مردم شمال ایران اجازه نمی‌دهند با بی تدبیری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شود

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در جمع مردم شاهرود مبنی بر انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور، گفت: انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان بحثی است که از سال‌ها پیش مطرح شده است. تا جایی که در تنظیم برنامه ششم توسعه نمایندگان سمنان تلاش کردند که این مسئله را به قانون تبدیل و در قانون برنامه و بودجه نیز خواستند تا ردیفی…

مردم شمال ایران اجازه نمی‌دهند با بی تدبیری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شود

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در جمع مردم شاهرود مبنی بر انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور، گفت:  انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان بحثی است که از سال‌ها پیش مطرح شده است. تا جایی که در تنظیم برنامه ششم توسعه نمایندگان سمنان تلاش کردند که این مسئله را به قانون تبدیل و در قانون برنامه و بودجه نیز خواستند تا ردیفی برای آن در نظر گیرند که کمیسیون به شدت مخالفت کرد. حتی زمانیکه این بحث در صحن علنی نیز مطرح شد با مخالفت صریح مواجه شد.

اگرچه شیرین کردن آب دریای خزر با آب شیرین کن‌های هسته‌ای میسر خواهد بود اما مخاطرات خاص خود از جمله ریسک نگهداری زباله‌های ناشی از آن را دارد 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: علیرغم این مخالفت‌ها رییس جمهوری که متعلق به یک ملت است طی تبلور احساسی ناسیوناستی نسبت به استان خود، مطالبی را مطرح می‌کند که شایسته نیست و رنگ و بوی احساسات دارد نه منطق چرا که کارشناسان امر به خوبی آگاهند که مطرح کردن چنین چیزی در ابتدا دست کم مستلزم ارائه سه سند مهم است.

انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان مستلزم ارائه سه سند است

وی با اشاره به سندهای موردنیاز برای انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان، بیان کرد: نخست آنکه باید امکان سنجی شود که تحقق این امر امکان‌پذیر است یا خیر. دوم ارزیابی ریسک که مشخص کند چه مخاطرات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌کند .و در نهایت سند ارزیابی اثرات یا EIA که  نشان دهد تاثیرات اکولوژیک چنین فرایندی چه خواهد بود که هیچکدام توسط دستگاه های ذیربط ارائه نشده است.

انتقال آب شور دریای خزر آسیب بسیار زیادی به ابزار آلات انتقال وارد می‌کند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با طرح این پرسش که آیا ریاست قوه مجریه کشور از شور بودن آب دریای خزر بی اطلاع است، اظهار کرد: انتقال آبی با این درصد از شوری آسیب بسیار زیادی به ابزار آلات انتقال وارد می‌کند.

وی ادامه داد: اگرچه شیرین کردن آب دریای خزر با آب شیرین کن‌های هسته‌ای میسر خواهد بود اما مخاطرات خاص خود از جمله ریسک نگهداری زباله‌های ناشی از آن را دارد ریاست محترم جمهور پیش از پذیرش چنین خطری باید فکری به حال زباله‌های لندفیل سراوان کند که سال‌هاست زندگی مردم را مختل کرده و بعید نیست شیرابه‌های آن، آب همین دریای خزر را آلوده کند. شاید بخاطر هم استانی‌هایشان هم شده رفع این مشکل را در فوریت قرار دهند.

دریای خزر در ارتفاع منفی قرار دارد و قابل توجه است که نمی‌توانیم به صورت ثقلی آب را به سمت جنوبی کشور گسیل کنیم . تامین نیروی لازم برای این کار از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود تامین و تهیه نیرو و ابزار آلاتی که این کار را بتوان به کمک آن انجام داد از نکاتی است که باید به آن فکر شود

آقای رییس جمهور می‌خواهند با تانکر آب را به بخش مرکزی ایران ببرد؟

کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد: دریای خزر در ارتفاع منفی قرار دارد و قابل توجه است که نمی‌توانیم به صورت ثقلی آب را به سمت جنوبی کشور گسیل کنیم . تامین نیروی لازم برای این کار از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود تامین و تهیه نیرو و ابزار آلاتی که این کار را بتوان به کمک آن انجام داد از نکاتی است که باید به آن فکر شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  با بیان اینکه از تمام این نکات هم که چشم پوشی کنیم شاید بهتر باشد با اشاره به اجلاس کنوانسیون دریای خزر یاد آوری کنم تعهدات بین المللی موجود در ارتباط با این دریاچه نیز باید مد نظر گرفته شود، عنوان کرد: سازمان‌های بین المللی و فعالان محیط زیست نیز از دیگر مخالفان این تغییرات هستند و خواهد بود.

مردم شمال کشور اجازه نمی‌دهند با بی تدبیری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه خزر به لحاظ شرایط خاصی که دارد بزرگترین دریاچه جهان است، اذعان کرد: این دریاچه به هیچ اقیانوسی وصل نیست معروف و منحصر به فرد شده و هیچ تجربه تاریخی و زیستی وجود ندارد که آب یک دریاچه را به جای دیگری منتقل کنند و به قیمت سیراب کردن جایی دیگر چنین دریاچه‌ای را بخشکانند. بی شک مردم شمال کشور و نمایندگانشان نخواهند گذاشت با بی تدبیری و سهل انگاری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شده و به خطر بیفتند .

حرف‌هایی که بی هیچ پشتوانه و برهان علمی مطرح می‌شوند نتیجه‌ای جز مشوش کردن اذهان عمومی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه حرف‌هایی که بی هیچ پشتوانه و برهان علمی و منطقی مطرح می‌شوند نتیجه‌ای جز مشوش کردن اذهان عمومی ومکدر کرد کردن خاطر اهل فن نخواهد داشت، یادآور شد: رییس جمهور یک کشور نباید به این صورت مطلبی را مطرح نماید، پس اگر اسنادی مبنی بر منطقی بودن این حرف دارند باید ارائه دهند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایشان  بخواهد به این دست سخنان که مبنای علمی و عملی ندارد و شباهت بسیاری به شعار های انتخاباتی دارد ادامه دهد قطعا سوال از رییس جمهور توسط نمایندگان کلید خواهد خورد. لذا انتظارمان این است ایشان به‌جهت این حرف‌های غیرکارشناسانه و احساسی هرچه سریعتر از همه مردم علی الخصوص مردم شمال کشور عذرخواهی کنند./

پایان پیام

ایران زباله دریای خزر   اخبار برگزیده
  

خداحافظی ناگهانی مهاجم استقلال در فضای مجازیمهاجم تیم فوتبال استقلال در فضای مجازی با این تیم و هوادارانش خداحافظی کرد.
برنا استقلال فضای مجازی فوتبال 

  

پرسپولیس شکست خوردتیم‌های پایه پرسپولیس در رقابت‌های این هفته لیگ تهران به سه پیروزی و یک تساوی دست پیدا کردند.
برنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تهران 

  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  اخبار داغ
  

افزایش نرخ ارز به واحدهای صنعتی گلستان رونق دادگرگان - ایرنا - معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی گلستان با بیان این که نوسانات نرخ ارز باعث رغبت بیشتر برای صادرات و به تبع آن رونق تولید در شهرک ها و نواحی صنعتی استان شده است، گفت: اکنون شمار زیادی از واحدهای صنعتی منطقه فعالیت خود را از یک به دو تا سه نوبت افزایش داده اند.
ایرنا نرخ ارز ارز استان گلستان 

  

جزئیات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی‌های مجازبانک مرکزی دستورالعمل خرید و فروش ارز را به شبکه صرافی‌های مجاز اعلام کرد که بر اساس آن باید هنگام خرید ارز حاصل از صادرات، گزینه «از محل صادرات» را در سامانه سنا انتخاب کنند.
ایلنا دستورالعمل واردات ارز 

  

تصمیمات نادرست بانک مرکزی مهم ترین آسیب های مبارزه فساد استدادستان تهران تاکید کرد: برخی شرکت‌های صوری، صرافی‌های غیرمجاز، برخی بانک‌ها، تصمیمات نادرست بانک مرکزی و برخی سامانه‌ها و دلالان از مهم‌ترین آسیب‌های پیش روی مبارزه با فساد است.
برنا بانک مرکزی بانک استقلال 

  

تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم‌ترین آسیب‌های مبارزه با فساد استدادستان تهران تاکید کرد: برخی شرکت‌های صوری، صرافی‌های غیرمجاز، برخی بانک‌ها، تصمیمات نادرست بانک مرکزی و برخی سامانه‌ها و دلالان از مهم‌ترین آسیب‌های پیش روی مبارزه با فساد است.
ایلنا بانک مرکزی بانک مهناز افشار 

  

شناخته شدن 18 میراث طبیعی واجد ارزش برای ثبت در آثار ملی کشور18اثر از استان های قم، زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، واجد ارزش ثبت در آثار ملی طبیعی شناخته شدند.
برنا درخت استان زنجان استان قم 

  

پیروزی ارزشمند بتیس و صعود به رتبه پنجم لالیگاتهران- ایرنا- تیم فوتبال رئال بتیس با پیروزی ارزشمند خارج از خانه سه بر یک مقابل اسپانیول به رتبه پنجم لالیگا صعود کرد.
ایرنا بارسلونا فوتبال لالیگا