ایلنا   |  سیاسی  |  

افزایش 25درصدی حقوق تا سقف 10 میلیون است/ اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم در بودجه سال 1400/ پرداخت مالیات‌ها باید بر اساس عدالت باشد

یک عضو کمیسیون تلفیق به بررسی ابعاد مختلف مصوبه بودجه سال 1400 و نقاط قوت آن پرداخت و با بیان اینکه افزایش 25درصدی حقوق دارای سقف است، گفت: معتقدم در پرداخت دستمزد نباید تبعیضی صورت بگیرد و همه باید بر اساس یک مبنا باشد.

افزایش 25درصدی حقوق تا سقف 10 میلیون است/ اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم در بودجه سال 1400/ پرداخت مالیات‌ها باید بر اساس عدالت باشد

یک عضو کمیسیون تلفیق به بررسی ابعاد مختلف مصوبه بودجه سال 1400 و نقاط قوت آن پرداخت و با بیان اینکه افزایش 25درصدی حقوق دارای سقف است، گفت: معتقدم در پرداخت دستمزد نباید تبعیضی صورت بگیرد و همه باید بر اساس یک مبنا باشد.

مجتبی یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره بررسی کلیات بودجه سال 1400 در مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سال 1400 به هر سختی و فراز و نشیبی بود و با حجم کار بسیار زیاد شبانه روزی  و در سه شفیت مجلس شورای اسلامی روند رسیدگی خود را به نفع مردم طی کرد. 

این عضو کمیسیون تلفیق سال 1400 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از تفاوت هایی که این بودجه با بودجه‌های قبلی داشت این بود که نمایندگان از نگاه منطقه‌ای و حوزه انتخابیه فاصله گرفتند و به سمت نگاه‌های ملی و اصلاح برخی از ساختار ها گام برداشتند.البته مدعی نیستم که قطع به یقین همه چیز اصلاح شده است اما در مجموع اصلاحات رو به جلو بود.

وی خاطر نشان کرد: قبل از ورود به بحث بودجه سال 1400 به بحث اصلاح ساختار بودجه مواردی را مطرح کردیم و مصوب شد که متاسفانه به این بودجه نرسید اما در بحث کلیات تاثیراتی گذاشت. 

نماینده مردم اهواز و باوی افزود: در بحث اصلاح بودجه که در میان نمایندگان هم باب شد سعی کردیم  در حد توان‌مان بودجه سال آینده را به نفع مردم تغییر دهیم، زیرا کسی نمی‌تواند مدعی باشد این بودجه تام تمام همه چیز  بر  اساس رفع اشکالات ساختاری است.

وی ادامه داد:در گذشته به هنگام بررسی بودجه ما شاهد بودیم تصمیمات بیشتر با نگاه جزیره ای و منطقه ای نسبت به حوزه انتخابیه نمایندگان گرفته می‌شد و یا به برخی از اشکالات جدی ماهوی داشتیم ورود نکرده بودند که ما امسال به آن‌ها ورود کردیم و این نگرانی که وجود داشت این بود که ممکن است سیستم همراهی نکند .

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای مردم و نهادهای نظارتی شفافیت بودجه و منابعی که در آن بناست هزینه شود بسیار مهم است در یک ساختار  شفاف و قابل ردیابی قابل احصا باشد.

وی با بیان این که در شرکت‌های دولتی باید اصلاح ساختار بودجه تغییر کند، عنوان کرد:تقریباً دو سوم بخش  بودجه در شرکت‌های دولتی است که ما احکامی را در نظر گرفتیم تا هرگونه پرداختی که از سیستم های منابع مالی به این شرکت ها چه در بخش عمومی و چه دولتی صورت می‌گیرد حتماً باید ظرف سه ماه گزارش‌اش توسط دیوان،سازمان‌های نظارتی و برنامه و بودجه تهیه شود که بتوان آنها را ردیابی کرد تا اگر خدای نکرده سو مدیریتی یا برنامه ریزی ناصحیحی صورت گرفت مشخص شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مثال در بحث پرداخت حقوق‌های غیر متعارف که در برخی از شرکت‌های دولتی هم بسیار مطرح و باعث به وجود آمدن احساس تبعیض در جامعه شد به دلیل نقص در احکام بود.

وی با اشاره به این‌که بودجه یک سند حکمرانی است، گفت: 90 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی بازنشستگان تامین اجتماعی باید صورت می‌گرفت زیرا واقعاً یک تبعیض آشکار از این منابع برای خود صندوق تامین اجتماعی بود اما دولت انجام نمی داد. البته نا گفته نماند بازنشستگان کشوری و لشکری هم حق دارند اما اینجا حق بازنشستگان تامین اجتماعی بود باید بگویم دو پیشنهاد دیگر دادیم که بازنشستگان فولاد و بازنشستگان سیستم هواپیمای کشوری یا همان ایران ایر که متاسفانه به دلیل افزایش قیمت ارز دچار مشکلات مالی هستند برای‌شان اقداماتی صورت بگیرد که متاسفانه رأی نیاورد .

 یوسفی تاکید کرد: در بحث پرداخت حقوق و دستمزد یکی از گله های جدی مردم تبعیض ها بود که به طور کامل هم برطرف نشد، چرا که تعارض منافع وجود دارد.

 این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معتقدم در پرداخت دستمزد نباید تبعیضی صورت بگیرد و  هیچ توجیه وجود ندارد و همه باید بر اساس یک مبنا باشد، اظهار داشت:عدالت الزاما به معنای برابری نیست  که بگویم کسی که تلاش کرده تکنسین حرفه‌ای شده است،  تخصص بسیار خوبی دارد باید به میزان تلاش که انجام می‌دهند حقوق و دستمزد بگیرند اما یک کسی در یک وزارتخانه با همان شغل ، مدرک و با همان نوع  حقوق دیگری بگیرد. امروز هستند کارگران متخصصی که در دریا بر روی دکل حفاری کار می کنند و هر روز جانش در خطر است یا کارد درمانی ما که در بیمارستان شهید می دهند و ایثار گونه برای مردم تلاش می‌کند مشاهده می کنیم یک حقوقی می‌گیرد اما شخصی دیگر با شرایط ساده و کار راحت‌تر با مدرک پایین در یک وزارتخانه دو برابر حقوق می گیرد که این بی‌عدالتی است که در بودجه امسال سعی کردیم این اتفاق بیفتد اما تعارض منافع اجازه نمی دهد تصمیمات گرفته شود.

 وی درباره پرداخت مالیات‌ها در سال آینده بیان کرد: در عین اینکه ارادتمند همه اقشار هستیم اما باید برای مردم پاسخ داشته باشیم چرا یک شخص مالیات کمتری می‌دهد و یک شخص دیگر بیشتر  پرداختی دارد. نباید در جامعه در خصوص عدالت اجتماعی مردم احساس تبعیض کنند، چرا که تبعیض همراهی و همدلی اجتماعی را از بین می‌برد.

نماینده مردم اهواز و باوی با اشاره به افزایش حقوق‌ها در سال آینده گفت: در بحث حقوق و دستمزد سقف افزایش را تا 10 میلیون در نظر گرفتیم چرا که بدون هیچ سقفی در حق مردم احجاف می‌شود. عدالت این گونه نیست کسی که 25 میلیون حقوق می‌گیرد تا 25 درصد افزایش دهیم حقوقش به حدود 29 میلیون برسد و کسی که 2 میلیون و 500 هزار تومان می گیرد در نهایت به دو میلیون و 900 هزار تومان خواهد رسید که این بی عدالتی است.

وی تاکید کرد: قطعا نمایندگان می‌دانندافرادی که در مجموعه‌های تخصصی مثل نفت و فولاد کار می‌کند یا پزشکان  خدمات بسیاری ارائه می‌دهند و نمی خواهند که حقوق و دستمزد آن‌ها کاهش پیدا کند ولی حرف این است کسانی که حقوق حداقلی می‌گیرند هنگامی که بازار می روند اقلام اساسی و خوراکی‌ها را به این‌ها ارزانتر نمی‌دهند و یا به آنها که حقوق بیشتر می‌گیرند گران تر داده ‌شود، همه بر اساس یک قیمت واحد خرید می‌کنند. قطعا در چنین شرایطی زندگی برای این قشر از جامعه  سخت می‌شود و اگر خودمان را جای آنها بگذاریم  برخی‌ از آنها با همه تلاش و توان پیش زن و بچه های خود شرمنده می‌شوند.

یوسفی ادامه داد:اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی برای برخی از صنایع که  محصولاتشان را به نرخ دلار آزاد در بازار می فروشند اما از یارانه دولتی استفاده می‌کنند هم صورت گرفت،البته نگاهمان این است که به هیچ وجه فشاری به صنایع مادر تخصصی‌مان نیاید اما باید به سمت شفافیت حرکت کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که قطعا در بررسی بودجه اشکالاتی هم وجود داشته است، عنوان کرد: برخی از تصمیمات نیاز دارند  در یک فضای کارشناسی بررسی شوند،زیرا تعدادی‌شان احکام دائمی و قانون بلندمدت می‌خواهد. درست است که باید اصلاحات صورت گیرد اما جای برخی از مباحث در بودجه نیست چرا که در بودجه ما  سنواتی نگاه می‌کنیم و آن دقت و پایشی که باید صورت گیرد انجام نمی‌شود چراکه قوانین یک سیر تکاملی را طی می‌کنند تا تبدیل به قانون شوند. بنابراین اگر این را رعایت نکنیم ممکن است زوایایی وجود داشته باشد که ما به آن نپرداخته باشیم و هموطنان عزیزمان به مشکل برخورد می‌کنند.

وی در پایان گفت: در حوزه اشتغال و نگاه به مناطق محروم برای اولین بار در بودجه  50 هزار میلیارد تومان  با محوریت شورای برنامه ریزی استان اختصاص دادیم.یکی از اشکالات جدی که دلسوزان کشور و کسانی که در مناطق محروم بودند  مطرح می کنند این است که ما یک تصمیم گیری در مرکز داریم و همه چیز در تهران رقم می خورد نه آنجا که مردم با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.از همین رو 32 هزار میلیارد تومان برای اشتغال و 18 هزار میلیارد تومان برای  محرومیت زدایی در نظر گرفته شد .

افزایش قیمت تامین اجتماعی بیمارستان   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

رکوردهای نزولی بورس!بازار سرمایه برخلاف فروردین سال گذشته که که بی مهابا در پی کشف شاخص های صعودی بود، روندی نزولی دارد و می توان گفت نه تنها هر سه شاخص بازار(شاخص کل بورس، شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص فرابورس) هر روز بیشتر از روز گذشته کاهش می یابند، بلکه در هفته جاری شاهد پایین ترین ارزش معاملات خرد نیز بودیم.
اقتصادنیوز سرمایه شاخص وزن 

  

کرونا کل استان تهران را قرمز کردرئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: برای اولین بار کل مناطق استان تهران قرمز شده است.
اقتصادنیوز تهران 

  

باران کوثری کرونا گرفت + عکسباران کوثری بازیگر سینما مبتلا به ویروس کرونا شد.
شما‌نیوز باران کوثری جهانگیر کوثری عکس 

  

321 بیمار دیگر قربانی کرونا شدند/ شناسایی 25078 مبتلای جدید کووید 19طبق اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 321 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 65 هزار و 680 نفر رسید.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت درمان 

  

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: در پایتخت برای اولین بار تمام شهر‌ها در وضعیت قرمز قرار گرفتند و گسترش بیماری به صورت همگن در تمامی مناطق رخ داده است.
نامه نیوز استان البرز استان گیلان تهران 

  

قیمت طلا و سکه در بازار امروز 26 فروردین 1400 به شرج حدول زیر است.
نامه نیوز قیمت نوید محمدزاده تولد 

  

آخرین آمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا (1400/01/26)بنابر اعلام وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته بیش از 25هزار مورد جدید کووید 19 در کشور شناسایی شد و متاسفانه 321 تن نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
گسترش وزارت بهداشت روابط عمومی بیمارستان 

  

روزهای سخت کرونایی را پیش بینی کرده بودیم به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان همدان، گفت: تا 20 روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و واکسن تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند. وی با بیان اینکه امروز گرفتار موج سنگین از یک ابتلای سنگین با یک ویروس به شدت ساری، هستیم، تصریح کرد: پیش‌تر گفته بودم که خودتان را برای درگیری با یکی از سنگین‌ترین مهاجمین بیولوژیک جهان تا…
مهر وزارت بهداشت درمان استان همدان 

  

رکوردهای نزولی بورس همچنان ادامه داردبازار سرمایه برخلاف فروردین سال گذشته که صعودی بود، روندی نزولی دارد و می توان گفت هر سه شاخص بازار
خبرفوری سرمایه وزن شاخص 

  

321 بیمار دیگر قربانی کرونا شدند/ شناسایی بیش از 25 هزار بیمار جدیدبنابر اعلام وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته بیش از 25هزار مورد جدید کووید 19 در کشور شناسایی شد و متاسفانه 321 تن نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت روابط عمومی