ایرنا   |  اجتماعی  |  

سازه های آبخیرداری سه میلیون متر مکعب رواناب را مهار کردند

همیان- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: اجرای سازه های آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی این استان موجب مهار سه میلیون مترمکعب روان آب در سیل اخیر شد.

سازه های آبخیرداری سه میلیون متر مکعب رواناب را مهار کردند

اسفندیار خزائی روز سه شنبه در جریان بازدید رییس سازمان جنگل ها از طرح های آبخیزداری و جنگل کاری همدان بیان کرد: 22 هزار سازه کوچک و بزرگ آبخیزداری در این استان احداث شده که این سازها علاوه بر ذخیره سه میلیون مترمکعب رواناب از فرسایش خاک و رسوب جلوگیری کردند. وی اضافه کرد: آبخیزداری فرآیند شناخت، برنامه‌ ریزی، سیاستگذاری و تنظیم مجموعه اقدامات در ارتباط با حفظ و احیای منابع پایه آب و خاک در یک حوضه آبخیز است.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان ادامه داد: با توجه به نقش اجرای طرح های آبخیزداری در مهار آب و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع از نهاد‌های اجرایی انتظار می رود برای پیشگیری از بروز خسارت های ناشی از سیلاب، روان آب‌ و فرسایش خاک منابع طبیعی را در اجرای این طرح‌ ها یاری دهند.خزائی خاطر نشان کرد: 164 میلیارد و 200 میلیون ریال سال 97 از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری این استان اختصاص یافت.وی اظهار داشت: با توجه به نقش مثبت و موثر طرح‌های آبخیزداری در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، رسوب، حفظ و احیای پوشش گیاهی انتظار می رود اعتبار این طرح ها تا 2 برابر افزایش یابد.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان، مهار سیلاب، جلوگیری از طغیان آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها را از دیگر مزیت های اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری برشمرد.خزائی گفت: طرح های آبخیزداری همدان شامل کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آبخوان ها، تقویت پوشش گیاهی کمربند حفاظتی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در 17 زیرحوزه آبخیز این استان در حال اجرا است.وی افزود: کشور‌های توسعه یافته برای جلوگیری از خسارت های ناشی از بروز سیلاب، توسعه طرح های آبخیزداری از جمله تقویت و توسعه پوشش گیاهی، احیای جنگل‌ها و احداث بند‌ها و سازه‌های آبخیزداری را در اولویت قرار دادند.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با بیان اینکه 65 هزار هکتار از دشت های این استان تبدیل به بیابان شده است اظهار داشت: 15 هزار هکتار از این میزان مورد مطالعه قرار گرفته است.خزائی ادامه داد: منابع طبیعی برای ایجاد و توسعه جنگل اقدام به انعقاد قراردادی با بخش خصوصی در خصوص ایجاد پارک‌های جنگلی سراب گاماسیاب، سراب فارسبان بخش گیان از توابع شهرستان نهاوند کرد تا وسعت جنگل‌های دست کاشت همدان افزایش یابد.به گزارش ایرنا مساحت منابع ملی استان همدان 905 هزار هکتار است که 822 هزار هکتار آن مراتع است.7526/2087

ایرنا بخش خصوصی صندوق توسعه ملی   اخبار برگزیده
  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  اخبار داغ
  

مبارزه با مواد مخدر با مشارکت مردم امکان پذیر استزنجان- ایرنا- سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان با اشاره به نقشه راه این شورا در سال جاری، گفت: کمیته های پنج گانه این شورا، برنامه های محوری خود را با هدف اجتماعی کردن و مشارکت مردم در مبارزه با مواد مخدر تدوین کرده اند.
ایرنا مواد مخدر استان زنجان زنجان 

  

تحقق تعالی مدیریت مدرسه با ارزیابی دقیق و شفاف میسر استارومیه- ایرنا- معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان غربی با بیان اینکه تحقق تعالی مدیریت مدرسه با وجود ارزیابان دقیق و ارزیابی های شفاف میسر است، گفت: در راستای اجرای سیاست های مدرسه محوری، آموزش ارزیابان طرح تعالی مدیریت مدرسه در استان در دستور کار قرار دارد.
ایرنا مدرسه ارومیه آموزش 

  

پورابراهیمی: بازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه راه اندازی می شودتهران-ایرنا- رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: این بازار موجب می شود که نرخ هایی همانند بازار سنا و امثال آن به تدریج کنار گذاشته شود.
ایرنا مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس تهران 

  

13 میلیارد دلار ارز دولتی به چه کسی داده شد؟نماینده مردم بروجرد در مجلس ضمن انتقاد از عملکرد دولت گفت: بین کشوری که دولت مستقر دارد با کشوری که دولت مستقر ندارد باید تفاوت باشد.
مثلث دلار ارز ارز دولتی 

  

بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی استرئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: بخشی از کاهش قیمت ارز در هفته اخیر، ناشی از عرضه ارز صادراتی در بازار بوده که اگر این سیاست بخوبی ادامه یابد، آثار و نتایج مثبتی در بازار ارز خواهد داشت.
تسنیم ایرانیان خارج از کشور قیمت ارز قیمت 

  

شاخص بورس، امروز تحت تاثیر خبرهای ارزی بودتهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: خبر بسته ارزی مبنی بر اینکه شرکت های پتروشیمی 60 درصد و سایر صنایع 50 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را می توانند در سامانه نیما عرضه کنند و باقی آن را به بازار فیزیکی وارد کنند، تاثیری مثبت بر روند امروز معاملات بازار سرمایه گذاشت.
ایرنا شاخص تهران ایرنا 

  

مبارزه با اعتیاد مستلزم آموزش‌های عمومی و مشارکت‌ مردمی استتبریز - ایرنا - استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مبارزه با اعتیاد باید با عزم و تلاش جمعی به یک گفتمان عمومی تبدیل شود، گفت: مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست در حوزه کارهای فرهنگی است و فضای عمومی جامعه باید برای حرکت در این مسیر آماده شود.
ایرنا ترک اعتیاد اعتیاد آموزش