صراط   |  سیاسی  |  

توضیحات رحمانی فضلی درباره اقدامات دولت در ملجس

وزیرکشور در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس، توضیحاتی درخصوص لایحه مدیریت جامع شهری ارائه کرد.

صراط:

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور امروز در صحن علنی مجلس که برای پاسخگویی به سوال سید علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر به پارلمان آمده بود، ضمن گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان و تبریک میلاد امام هادی(ع) و عید سعید غدیر، در خصوص اقدامات دولت در مدیریت شهری و تحقق توسعه شهرها گفت: در وزارت کشور با توجه به شرایط کنونی شهرداری‌ها و ضعف‌ها و آسیب‌ها و اینکه بیش از 1100 شهرداری در کشور داریم و بیش از 90 درصد شهرداری‌ها با مشکلات ساختاری و کمبود درآمد به‌ویژه درآمد پایدار و با حجم زیادی نیرو روبرو هستند و ضمن توجه به عدم ثبات در درآمدها که به مسئله پروانه‌ها و مجوزها بر می‌گشت که با کاهش ساخت‌وساز مواجهیم، نیاز بود از قانون توسعه پنجم استفاده کنیم تا بتوانیم مشکلات را رفع کنیم.

به گزارش تسنیم وی افزود: در این زمینه با نبود قوانین و دستورالعمل‌ها در شهرداری‌ها روبرو بودیم که کار سنگینی بود ولی توانستیم با همکاری معاونت حقوقی قوانین را تنقیح کرده و گام‌های خوبی در این حوزه برداریم و زمینه برای تحولات ساختاری آماده نماییم.

وزیرکشور ادامه داد: یکی از مسائلی که از دیرباز در شهرداری‌ها مطرح بوده و به حق هم است، مسئله مدیریت یکپارچه شهری بوده که مورد درخواست همواره شهرداری‌هاست و سال‌ها نیز مطرح شده است. با توجه به اقداماتی که از قبل انجام شده بود، این کار را انجام دادیم و آن را به دولت آوردیم. به علت اهمیت شهرداری‌ها و ضرورت بررسی دقیق این موضوع، برای اولین بار در دولت یازدهم کمیسیون کلانشهرها و رسیدگی تخصصی به مسائل شهرداری‌ها شروع به کار کرد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: لایحه مدیریت یکپارچه شهری را به کمیسیون آوردیم و این موضوع مستلزم کاهش اختیارات دستگاه‌های اجراییِ مشغول بکار در حوزه شهری است. ملزم کردن شهرداری‌ها به انجام این وظایف نیازمند ساختار و قوانین جدیدی است که در حوزه واگذاری اختیارات از طریق دستگاه‌های اجرایی با مقاومت آنها روبرو بوده و مقاومت‌شان هم با توجه به مستندات بوده است. شهرداری‌ها قادر نیستند همه این وظایف را متقبل شوند به این علت که ساختار آن را ندارند.

وی در ادامه گفت: بعد از بحث و بررسی در کمیسیون، این لایحه در وزارت کشور در حال بررسی کارشناسی است. در صورتی که این لایحه به اجرا درآید ابتدا حتما باید به صورت الگو و نمونه در کلانشهرها اجرا شود.

وزیرکشور همچنین درخصوص لایحه درآمد پایدار اظهار کرد: این موضوع در شهرداری‌ها یک معضل است و شهرداری‌ها برای امور خود به درآمدهایی نیازمند هستند و اغلب این منابع به فعالیت‌های غیرثابت بر می‌گردد. در چند سال اخیر تلاش شده تا از صدور مجوزهایی که فقط به نیت تأمین درآمد صورت می‌گیرد، جلوگیری شود. بعد از بررسی‌های کارشناسی، تصمیم بر این شد منابع ثابت را از طریق درآمد شهرداری‌ها و از راه کمک‌های دولت و أخذ عوارض از مردم و امکاناتی که می‌توانیم برای این منابع را ایجاد کنیم انجام شود. قانون از ما می‌خواهد با این لایحه هزینه‌ها را کاهش دهیم و این لایه در دولت تصویب شده و به مجلس آمده و در مجلس در حال بررسی است. مجموعه‌ای از اسناد آسیب‌شناسی را داشتیم که 6 مورد از آن در دولت تصویب و ابلاغ شده است.

رحمانی فضلی گفت: با توجه به حوزه فعالیت شهرداری‌ها و مجموعه وظایف متنوع آنان و نیاز است تا در سطح کلانتر هماهنگی داشته باشیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی دولت دولت یازدهم   اخبار برگزیده
  

ارضای حلال غریزه جنسی؛ وعده عجیب یک کاندیداروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: تبلیغات انتخاباتی نامزد‌های مجلس در مواردی به ابتذال کشیده شده است. یکی از نامزد‌های ورود به مجلس در تابلوی تبلیغاتی خود «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» را وعده داده است. علاوه بر مبتذل بودن این قبیل وعده‌ها، متأسفانه کسی که صلاحیتش برای ورود به مجلس شورای اسلامی تأیید شده از حدود اختیارات و وظایف نمایندگان مجلس خبر ندارد.
مستقل‌آنلاین روزنامه روزنامه جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی 

  

خبرهای تایید نشده درباره به وحدت رسیدن شورای ائتلاف و جبهه پایداری بر سر یک لیست واحدبرخی اخبار غیررسمی از وحدت حداکثری اصولگرایان(شورای ائتلاف و جبهه پایداری) در انتخابات مجلس خبر می‌دهد.
۵۵ آنلاین جبهه پایداری اصولگرایان انتخابات مجلس 

  

چشم انداز قیمت خودروهای داخلی پس از یورو 5 شدنعضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن اظهار کرد: نمی‌توان میزان افزایش قیمت خودروها را به واسطه استاندارد یورو 5 فعلا اعلام کرد.حتی اگر پیشرانه‌های یورو 5 نیز روی خودروهای داخلی قرار گیرد اما وقتی سوخت مناسب آن وجود ندارد امکان‌پذیر نیست که این پیشرانه‌ها بتوانند به درستی کار کنند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودروسازان 

  

دستور کدخدایی برای پیگرد قانونی مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبانسخنگوی شورای نگهبان نوشت: کلاهبرداران مدعی ارتباط با شورای نگهبان تحت پیگرد قانونی هستند.
ایلنا عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان کلاهبرداری 

  

وزیر بهداشت:موردی از آلودگی کرونا در هیچ نقطه ای از کشور نداریماقتصادنیوز : وزیر بهداشت، گفت: تا کنون هیچ موردی از آلودگی کرونا ویروس در کشور نداشته ایم.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ایران ویروس 

  

حزب سبز برای انتخابات لیستی عجیب و غریب دادحزب سبز یک لیست انتخاباتی عجیب و غریب برای حضور مجلس از اصلاح طلبان، اصولگرایان و جبهه پایداری منتشر کرده که توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرده است.
مستقل‌آنلاین انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی اصولگرایان 

  

عضو لیست 9 دی با بیان اینکه در مجلس یازدهم نباید آمریکایی و آمریکا پرست داشته باشیم، گفت: در این مجلس نباید کسی به دنبال ارتباط با شیطان بزرگ و کدخدا باشد.
نامه نیوز حسن روحانی رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

«دیدن این فیلم جرم است» متقاضی اکران در نوروز 99 شدفیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان متقاضی اکران نوروزی شد.
مملکت‌آنلاین جشنواره فیلم فجر جرم نوروز 

  

قیمت جدید انواع پراید صفر و کارکرده (بهمن 98)در حال حاضر پراید صندوقدار مدل 1387 با 200 هزار کیلومتر کارکرد حدود 26 میلیون تومان قیمت خورده است.
خودروتک قیمت اقتصاد پایتخت 

  

نامه مهم فیفا برای حضور زنان ایرانی در ورزشگاه هافیفا در تازه‌ترین نامه‌اش به فدراسیون فوتبال ایران خواسته‌هایش درباره حضور زنان در بازی‌های انتخابی جام‌جهانی، لیگ قهرمانان آسیا و لیگ داخلی را توضیح داده است
مثلث فیفا زنان فدراسیون فوتبال 

  اخبار داغ
  

سهم ارز داروهای وارداتی در سال 99 به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه نشست خبری، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه در سال 99 چه مقدار ارز برای واردات دارو پیش بینی شده است، گفت: با برنامه ریزی که انجام داده ایم، رقم 2.5 میلیارد دلار ارز برای داروهای وارداتی پیش بینی شده است. وی با عنوان این مطلب که در سال جاری شاهد صرفه جویی 20 درصدی ارزبری دارو نسبت به سال گذشته بوده ایم، افزود: در سال گذشته…
مهر ارز خبرنگار واردات 

  

600 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو به گزارش خبرنگار مهر، فرامرز اختراعی، بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری که در سالن کنفرانس سازمان غذا و دارو برگزار شد، اظهار داشت: تلاش‌های صنعت داروسازی کشور تا بدانجا پیش رفته است که توانسته ایم 70 درصد داروی کشورمان را بیمه کنیم. یعنی مواد اولیه دارویی این میزان دارو در داخل تأمین می‌شود. وی همچنین از خودکفایی صد درصدی در بسته بندی صنعت دارویی کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر…
مهر دلار صرفه جویی حوزه 

  

ضرورت تعیین دستمزد متناسب با خط فقر/جای خالی پرداخت وام‌های ودیعه مسکن ارزان به کارگرانفعال حوزه کارگری با اشاره به اینکه دستمزد باید متناسب با خط فقر تعیین شود گفت: دولت معتقد است که 60میلیون نفر مشمول بسته معیشتی می شوند یعنی جامعه به سمت فقیر شدن پیش می رود.
تسنیم دستمزد حداقل دستمزد خط فقر 

  

نمی‌توان با رها کردن تورم مزد‌بگیران را عاصی کرد/ نباید کارگران را مجبور کنیم در شیب افزایش قیمت سُر بخورندعضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، گفت: در شرایط نامطلوب و بحرانی جامعه، گرچه نمی‌توان راهکارهای بادوامی را برای کاهش شکاف مزد از تورم پیدا کرد اما می‌‌توان با اتخاذ سیاست‌هایی از رها شدنِ حیوان وحشی تورم جلوگیری کرد.
ایلنا تورم دستمزد حداقل دستمزد 

  

برای وصول مالیات به فعالان اقتصادی شناسنامه دار فشار نمی‌‌آوریم/ مالیات بر ارزش افزوده صادرات به صادرکنندگان بازگردانده می‌شودوزیر اقتصاد با اشاره به نگرانی فعالان اقتصادی در مورد اخذ مالیات در بودجه 99 گفت: رویکرد دولت و وزارت اقتصاد این نیست که برای تامین مالی خزانه و وصول مالیات به فعالان اقتصادی شناسنامه دار فشار بیاورد.
برنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده شناسنامه 

  

تورم بالا نقش کلیدی در خنثی کردن اقدامات نظام برای افزایش عدالت دارد/ ضرورت کاهش پایداری تورم برای حداکثرسازی رفاه اجتماعیرئیس کل بانک مرکزی گفت: بدون تردید یکی از الزامات کلیدی و اساسی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی کاهش پایدار تورم و دستیابی به نرخ تورم پایین در راستای آنچه است که اقتصاددانان برای حداکثرسازی رفاه اجتماعی بهینه می‌دانند.
ایلنا تورم درآمد بانک مرکزی