تسنیم   |  اقتصادی  |  

7 روز مانده به آغاز فصل زراعی، هنوز قیمت خرید گندم اعلام نشده است

تنها 7 روز تا پایان شهریور ماه باقی مانده است و همچنان دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است، از طرف دیگر هر ساله دولت نرخ خرید تضمینی را کمتر از میزان تورم و هزینه واقعی کشاورزان تعیین می کند که این امر چالشی برای خودکفایی کشور در تولید است.

7 روز مانده به آغاز فصل زراعی، هنوز قیمت خرید گندم اعلام نشده است

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گندم یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی است که در تحقق امنیت غذایی و کاهش وابستگی غذایی نقش بی بدیلی را ایفا می کند به همین دلیل کشورهای مختلف جهان با اتخاذ انواع سیاست های حمایتی همچون خرید تضمینی گندم، پرداخت تسهیلات کم بهره و ارزان قیمت به کشاورزان، پرداخت یارانه های مستقیم به تولیدکنندگان و تضمین فروش این محصول هر ساله از تولیدکنندگان و کشاورزان حمایت و تشویق به تولید می کنند.

اما در ایران اوضاع کاملا متفاوت است و تنها حمایت دولت از کشاورزان خرید تضمینی گندم است اما این امر هر ساله با هزاران مشکل صورت می گیرد به طوری که براساس قانون دولت باید تا قبل از اتمام شهریور هر سال نرخ خرید تضمینی را براساس تورم سالیانه تعیین کنند تا کشاورزان نسبت به میزان تولید خود اقدام کنند.

تنها 7 روز تا پایان شهریور ماه باقی مانده است و همچنان دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است، از طرف دیگر هر ساله دولت نرخ خرید تضمینی را کمتر از میزان تورم و هزینه واقعی کشاورزان تعیین می کند که این امر آتشی در خرمن خودکفایی کشور شده است.

این تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم در هرسال و ناعادلانه بودن نرخ خرید تضمینی سبب شده است که سطح زیرکشت گندم کشور هر سال کاهش یابد به طوری که داده های آماری نشان می دهند که در سه سال اخیر 2 میلیون هکتار از اراضی کشت گندم آبی کمتر شده است.

بدون هیچ شکی با افزایش سرسام آور قیمت سم و کود باید در سال زراعی آینده نیز شاهد کاهش شدیدتر سطح زیرکشت گندم در کشور باشیم و این امر می تواند زمینه وابستگی بیشتر کشور به واردات گندم و جولالان دلالان، واردکنندگان و رانتخوران را فراهم کند.

در سه ماهه ابتدایی سال دولت نیاز خود به 3 میلیون تن گندم را با اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات تامین کرده است لکن این میزان نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان برای دولت خرج برداشته، این در حالی است که مسئولان امر می توانستند مقدار کمتری از این بودجه را صرف عادلانه کردن قیمت خرید تضمینی کرده تا کشاورزان کل نیاز کشور را رفع می کردند ولی متاسفانه این امر مغفول ماند.

اما در این بین همچنان کشاورزان برای تامین امنیت غذایی و قوت لایموت خود اشتیاق فراوانی به کشت گندم دارند و امیدوارند که با افزایش حمایت های دولتی زمینه تولید گسترده این محصول اساسی در کشور فراهم شود.

به همین دلیل به سراغ کشاورزان و انجمن های صنفی کشاورزی سراسر کشور رفتیم تا با آنها در خصوص مشکلات کشت گندم و وضعیت تولید این محصول با آنها صحبت کنیم.

 شورای اقتصاد، نیروی تصمیم گیرنده متخصص برای تعیین نرخ خرید تضمینی نیست

در این باره ابوالقاسم سوزنچی، رئیس خانه کشاورز استان همدان گفت: متاسفانه هر سال قیمت خوبی به نسبت بالا رفتن تورم، نرخ ارز وهزینه های کشت اعم از ابزار و مواد برای خرید تضمینی گندم تعیین نمی شود.

وی علت را چنین عنوان کرد: در وزارت جهاد کشاورزی قیمت منصفانه ای متناسب با هزینه های کاشت گندم تعیین و به شورای اقتصاد پیشنهاد می شود اما متاسفانه در این شورا قیمت پیشنهادی تغییر زیادی می کند علت هم این است که در شورای اقتصاد افرادی که کشاورز باشند و با واقعیات این شغل سر و کار داشته باشند بسیار کم هستند و نیروی تصمیم گیرنده تخصص لازم را ندارد.

این مقام صنفی در ادامه یادآور شد: بحث اصلی در کشت یک محصول معیشت یک زارع است که اگر تامین شود کشاورز به کاشت آن بذر اقبال نشان میدهد و از آنجا که گندم محصول بسیار مهمی برای زندگی مردم است لازم است مسئولین برای تشویق کشاورزان به کاشت این محصول توجه ویژه ای داشته باشند.

تصمیمات غلط دولت صنعت کشاورزی را به سمت ناآمیدی روانه می‌کند

امید طهماسبی زاده، مدیر جهاد کشاورزی مشهد نیز اظهار داشت: نحوه خرید گندم در سال جاری متأسفانه با توجه به تغییر الک‌های عیار سنجی گندم‌ها مقداری مشکل بر سر راه کشاورزان گذاشته بود.

وی افزود: ضریب برگشت گندم‌هایی که از افت مفید برخوردار بودند بالا رفته و همین امر سبب شده تا  گندم‌های برگشتی به دست دلال‌ها بیافتد و دلال‌ها حتی با قیمت پایین تر از نرخ مصوب این گندم‌ها را از کشاورزان خریداری کنند و همین مسئله خودش معضلی خطرناک برای آینده تولید گندم در کشور به شمار می‌آید.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد بیان کرد: افزایش چندین برابری ادوات کشاورزی، سموم و بذر و...  موجب شده تا کشاورزان هیچگونه برنامه ریزی بر میزان درآمد حاصل از کشت و خرج‌هایشان نداشته باشند و همچنین دولت نیز محاسبات قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان را در شرایط اقتصادی متعادل‌تر و تورم کمتری انجام داده است.

طهماسبی زاده با بیان اینکه تصمیمات غلط دولت صنعت کشاورزی را به سمت ناآمیدی روانه می‌کند خاطر نشان کرد: به همین علت همه این مشکلات دست به دست هم داده تا کشاورز را به مسیر ناامیدی روانه کند چرا که امسال نیز کشاورزانی با سابقه چندید ساله بودند که با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش قیمت ادوات، دیگر همچون ادوار گذشته گندم کشت نکردند و منتظر ثبات بازار و همچنین قیمت گذاری صحیح خرید گندم بر اساس خرج‌های مصرفی مراحل کشت این محصول هستند.

 عدم کارشناسی صحیح در قیمت گذاری، مشکل ناکامی دولت در خرید تضمینی گندم از کشاورزان

مدیر جهاد کشاورزی مشهد مشکل ناکامی دولت در خرید تضمینی گندم از کشاورزان را عدم کارشناسی صحیح در قیمت گذاری دانست و تأکید کرد: در حوزه کشاورزی به دلیل اهمیت بالای آن در مسائل اقتصادی کشور نمی‌توان تصمیمات دولتی عجولانه اتخاذ کرد و تمام تصمیم گیری‌های دولت باید بر اساس کار کارشناسی صورت گیرد.

وی افزود: مهم‌ترین قسمت مسئله در طرح خرید تضمینی محصولی مانند گندم قبل از کشت، تعیین قیمت آن است که بایستی به طور واضح برای کشاورزان معین شود.

 پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی نسبت به هزینه ها

سید حسین رحیمی نماینده تشکلهای کشاورزی استان کردستان با اشاره به مشکلات کشاورزان استان کردستان افزود: قیمت پائین محصولات نسبت به هزینه ها تا جای که در محصول استراتژیکی همچون گندم انگیزه تولیدکم شده از مهمترین مشکلات این بخش است.

رحیمی گفت: عدم حمایت مالی از بخش کشاورزی از دیگر مشکلات این بخش است  طوریکه در حال حاضر ارائه تسهیلات از سوی بانکها به بخش کشاورزی و دیگر بخش ها یکسان و  18 درصد است.

نماینده تشکلهای کشاورزای استان کردستان گفت: افزایش ادوات کشاورزی مانند قیمت کمباین و تراکتور از دیگر معضلات این بخش است که مانعی برای ارتقای مکانیزاسیون بخش کشاوری محسوب می شود که نیازمند توجه جدی مسوولان این بخش ر سطح کلان است.

 رشد 300 درصدی قیمت ادوات کشاورزی

وی با تاکید بر اینکه در بخش ادوات کشاورزی شاهد رشد 100 تا 300 درصدی افزایش قیمت ها هستیم ، بیان داشت: متاسفانه هیچ گونه نظارتی بر قیمت ها وکیفیت محصولات نیست و هرکارخانه و تولیدی ادواتی بطور سلیقه ای قیمت محصول خود را افزایش میدهد.

رحیمی عنوان کرد: کمبود سوخت یکی دیگر از مشکلات بخش کشاورزی در استان کردستان است که در این خصوص باید تمهیدات جدیدی در نظر گرفته شود و سوخت در نظر گرفته شده برای کشاورزان باید به میزان سطح زیر کشت در اختیار کشاورز قرار داد.

 کمبود نهادهای کشاورزی مشکل عمده کشاورزان

نماینده تشکلهای کشاورزی استان کردستان با اشاره به کمبود نهادهای کشاورزی مانند کود فسفات بیان داشت: درابتدای سال 99 در زمینه سوخت پیگیری‌های لازم را بعمل آورده که نتیجه  آن ارائه سوخت به کمباین و تراکتورهای فاقد پلاک در نیمه اول سال شد.

وی ادامه داد : در خصوص کمبود نهادهای کشاورزی از طرف نظام صنفی پیگیری مشکل کودکشاورزان خصوصا کود اوره در فصل بهار انجام شد که تلاشها و مساعدت سازمان جهادکشاورزی منجرشد کود بیشتری به استان کردستان و به دست کشاورزان برسد.

رحیمی اظهار نمود: متأسفانه خیلی ازمشکلات بخش کشاورزی بصورت کلان و درکل کشوراعمال می‌شود همانند سود بالای تسهیلات بانکی بخش کشاورزی که واقعا کمر تولید را شکسته است.

نماینده تشکلهای کشاورزای استان کردستان گفت: هزینه بالای تولید، قیمت پایین گندم وسود بانکی دور از انتظارکمر تولیدکنندگان را شکسته و اگر این روند ادامه داشته باشد باید با خودکفایی در تولید گندم در استان کردستان خداحافظی کرد.

قیمت نهادهای کشاورزی افزایش شدیدی یافته است

 هوشنگ مقامی ، دبیر نظام صنفی کشاورزی شادگان نیز عنوان کرد: قیمت نهاده‌های کشاورزی به شدت افزایش یافته، به صورتی که قیمت برخی از کودها و سموم کشاورزی تا هفت برابر افزایش پیدا کرده است.

او توضیح داد: دلیل این اتفاق آزادسازی قیمت‌ها در این زمینه است. به صورت مشخص وقتی شاهد این هستیم که نسبت به زمان تعیین نرخ‌های تضمینی قیمت دلار بیش از دو برابر افزایش داشته است، می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها هم در این زمینه افزایش دو برابری داشته باشد.

این مسئول صنفی کشاورزی عنوان کرد: نرخ خرید تضمینی برای گندم در سال جاری دو هزار و 500 تومان بود. این نرخ خود با انتقادات زیادی روبه‌رو بود. حتی اگر بر اساس همین نرخ هم بخواهیم افزایش داشته باشیم، باید قیمت حدود شش هزار تومان برای هر کیلو گندم تعیین شود.

او هشدار داد: اگر  قیمت مناسبی برای گندم تعیین نشود رفته رفته کشاورزان به سمت کشت‌های جایگزین می‌روند و ما بار دیگر مجبور به واردات این محصول کشاورزی استراتژیک در سطح وسیع می‌شویم.

مقامی همچنین خواستار تعیین تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم در مهر ماه شد و گفت: این اتفاق بعضا می‌افتد که تعیین قیمت را به ماه‌های دی و بهمن موکول می‌کنند. در چنین حالتی کشاورزان نمی‌توانند درست تصمیم بگیرند که آیا برایشان به صرفه است گندم بکارند یا نه و با تعیین قیمتی نامناسب، کشاورزان را متضرر و حتی بدهکار می‌کنند. به هر حال کشاورز بیکار بهتر از کشاورز بیکار بدهکار است و این قشر حق دارند بدانند تصمیمات در سطح کلان چه تاثیری بر معیشت‌شان دارد.

اما محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی نیز به رادار اقتصاد گفت: آخرین قیمت های گندم در بازار جهانی حدود 5 هزار و 74 تومان در هر کیلو است که برای واردات گندم باید به ازای هرکیلو حدود 5000 تومان هزینه کند که اگر دولت قیمت خرید تضمینی را کمی بالاتر ببرد می تواند همین گندم مورد نیاز را که از طریق واردات تامین می کند از کشاورزان داخلی خریداری کند. ایران ظرفیت و پتانسیل بالایی در تولید گندم دارد و از همه لحاظ همچون اشتغال نیرو انسانی، اب و هوا و ..غنی است لکن کشاورزان با این قیمت ها نمی توانند معاش خود را تامین و درامد حداقلی از تولید گندم داشته باشند و بعضا برداشت این محصول جوابگوی تلاش آنها نیست.

انتهای پیام/

بهار قیمت افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

صدور اجازه استفاده از دو داروی جدید برای درمان کرونارییس کمیته علمی ستاد کرونا تاکید کرد: ما در پروتکل درمانی، داروهای "کورتیکوئید استروئید" و "اینترفرون" را وارد کردیم و اجازه استفاده از آنها را دادیم.
اقتصادنیوز درمان دارو ویروس 

  

هرگونه ابتلا و سطح درگیری افراد با ویروس کرونا ریشه در ویژگی‌های ژنتیکی افراد داردپدر علم ژنتیک ایران با بیان اینکه ویروس کرونا بر افراد با ویژگی‌های ژنتیکی مختلف به شکل متفاوتی اثر می‌گذارد و ریسک ابتلا به بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، گفت: با تحلیل داده‌های ژنتیکی می‌توان متوجه شد که میزان ریسک ابتلا به بیماری در افراد و سطح درگیری آنها در صورت ابتلا به ویروس چقدر است.
برنا ویروس پدر ژنتیک 

  

خطر سرطان از ویروس کرونا کمتر نیستفوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان گفت: به تاخیر افتادن درمان بیماری سرطان در همه گیری کرونا،
خبرفوری سرطان ویروس دستورالعمل 

  

کوری عاقبت ترس از کرونامرد شیاد که مدعی بود مصرف الکل بدن را از ابتلا به کرونا محافظت می‌کند با فروش الکل تقلبی به مردم باعث کوری یک مرد شد.
گسترش الکل بدن انسان تهران 

  

جزییاتی تازه درباره علائم ویروس کرونارییس دانشگاه کینگ لندن گفت: او گفت: آبریزش بینی یکی از علامت‌های بیماری سرماخوردگی در کودکان است و نمی‌تواند از عوارض ابتلا به ویروس کرونا باشد.
اقتصادنیوز ویروس لندن سرماخوردگی 

  

روشی ساده و کاربردی برای نابودی کرونا در 15 ثانیه!دانشمندان در تحقیقات اخیر خود توانستند یک روش ساده و کاربردی برای از بین بردن ویروس کرونا در 15 ثانیه کشف کنند.
برنا ویروس 

  

آیا واقعا خطر درمان سرطان از ویروس کرونا کمتر است؟به تاخیر افتادن درمان بیماری سرطان در همه گیری کرونا، خطرناک‌تر از خود کروناست.
برنا درمان سرطان ویروس 

  

پیش بینی بورس چهارشنبه 2 مهربازار سهام پاییز را منفی شروع کرد و سهامداران همچنان ناامید از برگشت بازار سهام هستند. آیا ممکن است روند بازار سهام فردا تغییری کند؟
مستقل‌آنلاین سهام پول دولت 

  

لغو تمرینات اتلتیکومادرید با ابتلای یک بازیکن تیم به کروناتست کرونای یکی از بازیکنان تیم فوتبال اتلتیکومادرید مثبت اعلام و به همین دلیل جلسه بعدی تمرینات این تیم لغو شد.
تسنیم فوتبال بازی ویروس 

  

مویس و 2 بازیکن وستهام به کرونا مبتلا شدندسرمربی تیم فوتبال وستهام و دو بازیکن او درست پیش از بازی این تیم در جام اتحادیه انگلیس مبتلا به کرونا شناخته شدند.
تسنیم فوتبال ورزشگاه بازی 

  

پیش بینی قیمت سکه در روز چهارشنبه/ حرکت سکه با یک بالاقتصاد نیوز: سکه دیروز یک بال افزایش قیمت خود را از دست داد، ارزش اونس در بازار جهانی در حالت ریزشی است و این اتفاق خبری خوبی برای سکه بازان نیست.آنها برای نوسان فقط بر بال قیمت دلار تکیه کرده اند.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت اقتصاد 

  

این بیماری شما را در مقابل کرونا حفظ می کنددر برزیل مشاهده شده که ایمنی ایجاد شده توسط تب دنگی می‌تواند در برابر ابتلا به کرونا نیز مصونیت ایجاد کند.
اقتصادنیوز کمردرد برزیل ویروس 

  

اضطراب پاییزی کرونا در راه است/ چگونه از استرس ابتلا دور بمانیم مهدی خردمند، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هشدارهای پزشکی در خصوص ادغام آنفلوانزا و کرونا از یک سو و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از سوی دیگر باعث شده تا موج سوم کرونا خطرناک و پیچیده‌تر از گذشته باشد که البته همین امر باعث می‌شود تا اضطراب ابتلاء به بیماری در بین افراد جامعه روز به روز بالاتر رود. وی تصریح کرد: اضطراب، واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر این…
مهر استرس خبرنگار آنفلوانزا 

  

پیش‌بینی قیمت دلار در روز چهارشنبه/ مچ اندازی ارزی در بازار دلاراقتصاد نیوز: دیروز دلار یک‌بار از نقطه‌ای که در بازار به مقاومت حساس معروف است عبور کرد اما سریعاً به زیر این سطح بازگشت، سطح 27 هزار 500 تومان از نظر معامله گران سقف مهمی به حساب می آید.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار