محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کند

دولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کند

دنیای‌اقتصاد : دولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد. در این گفت‌وگو طرفین بر اتحاد سنتی دو کشور و ادامه همکاری‌ها تاکید کردند.

[محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی] عکس: AP

گزارش اطلاعاتی آمریکا می‌گوید ارزیابی این نهاد بر این است که ولیعهد عربستان بر تصمیم‌گیری‌های دولتی نظارت دارد و با توجه به دخالت مستقیم مشاوران و نزدیکان محمد بن سلمان در طرح قتل خاشقجی و حمایت ولیعهد از استفاده از تدابیر خشونت‌آمیز برای ساکت کردن مخالفان در خارج، طرح قتل خاشقجی به تایید وی رسیده است. (روزنامه «دنیای‌اقتصاد» روز شنبه مورخ 9 اسفندماه 99 در گزارشی با عنوان «موافقت با انتشار گزارش قتل خاشقجی» به این مساله پرداخته بود).

«جولیان. ای. بارنز» و «دیوید. ای. سنجر» در گزارش 26 فوریه برای نیویورک تایمز نوشتند، بر اساس این گزارش اطلاعاتی، تیم نخبه‌ای در قتل خاشقجی همکاری داشتند. این تیم به‌طور مستقیم به محمد بن سلمان گزارش می‌داد. بر اساس این گزارش، محمد چنان فضای رعب و ترس را به اوج رسانده بود که بعید است دستیارانش بدون اجازه، رضایت یا مشورت با او دست به چنین کاری زده باشند. وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد برای 76 نفر از اتباع عربستان محدودیت سفر به ایالات متحده اعمال کرده است.‎ به گفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این افراد کسانی هستند که به هر نحوی در قتل خاشقجی یا مواجهه با مخالفان عربستان در خارج از کشور نقش داشته‌اند. خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، دهم مهر سال 1397 به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن ساختمان خارج نشد. گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهد که او توسط ماموران اعزامی از سوی عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول کشته و جسدش قطعه قطعه شد. عربستان سعودی مدعی است که ولیعهد این کشور در قتل وی دخالتی نداشته اما ارزیابی اداره اطلاعات ملی آمریکا حاکی است محمد بن سلمان طرح ربودن یا قتل وی در کنسولگری عربستان در استانبول را تایید کرده است. «آوریل هینز»، مدیر جدید دفتر اطلاعات ملی آمریکا در دولت بایدن، متعهد شده بود گزارش قتل خاشقجی را ظرف یک ماه از حالت محرمانه خارج کند. وزارت خارجه آمریکا پس از انتشار این گزارش ورود 76 شهروند سعودی به ایالات متحده را ممنوع کرد.

با این حال، بامداد شنبه 27 فوریه (نهم اسفند) وزارت خارجه عربستان در یک پیام توییتری، گزارش آمریکا درباره این ماجرا را «نادرست و غیرقابل قبول» خواند. آوریل هینز معتقد است که «به احتمال بسیار زیاد» فرمان قتل خاشقجی را شخص بن‌سلمان صادر کرده است. در هر حال، وزارت خارجه عربستان ادعا کرد این گزارش حاوی «اطلاعات و نتیجه‌گیری‌های نادرست» است و قتل خاشقجی «جنایتی وحشتناک» بود که قوانین عربستان را به‌طور آشکار نقض می‌کند. در پیام این وزارتخانه ضمن ابراز تاسف از انتشار گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا تاکید شده که پادشاهی سعودی اقداماتی را که ناقض حاکمیت و استقلال دستگاه قضایی این کشور باشد رد می‌کند.  «بارنز- سنجر» در گزارش خود افزودند، با وجود انتشار این گزارش اما دولت بایدن اقدام مستقیمی علیه بن سلمان انجام نداده و در عوض، محدودیت‌های مالی و مسافرتی بر کسانی وضع کرد که در این قتل سهیم بودند. این محدودیت شامل واحد نخبه «گارد سلطنتی» هم می‌شود که محافظ محمد هستند. دولت بایدن معتقد است که این گزارش به معنای گسست کامل در روابط با این پادشاهی نیست؛ پادشاهی‌ای که به حمایت آمریکا در برابر ایران، خنثی کردن تلاش‌های تروریستی در این کشور و برقراری صلح با اسرائیل نیازمند است. قطع کامل روابط با عربستان یعنی سوق دادن رهبران این کشور به سوی چین. قانون‌گذاران هر دو حزب افشای این گزارش را مورد تحسین قرار دادند اما برخی دموکرات‌ها از جمله «آدام بی. شیف» از کالیفرنیا که رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان است با ناراحتی اعلام کرد که دولت نتوانست مجازات بیشتری بر شاهزاده محمد اعمال کند. به گفته این نماینده، خاشقجی ساکن دائمی ویرجینیا بود. شیف در مصاحبه‌ای افزود: «راه‌هایی وجود دارد که می‌توان پیامدهای شخصی‌تری متوجه قاتل کرد بدون اینکه روابط به‌طور کامل از هم گسسته شود.» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان همچنین اعلام کرد: «این گزارش رسمی دولت آمریکاست که نشان می‌دهد شاهزاده محمد دستش به خون آغشته است و آن خون هم متعلق به یک روزنامه‌نگار ساکن آمریکاست. فکر می‌کنم این پیام قدرتمندی باشد اما شاید کافی نباشد.»

قتل خاشقجی در سال 2018 دنیا را تکان داد. حکومت سعودی ابتدا ادعا می‌کرد این روزنامه‌نگار منتقد از کنسولگری خارج شده و سپس مدعی شد مرگ او بر اثر مشاجره و «درگیری فیزیکی» در کنسولگری رخ داده است. سرانجام با افزایش فشارهای بین‌المللی و اظهارات مقامات ارشد ترکیه مبنی بر در اختیار داشتن یک فایل صوتی از مکالمه‌های لحظه قتل، دادستان عمومی عربستان تایید کرد که قتل خاشقجی به دستور سعود قحطانی، از نزدیکان محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است. گزارش نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در دولت قبلی ایالات متحده به دلیل روابط نزدیک دونالد ترامپ با دربار سعودی امکان انتشار نیافت. دستگاه قضایی عربستان فقط پنج نفر را به اتهام دست داشتن در قتل خاشقجی به 20 سال زندان محکوم و سه متهم اصلی را تبرئه کرد. با ورود بایدن به کاخ سفید که سیاست متفاوتی در قبال عربستان دنبال می‌کند، زمزمه انتشار این گزارش نیز به گوش می‌رسید. روز پنج‌شنبه و همزمان با گفت‌وگوی تلفنی بایدن و پادشاه عربستان منابع خبری به نقل از مقام‌های کاخ سفید خبر دادند که گزارش محرمانه در ارتباط با قتل خاشقجی منتشر خواهد شد که البته منتشر هم شد. در آن زمان «جینا هاسپل»، رئیس وقت سیا، همراه با دیگر مقام‌های ارشد آمریکایی به صدای ضبط شده خاشقجی که سیستم اطلاعاتی ترکیه در اختیارشان قرار داده بود گوش دادند. او هنگام شکنجه فریاد می‌کشید و صدای ارّه‌ای که او را تکه تکه می‌کرد هم به گوش می‌رسید.

«دیوید ای. سنجر» در گزارش دیگری مورخ 26 فوریه در نیویورک تایمز نوشت که پرزیدنت بایدن می‌گوید هزینه‌های دیپلماتیک تنبیه مستقیم محمد بن سلمان بسیار بالاست. یک مقام ارشد دولتی به شرط فاش نشدن نام اعلام کرد که با وجود یافته‌های این گزارش اطلاعاتی منتشر شده و با وجود اینکه بایدن در کوران رقابت‌های انتخاباتی دولت عربستان را دولتی «منفور» نامیده بود که «هیچ احترامی برای ارزش‌های اجتماعی قائل نیست» اما تیم شورای امنیت ملی دولت بایدن بر این باور است که هیچ راهی برای تنبیه یا ممنوع کردن شخص بن سلمان برای ورود به ایالات متحده یا اعلام اتهامات کیفری علیه او وجود ندارد؛ چرا که ممکن است موجب گسست رابطه با یکی از مهم‌ترین متحدان عرب آمریکا شود. مقام‌های آمریکایی بر این باورند که هزینه‌های تحریم او بسیار بالاست و دولت بایدن در این زمینه احتیاط به خرج می‌دهد. با این حال، به نظر می‌رسد دولت بایدن در مورد برخورد مستقیم با بن سلمان به نتیجه نرسیده و به‌طور کلی در برابر سعودی با یک دوراهی مواجه است. دولت جدید آمریکا در حال ارزیابی از تغییر مناسبات خود با عربستان سعودی است ولی این کار ساده‌ای نخواهد بود چون از یکسو عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر و جنگ یمن سوابق منفی دارد و از سوی دیگر در برابر تهدیدهای ایران نزدیک‌ترین متحد واشنگتن است. در هر حال، به نظر می‌رسد دولت بایدن قصد دارد به جای مواجهه مستقیم با عربستان و تحریم بن سلمان از روش‌های دیگر استفاده کند. از آن جمله بررسی لغو فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی و محدود کردن آن است.   سنجر در گزارش خود می‌نویسد دولت ترامپ 17 نفر از اعضای تیم ترور خاشقجی را تحریم کرد اما در دولت بایدن این تعداد به 76 نفر رسیده است. سنجر همچنین افزود که دولت بایدن تحریم‌های جدید را در تماس تلفنی با ملک سلمان به اطلاع او رسانده بود. این گزارشگر با ذکر اینکه ملک سلمان 85 ساله حال و روز خوشی ندارد افزود، معلوم نیست پادشاه عربستان تا چه حد متوجه سخنان بایدن شده است.

 

محمد بن سلمان دولت روزنامه   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

قاضی زاده هاشمی: 200 کد حقوقی بیش از 130 هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردندنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
۵۵ آنلاین شاخص 

  

تصاویر: بیمارستان صحرایی بیماران کروناییبا افزایش مبتلایان به کرونا در اصفهان بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این بیماران خدمات ارائه میکند.بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی 9 ماه است که با ظرفیت 60 تخت مشغول به فعالیت است که با ورود به موج جدید کرونا تعداد تخت ها را افزایش داده است.در حال حاضر 40 بیمار در این بیمارستان صحرایی بستری هستند.
فردا بیمارستان اصفهان سپاه پاسداران 

  

النصر پیش از دیدار با فولاد تست کرونا دادباشگاه النصر عربستان از تست کرونای بازیکنانش پیش از دیدار با فولاد در لیگ قهرمانان آسیا خبر داد.
ایلنا فولاد عربستان لیگ قهرمانان آسیا 

  

تخلف برخی از دستگاه‌های ملی از مصوبات ستاد مقابله با کرونااستاندار تهران گفت: بعضی از دستگاه‌های ملی، مصوبات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی را رعایت نمی‌کنند که
خبرفوری گاز سربازی بانک 

  

اتفاقات عجیب در بازار بورسنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
فردا شاخص 

  

چه افرادی باید واکسن کرونا را تزریق کنند؟به گفته پژوهشگران، حتی پس از عفونت قبلی و وجود آنتی بادی، واکسیناسیون برای تقویت پاسخ های ایمنی، جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش انتقال ویروس هنوز لازم است. بنابراین، برای جوانان مهم است که واکسن را تا جایی که ممکن است، استفاده کنند.
برنا جوانان ویروس واکسیناسیون 

  

چند باور اشتباه درباره کرونا/ سطوح آلوده خطرناک است؟محققان در بررسی‌های خود و همچنین مشاهده عوارض ناشی از کرونا به یکسری از خطاهای خود در مورد ویروس کرونا در روزهای آغازین عالم‌گیری کووید19پی برده‌اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، خبرنگاران و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون رایگان