ایلنا   |  فرهنگی  |  

رونمایی از سردیس محمدرضا درویشی و احمد پژمان

اختتامیه دهمین جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی، جمعه 16 آذر در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

رونمایی از سردیس محمدرضا درویشی و احمد پژمان

اختتامیه دهمین جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی، جمعه 16 آذر در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، اختتامیه دهمین جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی، جمعه 16 آذر در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

در این مراسم از سردیس محمدرضا درویشی و احمد پژمان رونمایی و شریف لطفی تجلیل شد. همچنین نشان شهروندی افتخاری شیراز به حسین علیزاده، از سوی شهردار این شهر، اهدا شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: فرصت غنیمت است و خوشحالم که در این جمع، پایان دهمین دوره موسیقی فارس را به جشن نشسته‌ایم. اگرچه جشنواره‌زدگی در هنر، دریغِ این روزهاست اما همچنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از جشنواره‌هایی را که بر مبنای ظرفیت‌ها و ظرافت‌های فرهنگی و نگاه آمایشی، شکل گرفته‌اند و اثربخشی قابل قبولی دارند؛ قدر می‌داند.

سیدمجتبی حسینی در ادامه گفت: این جشنواره، محور کار خود را توجه به گروه‌ و فعالیت گروهی می‌داند و کارِ گروهی سامان نمی‌یابد مگر آن که کیمیای همدلی در جمعی جان بگیرد و حیات پیدا کند. کار همدلانه در سرزمین همدلی به ظهور می‌رسد. اگر به تاریخ هنر مراجعه کنیم و فرهنگِ فارس به ویژه شیراز را مرور کنیم؛ می‌بینیم در فضای هنر ما رفاقت بر رقابت رجحان دارد. مردمان شیراز پیروزی را نه برای خود که برای همه می‌خواهند و جای جای تاریخ دلیل است. به ویژه در شکل‌گیری جریانات و گرایش‌ هنری و نیز امتداد آن‌ها، در رفتار استادان و شاگردان که در رساله‌های تاریخی ثبت آمده و چه در پدید آمدن خاندان‌های هنر و کارگاه‌های هنری. کیست که نداند حاصل همدلی دو خاندان خوش‌نام هنر، خاندان میرزایوسف مذهب‌باشی و خاندان علی عسگر ارسنجانی چه دوره نادره‌ای است در مخازن کتب نفیس و از سرمایه‌های درخشان ایران. از این رو بیراه نیست یکی از رازهای آشکار شیراز را برتری رفاقت بر رقابت بدانیم.

حسینی افزود: این جشنواره می‌تواند بر قدر خود بیفزاید اگر بدانند و بدانیم که در افزودن بر زمین همدلی در زمانِ همدلی نیز قرار داریم. کدام دوره از تاریخ است که ایران در معرض تهدید نبوده است و شهد شیرین‌اش، نگاه طامع را برنیانگیخته؟ ایرانیان اما در مراحل عسرت، به جای آن که به سود و سودای خود بیاندیشند؛ برای قوام و ماندگاری عزت میهنشان کمر همت بسته‌اند. روزِ امروز، روز همدلی است. این را فرزندان هنرمند ایران به خوبی می‌دانند و تمام‌قد به جهان نشان خواهند داد که با هم‌بودن را در قاب و قالب هنر، جان می‌بخشند. زمین و زمانِ همدلی در شیرازی اینک محقق است که سرشت و سرنوشتی از هنر دارد و زبان نغمات و ترنم موسیقی، بهانه‌ی ارجمند ما.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این جشنواره، گرایش‌ها و گونه‌های مختلف موسیقی چونان رنگین کمانی در کنار هم به سمع و نظر شما رسیده‌اند و چهره‌های شاخص موسیقی ایران در کسوت‌هایِ مختلفِ همراهانِ فکری، ناظران، داوران و کارشناسان در کنار گروهی سخت‌کوش و کاردان که کوشیده‌اند بدونِ اتکا به بودجه دولت، رویدادی بزرگ را رقم بزنند؛ می‌تواند نشانه‌ روشنی باشد از قدرتِ عزمِ جزم. بر این باورم که شیراز با سابقه‌ مدید مدنیت و با استعدادهای فراوان و درخشانی که به ویژه در سال‌های اخیر در عرصه‌ هنر بالیده‌اند؛ میزبان شایسته‌ای برای رویدادهایی این‌چنینی تواند بود و در صورت اهتمام مسئولان و همراهی هنرمندان، درخشیدنِ دیگر بر نام شهر در آسمان هنر دور از انتظار نیست. اجازه می‌خواهم به رسم ادب، فروتنانه سپاسگزار تمامی دست‌اندرکاران این رویداد باشم. کسانی که‌ دست از آستین همت برون آورده‌اند و سختی‌های کار را آسانی و محدودیت‌ها را فرصت می‌شمارند.

حسین علیزاده هم در این مراسم گفت: من اولین فعالیتم را در سن 21 سالگی در شیراز شروع کردم و این شهر در پیوندی محکم با موسیقی قرار دارد.

او با اشاره به این که فضای این شهر را موسیقی و ادبیات فراگرفته است، افزود: زمانی از من می‌پرسیدند که چرا نشان شوالیه را نپذیرفتم اما اگر کسی هم اکنون در این نشست باشد متوجه می‌شود که افتخار شهروند شدن در شیراز چقدر در مقابل آن نشان بزرگتر است.

یدالله رحمانی (سرپرست استانداری فارس) در ادامه مراسم گفت: هنر موسیقی در فارس در جایگاه والایی قرار دارد متولیان فرهنگی باید برای معرفی فرهنگ استان از هنرمندان حمایت کنند؛ هر چند که استانداری نیز به نوبه خودر در راه حمایت از هنرمندان کارهای شاخصی انجام داده است. در ادامه برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

کوبه‌ای/ مقام اول: گروه دوچار به سرپرستی علیرضا نصیری/ مقام دوم: گروه لیدوما به سرپرستی جابر خدایاری/ مقام سوم: گروه دراب به سرپرستی امیر تحقیق

موسیقی محلی و مقامی/ مقام اول: گروه الدوز به سرپرستی محمدرضا نوروزی/ مقام دوم: گروه ماذون قشقایی محمد صادق رجایی/ مقام سوم: گروه یاغلوق به سرپرستی ساناز نامداری

تقدیر: نوازندگان کمانچه (امیررضا کاظمی) و نقاره ( محمدحسن سلمانی ) گروه ماذون قشقایی و نوازنده نی گروه بانوان چکاد (نازنین اسماعیلی)

کلاسیک ایرانی/ مقام دوم: گروه رهاب به سرپرستی محمد علی سلمانپور/ مقام سوم: گروه هنرستان نوآوران به سرپرستی مهدی زارع

تقدیر: گروه رخ‌داد به سرپرستی سامان سلطانی، تقدیر در بخش کوبه‌ای: سلکاتو به سرپرستی پوریا پاک‌شیر، تقدیر در بخش کلاسیک: کوارتت زهی مهرگان به سرپرستی ابراهیم بذرافکن

بخش مقالات

شایسته رفیعیان: سیر تحولات موسیقی ایرانی از دوره ایلخانی تا صفوی براساس مطالعه موردی نگاره‌های ایرانی: مقام دوم و محسن نورانی: گروه نوازی و تحولات سیاسی اجتماعی: مقام سوم؛ همچنین اشکان حسن‌زاده: مقایسه سازآرایی در نمونه آثاری از پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، محمدرضا لطفی: مقام اول

دهمین دوره جشنواره گروه‌نوازی موسیقی فارس با دبیری احمد پژمان نهم تا 16 آذر در شیراز برگزار شد.

شیراز بودجه موسیقی   اخبار برگزیده
  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  اخبار داغ
  

تامین 15 میلیون دلار ارز برای تهیه 11 هزار تن کاغذ/ توزیع پنج هزار تن کاغذ بین 400 نفر ناشردبیر کارگروه ساماندهی کاغذ وزرات‌ارشاد از تامین 15 میلیون دلار ارز برای تهیه حدود 11 هزار تن کاغذ مورد نیاز نشریات و مطبوعات از سوی بانک مرکزی خبر داد.‌
ایلنا دلار ارز معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد 

  

جشنواره خوارزمی میدان رقابت برای تولید دانش استکرمانشاه - ایرنا - معاون فرماندار پاوه گفت: جشنواره نوجوان خوارزمی میدان رقابت برای تولید دانش و تفکر و ارتقای خلاقیت است و همه کسانی که در این مسیر تلاش می کنند، پیروز این رقابت ها هستند.
ایرنا تولید کرمانشاه ایرنا 

  

گل محمدی: تساوی برابر استقلال در آزادی ارزشمند بود / بازیکنان پدیده در حد تیم ملی نمایش نشان دادندسرمربی پدیده مشهد می‌گوید در بازی برابر استقلال هر دو تیم بیشتر روی تاکتیک‌های دفاعی متمرکز بودند و به همین دلیل مهاجمان دو تیم فرصت کمی داشتند.
ایلنا استقلال ورزشگاه آزادی بودجه 

  

سرمربی تیم فوتبال پدیده گفت:گرفتن یک امتیاز از استقلال در ورزشگاه آزادی ارزشمند بود.
نود استقلال فوتبال ورزشگاه آزادی 

  

طباطبایی: گرو و نیومایر در اروپا چقدر ارزش دارند؟ / استقلال گرانقیمت‌ترین نیمکت ایران را داردپیشکسوت استقلال تهران از عملکرد دو بازیکن خارجی این تیم رضایت ندارد.
ایلنا جوانان استقلال ایران 

  

طباطبایی: واقعاً ارزش نیومایر و گرو در اروپا چقدر است؟/ در مورد کیفیت این بازیکنان زودتر از اینها نظرم را گفته بودمهادی طباطبایی، پیشکسوت تیم فوتبال استقلال گفت: خیلی‌وقت پیش گفتم دو بازیکن خارجی استقلال از کیفیت پایینی برخوردارند.
تسنیم ورزشگاه آزادی فوتبال اروپا فوتبال 

  

مردم توجهی به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز نکنندبا توجه به روند کاهشی نرخ ارز در بازار و تقویت مداوم ارزش پول ملی، برخی کانال های ناشناخته مجازی با انتشار جملات جعلی درباره"وضعیت اقتصادی کشور"، "هزینه‌بر بودن پایین نگاه داشتن قیمت ارز برای بانک مرکزی" و انتساب آن به رئیس کل بانک مرکزی تلاش می‌کنند نسبت به بازار پول و ارز در بین مردم نگرانی ایجاد کنند.
ایلنا پول روابط عمومی ارز 

  

پائولو سرجیو: می‌توان مقابل سایپا مبارزه کرد و به 3 امتیاز رسیدپائولو سرجیو، سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان گفت: در هفته گذشته با بازیکنان صحبت کردیم و به آنها نشان دادیم می‌توان مقابل سایپا مبارزه کرد و به سه امتیاز بازی رسید.
تسنیم سایپا فوتبال صنعت