ایلنا   |  فرهنگی  |  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!

محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!

محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آب و خشکی خوزستان این روزها بزرگترین دغدغه ایران بعد از بیماری کرونا شده است. این مشکل از یک‌سو بارها توسط پژوهشگران و کارشناسان هشدار داده شد، اما انگار گوش شنوایی برای شنیدن آنها وجود نداشت و ازسوی دیگر بارها تذکرات مقام معظم رهبری را درپی داشت و با این‌حال هیچ مسئولی این سخنان را مدنظر قرار نداد. در وادی مستند نیز آثار زیادی یکی پس از دیگری درباره بحران بی‌آبی و خشکسالی جنوب ساخته شده است، یکی از این فیلم‌های مستند که حدود 10 سال پیش به خشکی هورالعظیم اشاره کرده، «ایران، جنوب غربی» به کارگردانی محمدرضا فرطوسی است. فرطوسی در این فیلم با اشاره به برداشت‌های نامناسب آب از سرشاخه‌ها پیش‌بینی می‌کند که هورالعظیم طی سال‌های آتی خشک خواهد شد و زندگی و معاش مردم این منطقه با مشکل مواجه می‌شود. به بهانه شدت یافتن خشکسالی در خوزستان با این مستندساز گفتگویی داشتیم که می‌خوانید.

درباره روزهایی بگویید که فعالان محیط زیست فعال بودند و مردم بومی که می‌دانستند چه اتفاقی قرار است رخ بدهد و آنها که خشکسالی را پیش‌بینی می‌کردند، هشدارهای لازم را دادند. با این وجود چطور این منطقه کاملا خشک شد؟

مسئله تالاب هورالعظیم یک مسئله قدیمی است. این تالاب به همراه چند تالاب دیگر که معروف به تالاب‌های بین‌النهرین هستند، بیش از 5 هزار سال است که جزو مهم‌ترین تالاب‌های منطقه و مهد تمدن بین‌النهرین به شمار می‌روند. تالاب‌ها حجم بالایی دارند و در مقیاس‌های زیست‌محیطی از عمیق‌ترین تالاب‌های دنیا محسوب می‌شوند که بخش زیادی از ساکنان اطرافشان را تامین می‌کردند، هم از لحاظ آب و هم از لحاظ اکوسیستم، پرندگان، جانوران و…

در بخش ایرانی این تالاب بیش از چند میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این تالاب درگیر هستند، یعنی کل جنوب و غرب استان خوزستان درگیر آن هستند و تالاب برای ساکنان منطقه بسیار مهم است، زیرا از آن ارتزاق می‌کنند؛ از نی تالاب‌ها خانه می‌سازند، سازهای موسیقی‌شان را می‌سازند، ماهیگیری می‌کنند، گاومیش‌ها از آب این تالاب‌ها استفاده می‌کنند و اصولا زندگی آن‌ها بر پایه این تالاب‌ها بنا شده است. تالاب برای بقیه اهالی استان نیز تاثیر اکوسیستمی داشت، یعنی باعث می‌شد از گرد و غبار جلوگیری شود، دمای هوای منطقه چند درجه‌ای خنک‌تر شود و حال خشک شدن تالاب باعث شده همه این‌ها از بین برود. مصائب این تالاب از زمان جنگ شروع شد و به دلیل جنگ، بخشی از آن از بین رفت و بعد هم سد کرخه و میدان نفتی آزادگان را در آن زدند و تقریبا می‌توانیم بگوییم تالاب به سمت نابودی کامل رفت.

اینکه می‌گویند به دلیل مسائل نفتی تالاب را خشک کرده‌اند، واقعیت دارد؟

در وهله اول به شهادت مسئولان محیط زیست، قرار بوده در تالاب مجوز بهره‌برداری نفت در فضای آبی صادر شود ولی به دلیل اینکه هزینه بیشتری داشت مجوز بهره‌برداری از نفت در زمین خشک صادر شده و ترجیح‌شان این شد که بتوانند آن بخشی از تالاب که میدان نفتی دارد و بخش بسیار عظیمی است را خشک کنند، به این صورت که به مرور آب کمتری به آن بخش برسد و در نهایت باعث خشکی آن شود. مسئله دیگر وجود سد کرخه است. قسمت بالایی کرخه شریان اصلی شهرها و روستاهای غرب خوزستان است و وجود سد کرخه که ساخت آن از دهه 70 آغاز و افتتاح شد، از همان زمان معضلاتی را به‌وجود آورد. کنترل آب و بی‌آبی در همانجا صورت می‌گیرد چون هر وقت آب سد زیاد شود، آن را بازمی‌کنند و آب رها می‌شود و وقتی هم آب نیاز دارند می‌بندند و خشکسالی ایجاد می‌شود.

مسئله این است که هیچ کدام از این اتفاقات تغییرات طبیعی نیست و در آنجا مسئله‌ای به نام خشکسالی نداریم. اصولا خوزستان پرآب‌ترین استان ایران است، پرآب‌ترین رودخانه ایران یعنی کارون و همچنین رودخانه‌های مهمی مثل کرخه، بهمن‌شیر، اروند، زهره و جراحی و همچنین رودخانه‌های کوچک متعددی در آنجا واقع شده است. علاوه بر این جنوب خوزستان ساحل خلیج فارس است و نمی‌توان گفت در چنین استانی خشکسالی شده است. جلگه خوزستان در طول تاریخ جلگه‌ای سرسبز بوده و با همه این بحران‌ها در سال گذشته رتبه اول محصولات کشاورزی را به دست آورده است. کل ایران محصولات کشاورزی از خوزستان می‌گیرد، پس چطور می‌توانیم بگوییم خشکسالی است؟ مسئله خوزستان مسئله خشکسالی نیست، بلکه ناشی از تصمیمات اشتباهی است که توسط برخی مدیران غیرمتخصص گرفته شده است.

شما در مستند «ایران، جنوب غربی» به چه مسئله‌ای اشاره دارید؟

طبیعی است که من به عنوان یک مستندساز به مسائل پیرامونم حساس باشم. تقریبا ابتدای دهه 80 متوجه این مسئله شدم و شروع به سفر و تحقیق و عکاسی کردم و در نهایت طی دو سه سال از سال 86 شروع به ساخت فیلم کردیم و روایتی را از هورالعظیم ارائه دادیم. سال 89 فیلم «ایران، جنوب غربی» که روایت آخرین ساکنان تالاب هورالعظیم است، آماده شد.

این فیلم در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود و ما در فیلم اشاره می‌کنیم که منشاء این غبار خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید، درحالیکه ما در فیلم «ایران، جنوب غربی» مشخصا گفتیم که این معضل مربوط به خشک شدن هورالعظیم است که باعث می‌شود گرد و غبار وارد خوزستان و بعدها کرمانشاه و شیراز شود و حتی این گرد و غبار به تهران هم رسید.

«ایران، جنوب غربی» به همین دلایل در آن سال‌ها مورد توجه قرار نگرفت، چون حتی کارشناسان می‌گفتند این حرف‌ها علمی نیست. در دهه 90 وقتی که دولت عوض شد، آگاه‌سازی صورت گرفت، خبرنگاران بیشتر و کارشناسان آمدند و مسئله را بررسی کردند و همه اذعان کردند که خشک شدن هورالعظیم یکی از منابع و دلایل اصلی بحران‌های جدی یعنی همان گرد و غبار است. اتفاقا از همان زمان فیلم دیده شد و به تدریج در دانشگاه‌ها و موسسات زیست‌محیطی نمایش داده شد. این فیلم قصه آخرین ساکنان تالاب هورالعظیم و آنچه بر هورالعظیم گذشته است را روایت کند.

از وضعیت کنونی خوزستان بگویید.

همانطور که همه می‌دانند، حال و روز کنونی خوزستان حال و روز خوبی نیست، به دلیل اینکه مسئله بی‌آبی در فضای کشاورزی در غرب استان بسیار جدی است. این مسئله هر سال قابل پیش‌بینی است و همه می‌دانند که وقتی بیش از 20 سد در بالای کرخه احداث شده، هیچ آبی به پایین‌دست نمی‌آید و همچنین مشکل از انتقال آب کارون و کرخه به شهرهای دیگر و مناطق کویری است که بدون کارشناسی صورت گرفته است. همه اینها باعث شده خوزستان حال و روز خوبی نداشته باشد، البته ما امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد و دریچه‌های سد باز شود و بخشی از آبی که پشت سد هست، به صورت موقت مشکل را حل کند و در درازمدت نیز مسئله انتقال آب خوزستان به مناطق کویری را مدیریت کنند تا بتواند به حالت قبل برگردد و توجه جدی صورت گیرد به فضایی که طبیعت برای هر منطقه‌ای ساخته است.

در این منطقه بحران بسیار جدی است و مقام معظم رهبری هم اعلام کردند که مردم خوزستان حق دارند اعتراض کنند و به نظرم صحبت‌های ایشان بسیار مهم است و بقیه مسئولین هم باید تمکین کنند. این اتفاق رو به جلویی است که بالاترین مقام مملکت به خواسته و اعتراض مردم احترام می‌گذارد و به نظرم باید خیلی مورد توجه قرار گیرد. مردم اعتراض دارند، تنها مسئله آن‌ها آب است. آن‌ها آب می‌خواهند و به نظرم با توجه جدی به خواسته‌ی آن‌ها می‌توان دامنه‌ی اعتراض را از منطقه به کلی پاک کرد.

انتهای پیام/

ایران تهران شیراز   اخبار برگزیده
  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  

واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد | چرا برکت به نتیجه نرسید؟«اینکه بعضا گفته می شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد»، کاملا عاری از حقیقت است؛ زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جینپینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» یکباره متحول شد»؛
۵۵ آنلاین واردات تولید وزارت بهداشت 

  

اشخاصی مانند موسوی خوئینی‌ها همچنان امکان ارتباط و گفت‌وگو با حاکمیت را دارند/ ظرفیت روحانی، لاریجانی و ناطق نوری می‌تواند در بزنگاه‌های کشور، کنار یکدیگر قرار گیردیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر حاکمیت و بخش اصلی قدرت، اصلاح‌طلبان یکدست نیستند بنابراین اشخاصی از اصلاح طلبان هستند که مورد اعتماد حاکمیت باشند و از گذشته امکان گفت‌گو داشتند و امروز نیز این گفتمان ادامه دارد.
ایلنا حسن روحانی علی اکبر ناطق نوری مشروطه 

  

حمله تند یک نماینده به روحانی: ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم!انتخاب/ پس از نماینده کاشمر، نماینده اراک هم خواستار محاکمه روحانی شد.
نامه نیوز بنیامین بهادری کار مجلس شورای اسلامی 

  

سطح حساس برای بازار ارز/ دامنه پیش روی قیمت دلاردیشب در معاملات پشت خطی تمایل به خرید دلار در بازار ارز بیشتر بود و به همین دلیل، قیمت دلار توانست خود را تا محدوده 27 هزار و 300 تومان بالا بکشد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

محمد هاشمی: نوبت به اصلاح‌طلبان هم می‌رسدقدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد.
فردا محمد هاشمی اصلاح طلبان مجلس دهم 

  

جزئیات حذف محدودیت سنی در واکسیناسیون کروناآیا محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا برداشته شده است؟ فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران درباره ماجرای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص برداشته شدن محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا توضیح داد.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون تهران فضای مجازی 

  

تمام روستاها را گشته‌ام نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین سر بزنممن به جرات اعلام می‌کنم که تمام روستاها را گشته‌ام و با دقت مسائل را رصد کرده‌ام. نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین بروم و سر بزنم، تک تک مناطق را شخصا در میان مردم حضور داشته‌ام و از مشکلات مردم خبر دارم. اصلی‌ترین مشکلات مردم هم تبعیض بوده که من پیگیری کرده‌ام.
مستقل‌آنلاین تهران شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی 

  

هیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست مردم مراجعه نکنند + فیلمهیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست و زائران فریب تبلیغات فضای مجازی سفر زمینی به عتبات را نخورند.
۵۵ آنلاین حمل و نقل تبلیغات فضای مجازی 

  

قرائت یک گزارش درباره روحانی در دستور کار مجلسفارس/ قرائت گزارش استنکاف حسن روحانی از و سازمان برنامه از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها و چرایی تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بخشی از دستور کارهای صحن علنی مجلس است.
مثلث حسن روحانی دریای خزر خودرو 

  

مصباحی مقدم: FATF در دستور کار مجمع قرار نداردبررسی دوباره FATF بستگی به تحریم‌های آمریکا دارد. اگر تحریم‌های آمریکا لغو شود احتمال دارد دوباره FATF در مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم کار مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 1400/06/20| عقب نشینی طلا و دلارسکه امامی امروز با کاهش 0.57 درصدی، از 12,210,000 (دوازده میلیون و دویست و ده هزار) تومان به 12,140,000 (دوازده میلیون و یکصد و چهل هزار) تومان رسید..قیمت طلا و دلار هم پایین رفت.
اقتصادنیوز ارز دلار یورو 

  اخبار داغ
  

چطور سرمایه گذاری مطمئنی در بورس داشته باشیم؟برای اینکه در بورس سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشیم نیاز است که به چند نکته توجه داشته باشیم.
شما‌نیوز سرمایه درآمد مصاحبه 

  

واردات دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشورمعاون فنی گمرک گفت: تا ساعاتی دیگر 2 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.
گسترش گمرک 

  

وضعیت بورس در هفته آینده چگونه خواهد بود؟هفته گذشته بازار سهام با افت شاخص رو به رو شد و به کانال یک میلیون و 488 هزار واحد رسید؛ شاخص هم‌وزن هم در تمام روزهای هفته گذشته با افت رو به رو شد و این مساله نشان از روند نامتعادل و منفی گروه‌های کوچک بازار داشت.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو سهام 

  

کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی ها توسط کرونافرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران از کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی توسط کرونا نسبت به هفته گذشته، خبر داد.
شما‌نیوز مرگ ازدواج نوید محمدزاده 

  

نرخ ارز دلیل اصلی افزایش قیمت سکه و طلادبیر اتحادیه طلا و جواهر از تاثیر جدی بازار داخلی ارز بر قیمت سکه و طلا خبر داد.
شما‌نیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

آخرین آمار از وارادات واکسن کرونا به کشورطبق گزارش‌های رسمی با واردات اخیر، میزان ورود واکسن به کشور به بیش از 58.3 میلیون دُز رسیده است.
گسترش واردات هند گمرک 

  

پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا وارد کشور شد به گزارش خبرگزاری مهر، بنا بر اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا صبح امروز، جمعه 26 شهریورماه، وارد کشور شد. این محموله که شامل سه میلیون دوز واکسن سینوفارم است، پس از وارد شدن به فرودگاه امام خمینی (ره)، بلافاصله ترخیص و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. با ورود این محموله، تعداد واکسن‌های وارداتی از مرز 58 میلیون دوز عبور کرد.
مهر فرودگاه امام جمهوری اسلامی ایران فرودگاه امام خمینی 

  

ورود پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا به کشورسه میلیون دوز واکسن سینوفارم صبح امروز از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) ترخیص شد.
برنا فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی فرودگاه 

  

13 میلیون و 459 هزار نفر 2 دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون 27 میلیون و 790 هزار و 835 نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. همچنین، 13 میلیون و 459 هزار و 625 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 41 میلیون و 250 هزار و 460 دوز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.
مهر وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران 26 شهریورماهامروز (جمعه) 364 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.
شما‌نیوز ایران بیمارستان اینستاگرام 

  

آخرین آمار مرگ و میرهای کرونایی در کشور ؛فوت 364 بیمار در شبانه روز گذشته/ شناسایی 17605 بیمار جدید در کشوراقتصادنیوز : بنابراعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در طول شبانه‌روز گذشته، 364 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 116 هزار و 436 نفر رسید.
اقتصادنیوز مرگ وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

تست سریع کرونا برای چه کسانی توصیه می‌شوداقتصادنیوز : اکنون دو نوع تست جهت تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا در سراسر دنیا به کار گرفته می‌شود؛ آزمایش PCR و آزمایش آنتی‌ژن.
اقتصادنیوز ویروس کار 

  

فوت 364 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 17605 بیمار جدید در کشوربنابراعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 364 بیمار کووید19 جان
خبرفوری بیمارستان روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

کرونا امروز جان چند ایرانی را نشانه گرفت؟ (1400/6/26)وزارت بهداشت طی اطلاعیه ای تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در 24 ساعت اخیر را اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت