‌اند خود را آماده کنند. مدارس زیر آب رفته و کتاب‌ها و لوازم‌التحریر دانش آموزان از بین رفته‌اند و به همین دلیل آمادگی‌های لازم برای حضور در جلسه امتحان را ندارند.»

عامریان وضعیت گروه‌های آسیب پذیر را در مناطق سیل‌زده اینگونه شرح می‌دهد: «مواجه با بحران‌هایی مانند سیل برای بزرگترها سخت نیست ولی برای بچه‌ها مشکل آفرین است. به همین دلیل، از همان روزهای اول سازمان‌های مردم نهاد بازی درمانی را برای بچه‌هایی که در مناطق سیل‌زده هستند، آغاز کرده‌اند. سازمان بهزیستی هم به سالمندان در رفع مشکلات‌شان کمک می‌کند.»

نیاز خوزستانی ها به کمک های نقدی و غیر نقدی

اکبر سواری، دبیر مجمع سمن‌های استان خوزستان، با بیان اینکه در حال حاضر شرایط مناطق سیل‌زده از گذشته بحرانی‌تر شده است، می‌گوید: «بسیاری از نهادهای رسمی، مناطق سیل‌زده را ترک کرده‌اند و در بعضی از مناطق تنها سازمان‌های مردم نهاد برای کمک به مردم باقی مانده‌اند.»

وی نیازهای مردم در مناطق سیل‌زده خوزستان را اینگونه بیان می‌کند: «در حال حاضر در مناطق سیل‌زده به حمایت‌های نقدی و غیرنقدی نیاز است. با توجه به وضعیت گرمای طاقت فرسایی که در این فصل وجود دارد، الان نیاز به وسایل سرمایشی در مناطق سیل‌زده جدی است. نیاز به سرویس بهداشتی و حمام هم در مناطق سیل‌زده زیاد است.»

دبیر مجمع سمن‌های استان خوزستان با بیان اینکه، سازمان‌های مردم نهاد کارهای بزرگی در مناطق سیل‌زده انجام می‌دهند، می‌افزاید: «برنامه‌هایی برای افزایش روحیه و شادی کودکان با عنوان جنگ‌های شادی برای کودکان، اتاق‌های کودک، حضور روانشناسان کودک در اردوگاه‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط روانشناسان و معلمان برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، مهدکودک‌های سیال، برپایی عروسی برای جوانان در دست اجرا هستند.»

کمبود حمام و سرویس بهداشتی در لرستان جدی است

آذین عارفیان، عضو انجمن سمن‌های استان لرستان، در مورد نیازهای مردم در مناطق سیل‌زده استان لرستان می‌گوید: «در مناطق سیل‌زده لرستان کمبود مواد غذایی وجود ندارد و از این نظر وضعیت خوب است. کسانی که در چادر زندگی می‌کنند از نظر بهداشتی در مضیقه هستند و به حمام و سرویس بهداشتی نیاز دارند.»

وی با بیان اینکه شهرستان پلدختر در استان لرستان که بیشترین آسیب را دیده است، در حال بازسازی است، می‌افزاید: در این شهرستان حدود 30 درصد کارها پیش رفته‌اند اما افراد هنوز مسکن ندارند و زیر چادر هستند و همین برای کودکان و زنان مشکلات متعددی را ایجاد کرده است. با توجه به گرمای هوا مشکلاتی برای قشرهای مختلف مردم و به ویژه کودکان ایجاد شده است. کودکان در این شرایط آسیب پذیرتر هستند و به حمایت بیشتری نیاز دارند. سالخورده‌هایی که تا قبل از سیل به کمک ویلچر رفت و آمد می‌کردند الان وسایل مورد نیاز خود را از دست داده‌اند و به حمایت‌های بیشتری نیاز دارند.»

سیل بیکاری کار   اخبار برگزیده
  

افشای جاسوسی از مقامات بلندپایه در خاور میانه​اقتصاد نیوز:هکرها با نفوذ به دستکم 10 اپراتور در نقاط مختلف دنیا از جمله خاورمیانه، در 7 سال گذشته به جاسوسی از مقامات بلندپایه پرداخته اند.
اقتصادنیوز جاسوسی خاورمیانه اقتصاد 

  

حسین مرعشی: از اختلاف روحانی و جهانگیری نگران شده ایمحسین مرعشی در روزنامه کارگزاران نوشت:از زمانی که جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور در قانون اساسی تغییر کرد و به جای نخست وزیر در قانون جمهوری اسلامی تعریف شد، همیشه در دولت‌هایی که به عنوان دولت‌های خردمند تعریف می‌شدند، از جایگاه قابل توجهی برخوردار بود.
مثلث حسین مرعشی دولت دوازدهم رئیس جمهور 

  

تست مخفیانه یک خودرو در تهران (تصاویر)به تازگی تصاویری از تست شاسی بلند معروف و هیبریدی BYD یعنی مدل تانگ در خیابان های تهران منتشر شده است که البته ظاهری پوشیده شده با برچسب های مخصوص بدنه دارد اما با توجه به قدمت حضور این خودرو در جهان با یک نگاه می توان حدس زد که با چه خودرویی طرف هستیم.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

وی عصر سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: رهبری حسابی در آمریکا ندارد، و این کار احمقانه‌ای است که ترامپ انجام می‌دهد.
نامه نیوز قم موشک ایران 

  

ترامپ دوباره عقب نشینی کرد : ایران با دولت من مذاکره کندتسنیم : رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از خط و نشان کشیدن برای ایران در فضای مجازی، بار دیگر از ایران خواست که با دولت وی مذاکره کند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستندعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این دست فرمون فکر می کنم که استعفای آقای روحانی اتفاق بیفتد چون او ظرفیت روحی، انرژی، برنامه صحیح و تیم مناسب را در اختیار ندارد بنابراین ادامه این وضعیت تا یک جایی خواهد بود بعد از آن سیستم قفل می کند،
نامه نیوز اصلاح طلبان حسن روحانی سلامت 

  

قیمت خودرو چقدر کاهش پیدا کرد؟ (جدول)قیمت خودرو در چهارمین روز هفته کاهشی محسوس را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، موظف به توقف برخورد با مأموران نیروی انتظامی در ماجرای برخورد با یک مجرم در منطقه تهرانپارس شد.
نامه نیوز بازداشت دیپلماسی نیروی انتظامی 

  

لغو حمله، فریب بزرگفایل صوتی یادداشت لغو حمله، فریب بزرگ را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  

دعوای جهانگیری و روحانیفایل صوتی یادداشت دعوای جهانگیری و روحانی را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  اخبار داغ
  

حذف قیمت‌ها از دیوار، موجب ارزانی خودرو شداقتصادنیوز: رئیس اتحادیه مشاورین املاک و خودروی زنجان گفت: بازار خودرو طی روزهای گذشته روند رکود را طی می‌کند.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

بازگشت وجوه ارزی راکد به حساب شرکت پتروپارسبا اقدام به‌موقع دستگاه‌های مسئول، وجوه ارزی راکد در یکی از صرافی‌ها به حساب شرکت پتروپارس واریز شد.
ایلنا پتروپارس صرافی وزارت نفت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ریزش قیمت مثقال طلا به زیر مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 5 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با روند کاهش قیمت همراه شد و شیب مدار نزولی سکه نیز تندتر بود. عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده 13100 تومانی رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار زیر مرز 13 هزار تومانی رفت. سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال 4.6 میلیون تومانی و طلای آبشده زیر مرز روانی 1...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

اجرای طرح‌های جداسازی آب‌شرب از آب خام در شهرها راهکاری برای سازگاری با کم آبی استمعاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به تهیه 600 طرح جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها و تصویب 340 طرح در وزارت کشور و ابلاغ آن به شهرداری‌ها، اجرای این طرح را راهکاری برای سازگاری با کم آبی بویژه در مناطق خشک کشور ذکر کرد.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه وزارت کشور وزارت نیرو