گسترش   |  اقتصادی  |  

در بورس صادقانه عمل نشد!

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: دولت سیزدهم برای استفاده از ظرفیت‌های بورس نباید اجازه دهد که رفتارهای احساسی و سیاست‌های کوتاه مدت به اعتماد مردم و استفاده مردم از بورس خدشه ای وارد کند.

در بورس صادقانه عمل نشد!

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت دوازدهم از بازار بورس به عنوان یک امکان و ظرفیتی برای فروش سهام دولت استفاده و سعی کرد که منابع مالی مورد نیاز برای کسری بودجه خود را تأمین کند اما متأسفانه صادقانه برخورد نکرد.

وی افزود: دولت از طرفی اجازه داد که حباب قیمتی شکل بگیرد اما از طرف دیگر سهام به بورس را کامل عرضه نکرد و در چنین شرایطی افرادی که با بورس هیچ آشنایی نداشتند وارد این بازار شدند و رشد یکباره قیمت سهام ها رقم خورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهارکرد: با افزایش قیمت ها و خروج عمومی ها از بورس، حباب قیمتی شکسته شد و قیمت سهام ها نیز سقوط کرد.

قادری در رادیو گفت وگو تأکید کرد: دولت سیزدهم برای استفاده از ظرفیت های بورس نباید اجازه دهد که رفتارهای احساسی و سیاست های کوتاه مدت به اعتماد مردم و استفاده مردم از بورس خدشه ای وارد کند زیرا بورس فرصت و امکان خوبی را برای تأمین مالی طرح ها و پروژه های عمرانی و اقتصادی برای دولت فراهم می کند و اگر دولت به درستی از ظرفیت بورس استفاده کند خیلی از معضلات جامعه از این طریق حل خواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به کسری بودجه دولت در رقمی بین 400 تا 450 هزار میلیارد تومان گفت: دولت اگر طرح ها و پروژه های عمرانی خود را از طریق بورس تأمین مالی کند نرخ اشتغال هم افزایش پیدا خواهد کرد از این رو باید منابع مالی را در قالب شرکت های صندوق پروژه و سهام پروژه وارد طرح ها و پروژه های عمرانی کند.

وی متذکرشد: البته بخش غیردولتی و خصوصی باید به این پروژه ها ورود کنند و اداره دانشگاه ها و بیمارستانهایی که توسط دولت اداره می شوند را برعهده بگیرند.

8 میلیون نفر سرمایه خود را باختند

ماشاءالله عظیمی، عضو سابق شورای عالی بورس نیز در مورد راهکارهای بازگشت آرامش و اعتماد به بورس در دولت سیزدهم گفت: آنچه که پیش بینی پذیری بازار سرمایه را برای مردم دشوار می کند بیشتر از جنبه رفتاری است.

وی از تأثیرات منفی ناهماهنگی ها و مداخلات سیستمی دولت بر بازار سرمایه سخن گفت و افزود: دولتها نباید مردم را به ورود غیرآگاهانه و بدون امکانات لازم به بازار سرمایه تشویق کنند چراکه با همین اقدام دولت و تنها گذاشتن مردم در میانه راه، 8 میلیون نفر در بازار سرمایه خود را باختند.

عضو سابق شورای عالی بورس، بازار سرمایه را از سرمایه های نظام جمهوری اسلامی و یک فرصت ویژه دانست و گفت: این بازار ربطی به جناح های سیاسی و دولت های خاصی ندارد.

عظیمی ایجاد توازن بین سیاست گذاری و نظارت ها را ضروری خواند و افزود: وقتی مسئولان سیاست گذاری می کنند باید بر نحوه و میزان اجرایی شدن آن نیز نظارت داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به اینکه درمورد توان بازار سرمایه برای تأمین مالی دولت غلوّ شده گفت: دخالت بیجای دولت در بازار سرمایه و عدم هماهنگی بین دستگاه ها و وزارتخانه ها اعتماد عمومی به این بازار را سلب خواهدکرد.

عضو سابق شورای عالی بورس بر لزوم اصلاح نظام نرخ گذاری و عدم مداخله دولت در مدیریت بازار تأکید و اظهارکرد: بی تدبیری سیستم بانک مرکزی و عدم نظارت ها مشکلات فراوانی را در این بازار ایجاد کرد.

عظیمی با انتقاد از عملکرد دولت درمورد سهام عدالت گفت: از طرفی افزایش کدهای بورسی سامانه معاملات را دچار مشکل کرد و از طرف دیگر، اجازه عرضه به افراد ناآگاه به این بازار باعث می شود که سهام شرکت های بورسی مهم که سهام عدالت هم دارند دچار شوک شوند.

عضو سابق شورای عالی بورس، نظام عرضه و تقاضا، مطابقت قیمت بازار با قیمت ذاتی و بحث شفافیت اطلاعاتی را از کارایی های ضروری برای بازار سرمایه دانست و تأکید کرد: اجزای مختلف دولت و بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت در این زمینه باید با هم هماهنگ باشند.

منبع: بازار

دولت دوازدهم جمهوری اسلامی بودجه   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم