اعتماد   |  سیاسی  |  

قرارداد با چین موتور اقتصاد ایران را روشن می‌کند

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در خصوص اهمیت سند همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: این سند، موتور اقتصادی ایران در زمینه‌های مختلف همچون رونق کارخانه‌های فولاد، گردشگری، دارو، درمان، تجهیزات پزشکی و نفت خام و انرژی را روشن می‌کند.

قرارداد با چین موتور اقتصاد ایران را روشن می‌کند

اعتمادآنلاین| سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در خصوص اهمیت سند همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: این سند، موتور اقتصادی ایران در زمینه های مختلف همچون رونق کارخانه های فولاد، گردشگری، دارو، درمان، تجهیزات پزشکی و نفت خام و انرژی را روشن می کند.

 

مهدی صفری روز پنجشنبه در "ششمین دوره مطالعات فرهنگی شرق آسیا با محوریت چین و ژاپن" درقم افزود: شرط اجرای تفاهم نامه 25 ساله، اعتمادسازی متقابل است و ما نباید در این مسیر بصورت زیگزاگی عمل کنیم و با حوادث سیاسی بین المللی نگاه خود به چین را کمرنگ کنیم و در یک مسیر بی اعتمادی در تعامل با این کشور گام برداریم و آنها را در حسن نیت خود دچار شک نماییم.

 

وی نقش استراتژیک منطقه شرق آسیا و چین را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: چین هم اکنون بیش از 15 میلیارد بشکه نفت خام وارد می‌کند و یکی از کشورهایی است که نیاز اساسی به انرژی دارد.

 

وی اهمیت تفاهم نامه بلندمدت بین دو کشور را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: سند همکاری 25 ساله با چین باید سال‌ها قبل امضا می‌شد تا منافع اقتصادی و فرهنگی دو طرف بهم گره زده شود.

 

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین یادآور شد: ایران همیشه در کریدور جاده ابریشم نقطه اصلی تبادل بین شرق آسیا با غرب این قاره همچنین ورود به بازارهای اروپایی بوده و با اجرای این تفاهم نامه جایگاه ایران در عرصه تقویت خواهد شد.

 

صفری عنوان کرد: ایجاد ثبات و پایداری در عراق و سوریه با نابودی داعش، کمک معنوی شش ساله ایران به یمن، قدرت نظامی، ایستادگی در برابر تحریم‌ها و اموری از این دست که ضامن استقلال و عزت ملی است؛ سبب ترغیب چین در برقراری تعاملات بلندمدت و اعتماد استراتژیک می شود.

 

وی عنوان کرد: چین یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است و قدرت تامین منافع بین‌المللی و تجارت خارجی شرکای خود را دارد و از طرفی این کشور به دنبال یک شریک قوی نظامی و فرهنگی برای تامین نیازهای دو طرفه است هرچند حرکت در مسیر تعاملات دوطرفه تاکنون از جانب ایران ضعیف بوده و این حرکت از سوی ایران باید بیشتر شود.

 

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین ابراز داشت: اگر 25 سال گذشته در جهت خودکفایی پالایشگاه‌های خود برنامه ریزی می‌کردیم امروز نسبت به فروش نفت خام چالش نداشتیم و در این زمینه خودکفا بودیم.

 

به باور وی، ژاپن و کره جنوبی با وجود اینکه دو کشور قدرتمند و پیشرفته اند اما شکست خورده جنگ جهانی دوم هستند و به همین خاطر بصورت کامل تحت اشراف و فرمان آمریکا هستند و مزیت چین را در تفاهم نامه‌های بین المللی ندارند.

 

وی بیان داشت: 10 بانک چینی جزء بانکهای بزرگ و اصلی جهان هستند که نقش اساسی در تبادلات تجاری بین المللی دارند و با توجه به سهم 60 میلیارد دلاری صادرات دو کشور می‌تواند ظرفیت قدرتمندی در تجارت خارجی ایران با اجرای راه حل های ارائه شده در وضعیت تحریم های بین المللی باشد.

 

وی بیان داشت: اگر خط آهن بین چابهار به استان‌های شرقی را راه اندازی کنیم روند صدور کالاها دچار جهش بی‌نظیری می‌شود، همچنین با بهره برداری از قطار سریع السیر تحول بزرگی در مسافرت و جابه جایی مردم و صرفه جویی در انرژی کشور به وجود می‌آید.

 

به گفته صفری، با سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های هسته‌ای نرمال با قابلیت تصفیه آب دریا و تبدیل آن به شیرین؛ آب و برق مناطق شرقی و جنوبی را تامین خواهد شد، همچنین با توجه به ظرفیت ایران در تولید انرژی خورشیدی می‌توان سرمایه‌گذاری قابل توجهی در تامین انرژی با همکاری با چین منقعد شود.

 

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین یادآور شد: با تکمیل کریدور تجاری و مسیرهای دسترسی ایمن در داخل کشور با محوریت جنوب-شمال و غرب-شرق می‌توانیم خود را به قطب تجارت بین شرق و غرب آسیا به ویژه از مسیر زمینی تبدیل نماییم.

 

وی با انتقاد از سهم ناچیز تبادلات فرهنگی و علمی دو کشور، عنوان کرد: اعزام دانشجو و آموزش زبان یکی از راه‌های اصلی ارتباط های بین المللی است، 70 هزار دانشجوی آمریکایی هم اکنون در چین مشغول تحصیل هستند در حالی که تعداد دانشجویان ایرانی در این کشور ناچیز است و افرادی که تسلط لازم به زبان چینی داشته باشند نیز در کشور ما اندک است.

 

به باور وی، سالانه 200 میلیون گردشگر چینی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و باید بستر لازم برای تبدیل ایران به یکی از قطب‌های گردشگری چین انجام بگیرد چه اینکه توریست‌های چینی علاقه وافری به مطالعه و بازدید از نمادهای فرهنگ و تمدن ایران دارند.

 

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین عنوان کرد: اگر سالانه 5 میلیون توریست چینی به ایران مسافرت کند تحول شگرفی در اشتغال و اقتصاد ایران بوجود می‌آید چه اینکه مردم چین علاقه زیادی به صنایع دستی، زیورات، سنگ های قیمتی، داروهای گیاهی وغیره ایران دارند.

 

صفری ابراز داشت: بیش از 300 میلیون نفر از مردم چین از وضعیت اقتصادی بسیار مطلوبی برخوردار هستند و اصطلاحا در طبقه"لاکچری" تقسیم می‌شوند که از قدرت خرید بالایی در سفر به کشورهای توریست پذیر دارند و بیشترین جمعیت لاکچری و متمول جهان ساکن این کشور می‌باشند.

 

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین ادامه داد: ایران هیچ وقت با کشور چین مناقشات مرزی، جنگ و درگیری نداشته و همیشه در مسیر صلح و تعامل دوطرفه قرار داشته و همین مساله می‌تواند زمینه مطلوبی برای افزایش تعاملات باشد.

 

صفری گفت: بیش از 95 درصد اقتصاد چین در اختیار دولت است و باید گروه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایرانی به دنبال ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در حوزه های مختلف اقتصادی کشور باشند.

 

وی اهمیت فرهنگ در ارتباطات دو جانبه را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: فرهنگ چین نزدیکی بسیار عمیقی با ایران دارد و بر مبنای اصل تحکیم بنیان خانواده و احترام به والدین بنا نهاده شده و مباحث اخلاقی در بین آنها شباهت زیادی با ایران دارد.

 

وی اظهار داشت: از 12 سال گذشته که چین رتبه برتر تجارت جهانی را بدست آورد آمریکا بدنبال ضربه به سرمایه‌گذاری چینی‌ها در آفریقا بود و به همین منظور با تجزیه سودان مانع از صدور نفت از این کشور به چین شد.

 

صفری ادامه داد: اتفاقات لیبی، تونس، مصر و مراکش نیز در راستای از دست رفتن منافع و جایگاه چین در آفریقا بود چرا که تصور آمریکا این بود که سرمایه‌گذاری چینی‌ها در آفریقا بدون هماهنگی با آمریکایی‌ها انجام گرفته و می‌تواند موقعیت آنها در آفریقا را متزلزل نماید.

 

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها برای مهار چین همچنین به تدریج در یک دهه اخیر نیروهای خود را در شرق آسیا به صورت گسترده گسیل دادند و مانورهای فراوانی با کره جنوبی در جهت تضعیف منافع چینی ها انجام داده و مناقشات فراوانی بین فیلیپین و ویتنام با چین و مناقشات بین جزایر مورد ادعا راه اندازی کردند.

 

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین اضافه کرد: 560 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی چین و آمریکا است که از این بین 70 میلیار دلار سهم صادرات آمریکا به چین است و بالانس صادرات چین به آمریکا کاملا مثبت از جانب چین است.

 

وی ادامه داد: ترامپ به همین منظور در صدد تعادل و تغییر بالانس بین صادرات و واردات با کشور چین بود که مشکلات کنونی بین دو کشور بوجود آمد که هم اکنون نیز ادامه دارد. چینی ها همچنین 640 میلیارد دلار با اروپا مراوده تجاری دارد.

بانک چین ایران و چین   اخبار برگزیده
  

رشد اقتصادی امسال، بدون احیای برجام هم مثبت می‌شودمدیرکل دفتر مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد با تایید پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال 1400 گفت: با توجه به اقتضائات اقتصادی کشور امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.
ایلنا رشد اقتصادی اقتصاد اقتصاد ایران 

  

سیدابراهیم رئیسی با علم به اینکه در نظرسنجی‌ها از موقعیت مطلوبی برخودار است، به دلایل متعدد همچنان ترجیح می‌دهد در مواجهه با دعوت‌هایی که از او برای کاندیداتوری می‌شود، بی‌تمایل نشان دهد.
نامه نیوز فضای مجازی سیدابراهیم رئیسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

خطیب‌ زاده: از رژیم اسرائیل برای نطنز انتقام می‌گیریمسخنگوی وزارت خارجه: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.
فردا انتقام وزارت خارجه ایران 

  

در بازی و مکر صهیونیست‌ها نخواهیم افتاد/ سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد.
ایلنا بازی وزارت خارجه جمهوری اسلامی 

  

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل برای مذاکره درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا طی هفته جاری به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقام‌های اروپایی درباره موضوعات مختلفی از جمله ایران، اوکراین و افغانستان رایزنی کند.
مثلث سفر شبه جزیره کریمه ایران 

  

فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی پول های بلوکه 7 میلیارد دلاری ایران در کره جنوبیخبرگزاری یونهاپ کره اعلام کرد هیات کره ای با مقامات ایران برای بازگرداندن دارایی های مسدود شده در حال رایزنی است.
اقتصادنیوز پول ایران کره جنوبی 

  

چرا آمریکا و اسرائیل بیشترین ضرر را از سند همکاری ایران و چین متحمل خواهند شد؟مبالغه نکرده ایم اگر بگوییم امضای سند همکاری استراتژیک بین چین و ایران، در 27 مارس 2021 نقطه عطفی در روابط قوای مطرح جهان و غرب آسیا بوده، برتری تک قطبی ایالات متحده را به کلی از بین می برد و مانع از گسترش حضور اسرائیل در منطقه غرب آسیا می شود.
۵۵ آنلاین خاورمیانه سوریه روسیه 

  

دل‌نگرانی بزرگ سرخ‌ها با شروع لیگ قهرمانان/ پرسپولیس دو ستاره دیگر را از دست می‌دهد؟شروع لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند یک نگرانی خاص برای هوادران پرسپولیس به همراه داشته باشد.
خانه فوتبال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس 

  

شیوه تحویل خودرو تغییر می کندرئیس مجلس تاکید کرد نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود و این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
خودروتک خودرو مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

احمدی‌نژاد: این فنر به زودی درخواهد رفتاین اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملّت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد خبرآنلاین استان کرمان 

  

تصمیم جدید شورای رقابت برای زمان تغییر قیمت خودرودر حالی که رئیس شورای رقابت از بازنگری در قیمت کارخانه خودرو درآینده نزدیک خبر داده بود، موضع جدید وی نشان می دهد که این شورا دست کم فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت کارخانه خودرو ندارد. وی حتی از احتمال نزولی شدن قیمت خودرو نیز خبر داد.
خودروتک شورای رقابت قیمت افزایش قیمت 

  

با احیای برجام تورم و فشار اقتصادی کم می شودبه گفته استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک تورم 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  اخبار داغ
  

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده استسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید19 به یک «نقطه بحرانی» رسیده است و س
خبرفوری وزارت بهداشت روسیه ویروس 

  

هند در ابتلا به کرونا رکورد زد!برزیل یکی از کانون های جهانی ابتلا به کرونا است حال آنکه شب گذشته، هند با ثبت بیش از 160 هزار مبتلا، از این کشور آمریکای لاتین پیشی گرفت.
برنا هند برزیل آمریکای لاتین 

  

اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست/ تا 2 هفته دیگر فوتی‌ها به 300 نفر می‌رسد/ ویدئوعلیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از
خبرفوری سلامت 

  

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین باراقتصادنیوز : فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه زنی ها نشان می دهد هفته آتی بسیار نگران کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
اقتصادنیوز تهران 

  

شایع ترین علامت کرونا در جهان چیست؟داده های رسمی نشان می دهند نیمی از مبتلایان به کرونا هیچ علامتی ندارند اما هنوز خستگی شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری است.
برنا 

  

زلاتان متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شدمهاجم سوئدی متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شده است.
خبرفوری زلاتان ابراهیموویچ باشگاه یوونتوس روزنامه 

  

خواهش می‌کنم رسانه‌ها دیگر از کرونا نگویند؛/ شرایط متفات میزبانان ACL در گفتگو با دکتر هراتیانزهره هراتیان رئیس مرکز ایفمارک که یکی از ناظران پزشکی AFC نیز به شمار می رود، از کادر پزشکی 4 نماینده فوتبال ایران تقدیر کرد.
ورزش۳ رسانه فضای مجازی کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید​ذوالفقاری در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد، گفت: باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید و نباید با تصمیم گیری های مختلف و چندگانه به اعتماد عمومی در کشور آسیب بزنیم.
ایلنا وزارت کشور درمان کوبا 

  

ویروس کرونا در چشمان یک زن کشف شد!پزشکان چینی در چشمان زن 64 ساله‌‌ای که دو ماه پیش به بیماری کرونا مبتلا شده بود ویروس زنده کرونا را یافتند.
برنا ویروس ماه 

  

در این استان هر ساعت یک فوتی بر اثر کرونا ثبت می شوداقتصادنیوز : رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آمار فزآینده شیوع کرونا در فارس گفت: هر سه دقیقه یک مورد بستری و تقریبا هر ساعت یک مورد فوتی در این استان ثبت شده است.
اقتصادنیوز شیراز 

  

شکاف بزرگ قیمتی در فروش یورو/ مدیریت قیمت دلار در دو بازاراقتصادنیوز: امروز 23 فرودین 1400 در پایان کار بازار عمده فروشی و خرده فروشی رسمی ارز حجم عرضه ها نسبت به دیروز بالا رفت. با وجود افزایش عرضه قیمت دلار رشد کرد اما قیمت یورو کاهشی شد. نکته دیگر این که شکاف قیمت یورو در بازار رسمی و آزاد به 6 درصد رسید.
اقتصادنیوز یورو قیمت دلار 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 24 فروردین 1400/ حقوقی ها دستور خرید دو سهم را صادرکردنداقتصادنیوز: امروز 24 فروردین 1400 حقوقی ها دستورکار خرید دو سهام حاضر در سهام عدالت را صادر کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام