ایلنا   |  فرهنگی  |  

رونمایی از سردیس محمدرضا درویشی و احمد پژمان

اختتامیه دهمین جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی، جمعه 16 آذر در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

رونمایی از سردیس محمدرضا درویشی و احمد پژمان

اختتامیه دهمین جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی، جمعه 16 آذر در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، اختتامیه دهمین جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی، جمعه 16 آذر در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

در این مراسم از سردیس محمدرضا درویشی و احمد پژمان رونمایی و شریف لطفی تجلیل شد. همچنین نشان شهروندی افتخاری شیراز به حسین علیزاده، از سوی شهردار این شهر، اهدا شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: فرصت غنیمت است و خوشحالم که در این جمع، پایان دهمین دوره موسیقی فارس را به جشن نشسته‌ایم. اگرچه جشنواره‌زدگی در هنر، دریغِ این روزهاست اما همچنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از جشنواره‌هایی را که بر مبنای ظرفیت‌ها و ظرافت‌های فرهنگی و نگاه آمایشی، شکل گرفته‌اند و اثربخشی قابل قبولی دارند؛ قدر می‌داند.

سیدمجتبی حسینی در ادامه گفت: این جشنواره، محور کار خود را توجه به گروه‌ و فعالیت گروهی می‌داند و کارِ گروهی سامان نمی‌یابد مگر آن که کیمیای همدلی در جمعی جان بگیرد و حیات پیدا کند. کار همدلانه در سرزمین همدلی به ظهور می‌رسد. اگر به تاریخ هنر مراجعه کنیم و فرهنگِ فارس به ویژه شیراز را مرور کنیم؛ می‌بینیم در فضای هنر ما رفاقت بر رقابت رجحان دارد. مردمان شیراز پیروزی را نه برای خود که برای همه می‌خواهند و جای جای تاریخ دلیل است. به ویژه در شکل‌گیری جریانات و گرایش‌ هنری و نیز امتداد آن‌ها، در رفتار استادان و شاگردان که در رساله‌های تاریخی ثبت آمده و چه در پدید آمدن خاندان‌های هنر و کارگاه‌های هنری. کیست که نداند حاصل همدلی دو خاندان خوش‌نام هنر، خاندان میرزایوسف مذهب‌باشی و خاندان علی عسگر ارسنجانی چه دوره نادره‌ای است در مخازن کتب نفیس و از سرمایه‌های درخشان ایران. از این رو بیراه نیست یکی از رازهای آشکار شیراز را برتری رفاقت بر رقابت بدانیم.

حسینی افزود: این جشنواره می‌تواند بر قدر خود بیفزاید اگر بدانند و بدانیم که در افزودن بر زمین همدلی در زمانِ همدلی نیز قرار داریم. کدام دوره از تاریخ است که ایران در معرض تهدید نبوده است و شهد شیرین‌اش، نگاه طامع را برنیانگیخته؟ ایرانیان اما در مراحل عسرت، به جای آن که به سود و سودای خود بیاندیشند؛ برای قوام و ماندگاری عزت میهنشان کمر همت بسته‌اند. روزِ امروز، روز همدلی است. این را فرزندان هنرمند ایران به خوبی می‌دانند و تمام‌قد به جهان نشان خواهند داد که با هم‌بودن را در قاب و قالب هنر، جان می‌بخشند. زمین و زمانِ همدلی در شیرازی اینک محقق است که سرشت و سرنوشتی از هنر دارد و زبان نغمات و ترنم موسیقی، بهانه‌ی ارجمند ما.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این جشنواره، گرایش‌ها و گونه‌های مختلف موسیقی چونان رنگین کمانی در کنار هم به سمع و نظر شما رسیده‌اند و چهره‌های شاخص موسیقی ایران در کسوت‌هایِ مختلفِ همراهانِ فکری، ناظران، داوران و کارشناسان در کنار گروهی سخت‌کوش و کاردان که کوشیده‌اند بدونِ اتکا به بودجه دولت، رویدادی بزرگ را رقم بزنند؛ می‌تواند نشانه‌ روشنی باشد از قدرتِ عزمِ جزم. بر این باورم که شیراز با سابقه‌ مدید مدنیت و با استعدادهای فراوان و درخشانی که به ویژه در سال‌های اخیر در عرصه‌ هنر بالیده‌اند؛ میزبان شایسته‌ای برای رویدادهایی این‌چنینی تواند بود و در صورت اهتمام مسئولان و همراهی هنرمندان، درخشیدنِ دیگر بر نام شهر در آسمان هنر دور از انتظار نیست. اجازه می‌خواهم به رسم ادب، فروتنانه سپاسگزار تمامی دست‌اندرکاران این رویداد باشم. کسانی که‌ دست از آستین همت برون آورده‌اند و سختی‌های کار را آسانی و محدودیت‌ها را فرصت می‌شمارند.

حسین علیزاده هم در این مراسم گفت: من اولین فعالیتم را در سن 21 سالگی در شیراز شروع کردم و این شهر در پیوندی محکم با موسیقی قرار دارد.

او با اشاره به این که فضای این شهر را موسیقی و ادبیات فراگرفته است، افزود: زمانی از من می‌پرسیدند که چرا نشان شوالیه را نپذیرفتم اما اگر کسی هم اکنون در این نشست باشد متوجه می‌شود که افتخار شهروند شدن در شیراز چقدر در مقابل آن نشان بزرگتر است.

یدالله رحمانی (سرپرست استانداری فارس) در ادامه مراسم گفت: هنر موسیقی در فارس در جایگاه والایی قرار دارد متولیان فرهنگی باید برای معرفی فرهنگ استان از هنرمندان حمایت کنند؛ هر چند که استانداری نیز به نوبه خودر در راه حمایت از هنرمندان کارهای شاخصی انجام داده است. در ادامه برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

کوبه‌ای/ مقام اول: گروه دوچار به سرپرستی علیرضا نصیری/ مقام دوم: گروه لیدوما به سرپرستی جابر خدایاری/ مقام سوم: گروه دراب به سرپرستی امیر تحقیق

موسیقی محلی و مقامی/ مقام اول: گروه الدوز به سرپرستی محمدرضا نوروزی/ مقام دوم: گروه ماذون قشقایی محمد صادق رجایی/ مقام سوم: گروه یاغلوق به سرپرستی ساناز نامداری

تقدیر: نوازندگان کمانچه (امیررضا کاظمی) و نقاره ( محمدحسن سلمانی ) گروه ماذون قشقایی و نوازنده نی گروه بانوان چکاد (نازنین اسماعیلی)

کلاسیک ایرانی/ مقام دوم: گروه رهاب به سرپرستی محمد علی سلمانپور/ مقام سوم: گروه هنرستان نوآوران به سرپرستی مهدی زارع

تقدیر: گروه رخ‌داد به سرپرستی سامان سلطانی، تقدیر در بخش کوبه‌ای: سلکاتو به سرپرستی پوریا پاک‌شیر، تقدیر در بخش کلاسیک: کوارتت زهی مهرگان به سرپرستی ابراهیم بذرافکن

بخش مقالات

شایسته رفیعیان: سیر تحولات موسیقی ایرانی از دوره ایلخانی تا صفوی براساس مطالعه موردی نگاره‌های ایرانی: مقام دوم و محسن نورانی: گروه نوازی و تحولات سیاسی اجتماعی: مقام سوم؛ همچنین اشکان حسن‌زاده: مقایسه سازآرایی در نمونه آثاری از پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، محمدرضا لطفی: مقام اول

دهمین دوره جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با دبیری احمد پژمان نهم تا 16 آذر در شیراز برگزار شد.

شیراز بودجه موسیقی   اخبار برگزیده
  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  

ریزش قیمت بعضی مدل ها در بازار خودرو+ جزئیاتطی هفته‌های گذشته افرادی اقدام به خرید خودرو با قیمت بالا کردند و در اکنون حاضر به فروش آنها نیستند و منتظرند قیمت‌ها دوباره افزایش یابد از طرفی خریداران نیز منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ویلموتس رسما سرمربی تیم ملی ایران شدمارک ویلموتس با فدارسیون فوتبال به توافق نهایی رسید.
مثلث تیم ملی فوتبال ایران ایران فوتبال 

  

ماجرای واقعی اظهارات جنجالی پوتین درباره ایران چه بود؟رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.
مثلث ولادیمیر پوتین ایران ایران و اسرائیل 

  

توضیحات پلیس راهور درباره کلیپ برخورد با راکب موتورسیکلتپلیس نسبت به انتشار کلیپی از درگیری یک موتورسوار با مامور راهور در خیابان ولیعصر واکنش نشان داد.
خودروتک پلیس راهور پلیس اتوبوس 

  اخبار داغ
  

استاندار خراسان شمالی: بساط صف ارزاق باید از استان برچیده شودبجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد صف برای دریافت اقلام یارانه ای نشان از بی برنامگی دستگاههای مسئول دارد و باید بساط این صف ها از استان برچیده شود.
ایرنا تنظیم بازار ایرنا یارانه 

  

مراحل پایانی راه‌اندازی بازار متشکل ارزیآماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات برای ارتباط شرکت بازار متشکل ارزی و بانک ها مراحل پایانی را می گذراند و قرار است این بازار پس از تکمیل این زیرساخت ها به زودی راه اندازی شود. پیگیری خبرنگار ایرنا از علل تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی، آماده نشدن زیرساخت های فنی برای ارتباط … نوشته مراحل پایانی راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز فناوری فناوری اطلاعات یورو 

  

وزیر اقتصاد: بازگشت ارز صادراتی از مرز 10میلیارد دلار گذشتفرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که میزان ارزی که به کشور بازگشته افزایش یافته است، گفت: در اردیبهشت ماه 1٫7 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برگشته و اکنون این رقم از مرز 10 میلیارد دلار گذشته است...
انصاف‌نیوز اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با مواد مخد و حوزه‌های علمیه امضا شدقم-ایرنا- تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین حوزه‌های علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در امر پیشگیری از اعتیاد در یک بازده زمانی 5 ساله، عصر یکشنبه در جلسه ای در مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم به امضا رسید.
ایرنا ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر حوزه 

  

توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر استقم-ایرنا- دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مبحث جمع‌آوری، نگهداری، درمان و ایجاد اشتغال و توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت کوتاه‌مدتی بوده که توسط این ستاد با تاسیس اردوگاه‌های تخصصی دنبال می‌شود.
ایرنا ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر قم 

  

شهرداریها از ارزش افزوده و املاک به نحو مطلوب استفاده کنندخرم آباد - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت:شهرداریها باید از قدرت و اختیار خود به نحو مطلوب در جهت ارزش افزوده دارائی ها و املاک بهره برداری کنند.
ایرنا بودجه دولت بخش خصوصی 

  

5 درصد مالیات بر ارزش افزوده سفرهای هوایی بین شهری حذف شدتهران- ایرنا- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چون در لایحه مالیات بر ارزش افزوده، 9 درصد مالیات از سفرهای هوایی اخذ می شود، 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از این سفرها حذف کردیم.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ فن بدل بازارساز به نوسان‌گیراناقتصادنیوز: امروز یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران به حرکت خود روی مدار نزولی ادامه داد و چند سطح قیمتی پایین آمد. صبح امروز صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 100 تومان افزایش داد اما تا عصر در چند مرحله قیمت‌ها را کاهش داد و نهایتاً نرخ‌ها 150 تومان تنزل یافتند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

اهدا کاپ و مدال های ارزشمند کشتی به موزه ملی ورزش ،المپیک، پارالمپیکعصر امروز تعدادی از افتخارات ارزشمند کشتی همچون کاپ،مدال و دوبنده حمید سوریان با حضور محسن وحدانی سرپرست روابط عمومی فدراسیون کشتی به موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک اهدا شد.
برنا ورزش کره جنوبی فدراسیون کشتی 

  

ارز بخریم یا نخریم؟ایران‌آنلاین نوشت: رضا، 22 سال سابقه کار در یکی از دستگاه‌های دولتی دارد و تمام پس‌اندازی که دراین سال‌ها به دست آورده به 70 میلیون تومان می‌رسد. دراین سال‌ها اهل ریسک نبوده و سودی که از سپرده بانکی می‌گرفته به گذران زندگی اش کمک کرده است. اما شنیدن تجربه یکی از اقوامش که در سال … نوشته ارز بخریم یا نخریم؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز ارز نرخ ارز مالیات