گسترش   |  اقتصادی  |  

مدیران را برای کسب تجربه به خارج اعزام کنیم

بهزاد رحیمی: اگر صنایع ما خصوصی شوند می ‌توان از مدیر خارجی استفاده کرد، ضمن اینکه در این مورد تجربه خوبی نداشتیم. هرچند ما خودمان مدیران موفقی داریم. لذا پیشنهاد می‌شود که مدیران داخلی را برای یادگیر و کسب تجربه بهتر به خارج از کشور بطور موقت اعزام کنیم.

مدیران را برای کسب تجربه به خارج اعزام کنیم

توجه کشورهای در حال توسعه از جمله ایران به صنعتی شدن از سال 1950 تاکنون دلایل متعددی داشته است. بسیاری از کشورهای در حال توسعه مخصوصا مستعمرات سابق، صنعتی شدن را معادل متمدن شدن، مستقل شدن و عاملی برای کسب حیثیت می دانستند. به مرور رهبران مطلع تر و واقع بین‌تر کشورهای در حال توسعه، استراتژی توسعه صنعتی را به خاطر توجه به تامین مایحتاج زندگی مردم و بدست آوردن رفاه اقتصادی بیشتر به عنوان اهرم‌های توسعه کشور به کار گرفتند.

 اما آنچه کوشش‌های صنعتی شدن را تقویت کرد، طبیعت خود صنعتی شدن است که باعث تغییر در کل ساخت و بافت جامعه می شود. این خود تفاوت‌هایی بین جوامع پیشرفته و جوامع توسعه نیافته را به وجود می‌آورد. در عمل تاکنون استراتژی‌های توسعه اقتصادی بر پایه توسعه صنعتی استوار بوده است. پیش از انقلاب اسلامی ایران کشور سه موج در جهت صنعتی شدن را پشت سر نهاده بود. با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران گذشته از مشکلات سابق، وابستگی شدید به ارز حاصل از نفت برای خرید ماشین آلات و قطعات و مواد اولیه مشکلات جدیدی مانند کمبود نقدینگی، عدم تثبیت مدیریت، بی تجربگی مدیران تازه، فقدان پیوند بین برنامه‌ریزی و اجرای نیازهای واقعی توسعه صنعتی و غیره پدید آمد. البته بی توجهی دولت وابسته به نفت به بخش خصوصی سبب شد که انحصار در برخی صنایع شکل بگیرد. انحصاری که بنابر گفته اقتصاددان‌های کلاسیک سبب مرگ تدریجی برای صنایع هر کشوری است.

در همین راستا گفتگویی داشتیم با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی. با گسترش نیوز همراه باشید.

نقش کلیدی دولت در صنعت

بهزاد رحیمی دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: مهمترین دلیل صنعتی نشدن ایران را می توان نادیده گرفتن جایگاه بخش خصوصی دانست. یعنی همواره دولت نقش کلیدی را در صنعت ایفا کرده است. هر کجا که دولت هم بوده، معمولا براساس دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های خودش عمل کرده. لذا کمتر به فکر توسعه و منافع اشخاص بوده است.

وی افزود: در مقابل اگر بخش خصوصی حضور داشته باشد به منافع مردم توجه بیشتری داشته است. ضمن اینکه ریسک‌های مدیریتی را به حداقل رسانده است. بنده با نگاهی که به برخی صنایع داشته‌ام پی برده‌ام که در برخی از صنایع هدفمند عمل کرده‌ایم. اما در صنایع پیشران آنچنان که باید خوب عمل نکرده ایم. اکنون در صنعت خودرو حرفی برای گفتن نداریم، چون دولت در حال دخالت در این صنعت است. در صنایع هوایی و ریلی نیز این مشکلات را نداریم.

نماینده مردم بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فکر می‌کنم در این صدسال جای تجدید نظر در مورد سیاست‌‌های اعمالی مربوط به صنایع وجود دارد. لذا پیشنهاد من این است که صنعت کشور هم همانند آموزش و پرورش‌مان تطبیقی شود. چون ما نمی‌توانیم جزیره‌‎ای تصمیم بگیریم و جلو برویم.

رحیمی ادامه داد: ما باید با الگوبرداری از کشورهای پیشرفته و بومی سازی آن، به سمت جلو حرکت کنیم. زیرا ما هم منابع بسیار داریم اما نمی توانیم درست از آنها استفاده کنیم. لذا نیاز است که یک بازنگری اساسی در سیاست های صنعتی داشته باشیم.

بی‌توجهی به آمایش سرزمین

وی در مورد استفاده از مدیر خارجی برای عملکرد بهتر صنایع اظهار کرد: اگر صنایع ما خصوصی شوند می ‌توان از مدیر خارجی استفاده کرد، ضمن اینکه در این مورد تجربه خوبی نداشتیم. هرچند ما خودمان مدیران موفقی داریم. لذا پیشنهاد می‌شود که مدیران داخلی را برای یادگیر و کسب تجربه بهتر به خارج از کشور بطور موقت اعزام کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان اظهار کرد: مدیریت یک علم است که نیاز به تجربه دارد. اینکه می گوییم با تکیه بر توان داخلی، یک بحث دیگر است که بنظر بنده در مورد مدیریت صادق نیست. اکنون در صنایع کشور به آمایش سرزمین اصلا توجه نمی‌شود.زیرا برخی از تصمیمات یک‌شبه و بدون مطالعه بوده،‌ بسیاری از صنایع ما در مکان‌های جغرافیای کم‌‌ آب احداث شده و در برخی استان‌های دیگر این شیوه برعکس است. یکی از مهمترین آسیب های جدی وارد شده بر صنایع کشور، عدم توجه به آمایش سرزمین است و قطعا یکی از عوامل پسرفت صنعت نیز بوده است.

ایران مجلس شورای اسلامی انقلاب اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

آرامش قیمت دلار در صرافی‌هاامروز نرخ دلار در صرافی‌ها با قیمت 25 هزار و 466 تومان ثبت شد و کاهش قیمت اندکی را نسبت به روز گذشته تجربه کرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آخرین قیمت سکه امامی اعلام شد /27 اردیبهشتامروز سکه امامی با کاهش 0.43 درصدی به 13,940,000 (سیزده میلیون و نهصد و چهل هزار) تومان رسید.
گسترش قیمت جدول 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز : در بازار ارز و طلا امروز قیمت سکه عقب نشینی کرد اما قیمت دلار متشکل نوسان محدودی را ثبت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

شاخص کل بورس، کانال یک میلیون و 600 هزار را از دست دادنمادهای اسیاتک، شپنا، خگستر، شستا، خساپا، پارس و شبندر از پر تراکنش‌ترین نمادها بودند.
ایلنا شاخص وزن خبرنگار 

  

قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت دلار در بازار متشکل امروز افت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالارییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انتظار نمایندگان مجلس از دولت به‌عنوان مجری قانون، استفاده از فضای قانونی و شفاف بورس کالا برای عرضه خودرو است.
شما‌نیوز بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

پیش بینی قیمت سکه 28 اردیبهشتتحلیلگران معتقدند سکه بازان بازار دلار و طلا را به دقت رصد می کنند و با احتیاط روانه بازار می شوند.
گسترش قیمت دلار رنگ 

  

نفوذ بورس به ایستگاه 1.6/ فتح سوم بورس تهرانبورس تهران روز سه‌شنبه به سومین هدف خود یعنی عبور از مقاومت 6/ 1میلیون واحدی دست یافت. این بالاترین سطح شاخص کل بازار سهام از 5 مهرماه سال99 به شمار می‌رود که از ابتدای ریزش قیمت سهام تاکنون بورسی‌ها موفق به فتح مجدد آن نشده بودند.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

مدیرعامل ایران‌خودرو: ما در تعیین قیمت خودرو هیچ اختیاری نداریم!مدیرعامل ایران‌خودرو: سال 1380 قیمت 206 برای خودروساز 13 هزار دلار بود اما الان قیمت بیش از نصف شده است. ما در تعیین قیمت خودرو هیچ اختیاری نداریم! قیمت خودرو توسط کمیته خودرو تعیین می کند.
مستقل‌آنلاین ایران خودرو ایران خودرو 

  

کاهش شبانه قیمت دلار /پیش بینی قیمت دلار امروزاقتصادنیوز : در معاملات پشت خطی شب گذشته دلار به مسیر کاهشی خود ادامه داد و قدرت نمایی کاهشی ها بیشتر شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

چگونگی خرید خودرو از بورس کالامدیر عملیات بازار بورس کالای ایران گفت: اطلاعیه عرضه برای آگاهی مردم روی سایت بورس کالا در دسترس قرار گرفته و زمان ثبت سفارش از یک روز پس از انتشار اطلاعیه تا ساعت 8:30 روز انجام معامله امکان پذیر است.
فردا خودرو خودروسازان بازی 

  

قیمت خودرو امروز 28 اردیبهشت/ریزش باورنکردنی قیمت این خودرونوسانات قیمت خودرو همچنان ادامه‌دار است. کارشناسان معتقدند شرط کاهش قیمت خودرو، ثبات در نرخ دلار است.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو پس از یکپارچه سازی | واکنش بازار خودروقیمت خودرو پس از یکپارچه سازی مورد تحلیل و بررسی کارشناسان قرار گرفت.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت ایران خودرو