مردم شمال ایران اجازه نمی‌دهند با بی تدبیری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شود

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در جمع مردم شاهرود مبنی بر انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور، گفت: انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان بحثی است که از سال‌ها پیش مطرح شده است. تا جایی که در تنظیم برنامه ششم توسعه نمایندگان سمنان تلاش کردند که این مسئله را به قانون تبدیل و در قانون برنامه و بودجه نیز خواستند تا ردیفی…

مردم شمال ایران اجازه نمی‌دهند با بی تدبیری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شود

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در جمع مردم شاهرود مبنی بر انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور، گفت:  انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان بحثی است که از سال‌ها پیش مطرح شده است. تا جایی که در تنظیم برنامه ششم توسعه نمایندگان سمنان تلاش کردند که این مسئله را به قانون تبدیل و در قانون برنامه و بودجه نیز خواستند تا ردیفی برای آن در نظر گیرند که کمیسیون به شدت مخالفت کرد. حتی زمانیکه این بحث در صحن علنی نیز مطرح شد با مخالفت صریح مواجه شد.

اگرچه شیرین کردن آب دریای خزر با آب شیرین کن‌های هسته‌ای میسر خواهد بود اما مخاطرات خاص خود از جمله ریسک نگهداری زباله‌های ناشی از آن را دارد 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: علیرغم این مخالفت‌ها رییس جمهوری که متعلق به یک ملت است طی تبلور احساسی ناسیوناستی نسبت به استان خود، مطالبی را مطرح می‌کند که شایسته نیست و رنگ و بوی احساسات دارد نه منطق چرا که کارشناسان امر به خوبی آگاهند که مطرح کردن چنین چیزی در ابتدا دست کم مستلزم ارائه سه سند مهم است.

انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان مستلزم ارائه سه سند است

وی با اشاره به سندهای موردنیاز برای انتقال آب خزر به دشت مرکزی ایران و استان سمنان، بیان کرد: نخست آنکه باید امکان سنجی شود که تحقق این امر امکان‌پذیر است یا خیر. دوم ارزیابی ریسک که مشخص کند چه مخاطرات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌کند .و در نهایت سند ارزیابی اثرات یا EIA که  نشان دهد تاثیرات اکولوژیک چنین فرایندی چه خواهد بود که هیچکدام توسط دستگاه های ذیربط ارائه نشده است.

انتقال آب شور دریای خزر آسیب بسیار زیادی به ابزار آلات انتقال وارد می‌کند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با طرح این پرسش که آیا ریاست قوه مجریه کشور از شور بودن آب دریای خزر بی اطلاع است، اظهار کرد: انتقال آبی با این درصد از شوری آسیب بسیار زیادی به ابزار آلات انتقال وارد می‌کند.

وی ادامه داد: اگرچه شیرین کردن آب دریای خزر با آب شیرین کن‌های هسته‌ای میسر خواهد بود اما مخاطرات خاص خود از جمله ریسک نگهداری زباله‌های ناشی از آن را دارد ریاست محترم جمهور پیش از پذیرش چنین خطری باید فکری به حال زباله‌های لندفیل سراوان کند که سال‌هاست زندگی مردم را مختل کرده و بعید نیست شیرابه‌های آن، آب همین دریای خزر را آلوده کند. شاید بخاطر هم استانی‌هایشان هم شده رفع این مشکل را در فوریت قرار دهند.

دریای خزر در ارتفاع منفی قرار دارد و قابل توجه است که نمی‌توانیم به صورت ثقلی آب را به سمت جنوبی کشور گسیل کنیم . تامین نیروی لازم برای این کار از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود تامین و تهیه نیرو و ابزار آلاتی که این کار را بتوان به کمک آن انجام داد از نکاتی است که باید به آن فکر شود

آقای رییس جمهور می‌خواهند با تانکر آب را به بخش مرکزی ایران ببرد؟

کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد: دریای خزر در ارتفاع منفی قرار دارد و قابل توجه است که نمی‌توانیم به صورت ثقلی آب را به سمت جنوبی کشور گسیل کنیم . تامین نیروی لازم برای این کار از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود تامین و تهیه نیرو و ابزار آلاتی که این کار را بتوان به کمک آن انجام داد از نکاتی است که باید به آن فکر شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  با بیان اینکه از تمام این نکات هم که چشم پوشی کنیم شاید بهتر باشد با اشاره به اجلاس کنوانسیون دریای خزر یاد آوری کنم تعهدات بین المللی موجود در ارتباط با این دریاچه نیز باید مد نظر گرفته شود، عنوان کرد: سازمان‌های بین المللی و فعالان محیط زیست نیز از دیگر مخالفان این تغییرات هستند و خواهد بود.

مردم شمال کشور اجازه نمی‌دهند با بی تدبیری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه خزر به لحاظ شرایط خاصی که دارد بزرگترین دریاچه جهان است، اذعان کرد: این دریاچه به هیچ اقیانوسی وصل نیست معروف و منحصر به فرد شده و هیچ تجربه تاریخی و زیستی وجود ندارد که آب یک دریاچه را به جای دیگری منتقل کنند و به قیمت سیراب کردن جایی دیگر چنین دریاچه‌ای را بخشکانند. بی شک مردم شمال کشور و نمایندگانشان نخواهند گذاشت با بی تدبیری و سهل انگاری آینده دریای خزر به سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود دچار شده و به خطر بیفتند .

حرف‌هایی که بی هیچ پشتوانه و برهان علمی مطرح می‌شوند نتیجه‌ای جز مشوش کردن اذهان عمومی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه حرف‌هایی که بی هیچ پشتوانه و برهان علمی و منطقی مطرح می‌شوند نتیجه‌ای جز مشوش کردن اذهان عمومی ومکدر کرد کردن خاطر اهل فن نخواهد داشت، یادآور شد: رییس جمهور یک کشور نباید به این صورت مطلبی را مطرح نماید، پس اگر اسنادی مبنی بر منطقی بودن این حرف دارند باید ارائه دهند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایشان  بخواهد به این دست سخنان که مبنای علمی و عملی ندارد و شباهت بسیاری به شعار های انتخاباتی دارد ادامه دهد قطعا سوال از رییس جمهور توسط نمایندگان کلید خواهد خورد. لذا انتظارمان این است ایشان به‌جهت این حرف‌های غیرکارشناسانه و احساسی هرچه سریعتر از همه مردم علی الخصوص مردم شمال کشور عذرخواهی کنند./

پایان پیام

ایران زباله دریای خزر   اخبار برگزیده
  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  اخبار داغ
  

پورابراهیمی: بازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه راه اندازی می شودتهران-ایرنا- رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: این بازار موجب می شود که نرخ هایی همانند بازار سنا و امثال آن به تدریج کنار گذاشته شود.
ایرنا مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس تهران 

  

13 میلیارد دلار ارز دولتی به چه کسی داده شد؟نماینده مردم بروجرد در مجلس ضمن انتقاد از عملکرد دولت گفت: بین کشوری که دولت مستقر دارد با کشوری که دولت مستقر ندارد باید تفاوت باشد.
مثلث دلار ارز ارز دولتی 

  

بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی استرئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: بخشی از کاهش قیمت ارز در هفته اخیر، ناشی از عرضه ارز صادراتی در بازار بوده که اگر این سیاست بخوبی ادامه یابد، آثار و نتایج مثبتی در بازار ارز خواهد داشت.
تسنیم ایرانیان خارج از کشور قیمت ارز قیمت 

  

شاخص بورس، امروز تحت تاثیر خبرهای ارزی بودتهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: خبر بسته ارزی مبنی بر اینکه شرکت های پتروشیمی 60 درصد و سایر صنایع 50 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را می توانند در سامانه نیما عرضه کنند و باقی آن را به بازار فیزیکی وارد کنند، تاثیری مثبت بر روند امروز معاملات بازار سرمایه گذاشت.
ایرنا شاخص تهران ایرنا 

  

مبارزه با اعتیاد مستلزم آموزش‌های عمومی و مشارکت‌ مردمی استتبریز - ایرنا - استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مبارزه با اعتیاد باید با عزم و تلاش جمعی به یک گفتمان عمومی تبدیل شود، گفت: مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست در حوزه کارهای فرهنگی است و فضای عمومی جامعه باید برای حرکت در این مسیر آماده شود.
ایرنا ترک اعتیاد اعتیاد آموزش 

  

نامه 2800 حقوقدان بسیجی به رئیس قوه قضاییه برای مبارزه با فسادتهران- ایرنا- بیش از دو هزار و 800 حقوقدان بسیجی و انقلابی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه مطالبات خود را پیرامون مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت بین مردم، مطرح کردند.
ایرنا قوه قضاییه بازار خودرو فساد اداری