قیمت نهایی لوازم خانگی ایرانی بالاتر از بازار‌های جهانی است

اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: ایران باید بتواند قطب لوازم خانگی منطقه شود اما تحقق این هدف الزاماتی دارد. نوشته قیمت نهایی لوازم خانگی ایرانی بالاتر از بازار‌های جهانی است اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

قیمت نهایی لوازم خانگی ایرانی بالاتر از بازار‌های جهانی است

سرویس اقتصادی انصاف نیوز: اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران معتقد است ایران باید بتواند قطب لوازم خانگی منطقه شود اما تحقق این هدف الزاماتی دارد. از نظر او ایران باید برای نقشه برای تولید لوازم خانگی داشته باشد و به دنبال تکنولوژی لوازم خانگی باشد.

پازوکی در خصوص بخشنامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای می‌گوید: اکنون که واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شده باید تکنولوژی تولید آنها در کشور وارد شود تا ما بتوانیم قطب منطقه در تولید لوازم خانگی باشیم. در غیر اینصورت انحصاری شدن تولید در بلند مدت به این صنعت صدمه می‌زند.

صنعت لوازم خانگی زیر ساخت و نقشه راه ندارد

وی ادامه داد: در صنعت لوازم خانگی نقشه راهبردی برای تولید کننده نداریم، وقتی نقشه راه نباشد، تولید کننده سردرگم می‌شود؛ در چنین شرایطی، وقتی تولید کنندگان تصمیم به راه اندازی خط تولید می‌گیرد به محض آنکه وارد رقابت جهانی یا منطقه‌ای می‌شود متوجه این حقیقت می‌شود از تکنولوژی‌های روز دنیا عقب مانده است.

پازوکی می‌گوید:  صنعت لوازم خانگی زیر ساخت ندارد. ایران 440 شرکت تولید کننده اجاق گاز دارد اما ایتالیا کمتر از 5 شرکت تولید کننده دارد؛ این یعنی ما هیچ افقی برای بخش تولید اجاق گاز نداریم. یا هیچ برنامه‌ای برای شناساندن برند ملی و برندسازی ندارد تا لوازم خانگی توسعه پیدا کند.

تحریم‌ها به تکمیل صنعت لوازم خانگی صدمه زده است

این فعال توزیع لوازم خانگی گفت: شرکت جی‌پلاس یا سام خط تولید روز دنیا را وارد ایران کرده‌اند اما به دلیل تحریم‌ها، استقرار تمام زنجیره خط تولید در ایران امکان پذیر نیست. طی چهار سال گذشته در صنعت تولید لوازم خانگی انقلاب شده و تکنولوژی‌های خوبی وارد ایران شده است.

وی گفت: در چهار سال گذشته بین شرکت‌های دانش بنیان و تولید کنندگان آشتی صورت گرفته است؛ پیش از این خط‌های تولید میلی برای به روز رسانی خطوط تولید خود نداشتند. اما امروز اغلب این کارخانه‌ها مترصد صنعت قالب‌سازی و طراحی رفته‌اند. این پیشرفت به این دلیل اتفاق افتاد که این شرکت‌ها، با مجموعه‌های دانش بنیان ارتباط گرفته‌اند.

پازوکی در همین رابطه گفت: نبود نقشه راه باعث شده است، ایران ظرفیت‌های پیشین خود را هم از دست بدهد. به همین دلیل است که امروز شرکت‌هایی مانند ارج و آزمایش ورشکسته شده‌اند. قبل از انقلاب  ایران حدود 20 میلیون جمعیت داشت و کارخانه موتورسازی در تبریز جزو شناخته شده‌ترین کارخانه‌ها بود اما امروز چرا این کارخانه‌ها از کار افتاده‌اند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممنوعیت وادارات لوازم خانگی می‌تواند به توسعه تولید ملی کمک کند، گفت: وقتی از لفظ تولید استفاده می‌کنیم، دو معنا دارد. ممکن است هدف از تولید تامین نیازهای داخلی باشد اما در معنای دیگر تولید با هدف تصاحب بازارهای بزرگتر نظیر منطقه یا فراتر از آن می‌تواند باشد.

پازوکی در توضیح معنای واژه تولید گفت: اگر منظور ما از تولید، رفع نیازهای داخل باشد باید بگوییم حمایت دولت را داشته باشد اما سیاستگذاری دولت نباید به بخش توزیع و فروش محدود شود. دولت باید ورود مواد اولیه را تسهیل کند و در شرایط تحریم اجازه ندهد که هزینه اضافی ناشی از مشکلات مبادله ارزی به تولید کنندگان تحمیل شود.

وی اضافه کرد: اما اگر هدف‌مان از تولید، نفوذ در بازارهای بزرگ و ارزشمند منطقه باشد، تیراژ تولید بالا خواهد رفت و در نتیجه هزینه تولید کاهش پیدا می‌کند. اما تولید کننده باید هم نیازهای داخلی را برطرف کند و هم بازارهای خارجی را داشته باشد.

قیمت لوازم خانگی ایرانی حتی در بازار‌های جهانی بالاست

پازوکی درباره سهم پخش فروش در زنجیره تولید لوازم خانگی گفت: امروز قدرت خرید مردم شدیدا کم شده است. مردم قدرت خرید ندارند. فروشگاه‌ها ممکن است در طی یک هفته، هیچ فروشی نداشته باشند. فروشندگان طی دو سال گذشته، 8 ماه تعطیل بوده‌اند.

وی افزود: علیرغم تورم چند ده درصدی، حقوق مردم بالا نرفته است. چهار سال است، مردم لوازم منزل خود را تعویض نکرده‌اند.

پازوکی با انتقاد از ورود تولید کنندگان به عرصه فروش گفت: تولید کنندگان 70 درصد کالای خودشان را به تعاونی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌دهند یا فروش قسطی دارند. در عین حال در بازار راکد این روزها، توزیع کننده خاک می‌خورد.

وی گفت: تولید کنندگان لوازم خانگی میلیاردها تومان بابت تبلیغ در صدا و سیما هزینه می‌کنند اما آنها نسبت به ظرفیت تولید کنندگان لوازم خانگی بی‌توجه هستند. حقیقت این است که این روزها 4هزار واحد صنفی مجانی برای فروش کالای ایرانی تبلیغ کنند. اگر خرده فروشان نباشند، تولید در ایران از بین خواهد رفت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای چنین طرحی منجر به افزایش قاچاق لوازم خانگی خواهد شد، گفت: در سال 1392 طرح سامانه تجارت تصویب شد. اگر این طرح اجرا می‌شد هر کالایی که وارد کشور شناسه دار می‌شد. با اجرای این طرح کم‌فروشی و قاچاق رصد می‌شد، اما چرا اجرا نشد؟

وی گفت: اکنون در زنجیره قاچاق، نهادهای نظارتی تنها بر بخش توزیع متمرکز شده‌اند. اکنون هم اگر کالا شناسه داشته باشند، قاچاق از بین می‌رود.

پازوکی با طرح این سوال که «چرا امروز همه می خواهند کالای تمام شده بفروشند و دنبال قطعه سازی نمی‌روند» به بیان همین پاسخ بسنده کرد که: الان همه فهمید‌ه‌اند سود کجاست. چرا این حرف‌ها شنیده نمی‌شود؟ چون شنیدن این حرف‌ها سودی ندارد.

انتهای پیام

برچسب هابانه تولید داخلی لوازم خانگی لوازم خانگی خارجی کوله بر

قیمت گاز فروشگاه های زنجیره ای   اخبار برگزیده
  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

آخرین مهلت برای حضور در حراج ایران خودرو /با 86 میلیون صاحب پژو 207 شویدگروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا می گذارد.
فردا ایران خودرو خودرو ایران 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  

بورس فک پلمپ شدمدیر روابط عمومی بورس تهران اعلام کرد: درب پارکینگ ساختمان بورس فک پلمب شد و معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه طبق روال عادی انجام می شود.
نامه نیوز بورس تهران روابط عمومی تهران 

  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

حراج ویژه آبان ایران‌خودرو/ قیمت خودروهای حراجی دربازار چند؟شرکت ایران خودرو مرحله جدید پیش فروش شش محصول خود با موعد تحویل حداکثر یک ساله ویژه مهرماه را اعلام کرد. قیمت این محصولات در بازار چند است؟
فردا ایران خودرو ایران خودرو 

  

بورس منتظر یک اتفاق حیاتیبیش از یک سال از آغاز فروش بلوکی سهام عدالت می‌گذرد، اما نه سهامداران عدالت متقاضی فروش، پولی به دستشان رسیده و نه گزارشی از اجرای این طرح منتشر شده است.
گسترش بازنشستگی سهام عدالت سهام 

  

قیمت سکه امامی امروز شنبه 1400/08/01| افزایش 110000 تومانی سکهقیمت سکه امامی در بازار امروز 110000 تومان افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز شنبه 1400/08/01 | دلار متشکل بالا رفتقیمت دلار در بازار متشکل امروز بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

شروع افزایشی دلار در ماه آبان/قیمت دلار آزاد چند؟قیمت دلار در بازار آزاد امروز افزایش یافت و از کانال 27 هزار و 500 تومان عبور کرد و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26690 تومان اعلام شد.
فردا دلار ماه قیمت 

  

قیمت دلار امروز شنبه 1400/08/01| دلار دوباره گران شدقیمت دلار در بازار ارز مانند دو روز قبل گران شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

ترافیک اول هفته سیمانی‌ها در بورس کالاتالار سیمان بورس کالای ایران روز شنبه اول آبان ماه میزبان عرضه یک میلیون و 126 هزار و 960 تن سیمان از سوی 60 شرکت سیمانی است.
اقتصادنیوز بورس کالا سیمان ایران 

  

عرضه محصولات ایران خودرو در بورس؟صبح امروز در نشست مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو، مسائل و مشکلات صنعت خودرو بررسی و بر خروج این صنعت از نظام قیمت گذاری دستوری تاکید شد.
گسترش ایران خودرو ایران خودرو 

  

قیمت سکه، نیم سکه و ربع سکه امروز شنبه 1400/08/01| نیم سکه صعود کردقیمت سکه امامی، نیم سکه و و ربع سکه امروز صعود کردند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار امروز یکم آبان1400 + جدولقیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با ثبات همراه است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

عضو کمیته علمی کرونا: بیماریابیِ ما با کشورهای موفق در کنترل کرونا قابل قیاس نیست | ما روزی 100 هزار نفر را تست می‌کنیم، انگلیس 1.3 میلیون نفرپیام طبرسی عضو کمیته علمی کشوری کرونا و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه وضعیت بیماری کرونا در برخی استان‌ها افزایشی بوده که البته این افزایش چشمگیر و قابل توجه نبوده است، گفت: البته از آنجا که رفتار ویروس قابل پیش‌بینی نیست، لازم است برای جلوگیری از مواجه شدن با بحرانی دیگر، بازگشایی‌ها به صورت تدریجی و با طمانینه انجام شود.
۵۵ آنلاین بیمارستان ماسک انگلیس 

  

ویروس کرونا، بیماری فصلی است؟رطوبت پایین باعث کاهش اندازه ذرات معلق شده و انتقال ویروس‌های فصلی مانند آنفلوانزا را افزایش می‌دهد. این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت تهویه هوا به عنوان یک عامل کنترل کننده است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا 

  

خبر خوش کرونایی/ کاهش 95 درصد فوتی‌های کرونا در میان کادر درماننایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: تعداد شهدا و فوتی‌های کادر بهداشت و درمان در پیک پنجم حداقل بوده و کمتر از انگشتان 2 دست است اما در پیک اول، دوم و سوم میزان جانباختگان بالای 200 نفر بوده است.
اقتصادنیوز درمان 

  

قیمت دلار در صرافی ها اعلام شد (1400/08/01)قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز شنبه اول آبان ماه 1400 در صرافی های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

16 شهرستان کشور در وضعیت قرمز کروناسلامت نیوز: براساس آخرین آمار رنگ بندی کرونایی در کشور، به تعداد شهرهای قرمز کرونا افزوده شده و اکنون 16 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند...
سلامت‌نیوز سلامت رنگ وزارت بهداشت