فردا   |  سیاسی  |  

بی‌آبی و سیاست‌زدگی

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

بی‌آبی و سیاست‌زدگی

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

 

«شرق» امروز از بقیه روزنامه‌ها پر‌و‌پیمان‌تر است. تیتر یک را به کارت زردی که دیروز مجلس به جهرمی داد اختصاص کرده اما در عکس یک اما و اگرهای حمایت حزب توده از مصدق را بررسی می‌کند. گفت‌وگوهایی نیز با فریدون مجلسی و محمد عبدخدایی نیز دارد. مطلب به‌روزترش اما گزارشی است از «دست رد دوباره پارلمان‌نشینان به نماینده حزب مؤتلفه». این روزنامه اصلاح‌طلب با تیتر «شکست میرسلیم یا مؤتلفه؟» می‌نویسد: « حضور میرسلیم در مجلس هم به مدد سهمیه‌ای بود که جریان اصولگرایی به حزب مؤتلفه داد؛ اما آنجا که پای انتخاب غیرسهمیه‌ای و واقعی به میان آمد، وزن و جایگاه این جریان سیاسی مشخص شد. میرسلیم در انتخابات سال 96 کمتر از یک درصد آرا را کسب کرد. در انتخابات ریاست مجلس سال گذشته با قالیباف رقیب شد؛ اما 12 رأی آورد. وارد رقابت برای ریاست کمیسیون اصل 90 شد؛ اما وقتی دید شانسی برای بردن ندارد، با دلخوری و انتشار یک بیانیه انصراف داد و ریاست به جبهه پایداری رسید»

«آفتاب یزد» اما تعطیلی اعلام شده برای تهران و البرز راضی نیست. برای همین با تیتر «باز هم تعطیلی نصف و نیمه» می‌نویسد: «طبق گفته کارشناسان این تعطیلی‌ها راهگشا نیست و باعث فروکشی بیماری نمی‌شود و حتی امکان دارد با بالا بردن شانس مسافرت امکان گردش ویروس نیز در کشور افزایش یابد.در سوی دیگر نحو اطلاع‌رسانی این خبر اصلا مناسب نبوده است. همچنین در شرایطی که کل ایران درگیر ویروس دلتا است چرا تنها تهران و البرز تعطیل شده‌اند و حتی تعطیلی در تهران فقط مختص بخش دولتی است. به نظر می‌رسد مردم عادی و بخش خصوصی در بدن خود آنتی بادی دارند و درگیر بیماری نمی‌شوند».

این روزنامه اصلاح‌طلب عکسی از کارون خشکیده را هم انتخاب کرده تا بگوید «در فقره خوزستان همه مقصریم». آفتاب یزد از سیاست‌زدگی مسائل این استان گلایه کرده و نوشته است: وزیر نیرو وقتی در مجلس دچار سوال و جواب‌های جدی نشود، به‌طور حتم بعدِ سفر نمایندگان نه در غیزانیه که در هیچ کجای این سرزمین، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد برای همین است که می‌گوییم و می‌نویسیم: «خوزستان یک شبه دچار این همه معضل نشده است که بتوان آن را یک شبه درمان کرد.» اصلاً به همین علتِ اثبات شده است که داد می‌زنیم: «در فقره‌ی خوزستان همه مقصریم!»

«آرمان ملی» تیتر زده «دلاوران دیروز فقط آب می‌خواهند؛ همین» و در گزارشی به قلم مطهره شفیعی آورده است: «خوزستان تنهای تنهاست؛ خوزستان در روزهای سخت نگذاشت مسئولی احساس تنهایی کند و امروز نوبت مسئولان است که پاسخ دهند.  خورستان تشنه امروز تبدیل به موضوعی برای سیر‌شدن عطش مقبولیت برخی مسئولان شده. بی‌تردید وضعیت امروز این استان نیاز به تصمیمات فوری دارد». تمام این گزارش اما صرفا مطالبه‌گری برای خوزستان نشده و سطر سطر آن سیاست‌زدگی دیده می‌شود. آنجا که دولت را رها کرده و دستورات قالیباف برای پیگیری موضوع در کمیسیون‌های تخصصی را بی‌اثر و خودنمایی می‌خواند!

این روزنامه اصلاح‌طلب اما در گزارش دیگی ادعا می‌کند: «احمدی‌نژادی‌ها نیروی اصلی کابینه رئیسی خواهند بود». در این گزارش به نقل از صادق زیباکلام آمده است: «اعضای کابینه آقای رئیسی قرار نیست چهره‌ها و افراد ناشناخته‌‌ای باشند و قطعا همان افرادی خواهند بود که در ستادهای آقای رئیسی حضور داشتند. در ستادهای رئیس جمهور منتخب نیز علی‌الاغلب و اکثرا کسانی بودند که اعضای جبهه پایداری، نزدیک به احمدی نژاد، اصولگرایان تندرو و این تیپ افراد بودند. بنابراین ستون فقرات و شاکله دولت آینده را این افراد تشکیل خواهند داد. »

«شهروند» تماما عکس شده تا وضعیت بحرانی هورالعظیم را بازتاب داده باشد. این روزنامه با تیتر «گورالعظیم» از مرگ ماهی‌ها و گاومیش‌ها گفته و نوشته است: «هور غرق در آب است. نی‌ها برای نفس کشیدن سر از آب بیرون آورده‌اند. اردک سر حنایی و سیاه‌کاکل‌ها آسمان هور را پوشانده‌اند. گاومیش‌ها بی‌خیال اطراف، میانه هور لم داده‌اند. مرغابی‌های سانان و خوتکاها روی نیزارها خستگی دَر می‌کنند و هرازگاهی قایقی هور را می‌شکافد و جلو می‌رود. قایق‌ها که آرام می‌گیرند، می‌شود رقص ماهی‌ها را دید. اما هورالعظیم به دشت آزادگان در همسایگی هویزه که می‌رسد، تب به جانش می‌افتد. ردپای آب را می‌شود در میانه چاله‌ها دید. سیاه‌کاکل‌ها با آسمان هور، اینجا قهرند. نیزارها رنگ زردی به خود گرفته‌اند و پا در خاک تفت‌زده برده‌اند. گاومیش‌ها هرکدام به گوشه‌ای خزیده‌اند برای درامان ماندن از دست‌ودلبازی آفتاب. لَجن‌ها اینجا میزبان تن تب‌زده گاومیش‌ها هستند و اما ماهی‌ها چند روز پیش خود را تسلیم تشنگی کردند. لاک‌پشت‌ها هم مرگ را راه نجات دیدند.»

«سازندگی» هم بالاخره یاد خوزستان افتاد. این روزنامه اصلاح‌طلب بعد از آنکه برای جایزه گرفتن اصغر فرهادی جشن گرفت و به موضوعات سیاسی مورد علاقه خود پرداخت و ... یادش افتاد در خوزستان هم خبری هست، آن هم خبرهای بد. ارگان رسانه‌ای کارگزاران تیتر زده «غم خوزستان کشت ما را» و به دنبا پاسخ به این است که «درد خوزستان و ریشه‌های بی‌آبی و مشکلات این استان از کجا آغاز شد و چرا حل نمی‌شود؟» 

«اعتماد» عکس و تیتر یک خود را صرف کنایه به مسافران شمال در هر تعطیلات کوتاه و بلند کرده که در این روزهای کرونایی مدام مورد نقد قرار می‌گیرند و از قضا گوششان هم بدهکار نیست. 

توجه‌اش به خوزستان و وضعیت خطیر آن اما در آن حد است که به نقل علی ساری نماینده اهواز تیتر بزند «آب حق خوزستانی‌ها است» و از روندی که مردم را به خیابان کشانده، انتقاد کند.

«جوان» نگاهی امیدوارانه به موضوع خوزستان دارد. عکسی از آبرسانی با تانکر انتخاب کرده و با تیتر «بسیج بودجه و امکانات در راه خوزستان» نوشته است: «درد خوزستان ادامه دارد. با وجود دستور دولت به پنج وزیر و مسئول بلندپایه دولت و به‌رغم دستور قبلی رئیس قوه قضائیه مبنی بر پیگیری عملکرد خاطیان در خوزستان، اوضاع خوزستان هنوز به‌قاعده نیست و مردم این استان معترضند. دوباره و البته جدی‌تر از قبل، همه نهاد‌های انقلابی و قوا پای کار خوزستان آمده‌اند تا بلکه از مشکلات این استان بکاهند و بر درد و فریادِ به‌حق مردم این استان مرهم گذارند. در همین زمینه رئیس‌جمهور نیز روز گذشته دستور داد اعتبار اختصاص یافته از سوی دولت برای حل مشکل آب خوزستان فوراً و 100 درصد اختصاص یابد. بی تدبیری برخی مدیران دولتی در حل مشکلات خوزستان، پای جهادی‌ها را به این استان باز کرد. در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و رسالت محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران، این نهاد و همچنین بنیاد مستضعفان در روز‌های اخیر به حل مشکلات خوزستان ورود کردند تا جبران کم‌کاری‌های صورت گرفته شود.»

«وطن امروز» رهبری را به خاطر پیام دیروز ایشان به مناسبت موسوم حج عکس یک کرده، آن هم با یک تیتر موجز؛ «دعوت به مقاومت» . در گوشه‌ای از صفحه یک از وضعیت اضطراری پایتخت که دلیل تعطیلی یک هفته‌ای شده است، خبر داده و خواسته که در خانه بمانیم. در صفحه سیاست خود اما غیر از پوشش سخنان رهبری و رئیسی جدید قوه قضاییه مطلب قابل توجهی ندارد.

«کیهان» هم نه از آن گزارش‌ها خبری – تحلیلی همیشگی دارد و نه مطلب قابل توجهی، صرفا بازنشر است. از بازنشر پیام دیروز رهبری گرفته تا چهره‌هایی مثل ولایتی و جنتی و ... . تعطیلی امروز تهران و کرج را نیز در صفحه یک دیده و البته اشاره‌ای هم به قیمت اجاره‌بها که می‌گوید دو سوم درآمد خانوارها را صرف می‌کند، دارد.

«ایران» نیز مثل اغلب اوقات کم‌فروغ است. رهبری را عکس یک کرده و در تیتر یک خود نیز از «قرنطینه جاده‌ای با رکوردشکنی کرونا» خبر می‌دهد. جای مطلب تولیدی و گزارش خواندی هم که در شماره امروز حسابی خالی است. 

 

اهواز رئیس جمهور روزنامه   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

کمک شورای شهر به برج میلاد به خاطر ضررهای ناشی از کرونااعضای شورای شهر تهران با افزایش ردیف‌های اعتباری شرکت برج میلاد حداکثر تا سقف مبلغ 1000 میلیارد ریال موافقت کردند.
ایلنا شورای شهر تهران شهرداری تهران برج میلاد 

  

خسارت کرونا برای صنعت گردشگری چقدر بود؟خسارت مالی صنعت گردشگری ایران در دوران کرونا فراتر از 32 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. آمار بیکاری در این صنعت، طبق اعلام معاونت وزارت گردشگری، به بیش از 44 هزار نفر رسیده است.
اعتماد صنعت گردشگری ایران 

  

وضعیت کرونای مشهد سیاه تر از سیاه است/ کاهش سن مبتلایان به شیرخواره‌هارئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان اکبر مشهد گفت: در حال حاضر رنگ‌بندی مشهد از نظر وضعیت کرونا از سیاه هم سیاه‌تر شده است، آنقدر وضعیت شهر بحرانی است که باید واکسیناسیون در سنین پایین‌تر هم انجام دهند و به زیر 40 سال برسد.
اقتصادنیوز مشهد بیمارستان کودکان 

  

قیمت سیمان به کیسه ای 45 هزار تومان بازگشت/ اظهارات وزیر راه و شهرسازی و صمت خریدار نداشت/ شرکت ها مکلف به عرضه سیمان در بورس شدنددبیر کانون سراسری انبوه‌سازان از بازگشت قیمت سیمان به کیسه‌ای زیر 30 هزار تومان در بورس کالا و 45 تا
خبرفوری قیمت افزایش قیمت سیمان 

  

روشی جالب برای بازگرداندن حس بویایی بعد از کرونادکتر محسن کمالی گفت: اگر کرونا گرفتید و بهبود یافتید، تا دو هفته دوش خیلی گرم نگیرید که فشارخونتان تغییر نکند و دو مرتبه دچار بی حسی و بی حالی نشوید. پس از بهبود نیز حداقل یک ماه ورزش و فعالیت سنگین نداشته باشید.
برنا ورزش ماه 

  

جدیدترین آمار کرونا در ایران امروز 10 مرداد + اینفوگرافیآخرین آمار کرونا در ایران امروز 10 مرداد 1400 اعلام شد
نامه نیوز ایران دلار سهام عدالت 

  

بررسی تاثیر پارتیشن های پلاستیکی بر انتقال کروناسلامت نیوز:کارشناسان سلامت در انگلیس بر این باورند که پارتیشن پلاستیکی در صورت استفاده نادرست می تواند خطر ابتلا به کووید -19 را افزایش دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کارشناسان می گویند که صفحه پلاستیکی ممکن است مسیرهای جریان هوا را مسدود کند یا تغییر دهد که در برخی موارد باعث ایجاد گردش ضعیف هوا می شود...
سلامت‌نیوز بریتانیا سلامت انگلیس 

  

علائم ابتلا به ویروس کرونا دلتاکرونا تا کنون سه جهش ژنتیکی خطرناک شامل کرونا آلفا، کرونا بتا و کرونا گاما داشته و دلتا جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس است.
شما‌نیوز ویروس اینستاگرام کودکان 

  

اتفاق بی‌سابقه در بورس /صف های فروش افزایش یافتدر اتفاقی بی‌سابقه در معاملات روز یکشنبه تعداد نمادهای سبزپوش بازار با تعداد نمادهایی که کاهش قیمت داشتند برابر شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

سونامی مرگ و میر کرونایی در کشور/ جانباختن 366 نفر در چنگال کرونابنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی 24 ساعت گذشته 32هزار و 511 بیمار جدید کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 366 بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.
اقتصادنیوز مرگ وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

ثبت 366 مرگ دیگر و 32511 ابتلای جدید کرونا در کشوربنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی 24 ساعت گذشته 32هزار و 511 بیمار جدید کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 366 بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.
برنا مرگ وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

علایم کرونای دلتا به آنفلوآنزا و آبله مرغان شبیه استرییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره ویژگی بارز کرونای دلتا گفت: واگیری این ویروس چندین برابر ویروس قبلی کروناست و گفته می شود شبیه آنفلوانزای معمولی و برخی می گویند شبیه آبله مرغان(از نظر واگیری) است که علائم شبیه آنفلوانزا شروع می شود و در برخی افراد خفیف بوده و ممکن است توجه نکنند و بیماری در کسانی که مستعد وخیم شدن بیماری هستند، شدت پیدا می کند و عمدتا دچار درگیری ریوی می شو...
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت حوزه خانواده