9 دستاورد غیرمنتظره آزمایش «ویکند سه روزه» در دنیا

اقتصادنیوز : کشورهای اروپایی برای افزایش تعطیلات آخرهفته به سه روز، با ابتکار عمل بخش‌خصوصی دست به کار شدند.

9 دستاورد غیرمنتظره آزمایش «ویکند سه روزه» در دنیا

به گزارش اقتصادنیوزآخرهفته سه‌روزه در برخی کشورهای پیشرفته به اجرا درآمده؛ به‌طوری‌که مجموع ساعات کار هفته در این کشورها به کمتر از 35 ساعت محدود شده است. اخیرا نمایندگی مایکروسافت در ژاپن نیز با اجرای آزمایشی «4 روز کار در هفته» به 9 دستاورد جمعی رسیده است. مهم‌ترین ویژگی ویکند سه روزه به جای آخرهفته دو روزه، افزایش تعهد کاری کارمندان و همچنین کاهش هزینه‌های جاری شرکت است.

کشورهای اروپایی برای مقابله با «فرسودگی‌شغلی» و در عین حال افزایش راندمان کاری، دستیابی به هفته کاری 4 روزه را به‌صورت آزمایشی در دستور کار قرار دادند. برخی کشورها البته از مسیر آزمایشی عبور کرده و ویکند سه روزه را تقریبا دائمی کرده‌اند. در مدل جدید «تعطیلات آخر هفته»، مجموع ساعات کار هفته، به کمتر از 35 ساعت و تعداد روزهای کاری هفته نیز به 4 روز محدود می‌شود. آزمایش «هفته کاری 4 روزه» از اروپا فراتر رفته و تابستان امسال نماینده آسیایی غول تکنولوژی جهان –مایکروسافت ژاپن- با انجام موفق اولین مرحله از این آزمایش 9دستاورد مشترک برای کارفرما، نیروی کار و اقتصاد کشور را به ثبت رساند. 9 دستاورد به دست آمده از این آزمایش شامل افزایش بهره‌وری، کاهش مرخصی، افزایش رضایت کارکنان از محل کار، متعهدانه کار کردن برای کارفرمایان، نشاط و انگیزه بیشتر، مصرف انرژی کمتر (کاهش هزینه‌های جاری شرکت‌ها)، رونق سفر، تفریح و رشد اقتصاد گردشگری و جلسات کوتاه‌تر برای مدیران و مهارت در انجام سریع کارها می‌شود. تعطیلات دو روزه آخر هفته در تعدادی از کشورها با پیشقدم شدن بخش خصوصی برای افزایش کارآمدی نیروی با «فراغت بیشتر»، «کار کمتر» به شکل جدید «ویکند سه روزه» در حال تغییر است. این در حالی است که در ایران با توجه به مطرح شدن طرح تعطیلات دو روزه آخر هفته و بررسی آن در صحن مجلس، برخی با نگرشی «بدبینانه» به این امر نگریسته و آن را موجب کاهش توسعه اقتصادی، کسب و کار و انگیزه کارکنان برای ادامه کار می‌دانند. اما تجربه کشورهای پیشرو در کاهش ساعات کاری و افزایش تعطیلات نشان دهنده افزایش بهره‌وری کار، ایجاد نشاط و انگیزه کارکنان و رشد و توسعه اقتصادی نه تنها با آخر هفته دو روزه که حتی با سه روزه شدن تعطیلات آخر هفته است.

از گذشته تاکنون ساختار پذیرفته شده روزهای کار در سراسر جهان پنج روز کار در هفته است اما با توجه به نتایجی که از آزمایش‌های برخی شرکت‌های خصوصی و دولت‌های اروپایی به دست آمده، نظام کاری موجود می‌تواند به سمت فراغت بیشتر با چهار روز کار در هفته متحول شود. براساس گزارش منتشره، 3 روز تعطیلی در هفته بازدهی بیشتری به همراه دارد و اساسا باعث می‌شود که کارکنان شرکت‌ها در استفاده از زمان کوتاه‌تری که در طول هفته در اختیار دارند اقتصادی‌تر و بهینه‌تر عمل کنند. در نتیجه، خیلی از جلسات کوتاه‌تر، حذف یا به‌صورت آنلاین برگزار شود تا زمان کمتری برای طی مسافت صرف شود. سازمان بین‌المللی کار در گزارشی در سال 2018 اعلام کرده بود که ساعات کاری کوتاه‌تر به‌طور کلی به بازدهی بیشتر منجر می‌شود.

بر این اساس از سال 2015 تاکنون اتحادیه‌های کارگری بزرگ در آلمان، هلند، ایرلند و انگلیس در سراسر اروپا حمایت از ایده هفته کار 4 روزه را ارائه داده‌اند؛ زیرا کارکنان دارای انرژی و تعادل در زندگی و کار می‌شوند و کاهش ساعات و ایام کار باعث تمرکز بیشتر بر انجام کار و موثر بودن کارکنان و وفاداری و تعهد کارکنان به کارفرمایان و سازمان‌ها می‌شود. کاهش روزهای کاری در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و اتحادیه‌های کارگری هم از آنها حمایت کرده‌اند. با این حال، هفته‌های کاری چهار روزه ممکن است چالش‌هایی مثل تعامل با مشتریان و رقابت با سایر شرکت‌ها به وجود بیاورد. بعضی از کسب و کارها با تعطیلی نیمی از کارکنان در روز دوشنبه و نیم دیگر آنها در روز جمعه توانسته‌اند تعادل مناسبی در این زمینه ایجاد کنند. این امر به بنگاه‌های اقتصادی اجازه می‌دهد با حفظ موقعیت کاری طی هفته خواسته‌های مشتریان خود را برآورده سازند.

کاهش روزهای کاری و افزایش تعطیلات آخر هفته علاوه‌بر انعطاف‌پذیری بالای کارکنان در توسعه و رشد اقتصادی نیز تاثیرگذار است. بسیاری از سازمان‌ها در اروپا برای جلوگیری از «فرسودگی شغلی» با کاهش هفته کاری به چهار روز و حقوق برابر با پنج روز کاری سعی در ایجاد کارگران شادتر، پرانرژی‌تر با بازدهی بیشتر و متعهدتر به کارفرمایان خود می‌کنند. هفته کاری چهار روزه ایده جدیدی نیست و فرانسه حدود 20 سال قبل در سال 2000 کاهش ساعات کاری کمتر از 35 ساعت در هفته را به تصویب رساند تا در این کشور بین کار و زندگی تعادل برقرار کند. کشورهای اروپایی تقریبا در مسیر ویکند سه روزه قرار دارند. هلند به‌عنوان یک کشور پیشرو در کاهش ساعت کاری و دستمزد بالا به کارکنان خود در جهان به‌صورت میانگین با 29 ساعت کار در طول هفته و دستمزد سالانه 47 هزار دلار کمترین میزان ساعت کاری در کشورهای صنعتی را دارد. قوانین هلندی در سال 2000 تصویب شده تا از تعادل کار و زندگی برخوردار باشد.  به همه کارگران این حق را می‌دهند که حقوق روزهای مرخصی و زایمان را به‌طور کامل دریافت کنند.

در دانمارک به‌طور متوسط 33 ساعت کار در هفته با دستمزد سالانه 46 هزار دلار تخمین زده می‌شود. کارکنان در نروژ حدود 33 ساعت در هفته با متوسط دستمزد سالانه 44 هزار دلار کار می‌کنند.با توجه به قوانین کار نروژ حداقل 21 روز تعطیلات با حقوق را به کارگران ارائه می‌دهند.ایرلندی‌ها حدود 34 ساعت در هفته با متوسط دستمزد سالانه 51 هزار دلار کار می‌کنند. در آلمان کارکنان حدود 35 ساعت در هفته با متوسط دستمزد سالانه 40 هزار دلار کار می‌کنند. این طرح منجر به رسیدن نرخ بیکاری این کشور به 5 درصد شده است.

شرکت مایکروسافت ژاپن در ماه اوت 2019 پروژه «اصلاح قانون کار برای کارکنان خود» را با برگزاری دوره آزمایشی «کاهش روزهای کاری هفته‌ به 4 روز» با شرکت 2300 کارمند شرکت آغاز کرد. تعطیلات سه روزه آخر هفته تاثیری بر میزان حقوق و دستمزد آنها نداشت، اما منجر به شادتر شدن کارمندان و بهبود روحیه‌ کاری آنها شد و در نهایت توانست راندمان شرکت را تا 40 درصد بالاتر ببرد. سه روز تعطیلی هفتگی افزون بر گذراندن زمان کمتر در محل کار موجب کاهش مرخصی 4/ 25 درصدی کارکنان شرکت شد و درنتیجه مصرف انرژی به‌خصوص مصرف برق این شرکت حدود 1/ 23 درصد کمتر شد و چاپ صفحات کاغذی نیز 7/ 58 درصد کاهش یافت. همچنین میزان بهره‌وری و سود شرکت 9/ 39 درصد افزایش یافت؛ درپایان این پروژه، 1/ 92 درصد کارکنان مایکروسافت از این روند کاری راضی بودند، به این معنا که آنها از انجام کارهای زیادتر در زمان کمتر، رضایت بیشتری دارند.

شرکت مایکروسافت قصد دارد به دلیل نتایج مثبت، این پروژه را در تابستان سال آینده تکرار کند تا در نهایت برای تغییر دائمی کاهش روزها و ساعات کار بعد از بررسی نتایج دو آزمایش تصمیم‌گیری کند. اگرچه این رویکرد ممکن است برای همه‌ شرکت‌ها و کارمندان موثر نباشد اما قطعا بسیاری از کارکنان و کارمندان ترجیح می‌دهند کارهای خود را در روزهای کمتری از هفته و به‌صورت فشرده انجام دهند. همچنین شرکت مایکروسافت ژاپن قصد دارد با پرداخت 930 دلار کمک نقدی به کارکنان خود آنها را به سفرهای خانوادگی یا آموزشی بفرستد.این شرکت قصد دارد در تابستان سال آینده نیز این آزمایش را تکرار کند و در صورت ایجاد نتایج مشابه این طرح آزمایشی را به طرحی دائمی تبدیل خواهد کرد.

رئیس مایکروسافت ژاپن، تاکویا هیرانو، می‌گوید: «زمان کوتاهی کار کنید، استراحت خوبی داشته باشید و به دنبال یادگیری باشید. ضروری است در محیطی حضور پیدا کنید که به شما اجازه می‌دهد هدف خود را در زندگی بیابید و اثرگذاری بیشتری در کارتان داشته باشید. من کارکنانی می‌خواهم که بتوانند در زمان کاری 20 درصد کوتاه‌تر، به نتایج مشابه دست پیدا کنند.» شرکت‌های مختلفی در سراسر دنیا این آزمایش را اجرا کرده و به نتایج مشابهی رسیده‌اند. شرکتی نیوزیلندی به نام «پرپتوئال گاردین» در سال 2018 پس از دو ماه آزمایش به‌طور دائمی روزهای کاری خود را به 4 روز و 33 ساعت در هفته تقلیل داد و شاهد افزایش 24 درصدی کارآمدی کارکنان خود بود. کارکنان آن شرکت راندمان بسیار بالاتری پیدا کردند و مثل مایکروسافت، توانستند مصرف برق را کاهش دهند و زمان جلسات را پایین بیاورند.

در روسیه نیز پیشنهاد کم کردن روز کاری در هفته به‌منظور افزایش بهره‌وری نیروی کار ازسوی دمیتری مدودف نخست‌وزیر این کشور داده شده است که این ایده از طرف فدراسیون اتحادیه‌های کارگری مستقل پشتیبانی شد. در ماه اکتبر نیز وزارت کار و امور اجتماعی روسیه گزارشی از معرفی یک هفته کاری چهار روزه را به دولت آماده و ارسال کرد. نتایج مطالعاتی که توسط «هاروارد بیزنس ریویو» منتشر شده است نیز نشان می‌دهد کاهش ساعات کاری از 8 ساعت به 6 ساعت در روز نیز بر بهره‌وری کاری و احساس رضایت کارمندان موثر است. کاهش ساعات کار یک آژانس مسافرتی چینی برای کارمندان آن منجر به افزایش 13 درصدی بهره‌وری آنان شد. همچنین در آمریکا در سال 2017 طی یک آزمایشی نشان داده شده که میزان بهره‌وری در میان کارگران با کاهش روزهای کاری 4/ 4 درصد افزایش داشته است.

در انگلستان نیز این طرح به‌صورت آزمایشی اجرا شد که بهبود در کار و کاهش هزینه و رضایت کارمندان را به همراه داشت. با کاهش ساعت‌های کاری علاوه بر سفر هفتگی و گذراندن وقت بیشتری در کنار خانواده و افزایش 77 درصدی کیفیت زندگی کارکنان، آنها همچنین توانستند تقریبا 92 میلیارد پوند، حدود 2 درصد از کل گردش مالی هر ساله پس‌انداز کنند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» براساس نتایج آزمایش‌های انجام شده روی کارکنان در حوزه 4 روز کاری و ویکند سه روزه نشان می‌دهد: استراتژی‌های تغییر ساعات کار می‌تواند پیامدهای گسترده‌تری داشته باشد. این تغییرات، انگیزه کارکنان را به‌منظور یافتن راه‌هایی برای افزایش بهره‌وری در کار افزایش می‌دهد و به جای سخت‌تر کار کردن باهوش‌تر عمل می‌کنند. شرکت‌ها نیز سعی دارند به همین جهت هنگام بستن قرارداد به توافق در میزان بهره‌وری کارکنان و عدم کاهش حقوق و دریافتی‌های کارکنان توجه کنند. این طرح همچنین بر کار زنان بسیار تاثیرگذار است؛ زیرا بعد از مرخصی زایمان غالبا برای زنان ساعت‌های کاری به‌صورت پاره‌وقت و حقوق کمتر محاسبه می‌شود. تعطیلات سه روزه آخر هفته موجب می‌شود کارکنان به انجام امور شخصی، قرار ملاقات‌ها، خرید مواد غذایی و گذراندن وقت بیشتری با خانواده بپردازند.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

فرانسه تعطیلات بهره وری   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

سعید باستانی، عضو هیات رییسه‌ی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: با توقف ارائه‌ی سرویس‌های ارزش افزوده کاملا مخالفم ولی باید ارائه‌ی این سرویس‌ها کنترل شوند که این کنترل از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود و اطلاع رسانی به مردم و هشدار نیز برعهده‌ی وزارت ارتباطات است...
انصاف‌نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس کلاهبرداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

  

هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت جدید اینستاگرامی نسبت به رشد قیمت دلار واکنش نشان داد.
تسنیم سرمایه ارز گرانی 

  

قیمت‌های امروز در سکه و ارزایسنا نوشت: قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 25 هزار تومان (30 هزار تومان افزایش نسبت به دیروز) و قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم چهار میلیون و 20 هزار تومان (30 هزار تومان افزایش نسبت به دیروز) است. همچنین هر عدد نیم سکه به قیمت … نوشته قیمت‌های امروز در سکه و ارز اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت یورو ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ خیز افزایشی دلار با عبور از دو سطح مقاومتی/ سناریوهایی برای آینده دلاراقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 22 آبان‌ماه 1398 بازار ارز تهران با رشد قابل توجه دلار مواجه شد و بازار طلا نیز تحت فشار افزایشی شاخص ارزی روی مدار صعودی حرکت کرد. امروز قیمت دلار آمریکا در چهارمین روز افزایشی خود با عبو از دو مرز مقاومتی تا سقف محدوده 11700 تومانی پیشروی کرد و سکه طرح جدید با حرکت روی مدار صعودی بالای مرز 4 میلیون تومانی تثبیت شد.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار خودرو سوئیس 

  

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور از وجود 6 میلیون خانه خالی در کشور خبر داد.
صراط بازار طلا و ارز مسکن سازمان نظام مهندسی 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از آمادگی پاریس برای مذاکره با ترکیه در مبارزه با تروریست های داعش خبر داد!
نامه نیوز فرانسه بازداشت ترکیه 

  

بلیط ارزان هواپیما را چگونه تهیه کنیمفروش بلیط هواپیما را به صورت مطمئن و ایمن انام دهد؛ در خرید اینترنتی بلیط هواپیما از سایت های غیرمطمئن ریسک زیادی وجود دارد، خریداران بلیط هواپیما باید یک سایت خرید آنلاین بلیط هواپیما مطمئن را انتخاب نمایند که از درگاه پرداخت ایمن و پشتیبانی مناسب برخوردار است.
ایلنا بلیط هواپیما ایران 

  

جدیدترین قیمت‌ها در بازار طلا، سکه و ارزجدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه 22 آبان را در این خبر بخوانید.
مثلث قیمت بهار یورو