چاووش اوغلو بر تداوم تلاش‌های آنکارا برای حفظ آتش‌بس در قره‌باغ تاکید کرد

وزیر خارجه ترکیه بر تداوم تلاش‌های آنکارا برای حفظ آتش‌بس در قره‌باغ و بازسازی مناطق آزاد شده آذربایجان تاکید کرد.

چاووش اوغلو بر تداوم تلاش‌های آنکارا برای حفظ آتش‌بس در قره‌باغ تاکید کرد

اعتمادآنلاین| مولود چاووش‌اوغلو٬ وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با مجله گلوبال مدیا (ارگان رسانه‌ای شورای جهانی روزنامه‌نگاران) به ارزیابی سیاست‌ خارجی کشور در سال 2020 به ویژه در قره‌باغ آذربایجان، قبرس، مدیترانه شرقی و لیبی پرداخته و بر تداوم تلاش‌ها برای حفظ آتش‌بس در قره‌باغ و بازسازی آن تاکید کرد.

 

چاووش‌اوغلو با تأکید بر اینکه دلیل درگیری قره‌باغ کوهستانی نقض آشکار قوانین بین‌المللی با اشغال خاک یک کشور از سوی کشور دیگری است، گفت: نباید پس از 30 سال به این نقطه می‌رسیدیم و این موضوع ناراحت کننده است. با ادامه حملات ارمنستان، آذربایجان مجبور شد به سرعت و قاطعانه از خود دفاع کند که در نتیجه آن قسمت قابل توجهی از سرزمین‌های اشغالی آزاد شدند و درگیری‌ها پس از 44 روز با اعلامیه مشترک در 9 نوامبر 2020 پایان یافت.

 

وی تصریح کرد: این بیانیه پیش از هر چیز تاکید کرد که "قره‌باغ متعلق به آذربایجان است" و هر 7 منطقه اشغالی به صاحب قانونی آن بازگردانده شد. بیانیه همچنین راه را برای برقراری آتش‌بس و بازگشت یک میلیون آواره آذربایجانی به خانه‌های خود را هموار کرد. گروه مینسک نیز در صورت لزوم می‌تواند نقش فعالی را ایفا کند اما روسای مشترک آن باید از عملکرد ضعیف روند در گذشته درس گرفته و اقدامی عینی و سازنده انجام دهند.

 

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه بیانیه مذکور فرصت جدیدی را برای صلح پایدار در منطقه ایجاد کرد، افزود: با این حال تنها تمرکز بر 44 روز گذشته درگیری و نادیده گرفتن تخریب میراث فرهنگی، معابد، زیرساخت‌ها، اقتصاد و محیط زیست آذربایجان "گمراه کننده" خواهد بود.

 

چاووش‌اوغلو افزود: بنا به خواست آذربایجان بر تلاش‌های خود برای انطباق آتش‌بس و بازسازی اراضی اشغالی ادامه خواهیم داد. ما یک مرکز مشترک با روسیه برای نظارت بر آتش بس ایجاد کرده‌ایم و این آتش‌بس بسیار مهم است و باید حفظ شود. از این پس طرف ارمنستان این آتش‌بس و شرایط توافق شده در اعلامیه مشترک را رعایت خواهد کرد و انتظار داریم از ماجراجویی‌های جدید اجتناب کرده و راه را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی دائمی باز کند. اگر توافق آذربایجان و ارمنستان توسعه یابد، این روند می‌تواند به روابط ترکیه-ارمنستان منعکس شود.

 

چاووش‌اوغلو با تأکید بر اینکه ترکیه متعهد به تأمین صلح و ثبات در دریای مدیترانه شرقی است، گفت: ما با اقدامات مختلف تلاش می‌کنیم که حسن نیت خود را نشان دهیم اما متأسفانه یونان پاسخ مناسبی به این تلاش‌های ما نمی‌دهد.

 

وزیر خارجه ترکیه افزود: ما به فراخوان‌های مستمر خود برای گفت‌وگو ادامه داده و از حقوق خود نیز محافظت می‌کنیم. یونان می‌داند که تنها از طریق مذاکرات دوجانبه می‌توان به یک راه‌حل عادلانه رسید از طرف دیگر فکر می‌کند که در این موضوع می‌تواند از اتحادیه اروپا نیز استفاده کند. این اقدامات یونان در تضاد با تلاش‌های ترکیه برای برقراری صلح در منطقه است.

 

وی با اشاره به اینکه یونان٬ بخش روم‌نشین قبرس و فرانسه پیش از نشست شورای اتحادیه اروپا در دهم و یازدهم دسامبر سال گذشته در تلاش برای فشار به اتحادیه برای تحریم ترکیه بودند، گفت: آنها موفق نشدند و بیشتر کشورهای اروپایی از این خواست آنان استقبال نکردند. انتظار ما از اروپا این است که نه به دنبال منافع تنگ‌نظرانه برخی کشورها بلکه به دنبال اهداف استراتژیک و بلند مدت تمرکز کند. ترکیه آماده حمایت از همه تلاش‌ها در این راستاست.

 

چاووش‌اوغلو با اشاره به تحولات در لیبی نیز گفت: ترکیه از روند صلح تحت رهبری سازمان ملل حمایت می‌کند. نتایج اولیه مجمع لیبی برای گفت‌وگوی سیاسی نیز مثبت بود و از تصمیم آنان برای برگزاری انتخابات در 24 دسامبر 2021 استقبال می‌کنیم.

 

وی تاکید کرد که موفقیت در این مجمع به سطح توافق اعضای آن و همسویی مواضع همه ذینفعان بستگی دارد.

 

چاووش‌اوغلو با تأکید بر تلاش‌های لیبیایی‌ها برای وحدت مجلس مختلف در این کشور، برگزاری نشست 130 تن از نمایندگان دو مجلس از طرابلس و طبرق در طنجه مراکش را یادآوری کرد.

 

چاووش‌اوغلو با تأکید بر لزوم حفاظت از آتش‌بس در لیبی گفت: ما از همان ابتدا با رد راه‌حل‌های نظامی بر موضع خود تأکید کرده‌ایم. درگیری‌های نظامی روند سیاسی لیبی را مسدود کرده بود و ما همچنان از مذاکرات لیبی پشتیبانی خواهیم کرد. فرصت ایجاد شده برای دستیابی به راه‌حل سیاسی پایدار، فراگیر و صلح آمیز بسیار مهم است.

 

وزیر خارجه ترکیه همچنین با اشاره به انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا گفت: این کشور در شرایط حساس داخلی و خارجی قرار دارد. اظهارات اولیه نشان می‌دهد که مبارزه با کرونا و سایر موضوعات مهم داخلی در اولویت دولت بایدن است. از طرف دیگر مشکلات بسیاری در صحنه بین الملل وجود دارد که ممکن است نیاز به توجه فوری داشته باشد.

 

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه روابط ترکیه و ایالات متحده بر اساس منافع متقابل و ارزش‌های مشترک ایجاد شده، افزود: اگر ایالات متحده به موضع بی‌طرفانه سنتی خود پایبند باشد، می‌تواند نقش سازنده‌ای در سایر مسائل منطقه‌ای مانند مدیترانه شرقی داشته باشد.

 

وی با اشاره به تاثیر مستقیم عدم مبارزه و یا برخی همکاری‌های آمریکا با گروه‌های تروریستی ی.پ.گ و فتو بر امنیت ترکیه، واشنگتن را به اقدام فوری در این زمینه فراخواند.

 

وزیر خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد که زبان تهدید و تحریم نمی‌تواند گزینه خوبی برای روابط دو کشور باشد و گفت‌وگوها و مذاکرات همیشه می‌تواند راهگشای اختلافات موجود باشد.

 

چاووش‌اوغلو در پایان اعلام کرد که مشتاقانه منتظر همکاری با آنتونی بلینکن، نامزد وزارت خارجه بایدن و تیم وی برای ارزیابی موضوعات منفی تأثیرگذار بر روابط دو کشور است.

 

منبع: ایسنا

قبرس وزارت خارجه ترکیه   اخبار برگزیده
  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  

ایران خودرو و سایپا چقدر زیان دیدند؟آن‌طور که مدیران ارشد ایران‌خودرو ادعا می‌کنند و آن را در صورت‌های مالی خود منعکس کرده‌اند، این شرکت در تمام محصولات تولیدی خود با زیان مواجه بوده است. آبی‌های جاده‌مخصوص از ناحیه فروش 240 هزار و 830 دستگاه خودرو از اعضای خانواده پژو بیش از 4هزار و 600 میلیارد تومان زیان کرده‌اند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کیهان توهین به روحانی در رسانه ملی را توجیه کردکیهان با اشاره به توهین صورت گرفته از تلویزیون به رئیس جمهور نوشت: نکته قابل‌تأمل پاسخ به این سؤال است که چه کسی یا چه کسانی بسترساز بروز و ظهور چنین ادبیاتی بوده و هستند؟
اقتصادنیوز رسانه تلویزیون رئیس جمهور 

  

ظریف حرف آخرش را درباره مذاکره با آمریکا زددر تدوین سیاست های ایران در منطقه نقش کمتری داشتم اما مجری همه این سیاست‌ها بودم
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ دموکراسی 

  

آیا قیمت خودرو از این پایین تر هم می آید؟برای بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو سوال اصلی این است که با توجه به نوسان قیمت خودرو در روزهای اخیر آیا می توان انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را داشت؟ برخلاف فضاسازی دلالان خودرو در شبکه های مجازی و کانال های بدون شناسنامه و حتی تحلیل برخی کارشناسان مبنی بر رسیدن قیمت خودرو به کف، شواهد نشان می دهد که حباب قیمت خودرو هنوز جا برای تخلیه بیشتر دارد...
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

استیضاح ترامپ 20 بهمن برگزار می شودرهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که استیضاح دونالد ترامپ بیستم بهمن ماه جاری در این مجلس برگزار می شود.
۵۵ آنلاین استیضاح دونالد ترامپ ترامپ 

  

عربستان با آمریکا درباره توافق با ایران رایزنی می‌کندوزیر خارجه عربستان طی مصاحبه ‌ای با شبکه «العربیه» مدعی استقبال از صلح با ایران شد.
ایلنا عربستان ایران مصاحبه 

  

فوری و مهم / یارانه این افراد دو برابر می شودرئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار‌هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند
مستقل‌آنلاین بودجه خودرو دولت 

  

توئیتر حساب کاربری رهبر ایران را مسدود کردتوئیتر حساب‌ کاربری سایت رهبر ایران را به دلیل "نقض قوانین" این شبکه اجتماعی مسدود کرد.
مملکت‌آنلاین توئیتر ایران دونالد ترامپ 

  

تتلو برای ریاست جمهوری 1400 اعلام آمادگی کرد + واکنش کاربرانامیر تتلو به تازگی در شبکه های اجتماعی برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 اعلام آمادگی کرد.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری ایران تبلیغات 

  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  اخبار داغ
  

انتشار ویرایش دوم مجموعه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونادولت در راستای تسهیل عمومی به متن کامل مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و بازتاب شایسته تصمیمات و تلاش های مستمر و مؤثر این ستاد و تأمین حقوق مردم بر آگاهی از حقوق و تکالیف خود و نیز تقویت همسویی دستگاه ها در اجرای تدابیر اتخاذ شده، اقدام به بروز رسانی و انتشار مجموعه مصوبات ستاد تا پایان جلسه پنجاهم (اسفند 1398 تا دی 1399) که از سوی معاونت امور دولت دفتر هیئت دولت گردآوری شده، د...
ایلنا شورای عالی امنیت ملی هیئت دولت دولت 

  

مصوبه ستاد ملی کرونا درمورد اتوبوس‌ها در شهرداری تهران به درستی پیگری نشدهرئیس شورای شهر تهران گفت: آخرین مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد اتوبوس در شهرداری تهران پیگیری درستی نشده و این مصوبه به نتیجه نرسیده است. 45 روز از آن مصوبه می‌گذرد در حالی که قرار بود دو هفته‌ای آیین نامه اجرایی آن نوشته و در اختیار قرار گیرد. به آقای حناچی به عنوان یک تذکر می‌گویم هیچ خبری از این مصوبه نیست و هیچ حرکتی از آن دیده نمی‌شود.
ایلنا اتوبوس شوراهای شهر شهرداری تهران 

  

قیمت سکه و طلا امروز 5 بهمن 99 / روند افزایش قیمت‌هاهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (یکشنبه 5 بهمن) به قیمت 10 میلیون و 550 تومان به فروش رسید.
برنا قیمت افزایش قیمت سکه و طلا 

  

خطر افزایش کرونا در کودکان با بازگشایی مدارس / علایم سندروم "میس" در کودکان مبتلاسلامت نیوز:فوق تخصص عفونی بیمارستان مفید با تاکید بر اینکه افزایش شیوع اپیدمی کرونا با افزایش درگیری، بستری و حتی مرگ و میر کودکان ارتباط مستقیم دارد، نسبت به بازگشایی زودهنگام مدارس و رها سازی پروتکل ها و محدودیت های کرونایی هشدار داد...
سلامت‌نیوز درمان کودکان سلامت 

  

ماجراهای ادامه‌دار بورس / استیضاح دژپسند جدی‌تر شدجلال رشیدی‌کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: تشویق‌های رئیس‌جمهور باعث شد که مردم سرمایه‌های خود را وارد بازار بورس کنند و در این شرایط دولتمردان باید پاسخگوی وضع بازار سرمایه باشند.
اعتماد استیضاح مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

این افراد در اولویت تزریق واکسن کرونا هستندفوق تخصص عفونی کودکان گفت: بچه‌ها در اولویت واکسن نیستند.
اقتصادنیوز کودکان 

  

نحوه فعالیت مدرسه تلویزیونی بعد از کرونامدیر شبکه آموزش سیما از ادامه دار بودن مدرسه تلویزیونی حتی پس از پایان کرونا خبر داد.
گسترش مدرسه وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

بورس| چرا شاخص بورس در نخستین ماه زمستان روندی نزولی پیدا کرد؟پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه با تشریح علت روند منفی بازار سرمایه در دی‌ماه، از احتمال بازگشت روند صعودی معاملات بورس در ماه‌بهمن خبر داد.
اعتماد شاخص ماه زمستان 

  

افزایش ابتلا به کرونا در 2 رده سنی/ نتیجه عادی انگاری‌ها تا دو هفته دیگرمعاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهرتهران ضمن ابرازنگرانی از بروز موچ چهارم کرونا از اواسط به
خبرفوری درمان بیمارستان ماه 

  

مصر امروز واکسیناسیون کرونا را آغاز می‌کندوزارت بهداشت و مسکن مصر تاکید کرد که این کشور امروز شاهد آغاز واکسیناسیون علیه ویروس کرونا با استفاده از یک واکسن چینی خواهد بود.
اعتماد مصر واکسیناسیون وزارت بهداشت 

  

ورود محموله واکسن کرونا در بهمن ماهرئیس انستیتو پاستور ایران گفت: به احتمال خیلی زیاد در بهمن ماه محموله واکسن با اولویت تزریق برای کاد
خبرفوری درمان ماه ایران 

  

کاهش 1 تا 100 میلیونی قیمت خودروها در بازاررکود و خواب زمستانی بازار خودرو، قیمت ها را که فصل پیش با افزایش سرم آور مواجه شده بودند، با کاهش یک تا 100 میلیون تومانی مواجه کرد.
برنا قیمت خودرو بازار خودرو 

  

نخستین محموله واکسن کرونا بزودی در ایران + فیلمنخستین محموله واکسن کرونا در بهمن ماه وارد ایران می‌شود.
گسترش درمان ایران ماه